Bulletin

To request any additions / amendment / removal of information, please contact Stephen Brown on KCBAcompetitions@gmail.com

Update your contact details at the EBU and also tell the KCBA. Please would you check your Club Details so they can be updated if necessary. Are there any Bridge Teachers who would like to be included in our listings?  

INFORMATION
SURROUNDING COUNTY EVENTS
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2019
Release 2.19o
Welcome to Kent Contract Bridge Association
Online entry Junior Bridge   Archives  

  GDPR  

 Results 

Learn Bridge Success
Last updated : 4th Nov 2019 13:02 GMT
UPCOMING EVENTS
The Larsky Cup - Club Heats
The Larsky Cup - Club Heats

The Larsky Cup is the Kent Pairs Championship, local points in the heats and semifinal, Green points in the final.

The first stage is to play in a club heat. All clubs are running heats on normal club nights. Any pair gaining 50% or more will qualify for one of the semifinals (26 board event) and can choose from: Farnborough Monday 3rd February 7:30pm, Maidstone 11th February 7:25pm, Tunbridge Wells Wednesday 19th February 7:30pm and Tyler Hill Sunday 23rd February 2:30pm. Paul Gibbons will contact players after they have qualified from a club heat and ask for their choice of semifinal.

From these semifinals, the top 26 pairs will qualify for the final being held at the Maidstone Civil Service Club on Saturday 21st March at 1.30pm

Each club is running heat(s). Some are open only to their members, others have asked the dates to be publicised:

Aces Monday 28th October 1pm
Ashford Tuesday Tuesday 29 October 6:40pm
Otford Friday 15th November 7:30pm
Ashford  Thursday 21 November 6:40pm
TWBC Tuesday 26th November 7:30pm
Farnborough Wednesday 27th November 7:30pm
TWBC Monday 2nd December 7:30pm
Beckenham Monday 2nd December 7.30pm
Aces Wednesday 4th December 11:30am
Tenterden Wednesday 4th December 7.00pm
Farnborough Friday 6th December 7:30pm
TWBC Thursday 12th December 7:30pm
TWBC Wednesday 8th January 1:30pm
Beckenham Wednesday 8th January 7.30pm
Canterbury Friday 10th January 7pm
 
If you plan to play in one of these heats as a visitor, please let their secretary know.

 

Last updated : 28th Nov 2019 03:29 GMT
Corbett League - Club Teams of Eight

Corbett League (inter-club teams of 8) entry forms have been sent out to all clubs. For information, using the results from January 2019 the divisions consist of the following teams. Clubs who have not entered before are very welcome to enter this year (or current clubs may enter an extra team) and all new teams will play in the Buck Cup. Each event is around 48 boards, played on one day over the weekend 25-26th January 2020. If you have not received an entry form and wish to enter, please contact Stephen using KCBAcompetitions@gmail.com

Corbett Cup Corbett Plate Mitchell Salver Buck Cup
Sunday 26th Jan Sunday 26th Jan Saturday 25th Jan Saturday 25th Jan
Farnborough A Beckenham A Bromley North A Bromley North C
Farnborough B Chisleshurst A Bromley North B Chislehurst B
Maidstone A Farnborough C Gravesend Hawkhurst
Tunbridge Wells A Farnborough D Maidstone B Kippington
Tunbridge Wells B Swanley Tunbridge Wells C Tunbridge Wells D
 

 

Last updated : 14th Nov 2019 14:11 GMT
Tollemache Cup

Congratulations to the Tollemache team that won their division to qualify for the finals in February:-  Results

Jeremy Willans/Ian Draper
Mike Hampton/Phil Bailey
Espen Erichsen/Helen Erichsen
Colin Wilson/Gerald Soper
Norman Selway/Kay Preddy.
The Tollemache Qualifier is over the weekend of 16th/17th November. 
Kent have won this national trophy five times since 1980.
Please see the archive section
for previous teams and finishing positions. 
For more information on the event please see the EBU's website.
Last updated : 28th Nov 2019 04:06 GMT
Results
Kent Congress Green Pointed Swiss Teams
Director: Stephen Brown, John Oakland, Fred Davis
Really Easy Pairs at the Kent Congress
Director: Diane Rogers
Kent Congress Blue Pointed Swiss Pairs
Director: Stephen Brown, Fred Davis
Dyer Smith/Hunter Cup - Mixed Pairs
Director: Steve Foster
Calendar
12th Jan 2020
Fleming Femina - Ladies Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Nicole Cook, Mike Rafferty
 Click for more information
12th Jan 2020
Hunter Homines - Men's Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Nicole Cook, Mike Rafferty
 Click for more information
25th Jan 2020
Corbett Weekend - 25/26th January
TWBC 11:00
Swiss Pairs Swiss Teams

Invicta Cup (winners) Michael Prior & Mike Hampton

Lukey Cup (winning team): Fredrik Helness, Helen Erichsen, Margaret Nygren, Martin Nygren      

Owl Cup (runners up): Nathalie Shashou, Nick Sandqvist, Shireen Mohandes, Andy Bowles

The winners of the Puddleduck Plate, leading non-expert pair in Swiss Pairs, left -Alex Crystol & Sara Moran & below leading non expert teams in Swiss Teams - Janet Batson, Simon Westerman, John Williams, Martin Hammer

Swiss Pairs Runners up Bill Gardner & Peter Griffin Allnut Trophy (mixed pairs): Sharon Baynes & Paul Gibbons, who were also the pair that ascended the most number of places in the second session of Swiss Pairs
Gentry Trophy (married pair) Helen & Franco Carlotti

Congratulations to all our winners pictured here and many thanks to our Congress Secretary: Monica Aitken for all her hard work in making the congress a success.

Full results -     Swiss pairs    Swiss Teams  

Real Easy Pairs

Winners:Penny & Paul Massey

(Juniors & 2nd overall): Tom & Rupert Furness Junior Players

Congratulations to all who played, particularly junior players.  This event was held in conjuction with the Congress Swiss Pairs.  Please click here for the full results.

MORE SUCCESSES & CONGRATULATIONS - see Kent Player News 2019 on main menu