Past Winners - Ruia Gold Trophy |
YEAR & VENUE |
WINNER |
RUNNERS-UP |
1959 Bombay |
A. P. Bridge Association (K Ram Murthy, N P Tilak, Reddy) |
WBBA (Nalin Krishna Sen, Anil Purkait, Kamal Kumar Neogi, S R Goenka, Sudhir Kumar Kabi Deb & Bhagirath Murarka) |
1960 Indore |
BCBA |
Information Not Available |
1961 Hyderabad |
BCBA |
Information Not Available |
1962 Calcutta |
INDIAN BRIDGE ASSCN. (Srigobinda Bhattacharjee, Porvat Roy, Milon Mohan Roy, Moni Bhattacharjee, Santosh Nandy & Biswa Nath De) |
TIBREWALA (N S Tibrewalla, S D Panjabi, B G Tavkar & S Banatwala ) |
1963 Madras |
TIBREWALA |
DELHI (Vigyan Bhushan Gupta, Nanak, Hans Verma, Robi Roy & Devraj Narang) |
1964 Kanpur |
RUIA (Ramniwas Ruia, O Campos, Bhagwan J Shivdasani & J Hemnani) |
TIBREWALA (N S Tibrewala & S D Panjabi) |
1965 Delhi |
WBBA (Sukumar Ghose, Biswa Nath De, Asit Sen, Gobardhan Sen, Dwarka Shroff & Santosh Nandy) |
Information Not Available |
1966 Poona |
KUMAR (S R Ghose, Subinoy Ghosh, Nalin Krishna Sen, Robi Roy & Ananda Shankar Kumar) |
DELHI (A V Bhanushali, H S Virk, Vigyan Bhusan Gupta, H Ghosh, Subodh Gopal & Bose Mullick) |
1967 Goontur |
KUMAR (Robi Roy, Ananda Sankar Kumar, Prashant Kumar Ghose, Amiya Ghose, Sukumar Ghatak & Pran Krishna Talukdar) |
Information Not Available |
1968 Lucknow |
NARANG (Hans Verma, D "Tony" Kumar, P L Soni, Jagdish Kohli, Devraj Narang & Nanak) |
Information Not Available |
1969 Ahmedabad |
NARANG (Hans Verma, D "Tony" Kumar, P L Soni, Jagdish Kohli, Devraj Narang & H S Virk) |
WBBA (P K Roy Choudhry, T Mitra, Nilmoni Sarkar, Sukumar Dutta, B N Choudhry & T Chakraborty) |
1970 Bangalore |
BHOWANIPORE CARD CLUB (S R Ghose, Nalin Krishan Sen, Gobinda Singha, Samir K Ghose, Kamal K Mukherjee & Bhupendra N Mukherjee) |
A. P. BRIDGE ASSOCIATION (K Nawab, Narula ) |
1971 Kakinada |
TIBREWALA (S D Panjabi, N S Tibrewala, Anand J Mehta, F H Dastur & R C Agarwal) |
Information Not Available |
1972 Nagpur |
TIBREWALA (S D Panjabi, N S Tibrewala, Anand J Mehta, F H Dastur, B G Tavkar & R C Agarwal) |
AGARWALA (Subhas Agarwala, S R Ghose, Bikash Chandra Roy, K K Kedia, Sunil De & Sudhir Kumar Kabi De) |
1973 Coimbatore |
MUNDRA (Robi Roy, Nalin Krishna Sen, Santi Sen, Ashoke Roy, Rangarajan & N Nagappan) |
Information Not Available |
1974 Calcutta |
A. P. BRIDGE ASSOCIATION (B M Malani, Manhajul Hassan, Mujtaba Hassan, S M QUADRI, P P Reddy & S Sanjeevi) |
NALINI MADHAV MEM. CLUB (P K Talukdar, Dilip K Ghosh, Dhruba Mitra, Shyamal Banerjee, Amar Bose & Siba Priya Ghosh) |
1975 Kanpur |
BHOWANIPORE CARD CLUB (S R Ghose, Gobinda Singha, Kamal Mukherjee, Ranen Ghose, Bikash Chandra Roy & Sudhir Kumar Ganguly) |
A. P. BRIDGE ASSOCIATION (K V Krishnamurthy, B M Malani, Minhajul Hassan, Mujtaba Hussain, S M Quadri & Ashok V Kulkarni) |
1976 Bombay |
A. P. BRIDGE ASSOCIATION (K V Krishnamurthy, B M Malani, Minhajul Hassan, Mujtaba Hussain, S M Quadri & Ashok V Kulkarni) |
BHOWANIPORE CARD CLUB (S. R. Ghose, Santanu Ghose, Govinda Sngha, Sudhir Ganguly, Bikash Chandra Roy & Ajoy Brahmachari) |
1977 Gauhati |
POONA REG BRIDGE ASSN. (S N Bhide, A M Vaidya, I K Shirole, B A Gokhale & Vishwanathan D Sathaye) |
Information Not Available |
1978 Delhi |
TIBREWALA (S D Panjabi, N S Tibrewala, Anand J Mehta, F H Dastur, B G Tavkar & R C Agarwal) |
RUPAREL (Srikant G Ruparel, Jeremy Flint, Robert Sheehman, Shanti Sen, Nicola Gardener Smith & Robi Roy) |
1979 Nagpur |
TIBREWALA (S D Panjabi, N S Tibrewala, Anand J Mehta, F H Dastur, B G Tavkar & R C Agarwal) |
RUIA (O Campos, Ashok Ruia, Jimmy Mehta, R L Kejriwal, S S Mahatre & Ambrish Parikh) |
1980 Nagpur |
BHOWANIPORE CARD CLUB (S R Ghose, Santanu Ghose, Govinda Sngha, Sudhir Ganguly, Kama Mukherjee & Debashis Roy) |
RUIA (O Campos, Ashok Ruia, F H Dastur, M K Arora & Jagdish Kohali) |
1981 Kanpur [OFC] |
DHAMPUR SUGAR MILLS (Jimmy Mehta, S S Mhatre, Ramesh Gokhle & Ashok Goel) |
POYSHA (Anand J Mehta, B G TAVKAR, R L Kejriwal, Rajesh A Dalal, Jaggy Shivdasani & Avinash Gokhale) |
1982 Hyderabad |
AGARWALA (Subhas Agarwala, S R Ghose, Gobinda Singha, K K Kedia, Sudhir Ganguly & Robi Roy) |
S. N. DASGUPTA MEM. CLUB (Tulsi Sen, Kalyan Dey, Apurba Kumar Roy, Harin Mehta, P K Bera & Debashis Dutta) |
1983 Madras |
POYSHA (Anand J Mehta, Ambrish Parikh, Rajesh A Dala, Avinash Gokhale & Jaggy Shivdasani) |
AGARWALA (Subhas Agarwala, Santi Sen, P K Ghose, Ranen Ghosh, K K Kedia & Sukumar Banerjee) |
1984 Delhi |
TOLANI (N P Tolani, Bhagwan Shivdasani, M Rodriques, Anil Padhye, A R D Sequeira & Finton Lewis) |
SAMATA |
1985 Bombay |
DEVENPORT (Govinda Singha, Kamal Mukherjee, Sudhir Ganguly, Kamal Roy, Santanu Ghose & Debashis Roy) |
RUPAREL (R L Kejriwal, Anil P Padhye, A R D Sequeira, Bimal M Sicka & Avinash Gokhale) |
1986 Ahmedabad |
POYSHA (Anand J Mehta, Avinash Gokhale, Rajesh Dalal, Jaggy Shivdasani, Hiren Choksi & Subhas Gupta) |
RUIA (Ashok Ruia, O Campos, R Dhudane & Madhav G Kale) |
1987 Calcutta |
DAVENPORT (Roby Roy, Shukaranjan Ghose, Tapas Mukerjee, Santosh Jaipuria, P Kejriwal & Deepak Majumdar) |
GOLDEN TOBACCO (Dipak Podar, Shreedhar, A S Viswanathan, R Sundarm, Mishra & G V Anand) |
1988 Delhi |
KINI (B Krishnan, B K Satyan, G Rajendra, Durgadas, N Nangiah, R Krishnan & R K Kini) |
ARCHIE (Ambarish Parikh, J M Shah, R Sreedharan, A R D Sequiera, R L Dudhane & Anil Padhye) |
1989 Kakinada |
SUPARNA (Sudhir Ganguly, Ranen Ghose, Dilip Dutta, Sunil Bhattacharjee, Sukumar Bannerjee & Somnath Chatterjee) |
INDERPAL (J M Shah, S K Iyengar, Inderpal Singh & Puneet Gangal) |
1990 Kanpur [OFC] |
HCL (Anand J Mehta, Rajesh Dalal, Jaggy Shivdasani, Santanu Ghose & Subhas Gupta) |
HALDIBARI (Ratanlal Kejriwal, Roby Roy, Sukhranjan Ghose, Prashanto Ghose, Debashish Roy & Deepak Majumdar) |
1991 Nagpur |
HCL (Anand J Mehta, Rajesh Dalal, Jaggy Shivdasani, Santanu Ghose, Haren Choksi & Subhas Gupta) |
KAPADIA (Pankaj Kapadia, M G Kale, Finton Lewis, Jitendra Solani, Pankaj Desai & N Rajmohan) |
1992 Chennai |
SOUTH EASTERN RAILWAY (A K Bannerjee, Manas Mukerjee, Asim Mukerjee, Pritish Kusari & Subir Majumdar) |
HCL (Anand J Mehta, Anil P Padhye, Jaggy Shivdasani, Santanu Ghose Subhash Gupta & Rajesh Dalal) |
1993 Ahmedabad |
NAGAPPAN (B Prabhakar, R Krishnan, K R Venkatarman, R Rajkumar & N R Kirubakaramurthy) |
HCL (Anand J Mehta, Rajesh Dalal, Jaggy Shivdasani, Santanu Ghose Anil P Padhye & Subhas Gupta) |
1994 Nagpur [OFC] |
NAGAPPAN (B Prabhakar, R Krishnan, J M Shah, K R Venkatarman, & N Nagappan) |
RAILWAYS (A K Bannerji, Manas Mukherjee, Pritish Kusari, Subir Majumdar & Asim Mukerjee) |
1995 Chennai |
TRAMBUK RUBBER (Hari Shanker Bajoria, Rana Roy, Robindra Nag, Ajoy Bramhachari, K K Kedia & Ashok Chatterjee) |
MACHHAR (Sunil Machhar, Raju Tolani, K V K Krishnamurthy, R Sreekrishnan & S K Iyengar) |
1996 Pune |
TELOIJAN (Arvind Poddar, Jaggy Shivdasani, Rajesh Dalal, Santanu Ghosh, Win Allegaert & Subhash Gupta) |
J. P. GOENKA (J M Shah, B Prabhakar, R Krishnan, K R Venkataraman & J P Goenka) |
1997 Bangalore |
RAILWAYS (Asim Mukherjee, Ashok Kumar Das, Snehasis Roy, Rana Roy, Saroj K Bhattacharjee & N Kabiraj) |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayanan, R Krishnan, B Prabhakar, Rajeshwar Tiwari & N K Gupta) |
1998 Delhi |
C. V. RAO (C V Rao, Debashish Roy, Pritish Khushari, S K Iyengar & K V Krishnamurthy) |
SUNIL MACHHAR (Sunil Machhar, Raju Tolani, Suhas Vaidya, Vinay Desai, Ashok Vaidya & R Sridharan) |
1999 Hyderabad |
INDIAN BLUES (Ashok Ruia, Kamal Mukherji, J M Shah, B Prabhakar & R Krishnan) |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, Subhas Gupta, B Satyanaryana, N K Gupta, Rajeshwar Tiwari & Rajesh Dalal) |
2000 Vadodara |
WELL KNIT (CR Badrinath, Krishna Kumar, N R Kirubakaramurthy, C Rangrajan, Sunderram & P Shridhar) |
INDIAN BLUES (Ashok Ruia, B Prabhakar, N Krishnan, J M Shah & K V K Krishnamurty) |
2001 Kolkata |
INDIA BLUES (Ashok Ruia, J M Shah, K V K Krishnamurty, Debasish Ray, Vivek Bhand & P Paranjape) |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Subash Gupta, Sunit Choksi, K R Venkatraman & B Prabhakar) |
2002 Ludhiana |
INDIA RAILWAYS 'B' (M Mukherjee, P Kushari, Subir Majumdar, Rana Roy, A N Banerjee & Sumit Mukherjee) |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Subash Gupta, Sunit Choksi, K R Venkatraman & Rajesh Dalal) |
2003 Aurnagabad |
INDIAN RAILWAY 'B' (M Mukherjee, P Kushari, H Hasan, Rana Roy, A N Banerjee & Sumit Mukherjee) |
INDIAN RAILWAY 'A' (S K Bhattacharya, S K Majumdar, A K Mukherjee, S Roy, P Roy, D Majumdar) |
2004 Vigaz. |
INDIAN RAILWAY 'A' (M Mukherjee, P Kushari, H Hasan, Rana Roy, A N Banerjee & Sumit Mukherjee) |
INDIAN BLUES (Ashok Ruia, J M Shah, Rajendra Gokhale, S K Iyenger & Sandeep Karmakar) |
2005 Chennai |
TRAMBAK RUBBER (H S Bajoria, Bivas Todi, Bhabesh Saha, Asit Baran Chakraborty, Gobinda Singha, Shankar Acharjee) |
PANKAJ KAPADIA (J Biswas, T K Roy, Sadhan Ghosh, N B Saha, S Bhattacharya, Pankaj Kapadia) |
2006 Bhopal |
INDIAN RAILWAY 'A' (M Mukherjee, P Kushari, D Mazumdar, Rana Roy, A N Banerjee & Sumit Mukherjee) |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Subash Gupta, Sunit Choksi, K R Venkatraman & Rajeshwar Tiwari) |
2007 Bharuch |
FORMIDABLE (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Subash Gupta, Sunit Chokshi, K R Venkatraman & Rajesh Dalal) |
MANYAVAR (Mrs. Kalpana Misra, Raju Tolani, Anil Padhye, Ajay Khare, & Vinay Desai) |
2008 Kanpur |
TOLANI SHIPPING (R A Agarwal, Arun Bapat, Sunil Machhar, P G Hegde & Arvind Vaidya) |
FORMIDABLES(Kiran Nadar, B Satyanarayana, K R VenkatRaman, Subhash Gupta, Rajesh Dalal & Sunit Chokshi) |
2009 Bangalore |
INDIAN RAILWAY 'A' (Manas Mukherjee, R Roy, S Mukherjee, AN Banerjee, S Majumder & D Majumder) |
DHAMPUR SUGAR MILLS (Ashok Goel, Pritish Kushari, Bhabesh Saha, Uttam Gupta, S Dutt & Kamal Mukherjee) |
2010 Kolkata |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Subhash Gupta, B Prabhakaar, K R Venkatraman & Rajeshwar Tewari) |
PODDAR DEVELOPERS (R A Agarwal, Dipak Poddar, Jitendra Solani & Milind Athavale) |
2011 Chennai |
INDIAN RAILWAYS 'A' (Manas Mukherjee, Sumit Mukherjee, Amar Nath Banerjee, Sandip Datta, Debabrata Majumder & Subir Majumder) |
MANYAWAR (Sunit Choksi, Rajesh Dalal, Raju Tolani, Ajay Khare & Jaggy Shivdasani) |
2012 Kolkata |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, B Prabhakar, K R Venkatraman, Sunit Chokshi & Rajeshwar Tewari) |
INDIA BLUES (V M Lal, Subhash Gupta, Swarnendu Banerjee, J M Shah, Rajeev Khandelwal & Himani Khandelwal) |
2013 Ahmedabad |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, B Prabhakar, Keyzad Anklesaria, Sunit Chokshi & Rajeshwar Tewari) |
SHREE CEMENT (Ravi Goenka, Arun Bapat, Ashok Vaidya, Vinay Desai & Anil Padhye) |
2014 Jaipur |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayana, B Prabhakar, Keyzad Anklesaria, Sunit Chokshi & Rajeshwar Tewari) |
Indian Railways (Subir Majumdar, Sumit Mukherjee, Debabrata Majumdar, Rana Roy, Amarnath Banerjee, Sandip Dutta) |
2015 Pune |
INDIAN RAILWAYS (Subir Majumdar, Sumit Mukherjee, Debabrata Majumdar, Amarnath Banerjee, Rana Roy, Sandip Dutta) |
SAMADHAN (Ravi Raman, Subhash Bhavnani, Ivan Alphonso, Finton Lewis, TV Ramani, Arvind Vaidya) |
2016 Jaipur |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayana, Jaggy Shivdasani, Keyzad Anklesaria, Sunit Chokshi & Rajeshwar Tewari) |
Poddar Housing Ltd. (Dipak Poddar, Jitu Solani, Anal Shah, Milind Athavale, Sukamal Das, Aloke Sadhu) |
2017 Vizag |
FORMIDABLES (Kiran Nadar, B Satyanarayan, Jaggy Shivdasani, Keyzad Anklesaria, Sunit Chokshi & Rajeshwar Tewari) |
SHREE CEMENT (Ravi Goenka, AK Sinha, Subhash Gupta, Sapan Desai) |
2018 Chennai |
Poddar Housing Ltd. (Dipak Poddar, RA Agarwal, Anal Shah, Milind Athavale, Rajendra Gokhale, Subhash Dhakras) |
Team NRK (NRK Moorthy, Uttam Gupta, Bhabesh Saha, Biswajit Poddar, Shambhoo Ghosh) |
Past Winners - Ruia Silver Trophy |
YEAR & VENUE |
WINNER |
RUNNERS-UP |
2010 Kolkata |
KONNAGAR’s IV (Sajal Pal, Surajit Das, Subrata Ghosh, Paresh Biswas, Sujit Sur & Pranab Prasad |
SAIL ISP (Goutam Chatterjee, Manoj Dey, Sarada Prasad Sen, Tapas Das, Saibal Sarkar & Chanchal Kushari) |
2011 Chennai |
SAMADHAN BRIDGE ACADEMY (Ravi Raman, Aniruddha Sanzgiri, Bhaskar Pendse, Umesh Athavale, P A Bhosle & R W Khare) |
T BOSE’s IV (Tapas Bose, Provat Kumar Roy, Mrinal Jyoti Das, Sudeb Ghosal, Prabir Ghosal & Manabendra Dutta) |
2012 Kolkata |
THE COMBINATION (Girish Kumar, Prakash Bhandari, S M Moin, Ashok Kumar Gupta, Sunil Kumar Sinha & Kailash Newatia) |
DR SUBRATA SENGUPTA (Amiya Ranjan Das, Arup Kumar Dey, Subrata Sengupta, Sunil Kumar Roy, Apurba Bhattacharya & Somnath Mitra) |
2013 Ahmedabad |
A K BOSE (A K Bose, K Naguri, D Shee, Pinaki Khan, S Sarkar & Santanu Ghosh) |
TEAM VIBRANT (S R Dutta, M K Halder, B N Ghosh, D Paul, A B Das & B Saha) |
2015 Pune |
OSRC Odisha (Bhimsen Pradhan, Ashok kumar, Basant KumarOrasabta Kumar, Ramchandra Nayak, Ajaykumar) |
AK Ganguly (S Roy, Tapan Roy, PS Samanto, S Das, SP Banerjee) |
2016 Jaipur |
CFCO (BASU BHATTACHARYA, RK MAJUMDAR, K NAGURI, JAY KUMAR MAZUMDAR, DR SUSHIL CHANDRA, RITA CHANDRA) |
Jaipurites (GAJENDRA VYAS, D M MEHTA, D V MAZUMDAR,M K BHARGAVA) |
2017 Vizag |
KAMLESH GUPTA SIX (KAMLESH GUPTA , VIKRAM JAIN, BINOD SHAW, BISWAJIT, BHASKAR SARKAR, PRASENJIT MANNA) |
ABAKASH (SANTANU CHOWDHURY, MOLOY MANDAL, INDRANIL CHAKRABORTY, RAMKRISHNA MAJUMDAR, BIPLAB MANDAL, KALYAN MUKHERJEE) |
2018 Chennai |
RL Sanghi, Asha Sharma, Joyrup Mullick, Binod Shaw, Moin Khan, Piyush |
Priya Ranjan Roy, Chinmay Goswami, Kalyan Roy, Achin Chowdhury, Partha Saha, Rajendra Ray |
2019 Kolkata |
|
|
|
|
|