Main Competitions
Competition |
Team Name |
Essex Players |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
|
NICKO |
Loughton A |
Michael Watson, Jacek Lapszys, Philip Collier, Peter Scotting, Sandy Riach |
Lost |
|
|
|
|
|
Laughton B |
Patrick O'Gara, Wendy Coldham, Pat Watson, Pat Johnson, Keith Thompson |
Won |
Won |
Won |
Won |
Lost |
|
Mid Essex A |
Paul Mollison, Bernie Hunt, Val Mollison, Steve Cade-Bowyer |
Won |
Won |
Lost |
|
|
|
Mountnessing A |
David Tennet, Tim Connett, Steve Ensor, Colin Scott |
Won |
Lost |
|
|
|
|
Chelmsford A |
Martin Smith, Sandy Smith, Tony Philpott, John C Williams |
Won |
Won |
Won |
Lost |
|
|
Thorpe Bay A |
Richard Register, Marc Chawner, Alan Cohen, Paul Spencer, Tanya Genthe, Chris Taylor |
W.O. |
Lost |
|
|
|
|
|
Crockfords Cup |
Marc Chawner |
Marc Chawner, Paul Spencer, Simon Moorman, Chris Taylor |
Won |
Bye |
Lost |
|
|
|
|
Gold Cup
|
Peter Scotting |
Peter Scotting, Pat Johnson, Sandy Riach, Jacek Lapszys |
n/a |
|
|
|
|
|
Marc Chawner |
Marc Chawner, Paul Spencer, Richard Register, Alan Cohen |
n/a
|
|
|
|
|
|
|
Gerard Faulkner Salver |
Peter Scotting |
Peter Scotting, Pat Johnson, Marion Birch, John Birch |
Won |
Won |
Lost |
|
|
|
|
Dennis Valtisiaris |
Dennis Valtisiaris, Peter Oake, John Sutcliffe, Robert Elliott, Richard Register, Frank Morrison |
Lost |
|
|
|
|
|
|
Hubert Phillips Bowl |
|
No Essex team played in this competition |
|
|
|
|
|
|
Plate Competitions (First Round Losers)
Competition |
Team Name |
Essex Players |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
QF |
|
|
|
NICKO Plate |
Loughton A |
Michael Watson, Jacek Lapszys, Philip Collier, Peter Scotting, Sandy Riach |
Won |
Won |
Lost |
|
|
|
|
Thorpe Bay A |
Richard Register, Marc Chawner, Alan Cohen, Paul Spencer, Tanya Genthe, Chris Taylor |
Bye |
Won |
Won |
Won |
Lost |
|
|
|
Crockfords Plate |
|
No Essex team played in this competition |
|
|
|
|
|
|
Hubert Phillips Plate |
|
No Essex team played in this competition |
|
|
|
|
|
|
|
|
Silver Plate |
|
No Essex team progressed past R1 |
|
|
|
|
|
|
|