Release 2.19n
Recent Updates
Home Page
17th Feb 2020 22:02 GMT
All Competition Winners
14th Feb 2020 23:57 GMT
Bridge Classes
25th Nov 2019 15:05 GMT
Welcome to Tunbridge Wells Bridge Club
About the Club
About the Club

 

We are a large friendly bridge club with over 500 members.  We aim to cater for all standards of players, from beginners to internationals.  Whatever your experience, we have a session to suit you, and visitors are always welcome. 

Duplicate and rubber sessions are held on weekdays at the Club House, 40 London Road, Tunbridge Wells, TN1 1DL.  01892-530739.

In our large and comfortable premises we also offer refreshments and bar facilities.  We host many Kent County events and Charity Bridge Days, and we are affiliated to the EBU.

To view a summary of all regular weekly sessions we offer, including the type of player each one is suited to, please see the Weekly Timetable on the left.

To see all Results, including a personal analysis for the sessions you've played in, plus a full Calendar of Future Events, please use the menu on the left.  A link to the Latest Result can also be found on the top right of this page.

Email us to find out more, whether about future events, our regular sessions or the bridge lessons we offer.

Bridge Classes
Bridge Classes

We offer a full programme of bridge classes and supervised practice sessions - for both beginners and those wanting to improve their skills.  For more details of our classroom teaching by Stephen Pierce and Chris Morgan, see the Menu on the left.  If you'd like to discuss which courses or sessions may suit you best, please email us or phone us.

To complement the classes and practice sessions, we can also supply a popular book by local bridge teacher Angela Tompson, details of which are shown below.

'Bridge with Angela' 5th edition
'Bridge with Angela' 5th edition

 

Angela Tompson has updated her guide for students and improvers;  this is the fifth edition following upon the success of the earlier versions. The basics are unchanged but Angela has taken the opportunity to include further conventions currently and commonly played, including Benjaminised Acol, commonly known as "Benji".

This book commences with the very basics of bridge and goes on to describe the essential elements of bidding.  Guidance on play of the cards and defence is included followed by explanations of conventions commonly played.

 

The price is £7.95 and it can be purchased at the club bar or phone Angela on 01892 526716.

Honours Boards
Honours Boards

 

 

 

The Honours Boards for recent years can be viewed as full-size images by going to the relevant item on the left-hand menu.  There you can see the winners of all cups and trophies awarded in Club Competitions for Pairs and for Teams during that year.  They also show the winners of individual trophies in the year.

Committee Minutes

The minutes of the Committee Meeting held on 29 January are now available to read in the Members Only section.

Another Corbett Cup success for our Club Team
Another Corbett Cup success for our Club Team

 

We are delighted to announce that our team of Colin Wilson, Gerald Soper, Espen Erichsen, Chris Morgan, Croz Croswell, Matthew Brown, Ian Draper and Jeremy Willans has convincingly won the Corbett Cup for the club for the fourth successive season.  Many congratulations!  Well done, too, our 'C' team who were runners-up in the Mitchell Salver.

What's On In February and March
Wed 19 February 7.30pm KCBA Larsky Cup Semi-Final
Thu 20 February 1pm Gentle Duplicate
Mon 24 February 7.30pm Abergavenny Cup (Annual Spring Pairs Championship)
Fri 28 February 1pm Gentle Duplicate
Wed 4 March 6.30pm EGM
Thu 5 March 1pm Gentle Duplicate
Sun 8 March 11am KCBA Green-Pointed Swiss Pairs
Mon 9 March 7.30pm Men's and Women's Pairs (Putt & Warner Cups)
Fri 13 March 7pm Gentle Duplicate
Thu 19 March 1pm Gentle Duplicate
Fri 27 March 7pm Gentle Duplicate
Sun 29 March 12 noon EBU Portland Pairs (Mixed Pairs - Green-Pointed)
Tue 31 March 7.30pm Fifth Tuesday Teams Event
Members' National Successes

Congratulations to Thomas Gardner, who played for the EBU team (effectively England's 2nd under-21 team) that took second place in the Peggy Bayer event, which is part of the Camrose series.

Also to Helen Erichsen, who with her partner Fiona Brown came fourth in the final stage of the National women's trials.  As a result, they may be invited to represent England in the Lady Milne Trophy, but this is not guaranteed.

Also to Espen Erichsen, whose team won this year's National Premier League, Norman Selway, whose team came 2nd in the second division, and Croz Croswell, whose team won the third division.

Also to Norman Selway, whose team won the Gerard Faulkner Salver, and also for his bronze medal in the European Open Championships - Seniors' Teams

Also to our seven members who represented Kent in the Tollemache final:  Colin Wilson and Gerald Soper, Espen and Helen Erichsen, Jeremy Willans, IanDraper and Norman Selway.

Members' County Successes

Congratulations to Espen and Helen Erichsen, Ian Draper and Jeremy Willans, Colin Wilson and Gerald Soper, and Norman Selway, who have all been selected to represent Kent in the Tollemache Final, having won their regional division.

      Also to Frances Connell and Angela Treen, who won the Fleming Femina and to Linda Souter and Lesley Smith who came third, also to Colin Wilson and Gerald Soper who were narrowly beaten into second place in the Hunter Homines.

Again to Linda Souter and Lesley Smith who also won the Sussex County Ladies' Pairs.

Also to Helen Erichsen and Fredrik Helness whose team won the Kent Congress Green-Pointed Swiss Teams, and to Colin Wilson, Diana Avis, Frances Connell and Ravi Athwal who came  third.

Also to Howard Evans and Ian Knight, third in the Really Easy Pairs

Also to Ravi Athwal whose team won the Essex/Herts Swiss Teams

Members' Club Successes

Congratulations to the winners of the Autumn Mixed Pairs Centenary Cup:  

Jeremy Blanford & Angela Tompson (EW)

Maggie Piazza & John Plumpton (NS)

and the Brian Forty Trophy:

Mark Mortimer & Christine Whyman (NS)

Jim Sturgis & Margaret Bird (EW)

Congratulations also to.....

Frances Connell, David Barnfield, Diana Avis and Ann Hunt (Podmore Cup)
Valerie Reeves and Jim Wortley (Tunbridge Wells and Hawkhurst Bridge Clubs Pairs Salver)
Colin Wilson, Diana Avis, Geraldine Harland-Fisher and Gerhard Hess (Tatlow & White Salver)
Helen Erichsen & Fredrik Helness (Maud Corbett Cup)
Reuben Lewis (Friday afternoon ladder)
Lis Cummings & Unni Loveday (Lushington Cup), Mary Bothwell & Chris Hunt (Plate)
Brian Lippard & Gerhard Hess, Helen Erichsen & Frances Connell (2009 Centenary Cup)
and winners of the annual individual points trophies:   Dave Voller and Christine Whyman (Tues aft),
Jeremy Willans (Mon), Gerald Soper (Tues eve), Brian Lippard (Wed aft), Denise & Rod Ashurst (Wed eve), John Plumpton (Thur eve), John Brown (Fri aft), Ian Woodcock (Cadet Cup) and Colin Wilson (Fri eve)

Members' Contact Details

A list of members' telephone numbers and e-mail addresses is held within a private area of this website, in accordance with the Club's Privacy Policy.  Members who wish to contact other members can do so by clicking on Members Only above, and logging in.   The Club's Privacy Policy can be viewed within "Information" in the menu on the left.