Northamptonshire Contract Bridge Association
Recent Updates
Home Page
7th Jul 2019 17:22 BST
Archive results
7th Jul 2019 16:42 BST
Eastern Counties League
7th Jul 2019 16:40 BST
Bulletin
19th May 2019 10:09 BST
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2019
Bulletin

Northants One Day Green Point Event - 18th May 2019

Congratulations to the winners, Ufuk Cotuk and Robert Miller after a close set of last matches.

1 Ufuk Cotuk & Robert Miller 100 VPs
2 Mark Hodgson & Maggie Jones 98 VPs
3 Nadia Stelmashenko & Victor Milman 96 VPs
4 Doreen Simpson & Robin Griffiths 92 VPs
5 Andy & Graham Cope 91 VPs
       

County Sim Pairs has been postponed from 25th February 2019 to an unspecified date

2019 Eden Cup Winners

Congratulations to 

1 Robert Miller & Daniel Baines 67.59 24
2 Maggie Jones & John Walshaw 57.24 18

2019 Broke Cup Winners

Congratulations to the Tilley Team for their win in the Broke Cup

Winter League

Winter League (formerly County League)

 

 

Winners

Runners-up (other section winners)

2019-20 Not held  
2018-19 Not held  
2017-18 Marcus Witt, Trevor Thrower, Michael Gore-Browne, Andrew Bisson  
2016-18 Marcus Witt, Trevor Thrower, Michael Gore-Browne, Andrew Bisson  
2016 NE Trevor Thrower, Marcus Witt. Chandra Ramamoorthy, Mike Gore-Browne, Bill Chawick SW abandoned Final not played.
2015 Final not played

(NE)  Trevor Thrower, Marcus Witt. Chandra Ramamoorthy, Mike Gore-Browne, Bill Chawick, Rob Miller

(SW) John Josephs, Ross Stacey, Malcolm Orr-Ewing, Leszek Lubaszewski, John Blakesley, John Pearson, Trevor Wray 
2014 Final not played

(NE)  Marcus Witt, Trevor Thrower, Chandra Ramamoorthy, Mike Gore-Browne

(SW) Daniel Baines, Mike Trask, John Walshaw, Tony Hough 
2013

Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

(SW) Jim Deacon, Dan Baines, Tony Hough, Mike Trask

2012

Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

(NE) Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

2011

Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

(SW) Kevin Fogarty, Margaret Bryant, Eifion Jones, Richard Gibson

2010

Final not played

(NE) Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

(SW) Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

2009

Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

(NE) Jim Deacon, Mark Tilley, Christine White, Ian Clarke

2008

Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

(NE) Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

2007

Mike Wiggins, Len Shulman, Ross Stacey, John Josephs

(NE) Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

2006

Peter Fountain, Jo Skillern, Liz & Ian Coltman

(SW) Doris & David Moss, Christine & Eddie Luck

2005

Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

NE section not held

2004

Trevor Thrower, Marcus Witt, Bill Chadwick, Mike Gore-Browne

(SW) Maggie Jones, Brian Davies, Shirley & James Dutton

2003

Mrs J Skillern, C Melvin, R Miller, J Deacon

 

2002

Mr & Mrs I Coltman, P Fountain, U Cotuk

2001

Mr & Mrs I Coltman, Mrs J Skillern, P Fountain

2000

Mr & Mrs I Coltman, Mrs J Skillern, P Fountain

1999

Mr & Mrs Evans-Evans, C Heames, D McFarlane

1998

R Vajda, M Dowell, T Thrower, M Witt

1997

Mr & Mrs R Porter, A Porter, C Melvin

1996

J Walshaw, P Hindley, W Markham, J Young

1995

J Walshaw, P Hindley, W Markham, J Young

1994

J Walshaw, P Hindley, W Markham, J Young

1993

J Walshaw, P Hindley, W Markham, D Mathews

1992

J Walshaw, P Hindley, W Markham, D Mathews

1991

J Walshaw, P Hindley, W Markham, J Young

1990

Mr & Mrs W Upcott Gill, Mr & Mrs R Porter