SpadeHeart  DiamondClub
Release 2.19n
Individual BBO tournaments

The standard convention card for individual events as part of the Deva virtual club can be downloaded as a word document (click here) or as a web page (click here).

New to the Deva?

For details of our programme of lessons, pairs sessions, teams league, supervised social play, gentle duplicate and rubber bridge click on information in the menu above this message.

Deva Bridge Club Ltd

Deva Bridge Club Ltd is a company limited by guarantee number 8645380 registered in England & Wales, registered office:

Deva Bridge Club
WI Hall
Village Road
Christleton
Chester
CH3 7AS.

The club is affilated to the English Bridge Union and to Merseyside & Cheshire Bridge Association.

EBU Ranking
EBU Ranking
 
Premier Grand Master
David Stevenson Liz Commins
 
3* Grand Master
Chris Pope
 
2* Grand Master
Alan Stephenson Jean Hand Keith Shuttleworth
 
1* Grand Master
Peter Kaufmann
 
Grand Master
Andy Prothero Bob Pitts John Hampson Julian Merrill Paul Roberts
 
Premier Life Master
Daniel Miller Joan Marray John Griffiths Mike Swanson Peter Hall
Stuart Matthews
 
Life Master
Bob Mitchell Louise Orme Margaret Howe Mark Weeks Matt Foster
Peter Broster Peter Sumption Simon Whitehouse Stuart Scholes
 
Premier National Master
Arthur Orme Colin Humphrey David Smith Laurence Stone Maureen Borley
 
National Master
Jim Stambridge
 
4* Premier Regional Master
Paul Holt
 
1* Premier Regional Master
Liz Stevenson
 
Premier Regional Master
Edward Jones Richard Alcock
 
6* + Regional Master
Gillian O'Neill
 
3* Regional Master
Avril Thompson Phil Nuttall
 
3* Premier Tournament Master
Frank Salt
 
1* Premier Tournament Master
Pennie Ayton
 
Premier Tournament Master
David Ackroyd Mike Buckley Peter Swarbrick
 
5* Premier Master
Keith Thompson
 
4* Premier Master
Graham Campbell Ron Walster
 
3* Premier Master
Barrie Harrison Christine O'Dell Mary Harrison Roy Clifford Stephen Lloyd
Terry Jones
 
2* Premier Master
Chris Raymond
 
1* Premier Master
Angie Pinnington
 
Premier Master
Ian Bates Seb Jones
 
Tournament Master
Patricia Arthur
 
5* Master
Bob Sneddon Pauline Kenton Stephanie Howard
 
3* Master
Bernard Farrell Janet Bate John Dawe Keith Murray Lilian Hobbs
Michael Pateman Wray Walster
 
2* Master
Annie Mead Joe Przeworski Robert Hunt
 
1* Master
Alan Sharples Albert Bailey Barbara Pritchard Colin Bate Colin Coles
Fiona Spencer Gill Farrell Graham Roberts Ian Blackhurst Jim Aitkenhead
John Gibb Kate Beckett Russ Whelan Sara Miles Simon Anderson
Stephen O'Brien
 
Advanced Master
Alastair Crawford Anne Dodd Barbara Ginty Barry Pinnington David Armstrong
David Webber Enid Swarbrick Fred Dixon Graham Ward Ian Andrew
Ian Taylor Irena Emberson Jan Stockdale Janet Joynson Jeremy Dodd
Joan Lythgoe Julie Halford Lyn Crawford Martin Booth Mike Pinnington
Peter Hulmes Ron Halford Sandra Taylor
 
Master
Adam Ward Alan Wilks Ann Owen Brian Walker Clare Blake
David Mead Dee Smith Elsie Holloway Hannah Gleave Jean Stelfox
Jim Fearn Joan Webb Julia Fletcher June Hulmes Keith Izzard
Les Glasman Margaret Turnbull Mark Thompson Mike Voisey Miles Arnot
Myra Broad Nick Mayfield Philip Waring Rachel Thompson Rebecca Burke-Sharples
Rodney Grace Ronnie Thomson Sheila Banham
 
County Master
Alec Beer Angela Benson Ann Thompson Anthony Cook Ashley Rogers
Barbara Davies Bernie Baker Bill Davies Bob Proffitt Christine Hughes
Colin Benson David Stoddart Ellen Walton Jane Baker-Jones Janet Falcon
Janice Mairs Jeffrey Angove Joan Hayden John Norman Juliet Preston
Michael Hayden Pat Powell Pat Rose Pat Towey Paul Chapman
Peter Zemroch Richard Tresias Sandy Clarke Scilla Green Sheena Parker
Stewart Hart Vanessa James
 
District Master
Caterina Gianota Dave Stretch Derek Jones Ed Roberts Eric Alsop
Helen Dalling Jane Campion Jerry Hopkins Jim Maddocks Jim McCarrick
John Whiteoak Julia Morris Julie O'Connell June Jeffreys Karen Harvey
Kate Anderson Linda Dearnley Lynne Torrie Maureen Harthman Nick Ryan
Pat Williams Rachel Pentecost Richard Formby Richard Whitty Ro Cowell
Robert Rowlands Ron Coulter Sally Banks Sarah Hurst Steve Ingleby
Sue Armstrong Sue Pemberton Sue Ward Susan Haywood Ted Rose
Val Duffell
 
Area Master
Alida Droppert Barbara Smith Bob Elmes Christopher Webb David Lenton
Jenny Cole Jill Owen Joyce Alsop Mark Davies Mike Abraham
Miles Anderson Pat Bogunovic Pat Pickles Pauline Smyth Penny Voisey
Reg Snow Richard Cole Rosie Booth Sue Catchpole Viv Fielding
 
Club Master
Anne Green Basil Thompson Chris Hughes Chris Hyde Clive Green
Eileen Williams Gordon Edwards Janet Johns Joan Sharman Libby Riddell
Llyn Parkin Michele Mernock Peter Bennett Richard Elviss Rosemary Griffiths
Sue Babbs
 
Local Master
Alan Ford Debby Gould Elaine Dunham Janet Knox Mike Duffell
Vony Gwillim