SpadeHeart 
Dublin South Region
 DiamondClub
Release 2.19n
Upcoming Events

♠ Seamus Dowling Trophy Tuesday Feb 25th 2020

This is a team of 4 competition which is for master players from clubs in South County Dublin and will take place in Templelogue Bridge Centre on Tuesday Febuary 25th at 7.30pm.
Entries to DSR secretary at dsrbridge@gmail.com

 Fanagan League

Fanagan league is underway and results will be posted on the Fanagan League page when they become available.

Our new League organiser Donal Garvey can be contacted at dsrleagueorganiser@gmail.com to answer all your queries.

Check out the Fanagan League page of our website to download all the league documents.

 Fanagan League Page


 Bridge Classes

Find links for upcoming lessons for Beginners, Improvers and Advanced players in our region here Bridge Classes

 

0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2020
Bridge Classes starting in January

New Year's Resolutions to improve your bridge?

Check out the following classes starting in January in our region.

 

Beginners Lessons in Railway Union Bridge Club,Sandymount with Dermot O'Brien.

Contact railwayunionbridge@gmail.com  for further details.

 

Beginners, Improvers and Advanced lessons with Peter Pigot in Glenageary and Sandymount.

Details http://www.peterpigotbridge.com

 

Master Bridge Classes with Paul Delaney in Templelogue Bridge Centre.

Details https://www.bridgewebs.com/coachteach/

 

Any other teachers with classes starting? Let us know and we will publish details here.

Welcome to Dublin South Region
Pigot Cup 2020
Pigot Cup 2020

Congratulations to the 2020 winners of the Pigot Cup.

Winners were Kevin O'Dea, Breda Synott, Conor Moore and Mick Lynch who are all pictured above with the President of Dublin South Region, Ciara Gleeson.

There were 10 teams playing in the Pigot Cup, which took place in Templelogue Bridge Centre over 2 sessions, directed by Brian Lawlor who did a great job, thank you Brian!

The top 4 teams in this competition will now play off to determine who will represent the Region in the Kelbourne Cup to take place in Hodson Bay Hotel, Athlone on April 25th and 26th 2020.

2nd were Conor Boland, Karel de Raeymaker, Bríd Kemple and Terry Walsh.

3rd were Paul Delaney, Tómas Roche, David Dunne and Wojciech Gorczyca.

4th were Joe and Brenda Moran, Huey Daly and Kathleen Vaughan.

BJ O'Brien Cup 2020
BJ O'Brien Cup 2020

Congratulations to the winners of the BJ O'Brien Cup 2020, Dublin South's Qualifier for the National Intermediate Teams Final.

The winners were Sonya Hillis, Maeve Delaney, Deirdre Fallon and Ruth Peare all pictured above receiving the cup from DSR President Ciara Gleeson.

There were 7 teams competing over 2 sessions and it was a very close finish! Thank you to Brian Lawlor for being TD.


Runners Up were Giles Murnin, David Connolly, Carmel Murnin and Deirdre Linnane.

Third were Gary Smyth, Joe Gleeson, Antoinette Harrison and Patricia Collins.

 

Hope they all do our region proud in National Finals in Athlone April 25th and 26th 2020.

 

Ruth Giddings Cup Winners 2020
Ruth Giddings Cup Winners 2020

Congratulations to this year's winners of the Ruth Giddings Cup, Dublin South's Intermediate B Teams Qualifier for National Teams Final.

They were Mary Burke, Julie Rowan, Aine Connolly and Moya Murphy,who emerged overall winners, all pictured above receiving the cup from DSR President Ciara Gleeson.

There was a good entry of 11 teams in an enjoyable competition directed by Brian Lawlor.

2nd were Anna F Murphy, Kathleen Ingoldsby, Tom Flood and Gavin Doyle.

3rd were Mary Guilmartin, Adrian Taylor, Siobhan and Ger Murphy.

Good luck to them all as they go on to represent our region in the National Finals which take place in Hodson Bay Hotel in Athlone April 25th and 26th 2020.

 

4Fun Teams Milltown Golf Qualifier 2
  • Winners Section A Milltown

    Churchtown

    Master Tony Casey

    Novice Kevin Fitzgerald

    Inter A Deirdre Fallon

    Inter B Anne Emo

  • Runners Up SectionA

    Regent Academy 5

    Master Jackie McBride

    Novice Paul McCarthy

    Inter A Hilery Murphy

    Inter B Jeremy James

  • Winners Section B Milltown

    Regent Academy 2

    Master Adrienne Purdy

    Novice Breda O'Kelly

    Inter A Mary Hickey

    Inter B Kathleen Ingoldsby

  • Runners Up Section B

    Ballyroan

    Master Kate Daultrey 

    Novice Mary Guilmartin

    Inter A Anna Murphy

    Inter B Tom Flood

  • Winners Section C

    De La Salle

    Master Jimmy Byrne

    Novice Dermot Casserly

    Inter A Ruth Peare

    Inter B Catherine O'Shea

  • Runners Up Section C

    Regent Academy 3

    Master Angela O'Neill

    Novice Bernie O'Sullivan (absent from photo)

    Inter A John Lysaght

    Inter B Léan McMahon

  • Winners Milltown section D

    RDS

    Master Sheila Horkan

    Novice Matthew O'Farrell

    Inter A Anne Marie Feeney

    Inter B Moya Murphy

  • Runners Up Section D

    Regent Academy 4

    Master Marie James

    Novice Áine Mulvaney

    Inter A Evanne Lysaght

    Iner B Mary Horgan

The 2nd of our qualifiers, for National 4Fun Teams Finals to be held In Westmanstown on May 2020, took place in Milltown Golf Club on Monday 27th January. Thanks to the hard work of County Development Officer Deirdre Fallon there was a super entry of 24 teams and it was a most enjoyable competition directed by Brian Lawlor who did a great job!

There were 4 separate sections and the winners of each section will go on to represent Dublin South in National Final.

All the prize winners are pictured above with President of Dublin South Ciara Gleeson.

Congratulations Quin Cup Winners
Congratulations Quin Cup Winners

Congratulations to Conor Boland and Karel De Raeymaeker who were winners of Quin Cup this year, pictured with Ciara Gleeson DSR President.

There was a fantastic entry of 40 pairs and Brian Lawlor did a great job in directing, thank you Brian.

The top 4 winners will represent the region in the Davidson Cup, National Pairs Final in Athlone in March 2020, wishing them every success!

Other prize winners were;

2nd. Martin Brady and Paul Delaney

3rd Bríd Kemple and Terry Walsh

Joint 4th Mary Trench and Miriam McConville

Joint 4th Mary Kelly Rodgers and Kay Murphy

Ist session Heidi Lillis and Michael McGloughlin

2nd session David Dunne and Sheila Kelly

1st Area Master Caroline Crowley and Kieran Crowley 

2nd Area Master Suzanne Hill and Maire O'Connor

more photos to follow...

Congratulations Joe Moran Trophy Winners
Congratulations Joe Moran Trophy Winners

Congratulations to Max and Majorie McNeill, winners of the Joe Moran Trophy 2019, pictured above receiving the trophy from Ciara Gleeson President of Dublin South Region.

There was a great entry of 23 pairs and thanks to John Royds for a very well run competition. The top 4 pairs will represent our region in the National Pairs Final in March 2020 and we wish them best of luck.

Other prize winners are;

2nd Mary Hickey and Mary Rose Mc Govern

3rd Deirdre Fallon and Ruth Peare.

4th Frank Kennedy and Philip Robinson.

Ist Session Anne Marie Feeney and Triona Glacken.

2nd Session Sonya Hillis and Maeve Delaney.

1st A2 David Connolly and Giles Murnin.

2nd A2 Declan Doyle and Adrienne Weston.

photos of prizewinners to follow...

Congratulations Duffy Cup Winners
Congratulations Duffy Cup Winners

Congratulations to the Winners of the Duffy Cup for 2019, none other than President of our region Ciara Gleeson and her partner Margot Barnes, pictured receiving the cup from Dublin South's Treasurer Kevin O'Dea.

Other prizewinners were;

2nd Nuala Hyland and Deirdre Collier

3rd Cathie Hogan and Mary Burke

4th Aine Connolly and Mary Oliver

1st Novice Tom Flood and Gavin Doyle

2nd Novice Joe Clancy and Eugene Heather

There was a great entry of 27 pairs in this competition and the top 4 will represent our region in the National Finals in the Hodson Bay Hotel in Athlone in March 2020. We wish them the best of luck!

Pictured below runners up Nuala and Deirdre and 3rd prize winners Cathie and Mary.

 

 

Inter Provincial Championship 2019

 

The Inter Provincials took place in Cavan on 16th and 17th of November and Dublin South members (listed below) were well represented on the Leinster Teams. 

Open Teams captained by BJ O'Brien(PC)

Paul Delaney, Martin Brady, Tomas Roche, Sean O' Lubaigh and David Dunne.

Micheal O'Briain, Padraigh O'Briain, Peter Goodman and Terry Walsh.

BJ O'Brien, Thomas Mc Cormac, Ronan McMaugh and Marcin Rudzinski.

Area Masters Teams 

Maire O'Connor, Niamh Harty.

Intermediate Teams 

Frank Kennedy, Michael Nc Inerney, Maeve Delaney and Eileen O'Hare.

 

Congratulations to the Leinster Open and Intermediate teams who won their championships, Paul Delaney, who had best score in Open Teams Championship and area masters were placed 3rd. 

 

 

Congratulations to Winners of Carroll Cup 2019
Congratulations to Winners of Carroll Cup 2019

 

Conor Moore, Dave Ryan,Joe Coyne and Jim Mc Andrew pictured receiving the Carroll Cup from  Dublin South President Ciara Gleeson

The Carroll Cup, a Dublin City Team Competition was held over two Fridays in the Regent Bridge Club under the expert direction of John Royds. There was a good entry of ten teams and it was a closely contested competition.

Congratulations to the winning team, Joe Coyne, Jim Mc Andrew, Conor Moore and Dave Ryan. Conor and Joe were defending their title having won this competition last year!

Runners Up were BJ O'Brien, Thomas MacCormac, Micheal and Padraigh O'Briain.

Pictured above BJ and Micheal with Ciara Gleeson DSR President

This year the Carroll Cup was not a Qualifier for the Burke, an Inter County Team Competition as the Burke is open entry for 2020, no qualification required.

Congratulations to Paul O'Reilly Trophy Winners
Congratulations to Paul O'Reilly Trophy Winners

Winners of Paul O'Reilly Trophy receive the trophy from Dublin South President Ciara Gleeson, they are l to r, Maeve Delaney, Helen Lambkin, Carol Daultrey and Meliosa O'Malley.

The Paul O'Reilly Trophy, an Intermediate Team Competition for Dublin south was held in the Regent Bridge Club on Friday 8th of November. There was a disappointing entry and the competition was played over one session with John Royds as our tournament director, Thank you John.

Congratulations to the winners, Carol Daultrey, Maeve Delaney, Helen Lambkin and Meliosa O'Malley, all members of Leinster Bridge Club.

This year the Paul O'Reilly Trophy was not a Qualifier for the Michael O'Connor, an Inter County Intermediate Teams Competition as for 2020 the Michael O'Connor is open entry and doesn't require qualification.

4 Fun Teams 2019 RDS Qualifier
  • 2019 4Fun RDS 1st Section A

    Castle Golf 

    Master:- Sheila Williams

    Inter A:- Sylvia O'Doherty

    Inter B:- Blainaid Nally

    Novice:- Louise Church

  • 2019 4Fun RDS 2nd Section A

    Railway Union

    Master:- Fiona O'Gorman

    Inter A:-  Mary Seaver

    Inter B:- Yvonne Flanagan

    Novice:- Deirdre Donaghy

     

  • 2019 4Fun Teams 1st Section B

    Regent Academy

    Master:- Suzanne Hill

    Inter A:- Rachel Connellan

    Inter B:- Susan Lennox

    Novice:- Maurice Young

  • 2019 4Fun Teams 2nd Section B

    Ballyroan

    Master:- Mike Gowie

    Inter A:- Anna Murphy

    Inter B:- Tom Flood

    Novice:- Mary Guilmartin

     

  • 2019 4 Fun RDS 1 st section C

    Regent Academy

    Master:- Colette Allen

    Inter A:-Carol Daultrey 

    Inter B:- Brendan Ruddy

    Novice:- Mary Cox

  • 2019 4 Fun RDS 2nd section C

    Railway Union

    Master:- Kieran Crowley

    Inter A:-Walter McNicholas

    Inter B:- Íde Gavin

    Novice:- Norma O'Dowd

  • 2019 4Fun RDS 1st Section D

    RDS

    Master:- Terry Dolan

    Inter A:- Creeda Fitzgibbon(absent from photo)

    Inter B:- Pat Cannon

    Novice:- Mary Whelan

  • 2019 4Fun Teams 2nd Section D

    Railway Union

    Master:- Sue Power

    Inter A:- Maeve Flanagan

    Inter B:- Anne Kelly

    Novice:- Maeve Cassidy

The first 4Fun teams Qualifier was held in RDS on Friday 11th Oct. Alan Lennox(President RDS Bridge Club) welcomed 23 teams from clubs in Dublin South to their beautiful playing venue, RDS library, which all agreed is a fabulous place to play bridge!

There were 4 sections and the winners of each section will qualify to represent Dublin South in the National 4Fun Final in May 2020 in Westmanstown.

Ciara Gleeson, Dublin South President thanked the RDS for hosting the competition and Railway Union for lending their bridgemates to provide easy and quick results. This was the first opportunity to use our new NBID numbers!

John Royds did a great job directing the competition, ably assisted by Niamh Gormley.

Ciara is pictured above with all the prize winners.

Don't forget, there will be another opportunity to qualify on Monday 27th January 2020 in Milltown Golf Club.

Dublin South Region's New President
Dublin South Region's New President

New President Ciara Gleeson pictured with out-going President Bríd Kemple

Dublin South Region's AGM was held on Friday 24th May in Templelogue Bridge Centre and the following officers and ordinary members were elected for the 2019/2020 season.

President: Ciara Gleeson

Deputy President: Niamh Gormally

Hon. Secretary: Máiread Ní Oistín

Hon. Treasurer: Kevin O'Dea

Ordinary Committee Members, Deirdre Fallon, Ann Fitzmaurice, Fiona O'Gorman and Dónal Garvey were elected. Also, Moya Murphy and Teresa Gavin will be co-opted by the new commitee.

Bríd Kemple, outgoing President will remain on the committee ex-officio.

Big Thank you to Sheila Horkan, Peter Searson and John Gibson who are leaving the committee this year.

2018/2019 was a great season for our Region with increased participation in all our Regional events apart from one competition and our members enjoying fantastic results nationally in all National Finals!

Dermot O'Brien gave a report to the region on behalf of CBAI and also gave a presentation on the forthcoming bridge promotion week in August from 19th-28th 2019.

Election of delegates to the CBAI AGM also took place, it will be held on 6th July in Westmanstown and members were informed of motions to that AGM.

Finally Bríd Kemple formally installed Ciara Gleeson as new president for 2019/2020 season by handing over the chain of office and wishing her success.

Bríd was presented with a lovely bouquet of flowers, thanking her for all her hard work this year.

Calendar
Tue 25th Feb 2020
Seamus Dowling Cup
Templelogue Bridge Centre Teaching Annexe 7.30pm
Description: Team Competition for Master Players from clubs in Dublin South County
Entries: dsrbridge@gmail.com
Fri 24th Apr 2020
Kay Downes Trophy
Railway Union Bridge Club 7.30pm
Director: Fiona O'Gorman
Description: Dublin South Novice Championship
Entries: dsrbridge@gmail.com
Sun 10th May 2020
Fanagan League Grand Finale Night
Templelogue Bridge Centre 7pm
Results
Ruth Giddings Cup Regional Teams (Inter B/Novice)
Description: One session only. Qualifier for National Teams Final Tierney Cup.
Pigot Cup - Regional Teams (Masters)
Description: 2 session competition. Top 4 teams play off to qualify for National Team Final Kelburne Cup
BJ O'Brien Cup - Regional Teams (Inter A)
Description: 2 session competition. Qualifier for National Teams Bankers cup.
Entries: dsrbridge@gmail.com
Dublin South 4Fun Teams Section A
Dublin South Fun Teams Section B
Dublin South Fun Teams C Section
Dublin South Fun Teams D Section