BK Brno
Release 2.19o
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2021
Výsledky
Skupinovka 21
Howell Topy
Howell Impy
Zprávy
Skupinovka 2021

Tak jsme ve druhém kole skupinovky hráli tři utkání místo plánovaných čtyř. Vím, kdo za to může, ale nebudu ho jmenovat, ne proto, že by si to nezasloužil, ale prostě ho jmenovat nechci. Aby regularita soutěže byla narušena co nejméně, vynásobil jsem VP koeficientem 1,33, takže toto kolo bude mít stejnou váhu, jako kolo minulé a doufejme i jako kola budoucí, ve kterých bychom už vždy měli hrát 4 utkání. Pořadí v turnaji zůstává nezměněno, takže předem zamítám požadavky na opakování ceremoniálu.
Pokud v příštích turnajích skupinovky někdo zjistí, že je turnaj nastaven na tři utkání místo čtyř a oznámí to vedoucímu turnaje v průběhu prvního rozdání, bude mu rozhodčím nadržováno při všech sporech, které v tom turnaji povede.

Opravené průběžné pořadí skupinovky je zde.

Výsledky skupinovky

Jelikož výsledky skupinovky na webu se některým mohou zdát ne zcela srozumitelné, tak přidám toto vysvětlení.

Především výsledky srozumitelné jsou,  stačí si nastudovat používané metody. Já jsem to zvládl za dva dny a už skoro vím, co je co.

Pro výpočet skore jednotlivých rozdání se používá metoda XImps.V minulosti se používal Butler, který nejdříve vypočetl průměrné skóre a pak rozdíl od průměru převedl na impy. Což bylo jednodušší a umožňovalo třeba i ruční výpočet. Používání výpočetní techniky vedlo ke zdokonalení metod výpočtu skóre tak, že prostému hráči bridže už nezbývá, než jim věřit. Metoda XIMPS vytvoří nejprve sumu rozdílů skóre a z ní se vypočte průměrný rozdíl, ze kterého se vypočte hodnota XImp. Ale na výpočet průměrného rozdílu už existují různé názory, takže někde se suma dělí počtem výsledků. Jinde se dělí počtem porovnání (což je počet výsledků - 1). A třetí, nejsofistikovanější metoda, dělí sumu druhou odmocninou součinu poloviny výsledků a porovnání a tato si dokonce vysloužila jméno -  Probstova metoda.

Fakt si nedělám srandu.

Vzniklý průměr se pak podle tabulky převede na hodnotu Ximp a součet Ximpů za zápas se jinou tabulkou převádí na VP.

Systém, který používáme my, je systém, doporučený Anglickou unii bridže a vytvořili ho autoři softwaru Bridge Pal, který jsme používali, když jsme ještě hrávali bridž s opravdovýma kartama. Pro výpočet VP bodů za jednotlivá kola používá Probstovu metodu, ale XImpy, zobrazené na webu za jednotlivá rozdání, jsou vypočteny dělením počtem porovnání. To je poněkud zmatečné, ale snad po tomto vysvětlení přijatelné a budeme moci u tohoto systému zůstat, protože jeho havní předností je to, že se výsledky na web dostávají automaticky a chyba lidského faktoru je vyloučena.

 

 

Velká skupinovka 2021

Skupinovku na šesti stolech už jsme dlouho nehráli, takže slavíme úspěch hned, jak jsme začali. Přestože výsledky ještě nejsou definitivní, je jasné že vyhráli Pepa s Pavlem, kteří ve velkém come backu nedali nikomu šanci. Publikované výsledky nejsou definitivní, protože si potřebuji ještě vyjasnit detaily s BBO. To totiž v našem turnaji 28.1. spočítalo pěkně VP, ale ve skupinovce, která byla (aspoň dlé mého skromného mínění) nastavena úplně stejně, tak nechala výpočet VP na mně. S čímž se jen tak nehodlám smířit a bude ještě chvíli bojovat. Každopádně do příštího kola už budou jasné detaily výpočtu (kolik výsledků se škrtá, jaká je stupnice VP), ale ty budou záviset na tom, zda se podaří přimět k výpočtu BBO.

Výsledky s roboty

Výsledky z 28.1. jsem musel trochu přepočítávat, aby Jitka s Honzou nepříšli o první místo, protože roboti, zdá se, byli nad naše síly. Přepočet není dokonalý, protože jsem sice zápasy robotů nezapočítal do výsledků, ale nechal jsem jejich výsledky započteny do průměrů jednotlivých rozdání (čistě z lenosti, nechtělo se mi nad tím trávit čas), ale myslím, že to není podstatné. Výsledné pořadí je pak vzhledem k nerovnosti počtu zápasů dáno průměrem VP bodů na zápas.

Včera jsem si udělal přehled, jak rychle hrajeme a zjistil jsem, že tempo 8 minut na partii musí být dostatečné. V případě výpadku spojední, omdlení spoluhráče, nebo jiné závažné okolnosti, volejte sudího a ten přidá čas, ale jinak to hlídat nebudu. Pokud se rozdání nedohraje, je pak dopočteno podle toho, co vypočte double dummy software, takže pokud je jasné, že máte všechny zdvihy, není třeba panikařit, stejně je nakonec dostanete. Jen pro pořádek bude dobré, když nahlásíte rozhodčímu, že takový nedohraný výsledek má být upraven, protože rozhodčí si toho nemusí všimnout a BBO samo o sobě (na rozdíl od rozhodčího) ne vždy udělá vše správně.

Kalendář
15. duben 2021
Swiss Topy
BBO 1800
  (Registrace)
22. duben 2021
Howell Impy
BBO 1800
  (Registrace)
13. květen 2021
Skupinovka 21
BBO 1800
10. červen 2021
Skupinovka 21
BBO 1800