Release 2.19n
Important Notices

If you think there is a problem with the website, please contact the ECBA Webmaster (click here) .   Any feedback is gratefully received.  Best wishes - Petra

General Data Protection Regulations

ECBA Privacy Statement

0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2020
Master Points
ECBA Master Point Lists & Ranking Promotions
    2018 All Time Leaderboard    
           
  Top Ten                                                                                 local           blue        green        total
           
1 Margaret Curtis 252,526 2,359 119,499 374,384
2 Michael Wren 220,274 3,471 84,480 308,225
3 David Sherman 197,549 3,102 107,109 307,760
4 Bob Hair 254,961 983 46,205 302,149
5 Peter Franklin 139,156 1077 145,033 285,266
6 Albert Kitchin 231,998 3499 48,740 284,237
7 Cecil Leighton 178,019 767 103,235 282,021
8 Laurie Burtt 203,381 1,601 68,415 273,397
9 Paul Spencer  161,897 4,056 105,945 271,898
10 Allan Greenstein 226,927 1,357 32,710 260,994
           
           
    2018 Annual Leaderboard    
           
  Top Ten                                                                                     local            blue           green          total
           
1 Paul Spencer  6,828 723 4,755 12,306
2 Marc Chawner 5,020 757 6,347 12,124
3 Graham Beeton 6,634 1185 3,206 11,025
4 Pat Johnson 4,631 313 4,609 9,553
5 Bernie Hunt 5,432 1153 1,779 8,364
6 John Sutcliffe 4,708 489 2,506 7,703
7 Robert Elliott 3,520 611 3,398 7,529
8 Val Mollison 4,533 907 1,956 7,396
9 Michael Wren 5,303 720 1,256 7,279
10 Albert Kitchin 5,431 500 1,200 7,131
           
           
    2018 Club Champions      
           
  Affiliated Club Club Champion(s)                  MP
           
1 Alpha Martin Smith   620
2 Ann Owen Linda Seymour   230
3 Apple Ann Riddleston   855
4 Billericay Mayflower Chris Megahey   939
5 Brentwood & District   Patricia Ould, Jennifer Wells, Doreen Buttleman     231
6 Brevion Chris Paget   771
7 Chelmsford Paul Spencer   445
8 Collier Row Robert Elliott   513
9 Felsted Tim Potter     768
10 Hamlet Court Alan Bryant     680
11 Hutton Graham Beeton   688
12 Ilford David Sherman   546
13 Lingwood Angela Clarke   961
14 Loughton Monty Krimgoltz   802
15 Mid Essex Pascaline Mower   1,770
16 Monday Graham Beeton   863
17 Mountnessing Chris Megahey   858
18 Old House Lorraine Butler   455
19 Rochford & Rayleigh John Sargent, Evi Vink, Alan Bryant 276
20 Southend and Leigh Michael Wren   3,254
21 St. Annes Zuby Skinner   786
22 Thorpe Bay Richard Perryman   3,352
23 Waltham Forest Colin Elliott     426
24 Westbury Monty Krimgolth, Marion Beecher 804
25 Witham Alex Kemura   99
26 Woodham Ferrers Albert Kitichin   510
           
           
  2018 End of Year Annual Competition  
           
  National Awards Name               MP
           
  Category 1 No Essex Player amongst top 10  
           
  Category 2 4th    Pat Johnson   9,553
           
  Category 3 No Essex Player amongst top 10  
           
  County Awards        
           
  Category 4 (top three) Tanya Genthe   4,858
    Cath Fox     4,387
    Graham Randall   4,360
           
  Category 5 (top three) Peter Sullivan   3,903
    Petra Bromfield   2,848
    Raymond Connew   2,696
           
  Category 6 (top three) Pascaline Mower   2,727
    Name Withheld   1,887
    Pat Reeves     1,703