Zašto je korisno imati metodu signalizacije dogovorenu s partnerom?
Pošto u bridžu nije dozvoljeno davati nikakve signale preko face, ruka ili slično, potrebno je razviti metodu komunikacije s partnerom iza licitacijskog dijela. Postoje razne signalizacijske metode, svaka za sebe nudi neke prednosti, ali istovremeno i neke nedostatke.
Kad se koristi signalizacija?
Kad igrate u obrani, moguće je dati signal nakon što je partner atakirao, nakon što izvođač igra boju i kod odbacivanja.
Za sve signalizacijske metode vrijedi, kad ste suočeni s izborom karte za davanje signala, različita značenja su povezana za vaš izbor.
To je mjesto gdje su jako česti nesporazumi, jer igrač može signalizirati samo u situaciji kad ima izbor za odigravanje karte i odigrana karta teško može imati dvije dužnosti u isto vrijeme. Stoga, igrač nije u mogućnosti uzeti štih i dati signal u isto vrijeme.
Počnimo sa najuobičajenijom situacijom kad je partner atakirao boju…
Attitude Signal
Attitude signal je najkorisniji kad partner atakira honera (visoku kartu) u boji kojeg ne možete nadjačati. U tom slučaju, ne možete očekivati da ćete osvojiti štih pa ste slobodni partneru dati znanja koliko vam odgovara njegov atak. Cijelo vrijeme kroz ovaj članak, pretpostavit ću da se davaju standardni signali.
Na primjer, branite se od 4 ♠ kontrakta i partner vam atakira A♥ (pokazujući i K), a mrtvac ima 432. Bez upotrebe signala u obrani, partner će vam najvjerojatnije pretpostaviti da je našao dobru boju za ataku i nastavit K♥ te vjerojatno iza toga igrat treći herc. To će ispast dobro ako držite Q♥ ili eventualno dubl u boji (u tom slučaju možete rezati treći herc). Ali isto tako neće se pokazati kao dobra ideja, ako izvođač uzme treći štih sa Q♥.
Koristeći Attitude signal u prvom štihu, imate mogućnosti pokazati partneru sviđa li vam se njegova ataka ili ne, a samim tim i želite li da nastavi tu boju ili ne (uz pretpostavku da imate mogućnost u odigravanje prve karte). Standardan način pokazivanja je da sa visokom kartom ohrabrite partnerovu ataku, a sa najmanjom kartom da obeshrabrite partnerov atak (Low means NO). Parovi koji koriste invertiranu metodu igraju obratno, s malom kartom ohrabruju, a s velikom obeshrabruju.
Kako ćete znati je li partner igrao visoku ili najmanju kartu?
Ovo je pitanje često bilo kamen spoticanja u pojmu signaliziranja. Dva uobičajena principa se najčešće koriste:
- Prvi princip je da se pojmovi 'visoka karta' i 'niska karta' odnose na karte koje nisu honeri, dakle do 9, ne preko
- Drugi princip je relativna vrijednost karte
U praksi, ako odigrate 2 u boji to će se garantirano prihvatiti sa sigurnošću kao 'niska karta', a ako odigrate 9 u boji to će garantirano biti shvaćeno kao 'visoka karta'. Dok, karte poput 5 ili 6 često mogu biti dvosmislene. Ukoliko ataker vidi u svojoj ruci i kod mrtvaca 2, 3, 4 ili čak i 5, tad će on biti siguran da se radi o niskoj karti. Isto tako, ako ataker ne vidi niti jednu od tih karata pretpostavit će da se radi o visokoj karti. Na primjer:
Vi kao West atakirate A♠, vaš je partner igrao 6, a izvođač 7. Je li partner obrabio ili obeshrabrio vaš nastavak pik boje?
Iako izgleda da je partnerovu 6♠ teško ispravno interpretirati, očekivanije je da je ohrabrio ataku i da ima nešto poput Q643. Osim ukoliko je South imao u ruci obje preostale manje karte (i odlučio ih je sakriti i igrati 7). Bilo kako Westu je najčešće najbolje nastaviti boju.
Daje li se ikad signal sa honerom?
Signaliziranje s visokom kartom je manje rijetko, ali princip je da se signalizira s honerom na isti način kao kad atakirate boju. Stoga, kod partnerove atake A u boji, bacanje Q od strane partnera može značiti:
- To mu je singl, dakle jedina karta u boji
- Igrač koji je odigrao Q obećava i J u toj boji
Ideja je korisna i pomaže atakeru da nastavi malu kartu u boji umjesto K, jer će partner uzeti štih sa J ili će porezati tu malu kartu. Također, ataker zna da ako mu partner ima Qx da ne bi bacio Q u prvom štihu na A već malu kartu. I ako bi na K bacio Q znao bi da se radilo o dublu i da će mu partner rezati treću kartu u boji.
Kako će partner atakera znati treba li ohrabriti atakiranu boju?
Ponovno, osnovni princip je zapitati sam sebe želite li nastavak boje koju je partner atakirao (bilo odmah ili ako partner kasnije uđe u štih). To je uobičajeno slučaj kad imate susjednog honera onima koje je partner obećao, npr. Ako partner atakira A on obećava K, a vi imate Q. Slično tome, ako partner atakira K u boji, on obećava Q, vi ćete ohrabriti ataku ako imate nekog od susjednih honera, A ili J.
Efikasna upotreba attitude signala stoga zahtjeva inteligentno i logičko razmišljanje, jer signal treba dati u kontekstu cijelog borda, pa je ponekad potrebno obeshrabriti partnerovu ataku iako imate dobro držanje u boji jer je nužno potrebna promjena u neku drugu boju. Razmotrimo sljedeće dvije situacije:
- Braneći se od pik kontrakta, partner je atakirao A♥, a vi držite dubl herc. Hoćete li uvijek ohrabriti ataku? Ako i mrtvac ima samo dubl herca, mogla bi biti dobra ideja da partner nastavi s K pa mali herc tako da nadrežemo mrtvaca. Ali, ukoliko imamo samo male adute i ne možemo nadrezati mrtvaca, bolje je obeshrabriti atakiranu boju
- Također, braneći se od pik kontrakta, partner atakira A♥, a vi kao East imate karte pokazane ispod. Kako ćete signalizirati? Ako ohrabrite ataku s 9, West će nastaviti K pa mali herc. Čak i ako South bude pratio sva tri štiha više nećete ostvariti dva karo štiha. Zbog toga, možete obeshrabriti herc ataku. West bi trebao nastaviti karo (najslabiju boju kod mrtvaca iza herca) i možete uzeti svoj AQ karo prije nego vratite herc.
♠ KQ7 |
|
♥ 853 |
|
♦ K5 |
|
♣ AKQJ6 |
|
|
♠ 954 |
|
♥ Q92 |
|
♦ AQ73 |
|
♣ 1073 |
Treba li ataker uvijek pratiti signal od partnera?
Važno je prihvatiti da signali najbolje koriste kad znače proslijeđenu informaciju za partnera umjesto da se partneru daje zapovijed. Stoga, nije uvijek najbolje za obranu da je primljeni signal ujedno i najbolja linija obrane. Ukoliko držite AKQx u boji i atakirate A, nemojte se iznenaditi ako partner obeshrabri tu boju. To nikako ne znači da bi ataker trebao automatski promijeniti boju. To je jednostavno bila poruka od partnera da on ne može osvojiti treći štih u boji. Ukoliko npr. mrtvac ima tri male karte u boji atakeru ne treba pomoć od partnera da uzme tri štiha u toj boji jer ih ima sam, nema potrebe da mu partner otvarača sugerira što da radi.
U suprotnom, ukoliko ataker ima AKJ kad je atakirao A, a partner mu je obeshrabrio ataku, tad je jako pametno da se ta boja ne nastavlja dalje jer bi izvođač mogao uzeti treći štih u boji, ako ima treću Q.
Zašto je attitude signal najkorisniji kad partner atakira visoku kartu?
Ako ataker kreće s malom kartom, najčešće je neophodno od treće ruke da proba osvojiti štih pa stoga neće biti u mogućnosti davati signal.
Ako izvođač kreće neku boju, to je najčešće znak da ta boja i nije najbolja za obrambenu stranu da je nastave igrati pa je u tom slučaju bolje dati neki drugi signal, a ne attitude signal.
Download
Na vrh
..... see less
..... see more