Tema ovog članka je kompetitivna situacija treba li se odlučiti na informativnu kontru ili ne. Misteriozna 'crvena x-ica' je uzbudljiva nova opcija kad krećemo igrati bridž i kad je upoznamo, ali oduševljenje s korištenjem kontre može preći u ovisnost, tako da kontriramo i u potpuno neprilagođenim situacijama i ne prenosimo baš ispravnu informaciju partneru.
Prisjetimo se što znači informativna kontra:
Kad kontriramo otvor informativno, pokazujemo snagu otvora, podršku za sve ostale boje i (u principu) kratkoću u boji otvora protivnika.
Tradicionalni primjer informativne kontre na otvor 1♦ možete vidjeti na prvom primjeru:
♠ AQ43
♥ KJ76
♦ 7
♣ Q973
Mnogi igrači često zaborave da se informativna kontra treba koristiti u slučajevima kad ste prejaki za druge opcije, uobičajeno za intervencije u boji (+18 poena uz dobru i dugu boju) ili uz prejaku ruku za 1NT intervenciju (+19 balansiranih poena).
Ako je desni protivnik otvorio 1♦, trebate kontrirati također i sa drugim primjerom:
♠ 54
♥ KJ76
♦ AKJ8
♣ AKJ
Možda vam kontra izgleda čudna uz jako držanje karo boje i s malim dublom u piku, ali zapamtite: imate na raspolaganju ponovni govor; dovoljno ste jaki za kontru pa licitiranje bezaduta iza toga.
Situacije kad ne biste trebali kontrirati su kad imate srednje vrijednosti uz neke boje i uz kratkoću u nekoj drugoj boji i nadate se izbjeći oluju. Pogledajmo primjer:
♠ AQJ5
♥ 8
♦ KQ2
♣ K7652
Dok je sasvim ispravno s ovim listom kontrirati 1♥ otvor, da je otvor protivnika bio 1♦ vaš bi ispravan licit bio pass, nadajući se da ćete biti u mogućnosti pokazati vašu ruku kasnije (kontrirajući kad protivnici spomenu herc). Bilo bi poprilično krivo sugerirati samom sebi: 'kontrirat ću pa ako mi partner licitira herc, licitirat će bezadut sa znanjem da partner pokriva herc boju'.
To bi bilo krivo na mnogo nivoa: ako kontrirate i zatim licitirate bezadut partner će misliti da imate +19 poena i balansiranu ruku uključujući barem dva herca. Partner će često licitirati herc ponovo što će dovesti cijelu situaciju do kaosa.
Ponekad igrači kontriraju, a u stvari bi trebali intervenirati u boji, kao u četvrtom primjeru:
♠ AQJ5
♥ 8
♦ 65
♣ KQ10875
U slučaju protivničkog otvora 1♥, iako je istina da imate kratkoću u protivničkoj boji, snagu otvora i podršku za drugi major, vaše će srce potonuti na najniže dubine, ako nakon protivničkog 4♥ partner licitira 5♦ – to nije tako neočekivan scenario. Bolje je licitirati 2♣ i nakon toga ♠ .
U zadnjem primjeru pokrit ćemo situacije gdje nam iz prve ne izgleda da imamo informativnu kontru, ali bi se trebali za nju odlučiti:
♠ A43
♥ KJ65
♦ A32
♣ Q86
Bilo da protivnici otvore 1♣ ili 1♦, ispravno je kontrirati. Istina je da nam nedostaje kratkoća u boji otvora, ali kad donesete blistavih 14 poena, namršteno lice kod partnera će se pretvoriti u zasljepljujući osmijeh. Imate podršku za sve nelicitirane boje i snagu otvora i što god partner licitira izgledat će dobro. Riskantnije je s ovom rukom kontrirati 1 pik, jer partner nema mogućnosti licitirati boju na najnižem nivou.
Zaključci kad koristiti informativnu kontru, a kad ne
Licitirajte informativnu kontru kad:
- Imate jaku balansiranu ruku koja je jača od 1NT intervencije, sa +19 poena
- Kad imate snagu otvora i podršku za sve ostale nelicitirane boje, čak i ako ste balansiraniji nego što biste htjeli (primjer 5)
Ne licitirajte informativnu kontru:
- Kad imate dugu boju i list koji je zgodniji za intervenciju u boji
- Kad imate singl ili dubl u nelicitiranom majoru, neovisno o snazi vašeg lista
Download
..... see less
..... see more