SpadeHeart 
Brighouse Bridge Club
 DiamondClub
Release 2.19q
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2024
Master Points

Master points are awarded on Monday and Wednesday mornings, and Monday and Friday evenings 

 

Recent EBU Masterpoint Promotions -Updated 8th March

The club congratulates the players below on reaching their new status:-

Paul Bayley  Advanced Master
Cynthia Walker  Local Master
Peter Swaine  Club Master
Fiona Barrett  District Master

Find a Partner Instructions

Find a Partner instructions for adding and removing your request.

Click here

Not sure how to access the members section of the website or get an application form?

To get a password:

1     Click on the Membership tab on the left side of the Home page.

2.    On the Member Login page type in your own e-mail address and then click on the Forgotten Password button. 

This will send an e-mail addressed to you with a link to enable you to re-set your password with either one of your own choosing or a random one generated by the system.

 

To get a membership / application form, click on this link: Membership Form

Please contact me via brighousebc@gmail.com if you have any problems

YL Team Match Results 2023/24
Match Results 2023/24

Matches played 3rd December

Click on match result to view league table

Division 3

 Wensleydale 16 v Brighouse Aces 4

Team players were - Chris and Pauline Fort, Shirley Blamires, Joan Payne, Tony Hirst (Capt), Neil Robertshaw, Chris Hanson and Kevin Hambling

Division 4 

Huddersfield A  13 v Brighouse Buccaneers 7

Team players were - Paul Green, Sue Betts, Kate Ogilvie, Paul Bayley (Capt), Les Noble, Barbara Binns, Ingrid Kalischer and Gordon Powell

Division 6

 Huddersfield C 20 v Brighouse Crusaders 0 

Team players were - Rob Ackroyd (Capt), Anne Trolland, Cathy Harper, Kevin Stones, Eunice King, Maria Petty, Craig and Stephanie Drummond

Matches played 19th November

Click on match result to view league table

Division 3

 Wakefield A 7 v Brighouse Aces 13

Team players were - Neil Cheetham, John MacKillop, Shirley Blamires, Joan Payne, Tony Hirst, Neil Robertshaw, Chris Hanson and Kevin Hambling

Division 4 

Wetherby B  7 v Brighouse Buccaneers 13

Team players were - Chris Fort (Capt), Pauline Fort, Ray Stone, Kate Ogilvie, Paul Bayley, Fiona Barrett, Ingrid Kalischer and Gordon Powell

Division 6

 Doncaster C 19 v Brighouse Crusaders 1 

Team players were - Rob Ackroyd (Capt), Mike Brocklehurst, Kevin Martin, Val Newsome, Marit Eliot, Jo Powell, Craig and Stephanie Drummond

Division 3

York C 9 v Brighouse Aces 11

Team players were - Ray Stone (Capt), John MacKillop, Shirley Blamires, Joan Payne, Tony Hirst, Neil Robertshaw, Chris Hanson and Kevin Hambling

Division 4

Keighley C  2 v Brighouse Buccaneers 18

Team players were - Chris Fort (Capt), Pauline Fort, Les Noble, Barbara Binns, Paul Bayley, Fiona Barrett, Ingrid Kalischer and Gordon Powell

Division 6

Harrogate D 13 v Brighouse Crusaders 7 

Team players were - Rob Ackroyd (Capt), Marie Balmforth, Kevin Martin, Val Newsome, Mike Brocklehurst, Maria Petty, Craig and Stephanie Drummond

Matches played 8th October

Division 3

Brighouse Aces 0 v Bradford B 20

Team players were - Neil Cheetham (Capt), John MacKillop, Shirley Blamires, Joan Payne, Tony Hirst, Neil Robertshaw, Ray Stone and Kate Ogilvie 

Division 4

Brighouse Buccaneers 18 v Harrogate B 2

Team players were - Chris Fort (Capt), Pauline Fort, Les Noble, Barbara Binns, Paul Bayley, Fiona Barrett, Kevin Hambling and Val Newsome

Division 6

Brighouse Crusaders 0 v Ilkley C 20

Team players were - Rob Ackroyd (Capt), Marie Balmforth, Kevin Martin, Eunice King, Ingrid Klischer, Gordon Powell, Sue Betts and Jo Powell