Spade Yateley & Hawley BC Club
Yateley & Hawley BC
Past Winners
 
 
  2017 / 2018
Competition Place

Score /

Reason

Names
President's Cup Winner(s)    
Improvers Cup Winners      
Runners Up      

Patricia Pinder Cup

(Most Improved Pair)

Winners      
Runners Up      
Greta Clark (Weds) Winners 56.25 (Joint) Louise S & Pat G Pitti G & Val F
Runners Up 55.83 (Joint) James R & Bobbi T John G & Pamela B
Greta Clark (Fri) Winners 70.45 Colin Bailey David Pinder
Runners Up 60.83 Jill Cook Alan Brown
Mixed Pairs Winners      
Runners Up      

Chairman's Plate

(Teams & Wanborough Cup Representatives)

Winners              
Runners Up              
Wednesday Ladder Winners      
Runners Up      
Friday Ladder Winners      
Runners Up      
Endeavour Cup Winners      
Runners Up      
Beryl Doughty Cup Winners      
Runners Up      
Accumulator Cup Winners 174.92 Barbara Regan Ron Every
Runners Up 171.32 David Simpson Tony Bevis
Rose Bowl Winners    
Runners Up    
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %)      
  2016 / 2017
Competition Place

Score /

Reason

Names
President's Cup Winner(s) Dealing and Hosting
/ Helping Improvers
Vivek Radhakrishnan
Improvers Cup Winners 57.54% Angela Ellis Colin Pryer
Runners Up 53.61% Barbara Morby Gillian Cotterill

Patricia Pinder Cup

(Most Improved Pair)

Winners +5.04% Barbara Morby Gillian Cotterill
Runners Up +3.27% Sue Bradley Dermot Bradley
Greta Clark (Weds) Winners 67.61% Owen Lunt Hari Patel
Runners Up 60.80% Alan Brown John Walker
Greta Clark (Fri) Winners 62.93% Alan Brown Ian Lewis
Runners Up 56.55% Mr Sunshine Anne Thain
Mixed Pairs Winners 69.03% Jill Cook David Steele
Runners Up 61.08% Kirsty Horsman Simon Oldham

Chairman's Plate

(Teams & Wanborough Cup Representatives)

Winners 194.69 Alan B John W Jill C Colin B David S Derek P
Runners Up 190.59 Ian L Simon O Jo B Margaret B Owen L Andy L
Wednesday Ladder Winners 58.29% Alan Brown John Walker
Runners Up 56.86% Jill Cook Colin Bailey
Friday Ladder Winners 58.92% Jill Cook David Steele
Runners Up 58.51% Alan Brown Ian Lewis
Endeavour Cup Winners 808 Alan Brown John Walker
Runners Up 686 David Steele Derek Payne
Beryl Doughty Cup Winners 251.9 Alan Brown John Walker
Runners Up 244 Pamela Brown John Gatrell
Accumulator Cup Winners 165.42 Alan Brown
Runners Up 164.46 Owen Lunt Hari Patel
Rose Bowl Winners 752 Ian Lewis (16 Partners)
Runners Up 659 Joint:-  Jill Cook (6 Partners) and Alan Brown (5 Partners)
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %) 58.92% Jill Cook David Steele
  2015 / 2016
Competition Place

Score /

Reason

Names
President's Cup Winner(s) Star Member Marjie Sushams
Improvers Cup Winners 53.42% Ian Northcott Rosalie Borrett
Runners Up 51.19% Barbara Morby Gillian Cotterill

Patricia Pinder Cup

(Most Improved Pair)

Winners + 5.76% Barbara Morby Gillian Cotterill
Runners Up +4.05% Brian Pickles David O'Connor
Greta Clark (Weds) Winners 65.91% Keith Wilson Tim Green
Runners Up 62.92% Anne Gooding Ken Sweeny
Greta Clark (Fri) Winners 71.46% Alan Brown Keith Wilson
Runners Up 54.69% Marjie Sushams Rosemary Gunter
Mixed Pairs Winners 62.34% Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up 59.09% Pamela Brown John Gatrell

Chairman's Plate

(Teams & Wanborough Cup Representatives)

Winners 191.14 A Brown J Walker D Payne J Cook D Steele C Bailey
Runners Up 190.34 S Oldham O Lunt M Bradshaw I Lewis A Lewis J Brock
Wednesday Ladder Winners 57.23% Jill Cook Colin Bailey
Runners Up 56.86% Barbara Regan Ron Every
Friday Ladder Winners 57.88% Colin Bailey David Pinder
Runners Up 57.08% Jill Cook Alan Brown
Endeavour Cup Winners 859 Barbara Regan Ron Every
Runners Up 666 Alan Brown John Walker
Beryl Doughty Cup Winners 247.05 Jill Cook Alan Brown
Runners Up 244.07 Bobbi Turnbull Brian Coney
Accumulator Cup Winners 179.09 Lesley Hearon
Runners Up 172.85 Barbara Regan & Ron Every (Joint)
Rose Bowl Winners 790 Alan Brown (8 Partners)
Runners Up 763 Colin Bailey (4 Partners)
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %) 57.88% Colin Bailey David Pinder
  2014 / 2015
Competition Place

Score /

Reason

Names
Jubilee Cup Winner(s)

Outstanding

Club Contribution

Joan Edmondson
Improvers Cup Winners 51.49% Pennie McKenzie Linda McBride
Runners Up 46.84% Vivek Radhakrishnan David Gravestock

Patricia Pinder Cup

(Teams)

Winners 130.71 Vivek R David G Jean E Bobbi C
Runners Up 98.33 Linda M Pennie M David H Carole H
Greta Clark (Weds) Winners 64.55% Jane Green Ian Lewis
Runners Up 61.68% David Gowing Graham King
Greta Clark (Fri) Winners 74.65% Colin Harris Martin Osborn
Runners Up 63.75% Alan Brown Keith Wilson
Mixed Pairs Winners 61.72% Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up 61.27% Anne Thain Keith Foster

Chairman's Plate

(Teams)

Winners 188.56 Alan B Jill C Colin B David S John W Derek P
Runners Up 182.73 Margaret B Jo B Ian L Les R Andy L Simon O
Wednesday Ladder Winners 57.75% Jane Green Val Cooper
Runners Up 57.25% Joyce Brown Lesley Hearon
Friday Ladder Winners 59.31% Alan Brown Jill Cook
Runners Up 59.16% Keith Wilson Lorne Anderson
Endeavour Cup Winners 1115 Alan Brown John Walker
Runners Up 880 Barbara Regan Ron Every
Beryl Doughty Cup Winners 250.67 Jill Cook Colin Bailey
Runners Up 243.43 Jane Rutherford Norma Wilcox
Accumulator Cup Winners 61.21% Alan Brown
Runners Up 57.58% Jill Cook
Rose Bowl Winners 1001 (9 partners) Keith Wilson
Runners Up 936 (15 Partners) Ian Lewis
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %) 59.31% Alan Brown Jill Cook
  2013 / 2014
Competition Place Names
Jubilee Cup Winner(s) Vivek Radhakrishnan & David Gravestock
Improvers Cup Winners Joyce Beeston Rob Shreeve
Runners Up Pennie McKenzie Linda McBride

Patricia Pinder Cup

(Teams)

Winners Vivek R David G Jean E Bobbi C Marilyn W Rob S
Runners Up Linda M Pennie M Maggie Ingrid Carole H David H
Greta Clark (Weds) Winners Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up Alan Brown John Walker
Greta Clark (Fri) Winners Pamela Brown John Gatrell
Runners Up Keith Wilson Tim Green
Mixed Pairs Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Margaret Bradshaw Ian Lewis

Chairman's Plate

(Teams)

Winners Margaret B Jo B Ian L Derek P David G Graham K
Runners Up Patricia P David P Barbara R Ron E Alan C  
Wednesday Ladder Winners Jill Cook Colin B
Runners Up Alan Brown John Walker
Friday Ladder Winners June Booty Lorne Anderson
Runners Up Colin Bailey David Pinder
Endeavour Cup Winners Alan Brown John Walker
Runners Up Barbara Regan Ron Every
Beryl Doughty Cup Winners Margaret Bradshaw Ian Lewis
Runners Up Barbara Regan John Walker
Accumulator Cup Winners Margaret Bradshaw & Ian Lewis
Runners Up Alan Brown
Rose Bowl Winners Alan Brown
Runners Up June Booty
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %) Jill Cook Colin Bailey
  2012 / 2013
Competition Place Names
Improvers Cup Winners Pennie McKenzie Linda McBride
Runners Up Margaret James Gary James
Greta Clark (Weds) Winners Martin Ellis Colin Harris
Runners Up Barbara Regan Ron Every
Greta Clark (Fri) Winners Alan Brown John England
Runners Up Jill Cook Colin Bailey
Mixed Pairs Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Barbara Regan John Walker

Chairman's Plate

(Teams)

Winners Patricia P David P   Barbara R Ron E  
Runners Up Alan B John W Jill C Colin B Brenda H Chris H
Wednesday Ladder Winners Jill Cook Colin Bailey
Runners Up Alan Brown John Walker
Friday Ladder Winners Keith Wilson Lorne Anderson
Runners Up Colin Bailey David Pinder
Endeavour Cup Winners Barbara Regan Ron Every
Runners Up Alan Brown John Walker
Beryl Doughty Cup Winners Alan Brown John Walker
Runners Up (Joint) Margaret Bradshaw & Jo Brock Jill Cook & Colin Bailey
Rose Bowl Winners Alan Brown
Runners Up June Booty
Mary Edwards Representatives (Highest Ladder %) Keith Wilson Lorne Anderson