Release 2.19n

Watford & Bushey Bridge Club Any queries call: 05601 114 470 or email: wbbcemail@gmail.com.

Visitors are welcome but partners are needed for Monday morning and evening sessions. Visitor table money is £5.

Need a Partner/Team Mates? Call Donald Reid on 01923 227 969 at dreidd@aol.com


 We are a very friendly club always looking for new members.
Directing & Scoring
Directing & Scoring
Date Event Directing Scoring  Money Collection
Mon 10th Feb Gentle Duplicate Ros Campbell Ros Campbell Ros Campbell
Tues 11th Feb Duplicate Alan Hudson Tony Osborne Stuart Leigh
Thurs 13th Feb Social Duplicate Susan Mount Susan Mount Susan Mount
Fri 14th Feb Duplicate Alan Hudson Joe Coulson Tony Osbourne/Ros Campbell
Mon 17th Feb Gentle Duplicate Ros Campbell Ros Campbell Ros Campbell
Tues 18th Feb Round 2 Qualifying for WBBC Pairs Championship/ Social Duplicate Pairs Championship Rob Sassoon Rob Sassoon Rob Sassoon
Thurs 20th Feb Social Duplicate Susan Mount Susan Mount Susan Mount
Fri 21st Feb Friday Duplicate John Pelley Tony Osborne Tony Osbourne/Ros Campbell
Mon 24th Feb Gentle Duplicate Ros Campbell Ros Campbell Ros Campbell
Tues 25th Feb Main and Social Duplicate Rob Sassoon Rob Sassoon Rob Sassoon
Thurs 27th Feb Round 2 Qualifying for WBBC Thursday Pairs Championship John Pelley John Pelley John Pelley
Fri 28th Feb Friday Duplicate Alan Hudson Joe Coulson Tony Osbourne/Ros Campbell

 

HBA Ranked Masters Pairs

Here are the list of qualifiers from the heats held on Tuesday 4th February and Thursday 13th Feb

Main Section Tuesday 4th

There were 8 qualifying pairs and so the top four of these qualify.

Position Names
1 Margaret Earle & Liz Poyser
2 Jim Blair & Chris Pratt
3 John and Sue Whiting
4 Reva Hill & Brian Capel

 

Special congratulations to Margaret and Liz who won the heat overall as well.

Social Duplicate Section Tuesday 4th

There were 10 qualifying pairs and so the top five of these qualify.

Position Names
1 Duncan Moffat and Susan Chaney
2 Martyn and Christine Currie
3 Graham Phillips and Ian Cheetham
4 Rashmi Kassam-Kanji and June Sampson
5 Marilyn Miller and Janet Dare

Social Duplicate Thursday 13th

There were 21 qualifying pairs so the top 11 of these qualify

Position

Names

1

Geoff Seal & Nic Fergusson

3

Anne McLaughlin & Keith Redhead

4

Susan Paessler & Robert Leong

5

Jane Camerea & Roy Hames

8

Alan Saffer & David Emanuel

9

Graham Sanders & Zenab Sunder

10

Ian Watt & Iain Dow

11

Jean Fitt & Margaret Heneghan

12

Harvey Leigh & Hilary Leigh

13

Philip Davey & Peter Catterall

14

Brian Capel & John Lambe

 

The Final is on Friday 3rd April 2020 at 19.30 at Welwyn Garden City Bridge Club.

I would encourage all qualifiers to take part if they can.

Note this was the first competitive event I ever took part in over 25 years ago. Everyone starts somewhere!

To enter click here

Please note the requirements about registration of your car for parking purposes.

Good Luck

David Eddleston

Chairman

Qualifiers for WBBC Pairs Championship after 2 Rounds

Dear All

WBBC Club Pairs Championship 

After the first two rounds

Here is the list of Current Qualifiers

WBBC Pairs Championship - Current list of Qualifiers
After 2 Rounds
     
Qualifying Number Name %

1

Suzanne Obrart & Vanessa Clarke

65.06

2

Mike Rawlins & Naomi Gibbs

63.76

3

Anojan Pothalingam & Neeta Bavishi

62.57

4

Alan Hudson & Mike Levy

61.81

5

Carole Morley & John Pelley

60.68

6

Russell Spiro & Stuart Leigh

60.46

7

Anthony Osborne & Chris Cook

59.79

8

Jacqui Tobias & Madelaine Sheldon

58.66

9

David Landes & Joanne Waterman

58.15

10

Adam Davis & Michelle Davis

57.40

11

Stephen Lipman & Thomas William

56.49

12

Irwin Gothelf & Roy Boskin

56.07

     
  Reserves  
     

13

Joe Coulson & Stephen Fryer

55.98

14

Alastair Allan & David Earle

55.70

15

Linda Quigley & Sylvie Grant

55.03

Round 3 of Qualifying is on Tuesday 17th March 2020.

Regards

Alan Hudson

Competitions Sec

1st Qualifying round for WBBC Thursday Championship

Dear All

WBBC Thursday Club Pairs Championship 

After the first round on Thursday 30th January 2020.

Here is the list of Current Qualifiers

WBBC Thursday Pairs Championship - Current list of Qualifiers
After Round 1
Qualifers
Qualifying Number Name %
1 Margaret Earle & Peter Keen 64.00%
2 Rena Delaney & Gillian Westbrook 59.55%
3 Susan Paessler & Robert Leong 58.07%
4 Stephen Fryer & Chris Burridge 55.23%
5 Jane Camerea & Roy Hames 54.88%
6 Susan Mount & Yvonne Frankland 53.48%
7 Rod Woolhouse & Margaret L'Estrange 52.98%
8 Richa Karnani & Nerra Jhunjhunwala 52.27%
     
Reserves
     
9 John Lambe & Brian Capel 51.93%
10 John Pelley & Anne McLaughlin 50.40%
11 Alan Osborn & Diana Osborn 49.39%
12 Sheila Oxenham & Howard Marks 48.89%

Round 2 of Qualifying is on Thursday 27th February 2020

Regards

David Eddleston

Chairman

Well done to our Session Winners

  

 

3rd Feb Gentle Duplicate

Fiona Nathwani and Robert Leong N/S

Martyn and Christine Currie E/W

4th Feb


Duplicate (including qualifying for the HBA Ranked Masters Pairs)

Social Duplicate (including qualifying for the HBA Ranked Masters Pairs)

Margaret Earle and Liz Poyser
 

Duncan Moffat and Susan Chaney

6th Feb Social Duplicate Geoff Seal and Nic Fergusson
7th Feb Teams of Four Tony Osborne, Joe Coulson, Christine Leek and John McBryde

  

 

 

 

Qualifiers for Marjorie Lukyn Cup Final on Friday 6th March
Qualifiers from Friday 17th January 2020
Name
John Pelley & Carole Morley
Linda Gallow & Chris Mark
Claire Hartman & Maureen Ashman
Joe Coulson & Dinesh Nathwani
Alan Hudson & David Eddleston
Keith Ashman & Anthony Osborne
Alan Marco & Donald Reid
Rosalind Campbell & David Arrighi
Anita Shah & Robert Leong

 

Qualifiers from Tuesday 28th January 2020
Jim Cooke & David Arrighi
Saleem Sachak & Vanessa Clarke
David Eddleston & Susan Mount
Celia & Derek Oram
Carole Morley & John Pelley
Mike Toft & Jackie Davies
Trixi Blaire & Margaret Kaye
Harry Sack and Thomas William Murray
Jim Blair & Anthony Osborne
Anojan Pothalingam & Suzanne Obrart
Irwin Gothelf & Roy Boskin
Nigel Walsh & Chris Cook
Philip Davey & Jennifer Munitz
Sheila Oxenham & Richard Hannaby

 

The Final is on Friday 6th March

at Bennetts End Community Centre, Hemel Hempstead HP3 9LZ

You can enter for the final here


IMPORTANT - You must arrive 10 mins before the start of any session or let the club know (Tel No: 05601 114 470).


EBU December Master Point Promotions

Congratulations to:

Name  New Rank
Margaret Ainsworth 3* Premier Tournament Master
Iain Dow District Master
Margaret Heneghan Area Master
Dagny Moffat Club Master
Shirley Wood
Susan Paessler Local Master