Tunbridge Wells Bridge Club
All Competition Winners
 
 
  Abergavenny Cup

Awarded for the Club's Spring Championship Pairs. This event is normally held in March.

2017:  Ravi Athwal & Jon Thoresen
2016:  Espen Erichsen & Nick Irens
2015:  John Plumpton & Brian Lippard
2014:  Angela Tompson & Margaret Sibree
2013:  Espen Erichsen & Nick Irens
2012:  Tom Pigott & Margaret Heilbron
2011:  Jane Alderman & Ravi Athwal
2010:  George Phillips & Valerie Frearson
2009:  Eddie Lucioni & Diane Rogers
2008:  George Phillips & Valerie Frearson
2007:  Not contested
2006:  Irvine Caplan & David Sedlickas
2005:  Elise Williams & Alan Wilson
2004:  Jean Smallwood & Kaia Bell
2003:  Peter & Margaret Sibree
2002:  Vida Bingham & Nigel Osmer
2001:  Jean Smallwood & Kaia Bell
2000:  Jean Parrott & John Muchajer
1999:  Kathleen Lee & Rod Oakford
1998:  Rod Oakford & Eddie Lucioni
1997:  Peter & Margaret Sibree
1996:  Marlene Clare & Marcus Berger
1995:  Rod Oakford & Mike Griffiths
1994:  Matthew Brown & Paul 'Croz' Croswell
1993:  Ken Wood & Eddie Lucioni
1992:  Kathleen Lee & Diane Rogers
1991:  Jean Smallwood & Peter Day
1990:  Barbara Robinson & Elizabeth Gordon
1989:  Ken Wood & Eddie Lucioni
1988:  Colin Wilson & Diana Avis
1987:  Jeremy Willans & Gerald Soper
1986:  Colin Wilson & Diana Avis
1985:  David Woods & Rod Oakford
1984:  Colin Wilson & Diana Avis
1983:  Gerald Soper & Jeremy Willans
1982:  Brian Lippard & Mike Griffiths
1981:  Jeremy Willans & Gerald Soper
1980:  Len Cumbers & Ray Darby
1979:  Jeremy Willans & Bill Adams
1978:  Baroness Olga Knoop & Peter Quinton
1977:  Dorothy Chipperfield & Anne Mills
1976:  Dorothy ChipperfIeld & Anne Mills

  Autumn Championship Pairs

 

The final of this pairs competition is normally played in October. 

2016:   John Murrell & Irvine Caplan
2015:   Mike Kingsland & Brian Lippard
2014:   Helen & Espen Erichsen
2013:   Anne McGregor & Nigel Osmer
2012:   Anne McGregor & Nigel Osmer
2011:   Colin Wilson & Gerald Soper
2010:   Barry Juxon & Graham Clements
2009:   Pat Waters & Bernie Waters
2008:   Barry Juxon & Graham Clements
2007:   Stephen Pierce & Mike Griffiths
2006:   Barry Juxon & Graham Clements
2005:   Mike Kingsland & Jeremy Willans
2004:   Ann Hunt & Barry Juxon
2003:   Ken Thomas & Jean Paxton
2002:   Ann Hunt & Barry Juxon
2001:   Chris Bainham & Tim Greenhill
2000:   Colin Wilson & Diana Avis
1999:   Gerald Soper & Terry Goldsmith
1998:   Colin Wilson & Diana Avis 
1997:   Gerald Soper & Terry Goldsmith
1996:   Diane Rogers & Bill Carr
1995:   Bernie and Pat Waters
1994:   Mark Bratley & Paul 'Croz' Croswell
1993:   Anne Mills & Eddie Lucioni
1992:   Tony Recaldin & Brian Goldsmith
1991:   Barry Juxon & Rod Oakford
1990:   Eithne Hodgens & Angela Hollins
1989:   Ken Thomas & Jean Paxton
1988:   Diana Avis & Colin Wilson
1987:   Diana Avis & Colin Wilson
1986:   Anne McGregor & Sue Oakford
1985:   Hans & Jean Rishovd
1984:   Mike Kingsland & Brian Lippard
1983:   Diana Avis & Colin Wilson
1982:   Mike Griffiths & Anne Mills
1981:   Len Cumbers & Ray Darby
1980:   Mike Griffiths & Anne Mills
1979:   Ray & Madeleine White
1978:   Baroness Olga Knoop & Anne Mills
1977:   Ann Broad & Peggy Palmer
1976:   Mike Griffiths & Ross Garratt
1975:   Len Cumbers & Mike Kingsland
1974:   Major Richard & Molly Burrows
1973:   Ray White & John Glubb
1972:   Vic Drew & Michael Turner
1971:   Baroness Olga Knoop & Mike Griffiths
1970:   John Murrell & Stephen Mason
1969:   Vic Drew & Lundie Rees
1968:   Mary Gibbons & Ken Rugginz
1967:   Baroness Olga Knoop & Charles Robinson
1966:   Vic Drew & Lundie Rees
1964:   Bernie & Jackie Waters
1963:   Mr & Mrs Tom Hunter
1962:   Phoebe Boyer & Maud Corbett
1961:   Dick and Lucy Podmore
1960:   Mr & Mrs Tom Hunter
1959:   Peggy Palmer & Violet Erskine
1958:   Rex Corbett & Miss W Shand
1957:   Peggy Palmer & Violet Erskine
1956:   Winifred Daly & Mrs Price
1955:   H Kirragh & Mrs R Mackenzie
1954:   Maud Corbett & Audrey Oswald-Smith
1953:   Dick and Lucy Podmore
1952:   Dr Le May & Mrs F Pennell
1951:   Colonel Stopford & Maud Corbett

 
  The Brian Forty Trophy

This trophy is awarded to the winner of a pairs competition played on a Tuesday afternoon.
The initial event was held in the club's Centenary Week and was open to all.  It will continue
as an annual event but, in order to protect the interests of regular Tuesday afternoon players,
only members who have already played at least 8 times on Tuesday afternoons in the year to
 date will be eligible.

Winners:

2016:   (NS)    Jeff Lock & Bob Fordham
            (EW)   John & Carol Plumpton
2015:   (NS)    Alan Taylor & Jean Parrott
            (EW)   John & Carol Plumpton
201​4:   (NS):   Kathleen Lee & Mike Proto
            (EW):  Dave Voller & David Greene
2013:   (NS)    Janet Hall & Philip Codd
            (EW)   Frank Green & David Greene
2012:   (NS)   Pat Elliott & Julie Robards
            (EW)   Catherine Hughes & Celia Fowler
2011:   (NS)   Catherine Hughes & Ulrike Proud
            (EW)   Sheila Casey & Lyndsay Hewett
2010:   (NS)   Oliver Kinsey & Michael Proto
           (EW)   David Holden & John Cripps
2009:   (NS)   Thelma Bryant & Kaye Lucas
           (EW)  Jean Coxhead & Lisa Cummings

  The Chairman's Cup

This competition was inaugurated by Brian Lippard in April 2011.  It will continue as
an annual event playable on the evening of the Annual General Meeting. 

Winners:

2017:    Peter Bibb & Nick Osler
2016:    Denise Baxter & Chas Snape
2015:    Chris Parrish & Ian Draper, jointly with
             George Phillips & Valerie Frearson
2014:    Jill Skinner & Jeremy Willans
2013:    Angela Tompson & Jeremy Blanford
2012:    Angela Treen & Colin Manley
2011:    Geraldine Harland-Fisher & Jeremy Blanford

  The 2009 Centenary Cup

This competition was introduced in Centenary Week, November 2009.  It was initially
run as a Butler scored pairs competition, but from 2013 it has been run as a normal
duplicate.  It takes place on a Wednesday afternoon, normally in October.  The
interests of the regular Wednesday afternoon players are protected by a rule that a
pair is eligible to win the trophy only if both partners have played at least 8 times on
Wednesday afternoons in the year to date.

Winners:

 2017:    (NS)   Liz Greaves & Jack Harris
             (EW)   Angela Tompson & John Plumpton
 2016:   (NS)    Brian Lippard & John Cook
             (EW)   Michael Dubock & Caroline Hughes
 2015:    (NS)    Ron Gibbons & Gwen Chaplin
             (EW)   Barbara Collins & Marion Mackenzie
 201​​4:    (NS)   Brian Lippard & Tom Pigott
                       Gerhard Hess & Muriel Haselwood
            (EW)   Ann Jones & Frances Rae
 2013:   (NS)   Celia Rankin & Catherine Hughes
            (EW)  Oliver Kinsey & Brian Broadbent
 2012:             Nita Davis & Kathleen Lee
 2011:  (NS)   Bob Fordham & Jeff Lock
            (EW)  Caroline Tinsley & Robert Pope
 2010:  (NS)   Brian Waters & Brian Lippard
            (EW)  Ron Wood & Geoff Bignell
 2009:             Imogen Masters & Una Bandy

  Centenary Cup

This cup was acquired in 1972 for the club's centenary.  Awarded to the winners of the Autumn Mixed Pairs competiton.

2016:    Jill Skjinner & Jeremy Willans
2015:    Jill Skinner & Jeremy Willans
2014:    Jill Skinner & Jeremy Willans
2013:    Vida Bingham & Nigel Osmer
2012:    Yvonne Bowman & Nick Hawkins
2011:    Jean Smallwood & Irvine Caplan
2010:    Pat & Bernie Waters jointly with Kaia Bell & Mike Griffiths
2009:    Jean Smallwood & Irvine Caplan
2008:    Jean Paxton & Gerald Soper
2007:   Marlene Clare & John Davy
2006:   Margaret Heilbron & Nick Hawkins
2005:   Jean Paxton & Gerald Soper
2004:   Elaine Butler & Alan Wilson
2003:   Marlene Clare & Magnus Berger
2002:   Christine Whyman & James Johnston 
2001:   Elizabeth Churchill & Stephen Pierce 
2000:   Adri Anstead & Jerry Anstead
1999:   Ray & Madeleine White 
1998:   Elise Williams & Jim Maloney
1997:   Kathleen Lee & Eddie Lucioni
1996:   Elise Williams & Jim Maloney
1995:   Margaret & Peter Sibree
1994:   Margaret Heilbron & Mark Bratley
1993:   Margaret Heilbron & Mark Bratley
1992:   Marlene Clare & John Murrell
1991:   Sue & Rod Oakford
1990:   Kathleen Lee & Robin George
1989:   Anne Mills & Mike Griffiths
1988:   Madeleine & Ray White
1987:   Pat Wheeler & Bernie Waters
1986:   Diana Avis & Colin Wilson
1985:   Peggy Palmer & Brian Lippard
1984:   Joyce & Chris Wall
1983:   Joyce & Chris Wall
1982:   Marlene Clare & Major 'Binky' Stoney
1981:   Diana Avis & Gerald Soper
1980:   Phyllis & John Lushington
1979:   Anne Mills & John Murrell
1978:   Mona Ives & Peter Burville
1977:   Anne Mills & Mike Griffiths
1976:   Stella Furlonger & Peter Quinton
1975:   Peggy Palmer & Bernie Waters
1974:   Peggy Palmer & Bernie Waters
1973:   Bridget Oettinger & Major Basil Tatlow

 
  Flitch Trophy

Awarded to the highest placed married couple in a specified duplicate session - for 2012, the annual Christmas Party (but previously run in tandem with the Autumn Mixed Pairs competition).

2016:   Jessica & Anton Mauve
2015:   Pat & Bernie Waters
2014:   Pat & Bermie Waters
2013:   Gilbert & Isabelle Warnan
2012:   Geoff & Christine Edden
2011:   no competition
2010:   Moira & Steve Maslin
2009:   Pat & Bernie Waters
2008:   no competition
2007:   Pat & Bernie Waters
2006:   Nita & Tony Davis
2005:   Nita & Tony Davis
2004:   Margaret & Peter Sibree
2003:   Margaret & Peter Sibree
2002:   Pat & Bernie Waters
2001:   Carol & Tony Gasking
2000:   Margaret & Peter Sibree
1999:   Clare & Syd Shaw
1998:   Pat & Bernie Waters
1997:   Madeleine & Ray White
1996:   Madeleine & Ray White
1995:   Nita & Tony Davis
1994:   Pat & Bernie Waters
1993:   Madeleine & Ray White
1992:   Nita & Tony Davis
1991:   Molly & Major Richard Burrows
1990:   Sue & Rod Oakford
1989:   Sue & Rod Oakford
1988:   Sue & Rod Oakford
1987:   Madeleine & Ray White
1986:   Mr and Mrs Ronnie Halfhead
1985:   Barbara & Dick Downard
1984:   Sq Ldr and Mrs R W Read
1983:   Sue & Rod Oakford
1982:   Nora & Ken Haselden
1981:   Clare & Syd Shaw
1980:   Nora & Ken Haselden
1979:   Madeleine & Ray White
1978:   Phyllis & John Lushington
1977:   Madeleine & Ray White
1976:   Joan & Basil 'Dy' Dymant

 
  Handley Trophy

Awarded to the winners of the Tuesday ladder. The holders of the trophy are
excluded from taking the trophy the following year.

2016:  Norman Selway & Nick Irens
2015:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2014:  Jeremy Willans and Ian Draper, jointly with Steve Barnfield and Frances Connell
2013:  Ann Hunt & Jean Paxton, jointly with Diane Rogers & Eddie Lucioni
2012:  Colin Wilson & Diana Avis
2011:  Vida Bingham & Nigel Osmer
2010:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2009:  Colin Wilson & Diana Avis
2008:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2007:  Vida Bingham & Nigel Osmer
2006:  Colin Wilson & Diana Avis
2005:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2004:  Colin Wilson & Diana Avis
2003:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2002:  Jeremy Willans & Steve Barnfield
2001:  Mike Kingsland & Gerald Soper
2000:  Mike Kingsland & Gerald Soper
1999:  Peter Nicholls & Brian Ransley
1998:  Ann Hunt & Colin Wilson
1997:  Rod Oakford & John Short
1996:  Chris Bainham & Marcus Berger
1995:  Jeremy Willans & Pat Reardon
1994:  Ann Hunt & Colin Wilson
1993:  Gerald Soper & Mike Kingsland
1992:  Mike Kingsland & Brian Lippard
1991:  Bernie Waters & Colin Wilson
1990:  Ray Darby & David Woods
1989:  Rod Oakford & John Short
1988:  Jeremy Willans & Gerald Soper
1987:  John Murrell & Jeremy Willans
1986:  Barry Juxon & K Gupta
1985:  Barry Juxon & Graham Ford

  Maud Corbett Cup

Awarded to the winners of the Autumn Pairs competition played on a Tuesday.

2017:   Gerald Soper & Colin Wilson
2016:   Diane Rogers & Colin Wilson
2015:   Ann Hunt & Gerald Soper
20​14:   Helen & Espen Erichsen
2013:   Frances Connell & Steve Barnfield
2012:   John Murrell & Trevor Sherwen
2011:   Jean Paxton & Gerald Soper
2010:   Yvonne Bowman & Jane Alderman
2009:   Mike Kingsland & Brian Lippard
2008:   Colin Wilson & Diana Avis
2007:   Brian Lippard & Ken Thomas jointly with Diana Avis & Mike Kingsland
2006:   Jean Paxton & Diane Rogers
2005:   Brian Lippard & Ken Thomas
2004:   Colin Wilson & Jeremy Willans
2003:   Colin Wilson & Jeremy Willans
2002:   Jean Smallwood & Kaia Bell
2001:   Colin Wilson & Jeremy Willans
2000:   Mike Kingsland & Brian Lippard
1999:   Colin Wilson & Barry Juxon
1998:   Rod Oakford & John Short
1997:   Jeremy Willans & Colin Wilson
1996:   Mike Kingsland & Gerald Soper
1995:   Mike Kingsland & Gerald Soper
1994:   Eddie Lucioni & Ken Wood
1993:   Mike Kingsland & David Woods  
1992:   John Murrell & Marlene Clare
1991:   Barry Juxon & Rod Oakford
1990:   Dick & Barbara Downard
1989:   Rod Oakford & Bernie Waters
1988:   Barry Juxon & John Short
1987:   Diana Avis & Colin Wilson
1986:   Barry Juxon & K Gupta
1985:   Peter & Margaret Sibree
1984:   Gerald Soper & Jeremy Willans  
1983:   Mike Kingsland & Terry Goldsmith
1982:   Ken Thomas & David Woods
1981:   Brian Lippard & Mike Griffiths
1980:   Jean Ritchie & Peidi Phillips
1979:   Gerald Soper & Jeremy Willans
1978:   Freda Richard & Jeremy Willans
1977:   David Reich & Bernie Waters
1976:   Len Cumbers & Mike Kingsland
1975:   Bernie Waters & John Glubb
1974:   Peter Law & J Peirson

  Rex Corbett Cup

Mixed Pairs. Usually held in May.
The Burrows Bowl is now awarded in substitution for the Rex Corbett Cup, which has been
lost.  Regrettably, no written records of winners form 2000 to 2004 have been found.

2017:  Diane Rogers & Mike Griffiths
2016:  Frances Connell & Steve Barnfield
2015:  Jean Smallwood & Irvine Caplan
2014:  Jean Paxton & Gerald Soper
2013:  Maggie Piazza & Chris Parrish
2012:  Jean Paxton & Gerald Soper
2011:  Diana Avis & Colin Wilson
2010:  Marlene Clare & Mike Griffiths
2009:  Marlene Clare & Mike Griffiths
2008:  Ann Hunt & Barry Juxon
2007:  Kaia Bell & Brian Lippard
2006:  Ann Hunt & Barry Juxon
2005:  Anne McGregor & Nigel Osmer

1999:  Mrs R Teeboon & J Teeboon
1998:  Frances Connell & Steve Barnfield
1996:  Angela Tompson & Bill Carr
1995:  Diane Rogers & Eddie Lucioni
1994:  Marlene Clare & Richard Samter
1993:  Vida Bingham & John Murrell
1992:  Kathleen Lee & Mike Kingsland
1991:  Diana Avis & Terry Goldsmith
1990:  Jean Paxton & Gerald Soper
1989:  Angela Tompson & Peter Llewellyn-Jones
1988:  Mr and Mrs Alan Clarke
1987:  Jean Paxton & Gerald Soper
1986:  Diana Avis & Colin Wilson
1985:  Jean Paxton & Gerald Soper
1984:  Janet Sparkes & Len Cumbers
1983:  Dimmie Fleming & Len Handley
1982:  Marlene Clare & Chris Bainham
1981:  Peggy Palmer & Jeremy Willans
1980:  Peggy Palmer & Jeremy Willans
1979:  Anne Mills & Richard Pengelly
1978:  Jenny & David Reich
1977:  Bridget Oettinger & Mike Kingsland
1976:  Alison & Tony Recaldin
1975:  Mrs S O'Sullivan & Bernie Waters
1974:  Mrs L Rayfield & Len Cumbers
1973:  Stella Furlonger & Hugh Llewellyn-Jones
1972:  Mary Gibbons & Richard Warner
1971:  Elizabeth & Len Handley
1970:  Daphne Gilbert & Vic Drew

  Warner Cup & Putt Cup

Warner Cup - Womens Pairs, Putt Cup - Mens Pairs. Usually held in March. Cups donated by West Kent members Richard Warner & Dolly Putt.

2017:    Gwyneth Davies & Jill Skinner
              John Plumpton & Bernie Waters
2016:    Camilla Blackburn & Jean Smallwood
             Norman Selway & Nick Irens
2015:   Pamela Barker & Geraldine Harland-Fisher
             Nick Irens & Espen Erichsen, jointly with
             Ravi Athwal & Eddie Lucioni
2014:  Angela Treen & Monica Aitken
             Graham Clements & Nigel Osmer
2013:  Lene Gook & Angela Tompson
             Peter Tinsley & John Plumpton
2012:  Christine Whyman & Elaine Cockerell
             Nigel Osmer & Graham Clements
2011:  Kaia Bell & Margaret Heilbron
             Colin Wilson & Steve Barnfield
2010:  Elaine Butler & Denise Baxter
             Malcolm Forsythe & Guy Misrahi
2009:  Diane Rogers & Frances Connell
             Colin Wilson & Gerald Soper
2008:  Pat Waters & Jean Paxton
             Colin Wilson & Mike Kingsland
2007:  Brenda Tolhurst & Janet Rumsey
             Bernie Waters & Barry Juxon
2006:  Angela Tompson & Marlene Clare
             Irvine Caplan & David Sedlickas
2005:  Kaia Bell & Jean Smallwood
             Colin Wilson & Jeremy Willans
2004:  Jean Paxton & Anne McGregor
             Guy Misrahi & Geoff Edden
2003:  Angela Tompson & Marlene Clare
              John Murrell & Magnus Berger
2002:  Angela Tompson & Gwen Chaplin
              Mike Kingsland & Colin Wilson
2001:  Angela Tompson & Marlene Clare
               Alan Johns & Ken Thomas
2000:  Joyce Wall & Antonia 'Toni' Mann
               Guy Misrahi & Stephen Pierce
1999:  Moira Maslin & Angela Ping
                Bernie Waters & Barry Juxon
1998:  Anne Mills & Diane Rogers
               Major Richard Burrows & Douglas Millson
1997:  Angela Tompson & Liz Blande
               John Murrell & Magnus Berger
1996:  Marlene Clare & Joyce Wall
               N S Whittaker & Chris Helm
1995:  Joan De Smith & Jean Rishovd
              Tony Recaldin & Brian Goldsmith
1994:  Anne McGregor & Jean Paxton
               Jeremy Willans & Mike Kingsland
1993:  Margaret Sibree & Barbara Downard
               Jeremy Willans & Mike Kingsland
1992:  Joan De Smith & Jean Rishovd
              David Reich & Colin Wilson
1991:  Elizabeth Jombart & Barbara Robinson   
              Bernie Waters & Ken Thomas
1990:  Margaret Sibree & Barbara Downard
               Jeremy Willans & Mike Kingsland
1989:  Jean Paxton & Diana Avis
              Jeremy Willans & Mike Kingsland
1988:  Diane Rogers & Kathleen Lee

 
  Wednesday Swiss pairs ladder competitions

A Swiss pairs ladder competition was introduced in 2011, which was initially well supported but was abandoned in the following year.  There is no trophy.

Winners:
 2011:   Irvine Caplan & John Murrell

  Lushington Cup/Plate

Presented to the winners of the rubber bridge competition run following the Lushington Lunch usually
held in September.  In 2013 the lunch was discontinued, and an eligibility condition was introduced: only
members who had played rubber bridge in the club on at least 5 occasions in the year to date could win
the Cup.  No such condition applies to the Plate.  Formerly, the cup and plate were awarded to the winners
and runners-up of an extended knockout competition (for which a silver tankard was awarded 1984 - 1994).

2017 Cup:    Chris Hunt & Tony Golding
2017 Plate:   Mary Bothwell & Reginald Bandy
2016 Cup:     Simon Children & Mary Bothwell
2016 Plate:   Yvonne Shaw & Daphne Erzen
2015 Cup:    Lis Cummings & Jessica Cole
2015 Plate:   Daphne Erzen & Muriel Haselwood
201​4 Cup:     Lis Cummings & Muriel Haselwood
2014 Plate:   Yvonne Shaw & Una Bandy
2013 Cup:     Imogen Masters & Jessica Cole
2013 Plate:    Muriel Haselwood & Tony Golding
2012 Cup:     Daphne Erzen & Jessica Cole
2012 Plate:    Lis Cummings & Imogen Masters
2011 Cup:     Mike Proto & Brian Lippard
2011 Plate:    Jessica Cole & Daphne Erzen
2010 Cup:     Oliver Kinsey & Lisa Cummings
2010 Plate:    Eithne Hodgens & Clare Hadley
2009 Cup:     Margaret Marsh & Jessica Cole
2009 Plate:    Marion Womersley & Muriel Haselwood
2008 Cup:    Marion Womersley & Muriel Haselwood
2008 Plate:    Dr Francis Briggs & Jan Huikeshoven
2007 Cup:     Imogen Masters & John Lott
2007 Plate:    Margaret Marsh & Norma Excell
2006 Cup:     Jan Huikeshoven & Dr Francis Briggs
2006 Plate:    Muriel Haselwood & Marion Womersley
2005/6 Cup:   Margaret Heilbron & Bernie Waters
2005/6 Plate:  Brian Forty & John Sibree
2004/5 Cup:   Eithne Hodgens & Patience Wilson
2004/5 Plate:  Elise Williams & Madeleine White
2003/4 Cup:   Ivy Eley & Freda Douch  
2003/4 Plate:  Stephen Pierce & Kaia Bell 
2002/3 Cup:   Eithne Hodgens & Patience Wilson
2002/3 Plate:  Barbara Robinson & Doreen Watson
2001/2 Cup:   Bernie Waters & Jean Smallwood
2001/2 Plate:  Imogen Masters & Peggy Marsh
2000/1 Cup:   Bernie Waters & Jean Smallwood
2000/1 Plate:  Imogen Masters & Peggy Marsh
1999/0 Cup:   Bernie Waters & Jean Smallwood
1999/0 Plate:  Elizabeth Jombart & Ann Butler
1998/9 Cup:   Bernie Waters & Lilian Hearn
1998/9 Plate:  Elise Williams & Madeleine White
1997/8 Cup:   Eithne Hodgens & Mrs M Shuter
1997/8 Plate:  Joyce Miller & Norma Excell
1996/7 Cup:   Elizabeth Jombart & Ann Butler
1996/7 Plate:  Joyce Miller & Norma Excell
1995/6 Cup:   Peggy Nisbet & Ray White
1995/6 Plate:  Sue Holden & Barry Williams
1994/5 Cup:   Sue Holden & Barry Williams
1994/5 Plate:  Janet McDaniel & Imogen Masters
1994 Cup:      Peggy Nisbet & Ray White
1993 Cup:      Claude & Lilian Hearn
1992 Cup:      Janet McDaniel & Imogen Masters
1991 Cup:      Helen Piercy & Elizabeth Jombart  
1990 Cup:      Janet McDaniel & Imogen Masters
1989 Cup:      Janet McDaniel & Imogen Masters
1988 Cup:      Mrs Anne Richmond & P Read
1987 Cup:      Barry Williams & Corinne Chisholm
1986 Cup:      John & Phyllis Lushington
1985 Cup:      Mr and Mrs Ronnie Halfhead
1984 Cup:      Mona Ives & Nora Woolger

  The Tunbridge Wells and Hawkhurst Bridge Clubs Pairs Salver

The Tunbridge Wells and Hawkhurst bridge clubs started running joint (i.e. simultaneous) pairs
events in the autumn of 2009. A trophy was introduced in TWBC's Centenary Week; this will
be contested twice a year.

Winners:

Apr 2017:    Brenda Tolhurst & George Phillips (H)
Nov 2016:    Jill Skinner & Jeremy Willans (H)
Apr 2016:    Pat & Bernie Waters (TW)
Nov 2015:   Jane Lawrence & Jim Wortley (H)
Apr 2015:    Tom Pigott & Margaret Heilbron (TW)
Nov 2014:   Peter Allen & Ann Hunt (H)
Apr 2014:    Brenda Tolhurst & George Phillips (H)
Nov 2013:   George Phillips & Valerie Frearson (H)
Apr 2013:    Pat & Bernie Waters (TW)
Nov 2012:   Marlene Clare & Mike Griffiths (TW)
Apr 2012:    David Body & Sue Rolles (H)
Nov 2011:   Andras Zaborsky & Pauline Shaw (H)
Apr 2011:   John Hunt & Peter Allen (H)
Nov 2010:   Marlene Clare & Mike Griffiths (TW)
Apr 2010:   Deidre & David Hilbourne (H)
Nov 2009:   Brian Lippard & Mike Kingsland (TW)

Previous event winners:

Oct 2009:   Marilyn Rutherford & Patricia Buchanan (H)

  Dymant Trophy

From 2010, following the cancellation of the Friday afternoon of the club's Congress in July,
the Dymant Trophy will be awarded to the winner of a pairs competition to be played on
the Friday afternoon immediately prior to the opening of the Congress. To protect the interests
of regular Friday afternoon players, only members who have already played at least 6 times on
Friday afternoons in the year to date will be eligible.

Winners:

 2017:    David Greene & Catherine Hughes
              Sheila Marsh & Joan Holdom
 2016:    Frances Rae & Ann Jones
              Sheila Marsh & Soledad Sprackling
 2015:    Pamela Barker & Brian Ping
              Sheila Marsh & Emmanuel Di Bona
 2014:    Sue & David Holden 
              Brian Broadbent & David Greene
 2013:    Joan Edelman & Mike Griffiths
              Margaret Browse & Hazel Norris
 2012:    Frances Rae & Ann Jones
              Bob Fordham & Gill Cordell
 2011:    Sheila & Margaret Marsh
               Eva Trippett & Janet Norman
 2010:    Sue Kempner & Lewis Moorhouse
              Carol Mitchell & John Bradley  

  Daphne Gilbert Cups
Prior to 2007, these cups were awarded to the N/S & E/W winners of the EBU Autumn Simultaneous Pairs played on a Tuesday. From 2007, they will be awarded to the gentleman and lady accruing the most master points on Tuesday afternoons, subject to the condition that anyone who has won a TWBC individual trophy is ineligible, and winners cannot accept another individual trophy in the same year. (For individual winners, see 'Individual' section; Tuesday afternoons)

2006:   Gerald Soper & Mike Kingsland,  Peter Tinsley & Angela Tompson
2005:   Chris Bainham & Jan Huikeshoven,  Catherine Draper & Michael Prior
2004:   Brian Lippard & Eddie Lucioni,  Gerald Soper & Peter Nicholls
2003:   Jeremy Willans & Steve Barnfield,  Mike Kingsland & Gerald Soper
2002:   Marlene Clare & Magnus Berger,  Peggy Heilbron & Jean Smallwood
2001:   Vida Bingham & Nigel Osmer,  Frances Connell & Colin Wilson
2000:   Marlene Clare & Magnus Berger,  Peter & Margaret Sibree
1999:   Sue Oakford & Jean Paxton,  Barry Juxon & Colin Wilson
1998:   Vida Bingham & John Murrell,   John Cook & Dr Hazel Keith
1997:   Tony Recaldin & Brian Goldsmith,  Ann Hunt & Colin Wilson
1996:   Tony Recaldin & Brian Goldsmith,  Magnus Berger & Chris Bainham
1995:   Jeremy Willans & Pat Reardon,  Eddie Lucioni & Nick Eaton
1994:   Jeremy Willans & Pat Reardon,  Paul 'Croz' Croswell & Mark Bratley
1993:   Rod Oakford & John Short,  Chris & Sue Morgan
1992:   Ann Hunt & Jean Paxton,  Diana Avis & Colin Wilson
1991:   John Cook & Jeremy Willans,  R Ramm & Delia Allen
1990:   Mike Kingsland & Brian Lippard,  Eddie Lucioni & Ken Wood
1989:   Bernie & Pat Waters,  Anya Banks & Alan Johns
1988:   Elizabeth Jombart & Mary Whittome,  David Reich & Ken Thomas
1987:   Tony Recaldin & Mrs J Robertson,  Jean Paxton & Sue Oakford
1986:   Ken Wood & Kathleen Lee,  Alan Johns & Gwyneth Pecover

  Cadet Cup

Prior to 2004, the Cadet Cup was awarded for the best performance by a 'non-expert'
pair in an annual pairs competition. 

Holders:

2003:  Victor Judge & Len Thomas
2000:  Adri Anstead & Jean Rishovd
1999:  Adri Anstead & Jean Rishovd
1998:  Ian Essex & Antonia 'Toni' Mann
1997:  Anthony Rogers & Mike Dancy

  Podmore Cup

Donated by Dick Podmore, a West Kent member. Awarded to the winning team in the Spring
Teams of Four competition. Normally played in February.

2017:   Stephen Pierce, Jean Paxton, Maggie Piazza, David Jones
2016:   Pat & Bernie Waters, Maggie Piazza, Barry Juxon
2015:   Mike Griffiths, Philip Williams, John Murrell, Brian Lippard
2014:   Colin Wilson, Diane Rogers, Diana Avis, Ann Hunt
2013:   Mike Griffiths, Philip Williams, Robin George, Nigel Osmer
2012:   Christine Whyman, Janet Connor, Elaine Cockerell, Denise Baxter
2011:   Nigel Osmer, Vida Bingham, Steve Barnfield, Frances Connell
2010:   Liz Greaves, Christine Whyman, Brian Ping, Elaine Butler
2009:   Colin Wilson, Gerald Soper, Diane Rogers, Diana Avis
2008:   Janet Rumsey, Brenda Tolhurst, Valerie Frearson, George Phillips
2007:   Colin Wilson, Diana Avis, Eddie Lucioni, Gerald Soper
2006:   Colin Wilson, Diana Avis, Diane Rogers, Gerald Soper
2005:   Colin Wilson, Diana Avis, Diane Rogers, Gerald Soper
2004:   Gwen Chaplin, Angela Tompson, Marlene Clare, Jerry Anstead
2003:   Angela Tompson, Stephen Pierce, Chris Morgan, Sue Morgan
2002:   Magnus Berger, John Murrell, Chris Bainham, Marlene Clare
2001:   Ken Thomas, Jean Paxton, Bernie Waters, David Reich
2000:   Gerald Soper, Terry Goldsmith, Rod Oakford, John Short
1999:   Colin Wilson, Pat Reardon, Diana Avis, Ann Hunt
1998:   Anne McGregor, Sue Oakford, Jean Paxton, Ken Thomas
1997:   Magnus Berger, John Murrell, Chris Bainham, Marlene Clare
1996:   Anne Mills, M Maclean, Chris and Sue Morgan
1995:   Ken Thomas, Richard Samter, Eddie Lucioni, Ray Darby
1994:   Mike Kingsland, Colin Wilson, Diana Avis, Ann Hunt
1993:   Gwen Chaplin, Jeremy Willans, Pat Reardon, Richard Lawrence
1992:   Bernie and Pat Waters, Anne McGregor, David Reich
1991:   Bernie and Pat Waters, Anne McGregor, Barry Juxon
1990:   Rod Oakford, John and Mary Short, Terry Goldsmith
1989:   Rod Oakford, John Short, Terry Goldsmith, Jeremy Willans
1988:   Mike Kingsland, David Woods, Ken Thomas. Jean Paxton
1987:   Dick and Barbara Downard, Bernie and Pat Waters
1986:   Mike Kingsland, Terry Goldsmith, Jeremy Willans, Gerald Soper
1985:   Len and Elizabeth Handley, Richard Pengelly, Diana Avis
1984:   Mike Kingsland, Terry Goldsmith, Jeremy Willans, Gerald Soper
1983:   Rod Oakford, Anne Mills, Len Cumbers, Ray Darby
1982:   Diana Avis, Anne Handley, Barry Juxon, Colin Wilson
1981:   David Reich, Bernie Waters, Pat Wheeler, David Woods
1980:   Gerald Soper, Jeremy Willans, Mike Griffiths, Richard Welch
1979:   Ray White, Baroness Olga Knoop, Freda Richard, Colin Wilson
1978:   Major Richard and Molly Burrows, Daphne Gilbert, Peggy Palmer
1977:   Major Richard and Molly Burrows, Daphne Gilbert, Peggy Palmer
1976:   Major Richard and Molly Burrows, Daphne Gilbert, Peggy Palmer
1975:   Len and Elizabeth Handley, Bridget Oettinger, Paul Dingli
1974:   Maud Corbett, Elise Williams, Peter Brock, Molly Parkin
1973:   Ray White, John Glubb, David Reich, Bernie Waters
1972:   Edward Tyrwhitt-Drake, Vera Hodgens, Dick Podmore, John Lushington
1971:   Michael Turner, John Dupre, Peggy Palmer, Stella Furlonger
1970:   Dick and Lucy Podmore, Edward 'Tiny' Tyrwhitt-Drake, Vera Hodgens

  Tatlow & White Rose Bowl

Awarded to the winning team in the Autumn Teams of Four competition. Normally played
on a Wednesday in October.

2017:   Colin Wilson, Mike Kingsland, Diana Avis, Ann Hunt
2016:   Colin Wilson, Diana Avis, Diane Rogers, Ann Hunt
2015:   Colin Wilson, Diana Avis, Frances Connell, Steve Barnfield
2014:   Jerry Anstead, Gwen Chaplin, Kaia Bell, Marlene Clare
2013:   Mike Griffiths, Stephen Pierce, David Jones, Chris Parrish
2012:   John Murrell, Irvine Caplan, Eddie Lucioni, Jean Smallwood
2011:   Mike Griffiths, Philip Williams, Marlene Clare, Jerry Anstead
2010:   Eddie Lucioni, Diane Rogers, Irvine Caplan, Jean Smallwood
2009:   Eddie Lucioni, Diane Rogers, Irvine Caplan, Jean Smallwood
2008:   Vida Bingham, Nigel Osmer, Steve Barnfield, Frances Connell
2007:   Eddie Lucioni, Diane Rogers, Irvine Caplan, David Sedlickas
2006:   Christine Whyman, Graham Clements, Elaine Butler, Alan Wilson
2005:   Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Jean Smallwood, Anne McGregor
2004:   Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Jean Smallwood, Anne McGregor
2003:   Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Jean Smallwood, Anne McGregor 
2002:   Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Jean Smallwood, Anne McGregor
2001:   Stephen Pierce, Guy Misrahi, Kathleen Lee, Ann Hickox
2000:   Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Margaret Heilbron, Tom Pigott
1999:   Peter & Margaret Sibree, Vida Bingham, Jean Smallwood
1998:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, Eddie Lucioni
1997:   Bernie & Pat Waters, Kathleen Lee, Guy Misrahi
1996:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, Eddie Lucioni
1995:   Ray & Madeleine White, Syd & Clare Shaw
1994:   Anne Mills, Rod Oakford, Eddie Lucioni, Mark Bratley
1993:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, Eddie Lucioni
1992:   Elise Williams, Jan Huikeshoven, Kaia Bell, Peggy Nisbet
1991:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, David Woods
1990:   Kathleen Lee, Diane Rogers, Diana Avis, Colin Wilson
1989:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, David Woods
1988:   Colin Wilson, Diana Avis, Rod Oakford, David Woods
1987:   Rod Oakford, David Woods, Anne Mills, Mike Griffiths
1986:   Rod Oakford, Anne Mills, John Murrell, Mike Griffiths
1985:   Gerald Soper, Jeremy Willans, Colin Wilson, Diana Avis
1984:   Rod & Sue Oakford, Anne Mills, William Sibree
1983:   Ken & Nora Haselden, Dolly Putt, Greta Kingsley
1982:   Len & Elizabeth Handley, Ray Darby, Len Cumbers
1981:   Len & Elizabeth Handley, Ray Darby, Len Cumbers
1980:   Ken & Nora Haselden, Anne Mills, Malcolm Bassett
1979:   Mike Griffiths, Brian Lippard, Gerald Soper, Richard Welch
1978:   Mike Griffiths, Brian Lippard, Gerald Soper, Richard Welch
1977:   Baroness Olga Knoop, Peter Quinton, Len & Elizabeth Handley
1976:   Baroness Olga Knoop, Peter Quinton, G Scott Page, John Murrell
1975:   Joan and Basil 'Dy' Dymant, Audrey Oswald Smith, Dorothy Smith
1974:   Joan and Basil 'Dy' Dymant, Audrey Oswald Smith, Dorothy Smith
1973:   Major Richard & Molly Burrows, Peggy Palmer, Daphne Gilbert

  Tatlow & White Salver

The Tatlow & White Salver was awarded by the West Kent Bridge Club prior to 2003 to the
winners of a knock-out teams competition. From November 2009, when a Swiss Teams event
opened the club's Centenary Week, the trophy will be awarded to the leading team consisting
entirely of club members in the autumn Swiss Teams event.

Holders:

2016:  Gwyneth Davies, Ian Draper, Barbara Collins, Ravi Athwal
2015:  Graham Clements, Barry Juxon, Barbara Collins, Ravi Athwal
2014:  Eddie Lucioni, Gavin Park, Barbara Collins, Ravi Athwal
2013:  Colin Wilson, Gerald Soper, Jean Paxton, Diana Avis
2012:  Mike Griffiths, Philip Williams, John Murrell, Irvine Caplan
2011:  Eddie Lucioni, Brian Lippard, Irvine Caplan, Jean Smallwood
2010:  Eddie Lucioni, Diane Rogers, Irvine Caplan, Jean Smallwood
2009:  Eddie Lucioni, Brian Lippard, Tony Roxburgh, Richard Clark

2002:  Vida Bingham, Nigel Osmer, Peter Nicholls, Brian Ransley
2001:  Chris Bainham, Eddie Lucioni, T Greenhill, Marcus Berger, John Murrell, Barbara Collins
2000:  Gerald Soper, Terry Goldsmith, Rod Oakford, John Short, Peter Nicholls, Brian Ransley
1999:  Vida Bingham, Nigel Osmer, David Reich, Mike Kingsland, Diane Rogers
1998:  Kathleen Lee, Peggy Heilbron, Janet McDaniel, Kaia Bell
1997:  Frances Connell, Steve Barnfield, Diana Avis, Colin Wilson
1996:  Chris & Sue Morgan, Sue Oakford, Jean Paxton
1995:  Vida Bingham, John Murrell, Richard Samter, Bill Carr
1994:  Anne McGregor, Mike Kingsland, Diana Avis, Colin Wilson
1993:  Anne McGregor, Mike Kingsland, Diana Avis, Colin Wilson
1992:  Anne McGregor, Mike Kingsland, Diana Avis, Colin Wilson
1991:  Anne Mills, Ken Thomas, Eddie Lucioni, Richard Lawrence, Ken Wood
1990:  Chris & Sue Morgan, Sue Oakford, Jean Paxton
1989:  Anne McGregor, Colin Wilson, Diana Avis, Mike Kingsland
1988:  Anne McGregor, Colin Wilson, Diana Avis, Mike Kingsland
1987:  Gerald Soper, Jeremy Willans, Colin Wilson, Diana Avis
1986:  Gerald Soper, Jeremy Willans, Colin Wilson, Diana Avis
1985:  Gerald Soper, Jeremy Willans, Colin Wilson, Diana Avis
1984:  Gerald Soper, Jeremy Willans, Colin Wilson, Diana Avis
1983:  Len & Elizabeth Handley, Valerie Gunson, Bob Manser, Barry Juxon
1982:  Jeremy Willans, Gerald Soper, Mike Griffiths, Richard Welch
1981:  Jeremy Willans, Gerald Soper, Mike Griffiths, Richard Welch
1980:  Jeremy Willans, Gerald Soper, Mike Griffiths, Richard Welch
1979:  Len & Elizabeth Handley, Alan Clarke, Tom Bingham

  Burrows Bowl

Prior to 2007, the Burrows Bowl was awarded to the most successful pair competing
in the monthly teams competition played on 2nd Fridays. See also 'Rex Corbett Cup'.

 2005-06:   Diana Avis & Mike Kingsland
 2004-05:   Bernie Waters & Barry Juxon
 2003:   Betty Millson & Jean Rishoud
 2002:   Liz Whyte & John Scrutton
 2001:   Gavin Park & Tony Roxburgh

 Prior to 2001 the Burrows Bowl was awarded for a teams competition:
 2001:   Sue Oakford, Jean Paxton, Ken Thomas, Anne McGregor
 2000:   Tony Recaldin, Liz Whyte, Peter & Margaret Sibree
 1999:   Diane Rogers, Mike Kingsland, Jean Paxton, Sue Oakford
 1998:   Colin Wilson, Diana Avis, Pat Reardon, Richard Pengelly 
 1997:   Major Richard & Molly Burrows, Jeremy & Ann Nicholas
 1996:   Maurice & Pat Markson, Adri Anstead, Bertha Davies
 1995:   Brian & Lin Goldsmith, Tony Recaldin, Anya Banks
 1994:   Maurice & Pat Markson, Adri Anstead, Bertha Davies
 1993:   Anne Mills, Richard Lawrence, Eddie Lucioni, Ken Wood
 1992:   Dick & Barbara Downard, Peter & Margaret Sibree
 1991:   Anne McGregor, Diana Avis, Mike Kingsland, Colin Wilson
 1990:   Alan & Edna Clarke, Mr and Mrs P C Bisson
 1989:   Maurice & Pat Markson, Adri Anstead, Bertha Davies
 1988:   Anne Mills, Ken Thomas, Sue Oakford, Jean Paxton
 1987:   Anne Mills, Ken Thomas, Sue Oakford, Jean Paxton
 1986:   Anne Mills, Mike Griffiths, Sue Oakford, Jean Paxton
 1985:   Len & Elizabeth Handley, Bernie Waters, Pat Waters
 1984:   Len & Elizabeth Handley, Valerie Gunson, Bob Manser
 1983:   Mike Kingsland, Terry Goldsmith, Richard Pengelly, Pat Reardon
 1982:   Colin Wilson, Bernie Waters, Pat Wheeler, Anne Mills
 1981:   Sam Britten, Joan Dymant, Diana Hill, Joyce Wall
 1980:   Ray & Madeleine White, Freda Richard, Colin Wilson
 1979:   Ivy Butt, Doris McDowall, Jackie Simmons, Joyce Wall

The Burrows Bowl is now awarded in substitution for the Rex Corbett Cup, which has been lost.

  Winter Cup

The Winter Cup is awarded to the winning team in the annual Pivot Teams of Four competition. 

Holders:

2017:   Colin Wilson, Diana Avis, Ann Hunt, Mike Kingsland
2016:   Ian Draper, Gwyneth Davies, Jeremy Willans, Jill Skinner
2015:   Chris Parrish, Maggie Piazza, Jean Paxton, Brian Lippard
2014:   Chris Parrish, Maggie Piazza, Jean Paxton, Brian Lippard
2013:   Moira Maslin, Jeremy Blanford, Angela Tompson, Chas Snape
2012:   Irvine Caplan, John Murrell, Stephen Pierce, Mike Griffiths
2011:   Eddie Lucioni, Diane Rogers, Irvine Caplan, Jean Smallwood
2010:   Steve Barnfield, Frances Connell, Vida Bingham, Nigel Osmer
2009:   Marlene Clare, Jean Smallwood, Irvine Caplan, Mike Griffiths
2008:   Nick Hawkins, Brian Waters, Lene Gook, Peter Tinsley
2007:   Vida Bingham, Anne McGregor, Nigel Osmer, Frances Connell
2006:   Vida Bingham, Anne McGregor, Nigel Osmer, Jean Smallwood
2005:   Angela Tompson, Magnus Berger, Mike Griffiths, John Murrell
2004:   Peter Sibree, Margaret Sibree, Barbara Collins, Liz Churchill
2003:   Vida Bingham, Nigel Osmer, Anne McGregor, Jean Smallwood
2002:   Ray White, Madeleine White, Colin Manley, Amanda Horsley
2001:   Kaia Bell, Jan Huikeshoven, Marlene Clare, Pam Cheshire
2000:   Rod Oakford, Diane Rogers, Eddie Lucioni, Nick Eaton
1999:   Jean Smallwood, Margaret Heilbron, Peter Sibree, Margaret Sibree
1998:   Anne Mills, Eddie Lucioni, Rod Oakford, Mike Griffiths
1997:   Anne Mills, Eddie Lucioni, Rod Oakford, Mike Griffiths  
1996:   Gwen Chaplin, Jean Smallwood, Mike Griffiths, Eddie Lucioni
1995:   Anne Mills, Rod Oakford, Mike Griffiths, Eddie Lucioni
1994:   Kathleen Lee, Diane Rogers, Bernie Waters, Pat Waters
1993:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, Eddie Lucioni
1992:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, Eddie Lucioni
1991:   Elise Williams, Gill Cordell, Kaia Bell, Jan Huikeshoven
1990:   Dick Downard, Barbara Downard, Peter Sibree, Margaret Sibree
1989:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, David Woods
1988:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, David Woods
1987:   Elise Williams, Dennis Horne, Kaia Bell, Gill Cordell
1986:   Ray White, Madeleine White, Malcolm Mitchell, Kathleen Lee
1985:   Anne Mills, Mike Griffiths, Rod Oakford, David Woods
1984:   Diana Avis, Colin Wilson, Anne Handley, Barry Juxon
1983:   Len Handley, Elizabeth Handley, Len Cumbers, Ray Darby
1982:   Gerald Soper, Jeremy Willans, Richard Welch, Colin Wilson, John Murrell
1981:   Gerald Soper, Jeremy Willans, Richard Welch, Colin Wilson, John Murrell
1980:   Freda Richard, Jakki Sherlock, Colin Wilson, Jeremy Willans, Gerald Soper
1979:   Freda Richard, Jakki Sherlock, Colin Wilson, Jeremy Willans, Gerald Soper
1978:   Freda Richard, Jakki Bradshaw, Colin Wilson, Jeremy Willans, Gerald Soper

  Wednesday Swiss teams ladder competitions

Wednesday evening swiss teams ladder competitions were introduced in 2011.  Prizes are
awarded, but no trophy. 

Winners:
  Spring 2012:    Colin Wilson, Diana Avis, Jean Paxton, Terry Goldsmith, Sue Morgan
  Autumn 2011:   Mike Griffiths, Philip Williams, Jerry Anstead, Marlene Clare, Kaia Bell
  Summer 2011:   Peter Tinsley, Margaret Heilbron, Pat and Bernie Waters
  Spring 2011:     Colin Wilson, Diana Avis, Jean Paxton, Gerald Soper, Terry Goldsmith

  Menzies Cup

The Menzies Cup was awarded to the winners of the summer pivot teams prior to 2006
and to the leading 'non-expert' team in 2006, but this was discontinued in 2007 because no
eligible teams participated. From September 2007, the Menzies Cup will be awarded, subject
to there being eligible contenders, to a TWBC members team for their performance in the TWBC
Congress.  In principle, we would exclude players (or teams of players) who have already
enjoyed considerable success in green-pointed events.

Holders of the Menzies Cup (Congress performance):

2015:  no award
2014:  no award
2013:  Pamela Barker and Geraldine Harland-Fisher
2012:  Ruth and David Appleton
2011:  Brian Ping and Colin Manley
2010:  Angela Treen and Colin Manley
2009:  Penny Eliot, Lindy Whitlam, Liz Bell, Margaret Browse
2008:  Christine Whyman, Denise Baxter, Liz Greaves, Brian Forty
2007:  Angela Treen, Colin Manley, Myra Scarbrough, Colin Richards

Holders of the Menzies Cup (pivot teams format):

2006:  Monica Aitken, Pam Cheshire, Duncan Cox, Brian Waters
2005:  Mike Kingsland, Diane Rogers, Brian Lippard, Eddie Lucioni
2004:  Colin Wilson, Diana Avis, Jean Paxton, Ann Hunt
2003:  Colin Wilson, Diana Avis, Barry Juxon, Ann Hunt
2002:  Gerald Soper, Terry Goldsmith, Angela Tompson, Brian Lippard
2001:  Chris Bainham, Marlene Clare, John Murrell, Marcus Berger
2000:  Terry Goldsmith, Angela Tompson, Croz Croswell, Gerald Soper
1999:  Eddie Lucioni, Jean Paxton, Rod & Sue Oakford
1998:  Angela Tompson, Terry Goldsmith, John Short, Gerald Soper
1997:  Peter & Margaret Sibree, Angela Tompson, Bill Carr
1996:  Diana Avis, Ann Hunt, Pat Reardon, Colin Wilson
1995:  Bernie & Pat Waters, David Reich, Kathleen Lee

Holders of the Menzies Cup in Individual competition format:

1993:  Miss C Cresswell
1992:  Miss C Cresswell
1991:  Jill Skinner
1990:  Steve Larkin
1989:  R A Stratton
1988:  R Tonkiss
1987:  Brian Ping
1986:  Leena Wellings
1985:  Freda Browne
1984:  Hilda Boyd
1983:  Hilda Boyd
1982:  Adri Anstead
1981:  Adri Anstead
1980:  Miss L Wardell
1979:  Miss S Allen
1978:  Kim Farrow
1977:  Mary Whittome
1976:  Jeremy Willans
1975:  Terry Goldsmith
1974:  Doreen Clifton
1973:  Mrs F Rice and Mrs A Rayfield
1972:  Peter Buisseret
1971:  Freda Richard
1970:  Elise Williams

From 1977 to 1987, the Warner Cup was also awarded as a secondary individual competition.

1987:  Bertha Davies
1986:  Anne McGregor
1985:  Marlene Clare
1984:  Geoffrey Haselden
1983:  Ian Allen
1982:  Janet Sparkes
1981:  Alan Johns
1980:  Chris Bainham
1979:  Alan Clarke
1978:  Simon Halls
1977:  S Johnson

  Kirk-Greene Cup

Awarded to the winner of the Friday Ladder, contested between September and December.
From 1995 to 2003, this competition was played as a handicap event.
From 2014, members will not be eligible to win the trophy two years in succession.

2016:  Pat Waters
2015:  Colin Wilson
2014:  Diana Avis
2013:  Colin Wilson
2012:  Colin Wilson
2011:  Colin Wilson
2010:  Colin Wilson
2009:  Colin Wilson
2008:  Mike Kingsland
2007:  Colin Wilson
2006:  Bernie Waters
2005:  Bernie Waters
2004:  Bernie Waters
2003:  Charlie Stone
2002:  Dorothy Stone
2001:  Tony Recaldin
2000:  Jean Rishovd
1999:  David Reich
1998:  Len Thomas
1997:  Douglas Millson
1996:  Diana Avis
1995:  Bernie Waters
1994:  Geoff Plummer
1993:  Gwen Chaplin
1992:  Nita Davis
1991:  Molly Burrows
1990:  Joyce Wall & Walter Fisk
1989:  Jean Thompson & Alan Clarke
1988:  no competition
1987:  Alan Clarke
1986:  Colin Wilson
1985:  Colin Wilson
1984:  Colin Wilson
1983:  Margaret Sibree
1982:  Rod Oakford
1981:  Bernie Waters
1980:  Len Cumbers
1979:  Gerald Soper
1978:  Alison Recaldin
1977:  Angela Tompson
1976:  David Reich
1975:  David Kingsley
1974:  Bernie Waters
1973:  Ken Haselden
1972:  Peggy Palmer
1971:  Jackie Waters
1970:  Michael Turner
1969:  Stella Furlonger
1968:  Peggy Palmer
1967:  Audrey Oswald-Smith
1966:  Mrs D Hunter
1965:  May Sealy
1964:  Mrs A Hirst
1963:  Audrey Oswald-Smith
1962:  Hugh Llewellyn-Jones
1961:  Maud Corbett
1960:  Mrs Lyon & Miss W Shand
1959:  Audrey Oswald-Smith
1958:  Mrs Fox
1957:  Mrs Price

  Friday ladder

This competition was introduced in 2012 and runs for 10 sessions from January to October.
Points are awarded for ranking at each session, with additional points available for successful
slams. The best results with each of six different partners count towards an individual's total.
From 2014, members will not be eligible to win the trophy two years in succession.

Winners:

 2017:   John Brown
 2016:   Maurice Allin
 2015:   Duncan Cox
​ 2014:   David Greene
 2013:   Oliver Kinsey
 2012:   Bob Fordham

  Total Master Points for the calendar year (1st Jan - 31st Dec)
 
 

Monday evening                                                               Monday Cup

From 2004 to 2007, no cup was awarded for Monday evening duplicates, although Monday results contributed significantly to the competition for the Points Shield. From 2008, the Monday Cup will be awarded for this session exclusively.

Holders:

2016:  Angela Tompson
2015:  Angela Tompson
​2014:  Angela Tompson
2013:  Jeremy Blanford
2012:  Peter Tinsley
2011:  Angela Tompson
2010:  Angela Tompson
2009:  George Phillips

2008:  Valerie Frearson

Most points earned in earlier years:

2007:  Valerie Frearson & George Phillips
2006:  John Condon & Elaine Wilmot
2005:  Valerie Frearson
2004:  Valerie Frearson


Prior to 2004, the Robinson Cup was awarded.

Holders:

2003:  David Jones
2002:  Brian Waters
2001:  John Davy
2000:  Angela Treen
1999:  Pat Wattenbach
1998:  Myra Chipchase
1997:  Myra Chipchase
1996:  Marion McKenzie

   
   
   
   
  Tuesday afternoon                                            Daphne Gilbert Cups               
 

Prior to 2007, no cup was awarded for the Tuesday afternoon duplicate. From 2007, the Daphne Gilbert Cups will be awarded to the leading gentleman and lady, subject to the condition that anyone who has won a TWBC individual (master points) trophy in the past two years is ineligible, and winners cannot accept another individual (master points) trophy in the same year.
From 2015, the two year restriction is reduced to one year.

Holders:

2016 (m):   Brian Broadbent
2016 (f):     Catherine Hughes
2015 (m):   Bob Fordham
2015 (f):     Carol Plumpton
2014 (m):   Dave Voller
2014 (f):     Daphne Erzen
2013 (m):   David Greene
2013 (f):     Carol Plumpton
2012 (m):   John Plumpton
2012 (f):     Celia Fowler
2011 (m):   Brian Broadbent
2011 (f):     Daphne Erzen
2010 (m):   Dave Voller
2010 (f):     Gill Cordell
2009 (m):   Peter Banfield
2009 (f):    Mary Pritchard
2008 (m):   John Drury
2008 (f):     Jean Parrott
2007 (m):   John Plumpton
2007 (f):     Catherine Hughes

Most points earned in earlier years:

 

2006:  Catherine Hughes
2005:  Jill Wilson
2004:  Christine Whyman

   
 

 

  Wednesday afternoon Dapple Salver
  For several years prior to 2007, this trophy was awarded to the lowest EBU-ranked member in the top ten positions in the table. From 2007, it will be awarded to the leading player, subject to the condition that anyone who has won a TWBC individual (master points) trophy in the past two years is ineligible, and winners cannot accept another individual (master points) trophy in the same year.
From 2015, the two year restriction is reduced to one year.
 

Holders:

2016:  Gerhard Hess
2015:  Brian Lippard
​2014:  Eddie Lucioni
2013:  Brian Lippard
2012:  Michael Proto
2011:  John Drury
2010:  Imogen Masters
2009:  Mike Proto
2008:  Brian Lippard
2007:  Imogen Masters
2006:  Mike Proto
2005:  David Hurter
2004:  Jill Wilson
2003:  Alison Tweed
2002:  Stephen Pierce
2001:  Inge Vidal
2000:  Catherine Hughes
1999:  Imogen Masters
1998:  Angela Hollins
1997:  Stephen Pierce
1996:  Pauline Edmonds
1995:  Judy Morris
1994:  Imogen Masters
1993:  Imogen Masters
1992:  Delia Allen
1991:  John Scrutton
1990:  Sam Britten
1989:  Doreen Watson
1988:  Janet McDaniel

Prior to 1989 (approx), the Dapple Salver was awarded to the winner of a single session individual competition. 

Holders:

1988:  Malcolm Mitchell
1987:  Helen De Groote
1986:  Hugh Llewellyn-Jones
1985:  Dennis Horne
1984:  Bertha Davies
1983:  Rod Oakford
1982:  Ken Wood
1981:  Dolly Putt
1980:  Syd Shaw
1979:  Sheila Coda
1978:  Molly Parkin
1977:  John Glubb
1976:  Peggy Palmer
1975:  Vera Tyrwhitt-Drake
1974:  John Glubb & Mike Griffiths (tie)
1973:  Peter Quinton

   
   
   
 

 

  Wednesday evening Wednesday Cup
 

Holders:

2011:  Irvine Caplan
2010:  Marlene Clare
2009:  Marlene Clare
2008:  Marlene Clare
2007:  Marlene Clare
2006:  Kaia Bell
2005:  Marlene Clare
2004:  Marlene Clare
2003:  Marlene Clare
2002:  Kaia Bell
2001:  Jean Smallwood
2000:  Jean Smallwood
1999:  Rod Oakford
1998:  Anne Mills
1997:  Rod Oakford
1996:  Anne Mills
1995:  Rod Oakford
1994:  Rod Oakford
1993:  Rod Oakford & Anne Mills (tie)
1992:  Rod Oakford
1991:  Rod Oakford
1990:  Rod Oakford
1989:  Rod Oakford
1988:  Rod Oakford
1987:  Rod Oakford
1986:  Rod Oakford
1985:  Rod Oakford
1984:  Gerald Soper
1983:  Gerald Soper
1982:  Mike Griffiths
1981:  Gerald Soper
1980:  Gerald Soper
1979:  Gerald Soper
1978:  Gerald Soper
1977:  Gerald Soper
1976:  John Lushington
1975:  Nora Haselden
1974:  Mike Griffiths
1973:  John Glubb
1972:  Nora Haselden
1971:  Mrs D Smith
1970:  May Sealy
1969:  Michael Turner
1968:  May Sealy
1967:  Capt J H Allan

   
   
   
 

 

  Thursday Evening Robinson Cup
  From 2004 to 2006, this Cup could not be won by the same person twice. From 2007, it will be awarded to the leading player, subject to the condition that anyone who has won a TWBC individual (master points) trophy in the past two years is ineligible, and winners cannot accept another individual (master points)trophy in the same year.
From 2015, this restriction is removed.
 

Holders:

2016:  Angela Tompson
2015:  John Plumpton
​2014:  Christine Whyman
2013:  Maggie Piazza
2012:  Jerry Anstead
2011:  David Jones
2010:  Peter Tinsley
2009:  Christine Whyman
2008:  Elaine Butler
2007:  Moira Maslin
2006:  Christine Whyman
2005:  Kevin Rigby
2004:  James Johnston

   
   
   
  Friday afternoon Mitchell & Cadet Cups
 

These competitions have been introduced in 2008 with their commencement backdated to April 2008 when Friday afternoon duplicate sessions began. The Mitchell Cup will be awarded to the participant accruing the most master points on Friday afternoons, and the Cadet Cup to the leading participant who has also attended, as student, a beginners or intermediate class in the club premises in the last two years. Both awards are subject to the condition that anyone who has won a TWBC individual (master points) trophy in the last two years is ineligible, and winners cannot accept another individual (master points)trophy in the same year.
From 2015, the two year restriction is reduced to one year.

Mitchell Cup Holders:

2016:  David Greene
2015:  Duncan Cox
​2014:  Robert Pope
2013:  Bob Fordham
2012:  Pamela Barker
2011:  Susan Cox
2010:  Bob Fordham
2009:  Pamela Barker
2008:  Susan Cox

   
  Cadet Cup Holders:
   
 

2016:   Jenny Hunt
2015:   Emmanuel Di Bona
​2014:   Chris Hunt
2013:   Judith Lloyd
2012:   John Wintle
2011:   Rosemary Holland
2010:   Robert Pope
2009:   Sally Workman
2008:   Kate Izzard

  Tuesday evening Tuesday Cup
 

Holders:

2016:  Gerald Soper
2015:  Gerald Soper
​2014:  Gerald Soper
2013:  Gerald Soper
2012:  Gerald Soper
2011:  Gerald Soper
2010:  Colin Wilson
2009:  Gerald Soper
2008:  Gerald Soper
2007:  Colin Wilson
2006:  Gerald Soper
2005:  Gerald Soper
2004:  Mike Kingsland
2003:  Colin Wilson
2002:  Colin Wilson
2001:  Colin Wilson
2000:  Colin Wilson
1999:  Diane Rogers
1998:  Colin Wilson
1997:  Colin Wilson
1996:  Colin Wilson
1995:  Mike Kingsland
1994:  Mike Kingsland
1993:  Mike Kingsland
1992:  Mike Kingsland
1991:  Mike Kingsland
1990:  Rod Oakford
1989:  Mike Kingsland
1988:  Jeremy Willans
1987:  Jeremy Willans
1986:  Rod Oakford
1985:  Mike Kingsland
1984:  Mike Kingsland
1983:  Mike Kingsland
1982:  Mike Kingsland
1981:  Jeremy Willans
1980:  Mike Kingsland
1979:  Mike Kingsland
1978:  Colin Wilson
1977:  Mike Kingsland
1976:  Mike Kingsland
1975:  George Wasserberg
1974:  Stella Furlonger
1973:  Peggy Palmer
1972:  John Murrell
1971:  John Murrell
1970:  Len Handley
1969:  Stella Furlonger
1968:  Mrs H Menzies
1966:  Mrs D Hunter
1965:  Stella Furlonger

   
   
   
   
  Friday evening                                    Points Cup
 

In recent years, no cup has been awarded for Friday evening duplicates.  However, from 2008, the Points Cup will be awarded.
From 1960 to 2004, the Mitchell Cup, which is inscribed "Aggregate Challenge Cup" was awarded to the individual earning most points in Friday evening duplicates, in the later years on an after-handicap basis.

Holders:

2016:  Colin Wilson
2015:  Colin Wilson
​2014:  Colin Wilson
2013:  Colin Wilson
2012:  Colin Wilson
2011:  Colin Wilson
2010:  Colin Wilson
2009:  Colin Wilson
2008:  Mike Kingsland

Most points earned in earlier years:

2007:  Colin Wilson
2006:  Mike Kingsland
2005:  Mike Kingsland
2004:  Mike Kingsland

Mitchell Cup holders:

2003:  Colin Wilson
2002:  Colin Wilson
2001:  Tony Recaldin 
2000:  Jean Rishoud
1999:  Colin Wilson
1998:  Janet McDaniel
1997:  Liz Fuller
1996:  Colin Wilson
1995:  Colin Wilson
1994:  Joyce Wall
1993:  Colin Wilson
1992:  Dick & Barbara Downard
1991:  Adri Anstead
1990:  Tony Recaldin
1989:  Colin Wilson
1988:  Bertha Davies
1987:  Bertha Davies
1986:  Jeremy Willans
1985:  Barbara Downard
1984:  Rod Oakford
1983:  Colin Wilson
1982:  John Cook
1981:  Bertha Davies
1980:  Elise Williams
1979:  Rod Oakford
1978:  Jeremy Willans
1977:  Gerald Soper
1976:  Colin Wilson
1975:  Freda Richard
1974:  Mike Kingsland
1973:  Mike Kingsland
1972:  Bridget Oettinger
1971:  John Butler
1969:  May Sealy
1968:  Bridget Oettinger
1967:  Jackie Waters 
1966:  Audrey Oswald-Smith
1965:  Audrey Oswald-Smith
1964:  Peggy Palmer
1963:  Mary Gibbons
1962;  Peggy Palmer & Dick Podmore
1961:  Peggy Palmer
1960:  Mrs D Hunter
1959:  Audrey Oswald-Smith & Peggy Palmer
1958:  Helen Kirk-Greene & Miss Bradshaw
1956:  Dick & Lucy Podmore
1953:  Audrey Oswald-Smith & Peggy Palmer
1952:  Mrs Pennell & Dr Le May
1951:  Mary Gibbons & Dr Le May
1950:  Audrey Oswald-Smith & Colonel George Beresford Stopford

   
   
   
  Combined Session Competitions Points Cup, Points Shield
 

These competitions were discontinued at the end of 2007.

(1) Since 2007 the following have registered the highest number of master points in
club duplicates (no award)

2016:    Mark Mortimer, runner-up David Greene
2015:   John Plumpton, runner-up Angela Tompson
​2014:   Kathleen Lee, runner-up John Plumpton
2013:  John Plumpton; runner-up Kathleen Lee
2012:  John Plumpton; runner-up Peter Tinsley
2011:   Peter Tinsley; runner-up John Plumpton
2010:  Christine Whyman; runner-up Peter Tinsley
2009:  Michael Proto; runner-up Christine Whyman
2008:  Peter Tinsley; runner-up Christine Whyman

(2) Total Tuesday eve / Friday eve                                     Points Cup

Winners:

2007:  Colin Wilson
2006:  Mike Kingsland
2005:  Mike Kingsland
2004:  Mike Kingsland
2003:  Colin Wilson
2002:  Colin Wilson
2001:  Colin Wilson
2000:  Colin Wilson
1999:  Colin Wilson
1998:  Colin Wilson
1997:  Colin Wilson
1996:  Colin Wilson
1995:  Colin Wilson
1994:  Mike Kingsland
1993:  Colin Wilson
1992:  Mike Kingsland
1991:  Colin Wilson
1990:  Mike Kingsland
1989:  Colin Wilson
1988:  Mike Kingsland
1987:  Mike Kingsland
1986:  Colin Wilson
1985:  Mike Kingsland
1984:  Colin Wilson
1983:  Mike Kingsland
1982:  Mike Kingsland
1981:  Colin Wilson
1980:  Mike Kingsland
1979:  Mike Kingsland
1978:  Mike Kingsland
1977:  Mike Kingsland
1976:  Colin Wilson
1975:  Mike Kingsland
1974:  Mike Kingsland
1973:  Mike Kingsland
1972:  Daphne Gilbert
1971:  Daphne Gilbert
1970:  Peggy Palmer 
1969:  Peggy Palmer
1968:  Peggy Palmer
1967:  Peggy Palmer
1966:  Peggy Palmer
1965:  Peggy Palmer
1964:  Peggy Palmer
1963:  Peggy Palmer
1962:  Phoebe Boyer
1961:  Violet Erskine
1960:  Audrey Oswald Smith
1959:  Audrey Oswald Smith
1958:  Leslie Kirk-Greene
1957:  Leslie Kirk-Greene
1956:  Violet Erskine
1955:  Leslie Kirk-Greene
1954:  Miss E Turnbull
1953:  Audrey Oswald-Smith
1952:  Eleanor Younghughes
1951:  Dick Podmore

   
   
   
 

(3)  Total Mon, Tues aft, Wed aft, Wed eve, Thurs           Points Shield
       (in earlier years, only Monday and Wednesday evening sessions were played)

Winners:

2007:  Peter Tinsley
2006:  Christine Whyman
2005:  Kathleen Lee
2004:  Christine Whyman
2003:  Kathleen Lee
2002:  Kathleen Lee
2001:  Catherine Hughes
2000:  Elise Williams
1999:  Kathleen Lee
1998:  Janet McDaniel
1997:  Janet McDaniel
1996:  Janet McDaniel
1995:  Janet McDaniel
1994:  Ken Wood
1993:  Barbara Robinson
1992:  Ken Wood
1991:  Janet McDaniel
1990:  Kathleen Lee
1989:  Ken Wood
1988:  Ken Wood
1987:  Malcolm Mitchell
1986:  Ken Wood
1985:  Brian Lippard
1984:  Brian Lippard
1983:  Rod Oakford
1982:  Brian Lippard
1981:  Colin Wilson
1980:  Peggy Palmer
1979:  Peggy Palmer
1978:  Jeremy Willans