Spade Heart  Diamond Club
Recent Updates
Home Page
17th Oct 2019 16:29 BST
Competition Winners
9th Sep 2019 13:17 BST
Laws of Bridge
8th May 2019 11:48 BST
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2019
Competition Winners

2018 Winners

Prize Winners for 2018
 

Championship Trophies

1.         Monday Champions: Alison & Andrew Howarth

2.         No qualifications

3.         Frank White Trophy: Nick Hunter & Ruby Schnalke

4.         Margaret Briggs Cup: Janet Collins & Mary Gibson

5.         Championship Teams: Not held

 

Open Competitions

1.         Gilbert Fry Trophy: Alison & Andrew Howarth

2.         Ada Mawer Trophy: Bob Handford

3.         Wing Cup: John Hill & Maurice Lynn

 

Handicap Competitions

1.         Margaret Balch Cup  (Monday Teams): Alan Millington, John Longmuir, Elaine Proctor, Maurice Lynn

2.         Teams of 4 Shield: (Thursday Teams): Not held

3.         Diamond Jubilee Trophy (Monday Handicap Pairs): Elaine Proctor & Maurice Lynn

4.         Diamond Jubilee Trophy (Thursday Handicap Pairs): No qualification

5.       Margot Blakeney Trophy (Wednesday Handicap Pairs): Martin Amery & Kath Taylor

 

Last updated : 9th Sep 2019 13:17 BST
2017 Winners

Prize Winners for 2017

 

Championship Trophies

1.         Monday Champions: Alison & Andrew Howarth

2.         Thursday Champions: Nick Hunter & Ruby Schnalke

3.         Frank White Trophy: Chris Phillips & Alan Millington

4.         Margaret Briggs Cup: Debbie Burton & Dennis Mellor

5.         Championship Teams: Debbie Burton, Deniis Mellor, Maurice Lynn, John Hill

 

Open Competitions

1.         Gilbert Fry Trophy: Elaine Proctor & Maurice Lynn

2.         Ada Mawer Trophy: Zara McIntyre

3.         Wing Cup: Tony Garland & Norman Rossiter              

 

Handicap Competitions

1.         Margaret Balch Cup  (Monday Teams): Mike Stafford, Cos Corry, Elaine Proctor, Maurice Lynn        

2.         Teams of 4 Shield: (Thursday Teams): Mike Stafford, Cos Corry, Patrick Rimmer, George Foord

3.         Diamond Jubilee Trophy (Monday Handicap Pairs): Elaine Proctor & Maurice Lynn

4.         Diamond Jubilee Trophy (Thursday Handicap Pairs): Mike Stafford & Cos Corry

5.         Margot Blakeney Trophy (Wednesday Handicap Pairs): Sue Hawes & Sheila Marlow

Last updated : 27th Mar 2019 11:36 GMT
2016 Champions

Prize Winners for Year 2016

 

Championship Trophies

1.         Monday Champions: Andrew Green & John Longmuir

2.         Thursday Champions: Nick Hunter & Ruby Schnalke

3.         Frank White Trophy: Chris Phillips & Alan Millington

4.         Margaret Briggs Cup: Maurice Lynn & John Hill

5.         Championship Teams: Alan Andrews, Bill Crymble, Andrew Green & John Longmuir

 

Open Competitions

1.         Gilbert Fry Trophy: Andrew Green & John Longmuir

2.         Ada Mawer Trophy: Harry Hall

3.         Wing Cup: Alan Andrews & Bill Crymble              

 

Handicap Competitions

1.         Margaret Balch Cup  (Monday Teams): Not contested         

2.         Teams of 4 Shield: (Thursday Teams): Not contested

3.         Diamond Jubilee Trophy (Monday Handicap Pairs): Sheila Marlow & Adrian Underwood

4.         Diamond Jubilee Trophy (Thursday Handicap Pairs): Harry Hall & Phil Cope

Last updated : 27th Mar 2019 11:35 GMT