Full Screen Print Page Latest Enhancements Web Administration Help and Guide
Release 2.19m
Important Notices

If you think there is a problem with the website, please contact the ECBA Webmaster (click here) .   Any feedback is gratefully received.  Best wishes - Petra

General Data Protection Regulations

ECBA Privacy Statement

Home Page
Information Page
Venues
Presidents & Chairmen
Awards
Constitution
AGM
AGM Minutes
Committee Meetings Minutes
Other Documents
Master Points
Landmark Promotions
Contact Web Master
Entry Form for Competitions
Entries Received
Partners or Team Mates Wanted
Essex Competitions
Championship & B Flight Pairs
Club Trophy - Cup for Clubs
Club Pairs
Fletcher
Margaret Curtis
Gwen Herga
Mixed Pairs
Mixed Teams of Four
National Pairs Heat
Ray Cornell
Sue Taylor
Swiss Pairs
Warboys
Warboys - Past Results
Warboys - 2017/18
Warboys 2016/17
Daytime Cup
Essex Leagues
SE & West Essex - 2018/19
SE & West Essex - 2017/18
SE & West Essex - 2016/17
SE & West Essex - 2015/16
Essex Knock Out Cups
Teams of Four & Plate
Switch Cup
Teams of Four Past Results
Switch Cup Past Results
Eastern Counties League
ECL Duties & Conduct
ECL 2017/18 Teams & Results
ECL 2016/17 Teams & Results
ECL 2015/16 Teams & Results
ECL 2014/15 Teams & Results
Eve Goblets
Eve Goblets - Points Rules
Eve Goblets - Past Results
Metropolitan Cup
Tollemache Qualifiers
SIMS
National KO Teams Competitions
Nat. KO Teams 2017-18
Nat. KO Teams 2016-17
Nat. KO Teams 2015-16
Nat. KO Teams 2014-15
Bridge Education
Youth Bridge
In Memoriam
Private Adverts
News Archive
News Archive - 2016
News Archive - 2015
News Archive - 2014
News Archive - 2013
News Archive - 2012
News Archive - 2011
Friendly League - 2016
Friendly League - 2015
Friendly League - 2014
Pro / Am - last held 2015
Really Easy Pairs - last held 2017
Premier League KO Archive
SE & West Essex - Archive
League Cup - last played 2016
Saxons & TGR Super League‏
→ SE & W Essex Archive
Play w.a. Expert - last played 2017
Site Search
Test Page
Webmaster\'s Reminder List
Useful Links
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2019
Eastern Counties League

Essex enters teams in the Eastern Counties League, the Metropolitan Cup and the Tollemache Trophy. The ECBA welcomes applications from members to join the county representative squad. Admission to the squad is decided by the selection sub-committee and is dependent on performance in county, regional and national events. If you wish to be considered to represent Essex please submit a summary of your results in recent years to the chair of selectors.

As well as the honour of representing your County, a victory is rewarded by Green Points on the scale of 1.0, 0.75 and 0.5 GPs respectively for A, B & C Teams. 

Three documents have been issued formalising various matters:

  1. ECBA Squad Captains' Duties
  2. ECBA Team Captains' Duties
  3. ECBA County Representation Players' Code
2019-2020 ECL Dates & Selection

 

The Selection Committee met on 19th January 2019 to decide the composition of the squads for the 2019-20 season. Availability forms were sent out to the selected individuals on 3rd February with responses required by 4th March 2019.  The Season Programme for the various matches is set out in the table below and the team selections, plus any further details, will be added as and when known.

The Tollemache Qualifier is scheduled for 16th - 17th November 2019 at Daventry.  

The Metropolitan Cup 2019 is scheduled for 28th September 2019 at Windsor. This is a change from the previously planned date of 15th September.

 

   © =Team Captain "A" TEAM "B" TEAM "C" TEAM               RESERVES
EBU ECL Division 1 EBU ECL Division 2 EBU ECL Division 3
Captain: Robert Elliott Captain: Bernie Hunt Captain: Jon Ward
Tel: 01708 727557 Tel: 01268 533961
Mob: 07973925315
Mob: 07493 300223
 
Camb University
19th May 2019, 14:00,
Hughes Hall College, CB1 2EW. 
P Franklin & J Sutcliffe© No B Team No C Team A: P Scotting & T Verran
P Oake & F Morrison B:   
A Hartley & I Moss C:  
B Hunt & P Spencer  
Result:   Won 17-3 Result:    Result:    Scoring
 
Herts
18th August 2019, 14:00, Jersey Farm Community Centre, Sandringham Cresent, St.Albans, AL4 9RG
M Chawner & P Spencer W Coldham© & P O'Gara Y Sannie-L & G Wootton© A: B Hunt & P Mollison
R Register & J Sutcliffe© V Mollison & B Davies A Sawyer & G Waller B:  C Chorley & P Murray
S Moorman & C Taylor W Godber & J Stimson A Fenton & C Fallon C: P Bromfield & S Millins
G Beeton & R Clarke M Homer & R Perryman G Vede & M Vede  
Result:    Result:    Result:      
 
Suffolk
8th September 2019, Home, 14:00, Barleylands
M Chawner & P Spencer B Hunt© & P Mollison A Bryant & G Webber A: G Beeton & R Clarke
R Elliott© & J Sutcliffe P Johnson & S Cade-Bowyer S Ensor & T Connett B: W Godber & J Stimson
M Graham & I Moss R Perryman & M Homer C Fallon & L Fleet© C: K Thompson & G Olliffe
F Morrison & D Sherman A Nicklin & J Ward D Gilbert & M Gilbert  
Result:   Result:    Result:      
 
Northants
20 October 2019, Home, 14:00, Barleylands
T Genthe & D Johnson P Mollison &V Mollison A Aylott© & J Ward A: A Cohen & R Register
M Graham & I Moss P Johnson & S Cade-Bowyer J Brown & C Fox B:  
G Beeton© & R Clarke C Chorley & P Murray A Bryant & G Webber C: Y Sannie-L & G Wootton
D Sherman & T Verran A Kitchin & M Harbour K Thompson & G Olliffe    
Result:   Result:    Result:      
 
Beds
1st December 2019,
13:00, Wixams Lakeview Village Hall, 164 Brooklands Avenue, Wixams, MK42 6BE
A Cundy & J Sutcliffe P Scotting© & P Johnson P Bromfield & S Millins A: R Clarke & B Hunt
R Elliott© & R Register S French & P O'Gara M Krimgoltz & C Leighton B:  T Genthe & G Beeton
T Cockle & M Smith V Mollison & P Mollison A Sawyer & G Waller© C: S Ensor & T Connett
S Riach & C Taylor C Chorley & P Murray K Thompson & G Olliffe  
Result:    Result:    Result:     
 
Norfolk
2nd February 2020, Home, 14:00, Barleylands
M Chawner & P Spencer G Beeton© & T Genthe S Street & A Spencer A: F Morrison & D Sherman
R Elliott© & J Sutcliffe A Cohen & R Register C Fallon & J Ward B:  B Hunt & P Mollison
S Moorman & P Oake W Coldham & P O'Gara S Millins & P Bromfield C: A Sawyer & G Waller
M Graham & I Moss M Homer & R Perryman Y Sannie-L & G Wootton    
Result:   Result:  Result:   
 
Cambs & Hunts
23rd February 2020, 14:00, Trumpington Village Hall, 71 High Street, Cambridge, CB2 9HZ
T Cockle & M Smith B Hunt© & P Mollison G Waller & D Patten A: T Genthe & D Johnson
A Cundy & J Sutcliffe© N Bardsley & P Watson D Tennet© & L Butler B:  J Ward & A Nicklin
G Beeton & R Clarke P Johnson & S Cade-Bowyer J Brown & C Fox C: G Vede & M Vede
P Scotting & T Verran B Davies & V Mollison D Gilbert & M Gilbert    
Result:   Result:  Result:     

 

General Notes
  • In advance of the match date any problems or queries should be referred to the relevant Squad Captain (Robert, Bernie or Jon).
  • Any problems on match day should be referred to the relevant team captain for the day.
  • Please would all reserves note that they are expected to remain available right up until the match start time as illness/emergencies can happen at any time.
  • If the relevant squad captain is not playing in a particular match, the team captain on the day should send the score sheet and match result to the squad captain immediately after the match - to be followed in due course by a short report on team performance, plus copies of the hands if they are not already available online.

 

 

2018-2019 ECL Dates & Selection

The Selection Committee met in early January 2018 to decide the composition of the squads for the 2018-19 season. Availability forms were sent out to the selected individuals on 25th January with responses required by 21st February 2018. The Season Programme and the team election for the various matches have now been published - see the table below. Further details will be added when known. 

The Tollemache Qualifier is scheduled for 17th - 18th November 2018 at Solihull.  

The Metropolitan Cup was played with mixed Results.

 

   © =Team Captain "A" TEAM "B" TEAM "C" TEAM               RESERVES
EBU ECL Division 1 EBU ECL Division 2 EBU ECL Division 3
Captain: Robert Elliott Captain: Bernie Hunt Captain: Jon Ward
Tel: 01708 727557 Tel: 01268 533961
Mob: 07973925315
Mob: 07493 300223
 
Camb & Hunts
22nd April 2018
Home, 13:00
Barleylands
R Register & J Sutcliffe P Scotting© & P Johnson J Ward & C Fallon A: P Spencer & A Cohen
G Beeton & R Clarke B Davies & V Mollison M Harbour & L Butler B:  A Kitchin & C Taylor
B Hunt©  & P Mollison A Greenstein & A Cohen G & M Vede C: K Thompson  & G Olliffe
F Morrison & P Franklin C Chorley & P Murray T Connett© & S Ensor  
Result: Lost 5-15 Result:  Won 16-4 Result:   Won 15-5 Butler Scoring
 
Northants
1st July 2018, 14:00
Kettering BC
 N Bardsley & T Philpott R Perryman© & M Homer A Nicklin & J Ward A: P Oake & S Moorman
R Elliott© & J Sutcliffe T Genthe & G Beeton A Bryant & G Webber B:  V Mollison & P Mollison
F Morrison & P Franklin C Chorley & P Murray J Brown & A Fenton C: P Bromfield & S Millins
R Register & A Cohen J Hair & A Greenstein D Tennet© & C Scott  
Result:  Won 11-9 Result:  Lost 3-17 Result:  Drew 10-10 Butler Scoring
 
Herts
2nd September 2018
Home, 13:00
Barleylands
 M Chawner & P Spencer© T Verran© & A Dunstan L & S Burtt A: R Register & R Elliott
A Cundy & J Sutcliffe G Beeton & S French G & M Vede B:  P Murray & C Chorley
F Morrison & P Franklin P Johnson & P Scotting K Thompson & G Olliffe C: T Connett & S Ensor
D Clark & R Clarke J Hair & A Greenstein P Bromfield© & S Millins  
Result:  Lost 9-11 Result:  Won 15-5 Result:  Lost 1-19  Butler Scoring
 
Suffolk
16th December 2018, Blackbourne Centre, Elmswell IP30 9UH, 14:00
M Smith & T Philpott W Coldham & P O'Gara A Sawyer© & G Waller A:  
P Spencer & M Chawner V Mollison & S Cade-Bowyer G & M Vede B:  
R Elliott© & G Beeton M Krimgoltz & C Leighton J Brown & A Fenton C: C Fallon & L Fleet
T Verran & P Scotting P Mollison & B Hunt D Tennet & C Scott    
Result: Won 11-9 Result:  Won - 13-7 Result:  Lost 5-15  Results
 
Beds
6th January 2019
Home, 13:00
Barleylands
R Elliott© & J Sutcliffe S Cade-Bowyer© & P Johnson A Sawyer & G Waller A: T Cockle & J Williams
M Chawner & P Spencer G Beeton & S French   M Krimgoltz & C Leighton B:  C Leighton & M Krimgoltz
P Franklin & F Morrison C Taylor & A Spencer K Thompson & G Olliffe C: A Bryant & G Webber
S Moorman & P Oake P O'Gara & W Coldham C Fallon & L Fleet©  
Result:  Won 19-1 Result: Won 13-7 Result: Won 15-5  Results
 
Cambridge University
3rd February 2019, 14:00
Hicks Room, 1st Floor, University Centre, Granta Place, Cambridge CB2 1RU
T Cockle & J Williams No "B" Team No "C" Team A:  playing
A Cundy & J Sutcliffe B:  N/A
G Beeton & T Genthe C: N/A
R Register © & Alan Cohen    
Result:  Lost 8-12 Results
 
Norfolk
10th February 2019, 13:00, Abbey Hall, Wymondham, NR18 0PH
G Beeton & R Clarke T Verran© & S Dunstan A Sawyer & G Waller© A: B Hunt & P Mollison
P Franklin & F Morrison C Chorley & P Murray J Ward & A Aylott B:  A Cohen & A Greenstein
R Register & J Sutcliffe B Davies & V Mollison A Bryant & G Webber C: K Thompson & G Olliffe
R Elliott© & P Oake W Coldham & P O'Gara W Godber & L Fleet    
Result:  Lost 9-11 Result: Lost 3-17 Result:  Lost 4-16 Results

 

General Notes
  • In advance of the match date any problems or queries should be referred to the relevant Squad Captain (Robert, Bernie or Jon).
  • Any problems on match day should be referred to the relevant team captain for the day.
  • Please would all reserves note that they are expected to remain available right up until the match start time as illness/emergencies can happen at any time.
  • If the relevant squad captain is not playing in a particular match, the team captain on the day should send the score sheet and match result to the squad captain immediately after the match - to be followed in due course by a short report on team performance, plus copies of the hands if they are not already available online.