Unit 225 - East Texas
Recent Updates
Home Page
17th Feb 2024 13:25 CST
Member Accomplishments
16th Feb 2024 09:27 CST
Unit News
3rd Jan 2024 10:30 CST
Longview
3rd Jan 2024 10:29 CST
Announcements

March Unit Game - Lite Lunch Provided!

Sign up with your local club manager by Wednesday March 6 so we can plan how much food will be needed.

  • Lunch @ 11:30
  • Game @ 12:30

 

 

Release 2.19q
Tournament of Roses Recap
Tournament of Roses 2023 Recap

BY THE NUMBERS

Total Attendance: 474 players

Regional: Non-Life Masters  - 116 Tables

Sectional: Open Pairs - 121 Tables

A BIG THANKS!

Thanks to everybody who contributed and volunteered to assist with all the things that have to happen to put on a successful tournament.

In directorsparticular, we want to thank the Game Directors for their tireless efforts over three days (2 of the 3 are pictured here),  and the Caddies who helped ensure a smooth Swiss Teams game on Saturday.

REGIONAL RESULTS - Goldrush Pairs

Session Flight Players and Location Photo
Thursday AM

 

 

1st in A & B

 

Laura Kelley (Saginaw, TX)  and Sanjay Santhanam (Gilmer, TX)
Thursday AM 1st in C Joseph Moore and Paulette Schiwart, Beaumont, TX
Thursday PM 1st in A

James Summers and Laura Pantano – Denton, TX

 
Thursday PM 1st in B

Laurence Fritz and Anne Fritz – N. Richland Hills, TX

 

 
Thursday PM 1st in C Vicki Franks and Susan Broyles – Shreveport, LA
Friday AM 1st in A and B

Michael Atchison and Gwendolyn Atchison – Georgetown, TX

Friday AM 1st in C Ethan Collins (Beckville, TX) and Susan Doty (Tyler, TX)  
Friday PM 1st in A

James Summers and Lauren Pantano – Denton, TX

 
Friday PM 1ST in B Michael Atchison and Gwendolyn Atchison – Georgetown, TX
Friday PM 1st in C Ethan Collins and Susan Doty – Tyler, TX  

 

SECTIONAL RESULTS

Session Flight Players and Location Photo
Thursday AM 1st in A Mark Leighton and Coleen Grisham Tyler, TX  
Thursday AM 1st in B Paula Edwards - Shreedhara Ramarathnam Tyler, TX  
Thursday AM 1st in C Mark Reynolds Lufkin, TX; Melba Lee Nacogdoches, TX  
Thursday PM 1st in A Mark Leighton - Coleen Grisham Tyler, TX  
Thursday PM 1st in B Pud Patterson Henderson, TX; Elizabeth Smith Tyler, TX  
Thursday PM 1st in C Ginny Jones - Charles Spradlin Longview, TX  
Friday AM 1st in A Mary Bartley Bullard, TX; Brenda Baker Tyler, TX
Friday AM 1st in B and C Nancy Love Dallas, TX; Linda Odell
Friday PM 1st in A Jerry Derby Dallas, TX; Gerry McKim Garland, TX
Friday PM 1st in B Sheri Bumgardner Murphy, TX; Michael Chockley Plano, TX  
Friday PM 1st in C Susan Rice - Lola Herndon Shreveport, LA  

 

SATURDAY SWISS TEAMS

Segment Section Players and Location Photo
Gold Rush Regional 1 Donna Beene, Ft Worth; Lillian Ethridge, Bluff Dale; Brenda Darby and Pam Pickrell, Granbury
Gold Rush Regional 2 Pam Pannell, Jody Westland, Michael Atchison Gwendolyn Atchison – Georgetown
Open Pairs Sectional 1 Pat Hudson, Coppell; Stewart Angel, Wake Village; Jonathan Ernest, Lindale; Jin Chu, Plano Team Captain
Open Pairs Sectional 2 Michael Chockley and Debrah Chockley, Plano; Jim Harp, Dallas; Sheri Bumgardner, Murphy
Open Pairs Sectional 3 Robert Dixon, Kimberly Dorsey, Kamal Das, Arlington; Gloria Schuford,Ft. Worth

New: Vu-Bridge Defender

Click here to play free hands

V-Green e-Newsletter: improve your Bridge skills - all levels