SpadeHeart 
 DiamondClub
Social Bridge sessions
Social Bridge sessions
Comment
Derbyshire Contract Bridge Association
Derbyshire Contract Bridge Association
  • Promotes Contract Bridge in the Derbyshire Area.
  • Affiliated to the English Bridge Union.
  • Runs many County based events during each year including 6 teams-of eight leagues.
  • Most DCBA County Events are held on Wednesday evenings at The Old School, Spondon.  There is bridge most days of the week at The Old School,  Spondon click here to see.
  • Touch the 'Useful Links' Button to get to the websites of various DCBA Clubs
Comment
Release 2.19q
Welcome to Derbyshire Contract Bridge Association
On-line entry for DCBA INDIVIDUAL to be held on 7th August at Spondon 18:50 for a 19:00 start

Entries close at 6pm on August 6th, you can enter at the bridge club just give your name to Jim Parker. Entry form is attached to this news item.

Comment
Smedley Salver Summer Pairs (Handicapped)

!st round is on 15th May, there are 6 rounds, to win the Smedley Salver your best 4 scores out of the possible 6 events count. see calendar for dates

This year the event is handicapped, all scores will be evaluated against a players NGS rank and the winner will be the pair who perform best against their own ranking

Comment
DCBA Inter-Club T of 4 KO (DITKO)

FINAL Derby A v BRB

SEMIFINALS

Derby A v Derby B (Won by Derby A)

BR C v BR B - BRC Withdrew so BRB go through to final to play Derby A

DITKO Plate – Final Bakewell A v Ripley B
DITKO semi  final

Ringwood A v Bakewell A - Won by Bakewell

EM A v Ripley B

Matches to be played by 2nd May, please contact your opposition team and arrange your match ASAP!

Club Contact Details:

Allestree 1 team
A Team Captain Stephen Read
01332 832051
sjrderby@gmail.com

BR 3 teams

A Team Captain Amanda Sowter
07812 369243
amandasowter667@gmail.com

B Team Captain Mary Marshall

01335 360582 or 07815 541513

msbmarshall@w3z.co.uk

C Team Captain Jim Parker

07980 716894
jimparker@totalise.co.uk

Derby 4 Teams

A team Captain John Griffin
01332  204054

j.griffin93@btinternet.com

B Team Captain Malcolm Young
malcolm70@tiscali.co.uk
01332 559820

C Team Captain Janet Jaques
07939 876009
jjbridge4@gmail.com 
D Team Captain Derek Turner

07851262493
derekhome@hotmail.co.uk

EM 2 Teams
A Captain Mike Douglas
07925 009598
msabedouglas@hotmail.com
B team Captain David Taylor
07908 861333

davidtaylor417@hotmail.com
Ripley 2 Teams
A Team Captain Alan Kenny
07534 205 906
alankexp@hotmail.com
B Team Captain Alastair McCance
07500 976475
ajmccance@hotmail.com

Ringwood 2 teams
A Team Captain Clive Case

07923 385247

clivecase@btinternet.com 
B Team Captain George Nash

07938 597077

gatnash@gmail.com
Bakewell 1 team (Plate only)

A Team Captain Stuart Sutton

07803 928049

stuart.sutton1945@btinternet.com 

The knockout events will run through to a main final and consultation final (All 1st time losers, including any teams having a bye in round 1 and losing in round 2 are invited to participate in the Consolation Plate event. The Jamboree event was won by BRA (see results section for further details)

Teams playing at Spondon to pay DCBA £18 each towards table hire and completion fees, matches played elsewhere need teams to agree table fees due and both teams to pay DCBA £6 each to cover competition fees.

Comment
Current Trophy Winners
Summer Swiss (BR Trophy): Team Madden 
Winter Swiss (Eric White): Paul Madden, Cedric Cockcroft, Alex Hogg, Peter Kelly, Steve Cave & Jack Lawrence  (Winter Plate) Jim Parker, Judy Lomas, Sue Birch, Pravin Tailor, Maggie Beal (Secretary’s Cup) Jeff Teece, Jeanne Musson, Wallace Bryce, Mary Styles, Mary Cater, Steve Lemmings
Brigden: Paul Madden, John Squibb, John Griffin & Roger Mallinson 
Brigden Plate: David Taylor, Liz Hall, Paul Knighton & Jim Parker
India Cup: John Griffin, Roger Mallinson, David & Mary Marshall
Mixed Teams: Bethany Madden, David Briggs, Alex Hogg and Paul Madden
Vic Morris: Jim Parker, Pravin Tailor, Mike Douglas, Paul Knighton
VM PlatePaul Madden, John Squibb, Bethany Madden, Alex Hogg David Briggs
County Pairs: John Griffin & Malcolm Young
Atkins Cup: Richard Edwards and Pravin Tailor
Hazel Whinfrey Plate:  Roy Fey & Wallace Bryce  
S
medley Salver: John Griffin and Roger Mallinson   
Bill Pratt Trophy: John Griffin & Maggie Beale
Lady’s Pairs: Amanda Sowter & Judy Langworthy           Men’s Pairs: Janusz Adamowicz & Roman Gembick                   
Gerry Fletcher Cup: Ian Blake
Comment
Teaching classes

Various clubs are running classes and supervised play sessions.  If you know someone who might like to learn please pass on the details  Click on box on the main menu for more information

 

 

 

Comment
Results
Summer Swiss Teams 8
Summer Pairs - Smedley Salver week 5
Summer Swiss Teams 7
Summer Pairs - Smedley Salver week 4
Summer Swiss Teams 6
Summer Pairs - Smedley Salver week 3
Calendar
23rd Jul 2024
Improver's Bridge Online
(Allestree)
10.30
24th Jul 2024
Supervised Play
(Allestree)
10.00
24th Jul 2024
Summer Pairs - Smedley Salver week 6 Final Round
25th Jul 2024
Bridge Lesson
(Allestree)
10 am
25th Jul 2024
Social Duplicate Bridge
(Allestree)
13.15
26th Jul 2024
Duplicate Bridge
(Allestree)
13.00