Spade Heart  Diamond Club
Westmorland County Contract Bridge Association
Handicaps
 
 
  Summary

Handicaps for a team are the sum of the individual handicaps.

The AGM was held at the final on Sunday 23 April 2016  in Keswick. It was agreed that handicaps should have the same structure for 2017/8 as in 2016/7. These will be fixed at the start of the season and remain in place until the final. These handicaps shall apply for all the round robin matches of 24 boards and also at the final where more boards will be played.
Fixing of handicaps will, where possible, be based on a player’s National Grading Scheme (NGS) rank where players are members of EBU affiliated clubs on the following scale:

NGS rank Handicap
A & K 12
Q & J 8
9 & 10 4
8 0
6 & 7 -4
4 & 5 -8
2 & 3 -12

Where players do not have a NGS rank the handicap will be based on their performance in the Murray League last year and/or their Bridge experience.

  South 1
Kendal Upstarts NGS Handicap
Philip Wraight J 8
Sally Wraight J 8
Tim Harrison 10 4
Brian Smith Q 8

 

Anonymice NGS Handicap
Patricia Downes Q 8
Ina Gray J 8
Russell White 6 -4
David Harris 8 0
     
     

 

Total Performance NGS Handicap
Chris Walker 9 4
Chris Wilkinson 9 4
Mike Howse 10 4
Stella Howse 8 0

 

 

The 5 Musketeers NGS Handicap
Steve Barron 9 4
Robert Boyd 7 -4
Andrew Peill 7 -4
John Toothill 8 0
Jim Lawson 8 0

 

Arnside 1 NGS Handicap
Alan Farmer Q 8
Carolynne Farmer J 4
David Lowe 9 4
Sue Winder N/A 4
Walter Halliwell N/A 4
  South 2
Fawlty Bower NGS Handicap

Mike Rothwell

K 12

Sally-Ann Rothwell

Q 8

David Cordwell

7* -4

Vanessa Cordwell

7* -4

* evolving grade

Jokers NGS Handicap
Janice Hill 8 0
Joan Shaw 9 4
Celia Smith 7 -4
Steve Burge 9 4
Dorothy Pritchard J 8
     

 

Arnside 2 NGS Handicap
Tim Farmer N/A 0
Janet Reid N/A 0
Keith Livingstone N/A 0
Phil Hine N/A 0
Alan Saunders N/A 0
George Cook N/A 0

 

Windermere Wanderers NGS Handicap
Mike Patefield 10 4
Hilary Storey 7 -4
John Ellwood 8 0
Wendy Ellwood 8 0
     
     

 

Arnside 3 NGS Handicap
Selina Horncastle N/A 0
Richard Horncastle N/A 0
Norma Platts N/A 4
Jackie Griffiths N/A 0
     
  North-West

 

The Optimists NGS Handicap
Frank Jenkinson N/A -8
John Harrison N/A -8
David Boniface N/A -8
Jan Boniface N/A -8

 

Keswick Codlings NGS Handicap
Peter Ford N/A 8
Leo Lehninger K 12
David Latimer N/A 8
John Robinson N/A 8

 

   The Froggers NGS Handicap       
Phil Walker Q 8
Paul Davies 8 0
Harriet Dinwoodie Q 8
Phil Young Q 8

 

Vulnerable Four NGS Handicap
Bill Richardson N/A -4
Jane Eyre N/A -4
Gaynor Williams N/A -4
Terry Chaffer N/A -4
  North-East
Penrith Old Squares NGS Handicap
John Upson N/A 4
Mike Head N/A 4
Vicki Simpson N/A 4
Noel Pearson N/A 4

 

Four Trumps NGS Handicap
Angie Miller 2 -12
Alastair Miller 4 -8
Jane Callaghan 5 -8
Phil Callaghan 4 -8

 

Penrith Crossfell NGS Handicap
Johnathan Begg N/A 4
Barbara Burgoyne N/A 4
Peter Smith N/A 4
Martin Brimmer N/A 4

 

   Upper Eden NGS            Handicap       
Freda Chapman N/A -4
Anthony Hothfield N/A -4
Jean Ousby N/A -4
Mary Walker N/A -4