Spade Yateley & Hawley BC Club
Past Winners
 
 
  2018 / 2019
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners 58.39 Marion Simpson Ian Lewis
Runners Up 57.60 Jill Cook Colin Bailey
Ladder (Fri) Winners 58.46 Colin Bailey David Pinder
Runners Up 57.95 June Booty John England
Beryl Doughty Cup Winners 258.97 Marion Simpson Ian Lewis
Runners Up 251.58 Sheila Brent Peter Peterson
Endeavour Cup Winners 774 Sheila Brent Peter Peterson
Runners Up 617 Pamela Brown John Gatrell
Accumulator Cup Winners 167.20 Marion Simpson Alan Brown
Runners Up 161.24 Pamela Brown John Gatrell
Greta Clark (Fri) Winners 58.63 Colin Bailey David Pinder
Runners Up 57.79 Pamela Brown John Gatrell
Greta Clark (Weds) Winners 67.93 Jill Cook Ian Lewis
Runners Up 58.33 Colin Bailey David Pinder
Mixed Pairs Winners 61.35 Marion Simpson Ian Lewis
Runners Up 54.36 Bobbi Turnbull Brian Coney
Rose Bowl Winners 1128 (13 Partners) Ian Lewis
Runners Up 753 (5 Partners) Jill Cook
President's Cup Winners An Amazing Chairman! Alan Brown
Improvers Cup Winners 56.36 Sue Lukaszewicz Rob Clubb
Runners Up 50.37 Barbara Morby Gillian Cotterill
Patricia Pinder Cup (Most Improved Pair) Winners 1.68 Irene Vest Bob Whitmarsh
Runners Up 1.03 Delores Hillen John Hillen
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners 200.39 Barbara Regan Val Cooper Joyce Brown John Kilner Ian Lewis
Runners Up 192.12 Sheila Brent Peter Peterson Norma Wilcox Irene Vest Jane Rutherford Viv Morris
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners 58.46 Colin Bailey David Pinder
  2017 / 2018
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners 56.16 David Steele Derek Payne
Runners Up 55.23 Jill Cook Colin Bailey
Ladder (Fri) Winners 55.52 Alan Brown Ian Lewis
Runners Up 54.92 Lesley Hearon Val Cooper
Beryl Doughty Cup Winners 233.45 Derek Gunter Martin Osborn
Runners Up 231.60 Pamela Brown John Gatrell
Endeavour Cup Winners 670.00 David Steele Derek Payne
Runners Up 623.00 Pamela Brown John Gatrell
Accumulator Cup Winners 174.92 Barbara Regan Ron Every
Runners Up 171.32 David Simpson Tony Bevis
Greta Clark (Fri) Winners 70.45 Colin Bailey David Pinder
Runners Up 60.83 Jill Cook Alan Brown
Greta Clark (Weds) Winners (Joint) 56.25 Louise Stuart Pat Guthrie Pitti Gent Val Foster
Runners Up (Joint) 55.83 Bobbi Turnbull James Roberts Pamela Brown John Gatrell
Mixed Pairs Winners 56.43 Marjie Sushams Vivek Radhakrishnan
Runners Up 55.77 Marilyn Walker Arun Nagarkatti
Rose Bowl Winners 708 (10 Partners) Alan Brown
Runners Up 589 (11 Partners) Ian Lewis
President's Cup Winners Help with Improvers Val Foster
Improvers Cup Winners 56.71 Marianne Murray Rosalie Borrett
Runners Up 55.39 Barbara Morby Gillian Cotterill
Patricia Pinder Cup (Most Improved Pair) Winners 4.66 Keith McAllen Peter Scott
Runners Up 1.85 Barbara Morby Gillian Cotterill
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners 190.84 Jane Rutherford Viv Morris Norma Wilcox Irene Vest Sheila Brent Peter Peterson
Runners Up 190.38 Alan Brown John Walker Jill Cook Colin Bailey David Steele Derek Payne
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners 55.92 David Steele Derek Payne
  2016 / 2017
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners 58.29 Alan Brown John Walker
Runners Up 56.86 Jill Cook Colin Bailey
Ladder (Fri) Winners 58.92 Jill Cook David Steele
Runners Up 58.51 Alan Brown Ian Lewis
Beryl Doughty Cup Winners 251.90 Alan Brown John Walker
Runners Up 244.00 Pamela Brown John Gatrell
Endeavour Cup Winners 808.00 Alan Brown John Walker
Runners Up 686.00 David Steele Derek Payne
Accumulator Cup Winners 165.42 Alan Brown
Runners Up 164.46 Owen Lunt Hari Patel
Greta Clark (Fri) Winners 62.93 Alan Brown Ian Lewis
Runners Up 56.55 Keith Foster Anne Thain
Greta Clark (Weds) Winners 67.61 Owen Lunt Hari Patel
Runners Up 60.80 Alan Brown John Walker
Mixed Pairs Winners 69.03 Jill Cook David Steele
Runners Up 61.08 Kirsty Horsman Simon Oldham
Rose Bowl Winners 752 (16 Partners) Ian Lewis
Runners Up Joint:-  659 (6 / 5 Partners) Jill Cook Alan Brown
President's Cup Winners Dealing and Hosting / Helping Improvers Vivek Radhakrishnan
Improvers Cup Winners 57.54 Angela Ellis Colin Pryer
Runners Up 53.61 Barbara Morby Gillian Cotterill
Patricia Pinder Cup (Most Improved Pair) Winners 5.04 Barbara Morby Gillian Cotterill
Runners Up 3.27 Sue Bradley Dermot Bradley
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners 194.69 Alan Brown John Walker Jill Cook Colin Bailey David Steele Derek Payne
Runners Up 190.59 Ian Lewis Simon Oldham Jo Brock Margaret Bradshaw Owen Lunt Andy Lewis
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners 58.92 Jill Cook David Steele
  2015 / 2016
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners 57.23 Jill Cook Colin Bailey
Runners Up 56.86 Barbara Regan Ron Every
Ladder (Fri) Winners 57.88 Colin Bailey David Pinder
Runners Up 57.08 Jill Cook Alan Brown
Beryl Doughty Cup Winners 247.05 Jill Cook Alan Brown
Runners Up 244.07 Bobbi Turnbull Brian Coney
Endeavour Cup Winners 859.00 Barbara Regan Ron Every
Runners Up 666.00 Alan Brown John Walker
Accumulator Cup Winners 179.09 Lesley Hearon
Runners Up 172.85 Barbara Regan Ron Every
Greta Clark (Fri) Winners 71.46 Alan Brown Keith Wilson
Runners Up 54.69 Marjie Sushams Rosemary Gunter
Greta Clark (Weds) Winners 65.91 Keith Wilson Tim Green
Runners Up 62.92 Anne Gooding Ken Sweeny
Mixed Pairs Winners 62.34 Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up 59.09 Pamela Brown John Gatrell
Rose Bowl Winners 790 (8 Partners) Alan Brown
Runners Up 763 (4 Partners) Colin Bailey
President's Cup Winners Star Member Marjie Sushams
Improvers Cup Winners 53.42 Ian Northcott Rosalie Borrett
Runners Up 51.19 Barbara Morby Gillian Cotterill
Patricia Pinder Cup (Most Improved Pair) Winners 5.76 Barbara Morby Gillian Cotterill
Runners Up 4.05 Brian Pickles David O'Connor
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners 191.14 Alan Brown John Walker Derek Payne Jill Cook David Steele Colin Bailey
Runners Up 190.34 Simon Oldham Owen Lunt Margaret Bradshaw Ian Lewis Andy Lewis Jo Brock
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners 57.88 Colin Bailey David Pinder
  2014 / 2015
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners 57.75 Jane Green Val Cooper
Runners Up 57.25 Joyce Brown Lesley Hearon
Ladder (Fri) Winners 59.31 Alan Brown Jill Cook
Runners Up 59.16 Keith Wilson Lorne Anderson
Beryl Doughty Cup Winners 250.67 Jill Cook Colin Bailey
Runners Up 243.43 Jane Rutherford Norma Wilcox
Endeavour Cup Winners 1115.00 Alan Brown John Walker
Runners Up 880.00 Barbara Regan Ron Every
Accumulator Cup Winners 61.21 Alan Brown
Runners Up 57.58 Jill Cook
Greta Clark (Fri) Winners 74.65 Colin Harris Martin Osborn
Runners Up 63.75 Alan Brown Keith Wilson
Greta Clark (Weds) Winners 64.55 Jane Green Ian Lewis
Runners Up 61.68 David Gowing Graham King
Mixed Pairs Winners 61.72 Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up 61.27 Anne Thain Keith Foster
Patricia Pinder Cup (Improver Teams) Winners 130.71 Vivek Radhakrishnan David Gravestock Jean Ebbon Bobbi Chilton
Runners Up 98.33 Linda McBride Pennie Mackenzie David Head Carole Head
Rose Bowl Winners 1001 (9 partners) Keith Wilson
Runners Up 936 (15 Partners) Ian Lewis
Jubilee Cup Winners Outstanding Club Contribution Joan Edmondson
Improvers Cup Winners 51.49 Pennie McKenzie Linda McBride
Runners Up 46.84 Vivek Radhakrishnan David Gravestock
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners 188.56 Alan Brown Jill Cook Colin Bailey David Steele John Walker Derek Payne
Runners Up 182.73 Margaret Bradshaw Jo Brock Ian Lewis Les Rogerson Andy Lewis Simon Oldham
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners 59.31 Alan Brown Jill Cook
  2013 / 2014
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Alan Brown John Walker
Ladder (Fri) Winners June Booty Lorne Anderson
Runners Up Colin Bailey David Pinder
Beryl Doughty Cup Winners Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up Barbara Regan John Walker
Endeavour Cup Winners Alan Brown John Walker
Runners Up Barbara Regan Ron Every
Accumulator Cup Winners Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up Alan Brown
Greta Clark (Fri) Winners Pamela Brown John Gatrell
Runners Up Keith Wilson Tim Green
Greta Clark (Weds) Winners Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up Alan Brown John Walker
Mixed Pairs Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Margaret Bradshaw Ian Lewis
Patricia Pinder Cup (Improver Teams) Winners Vivek Radhakrishnan David Gravestock Jean Ebbon Bobbi Chilton Marilyn Walker Rob Shreeve
Runners Up Linda McBride Pennie Mackenzie Maggie Vickery Ingrid Todd David Head Carole Head
Rose Bowl Winners Alan Brown
Runners Up June Booty
Jubilee Cup Winners Vivek Radhakrishnan David Gravestock
Improvers Cup Winners Joyce Beeston Rob Shreeve
Runners Up Pennie McKenzie Linda McBride
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners Margaret Bradshaw Jo Brock Ian Lewis Derek Payne David Gowing Graham King
Runners Up Patricia Pinder David Pinder Barbara Regan Ron Every Alan Coales
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners Jill Cook Colin Bailey
  2012 / 2013
Competition Place Score / Reason Name (1) Name (2) Name (3) Name (4) Name (5) Name (6)
Ladder (Weds) Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Alan Brown John Walker
Ladder (Fri) Winners Keith Wilson Lorne Anderson
Runners Up Colin Bailey David Pinder
Beryl Doughty Cup Winners Alan Brown John Walker
Runners Up (Joint) Margaret Bradshaw Jo Brock Jill Cook Colin Bailey
Endeavour Cup Winners Barbara Regan Ron Every
Runners Up Alan Brown John Walker
Greta Clark (Fri) Winners Alan Brown John England
Runners Up Jill Cook Colin Bailey
Greta Clark (Weds) Winners Martin Ellis Colin Harris
Runners Up Barbara Regan Ron Every
Mixed Pairs Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Barbara Regan John Walker
Rose Bowl Winners Alan Brown
Runners Up June Booty
Improvers Cup Winners Pennie McKenzie Linda McBride
Runners Up Margaret James Gary James
Chairman's Plate (Teams & Wanborough Cup Representatives) Winners Patricia Pinder David Pinder Barbara Regan Ron Every
Runners Up Alan Brown John Walker Jill Cook Colin Bailey Brenda Harnett Chris Harnett
Mary Edwards Representatives (HighestLadder %) Winners Keith Wilson Lorne Anderson