Sussex County Contract Bridge Association
County News
The following is information and news of interest to the county members. See "Results", "Calendar" and "Competitions" for details of events.
SCCBA Open Simultaneous Pairs - CONFIRMED RESULTS

112 pairs took part in the annual SCCBA Open Simultaneous Pairs in various Sussex clubs between Monday February 18th and Wednesday February 20th.

Congratulations to the confirmed winners who are Mervyn Wotton and Hazel Ogden who played in the Crawley heat.  The runners-up are Chris and Suzanne Gray who played in the Patcham heat and in 3rd place are Robert Lowe and Jim Routledge who also played in the Patcham heat.

The overall winners are also winners of the '60 and over' category and the overall runners-up are also winners of the 'one player under 60' category.  Gillian and Peter Mayhew, who played in the Worthing heat and finished 5th overall, are winners of the '75 and over' category.

Many thanks to all the clubs who took part in this event, to Ron Robins for generating the hands and to Gerry Stanford for organising the commentaries.  Special thanks to Peter Clinch who not only organised the event but selected the hands and wrote the commentary.

Ahmed Ayub

Ahmed the Great is no more.

I regret to announce that Ahmed Ayub died last week.  Ahmed was the most vivid character of the Avenue Bridge Club's rubber bridge game and well-known both on the Sussex county circuit and had been a regular at the EBU Summer Meeting when it was held in Brighton.  Ahmed famously featured in a series of bridge articles written mostly by the late David Gostyn about the rubber bridge game at the Avenue, where he was affectionately known as Ahmed The Great.

The family of Ahmed Ayub are holding a get-together this Saturday, 9th March, in Ahmed's memory between 1.00 - 3.00 pm at Pavilion Court, Grand Parade Mews, William Street, Brighton, BN2 9RU.

If good weather, it will be hosted in the Lounge and Garden of the block of flats and there will be access via a  side garden gate - really easy to find.  All club members and friends of Ahmed are most welcome, but it would be appreciated that if intending to attend, you would email Ahmed's son, Khalil at mrkayub@gmail.com so that numbers may be gauged. Thank-you.

Julian Mitchell, Avenue Bridge Club.
Roy Skelton Cup at Worthing Bridge Club
Roy Skelton Cup at Worthing Bridge Club

Congratulations to Caroline Kemp & Penny Mitchell who won the Roy Skelton Cup at Worthing Bridge Club on Sunday February 24th.  Gill Skelton presented the trophy to the winners.

With thanks to Alexa Baxter who directed and Eileen Perrigo for organising the tea.

Ernie Rivett

SCCBA Mixed Pairs Final
SCCBA Mixed Pairs Final

Many congratulations to Lindsay Geddes and Philip Hunt who won the SCCBA Mixed Pairs Final on Saturday February 16th.  This was Lindsay and Philip's 4th successive win in this competition!!

Many thanks to director Steve Foster, organiser Gerry Stanford and to West Sussex Bridge Club who hosted the event.

Jeffrey and Lydia Stanford were 2nd and .....

.....  Alice Thorpe and Richard Shuker were 3rd.

Sussex Pairs Final
Sussex Pairs Final

Congratulations to Peter Clinch and Julian Mitchell (pictured with director David Galpin and organiser Gerry Stanford) who, as they did last year, won the Sussex Pairs Final at Patcham BC on Sunday January 27th.

The .....

 

..... runners-up were Nick Lake and Oliver Powell and .....

..... in 3rd place were Mike Keeping and David Benjamin.

Many thanks to director David Galpin, scorer Andrea Galpin, organiser Gerry Stanford and to Patcham BC for hosting the final.

David Pavey Trophy Final
David Pavey Trophy Final

Congratulations to Brian Kirkdale and Peter Berry (pictured with organiser Eileen Perrigo) from West Sussex who won the David Pavey Trophy Final at Worthing Bridge Club on Sunday January 27th.   The David Pavey competition is for players who have less than 10,000 master points.

Many thanks to Eileen, to director and scorer Alexa Baxter and to Worthing Bridge Club who hosted the event.

In  .....

 

..... 2nd place were Penny Mitchell and Angela Neale from the Worthing heat and .....

 ..... in 3rd place were Louise and David Cook from the Patcham heat.

John Frosztega

Sadly, I have received news that John Frosztega died at the weekend.

I first played with and against John at the Horsham Bridge Club in the early 80's.  Over many years, John was able to play at the highest level.  Among his earliest successes was reaching the final of the EBU Spring Fours as the undefeated team along with his preferred partner of many years, Ian Lancaster.  Also, on several occasions, John and Ian reached the final weekend of the Gold Cup.

John represented SCCBA for many years as part of our Tollemache team and latterly helped a Surrey team to win the Gold Cup.

John moved to Harrogate last year to be nearer family and our thoughts are with Margaret and family at this sad time.   If you do not know Margaret's new Harrogate address and wish to write, then send me an email and I will give you the address.

Gerry Stanford

SCCBA Individual Final
SCCBA Individual Final

The 2018/19 final of the Sussex Individual Competition was played by 25 finalists over 25 boards at Patcham on Sunday 20th January.  The clear winner, with a score of 62.5%, was Tomasz Serkowski from Horsham Bridge Club.  Runner-up and third, split by just one point, were Christopher Hook and Peter Harrison, leading qualifiers from the West Sussex and Patcham heats respectively.

An excellent tea, with hospitality, was provided by Patcham members, with Ron Robins scoring the event very ably as usual.  There were 49 entrants from 3 heats for this year’s competition, the numbers up from last year, but we hope for more entrants from more heats of this fun event in 2019/20.  The competition is one of the oldest in Sussex bridge, with the date on the trophy for the first winner being 1937.
Peter J Bates, Competition Organiser
SCCBA Charity Simultaneous Pairs - CONFIRMED RESULTS
SCCBA Charity Simultaneous Pairs - CONFIRMED RESULTS

129 pairs took part in this year's Charity Simultaneous Pairs which was played in the week beginning January 7th in support of :-

for which over £650 has been raised.

Congratulations to Peter Cartwright and Bill Draude who played in the Crawley heat and are the confirmed winners.  The runners-up are Joan Hootman and Nigel Osmer who played in the Patcham heat and in 3rd place are Tom Brogan and Mark Denny who played in the Eastbourne heat.

Many thanks to all the clubs who took part in this event.  Many thanks also to organiser Gerry Stanford, to Andrew Southwell who selected the hands and wrote the commentary and to Ron Robins who duplimated the hands.

New Year Swiss Teams
New Year Swiss Teams

The annual New Year Swiss Teams tournament on Sunday January 13th was very well supported this year with 25 teams competing for the 'Gadsby Trophy'.  The earlier start time of 11am proved popular with players who enjoyed a delicious buffet lunch followed later with afternoon tea/cake.

The winners were David Benjamin, Mike Keeping, Matt Read and Matt Smith.

In second place were Andrew Southwell, Liz Hoskins, Yves Lebrec and Peter Clinch and ....
 

..... in third place were Gerry Stanford, Martin Pool, Dave Franklin and Mick Carrington.

For the first time in this event, the Non-Expert prize was decided by NGS ranking (all four players must be a Jack or below) and it was won by Mervyn Wotton, Betty Lecky-Thompson, Helen Kent and Hazel Ogden.

Many thanks to the directors David Galpin and Peter Bates and scorer Eddie Williams.  Special appreciation also goes to Peter for preparing the Hall for the event and to John Hardy and Ron Robins who helped behind the scenes.

Joy Mayall (Organiser)

P.S.  The next SCCBA Swiss Teams event will be on the Sunday (April 7th) of the Spring Congress.  The entry form for this event will appear on this site in the near future.

Dimmie Fleming Award 2018
Dimmie Fleming Award 2018

Andrea Galpin received her Dimmie Fleming award (see County News page) at the EBU AGM on Wednesday November 28th.

Read Richard Fedrick’s latest (November 4th) update to see how Sussex Teams are doing nationally

Hills Trophy
Hills Trophy
This year's Hills Trophy on Sunday November 25th went well and the earlier start and re-arrangements for lunch and tea were well received.
 
My thanks to David and Andrea Galpin who directed and scored a busy number of sessions and to U3A for the use of their tables.
 
The winners, pictured between myself and David Galpin, were Philip Hunt, Matt Smith, Neil Watts and Richard Newton.
The runners-up were Tony Truluck, Lilias Lamont, Richard Illingworth and David Staton.
 
See Worthing BC web-site for full results.
 
Ernie Rivett
Chairman, Worthing BC
 
 
Minibridge in Primary Schools
Minibridge in Primary Schools

32 volunteers attended the training day at Eastbourne Bridge Club on November 18th for teachers of mini-bridge in schools.  The event was excellently hosted by Crombie and Helen McNeil.  The trainer was Douglas Wright who had also run the previous training day at Worthing Bridge Club on October 21st.

Fifty people have now been trained for the Minibridge in Primary Schools project.

Ian Wright (Teaching Co-ordinator, Juniors)

Tollemache Qualifier

The Tollemache qualifier  was held in Daventry over the weekend of 17th/18th November.  Ours was once again a tough group and the only one with nine teams in it.  Sussex finished seventh which was a disappointing result after lying a very impressive second at a late stage of the competition.  See full details of our team and the results on the EBU web-site.

Neil Watts (NPC)

East Grinstead Basic Bridge Pairs
East Grinstead Basic Bridge Pairs

The East Grinstead Basic Bridge Pairs on Saturday November 17th was, as usual, a very enjoyable event.  We had 15 tables, which is a full house, a delicious lunch provided again by Centre Catering at Rowfant and very able directing by Keith Norman.  This event is aimed primarily at the less experienced players but a mix of standards makes a good day for all and the inclusion of stratification gives those less experienced a chance to win their group.  As I announced on the day, I had to turn entries away this year, so please make sure to get yours in early as soon as the information appears in the county Yearbook.

The results were stratified so all pairs were placed into one of three Stratification Levels (A, B and C) according to the higher of their two Master Point rankings.  Prizes were awarded in three groupings - Levels A+B+C (i.e. overall), Levels B+C and Level C only.

Congratulations to overall winners Christa Wilson (Ashurstwood) and Christine Bohorquez (Crawley and Horley).  Other prize-winners were ......

...... Betty Lecky-Thompson and Hazel Ogden (Crawley) who were overall runners-up and ......

...... Cecil de Araujo and Richard Jameson (Crawley) who won the Stratification Levels B+C grouping.

Alison Lowe and Annabelle Riseborough (East Sussex) won the Stratification Level C grouping but sadly left before the photo session!!

Helen Kent (Organiser)

2018 Invitation Pairs
2018 Invitation Pairs

The 2018 Invitation Pairs competition has now been completed.

Congratulations to the overall winners Mike Keeping and David Benjamin who scored a total of 93.61 VPs.  They are shown here receiving their trophy from last year's winner David Galpin (with Joan Hootman).

In second place were Andy Ryder and Mike Allen with a score of 88.07 VPs and .....

..... in third place were Roger Poulter and James Hobden with a score of 85.62 VPs.

Very many congratulations to them all.

And special thanks to the five clubs who hosted the sessions and to the directors David Galpin, Julian Mitchell, Keith Norman and Jack Woodard.

Andrea Galpin, Organiser
Kremer Dersch Trophy
Kremer Dersch Trophy

The Kremer Dersch Trophy is an annual teams event for committee members of EBU-affiliated clubs in Sussex.  It's a competitive but social event which this year was held at Eastbourne Bridge Club on Sunday October 28th.

Congratulations to the Avenue team of Andrea Galpin, Julian Mitchell, Denise Boxall and Helen Dawson who were clear winners.  The runners-up were the West Sussex team of Robert Hirst, Hazel Beveridge, Neil Watts and Rob Harris who were just 1 IMP ahead of the Patcham team of Peter Langston, Ian Macgregor, Ivor Richard and Roy Greenbaum.

Many thanks to director David Galpin and scorer Andrea Galpin, who were both much busier than they expected, to organiser Gerry Stanford and to Eastbourne Bridge Club who hosted the event and, as usual, provided an excellent tea.

Special thanks to William Bourne who, during the tea break, gave a very interesting talk on the follow-up actions to the very successful Southern Counties Junior Bridge Camp at Ardingly College in July.

SCCBA Ladies Pairs
SCCBA Ladies Pairs

Congratulations to Lindsay Geddes and Sally Bugden who are pictured with the Edward Bruce Parker Trophy for winning the 2018 SCCBA Ladies Pairs on October 21st.

The runners-up were Sue Peters and Maureen Norman and .....

..... in 3rd place were Francesca Campbell and Prue Davies.

This very popular annual event was held on Sunday October 21st at Patcham Bridge Club where a delicious tea, provided by Frances and Edith, was enjoyed during the interval.  Many thanks to Peter Langston who directed the event.

Joy Mayall - Organiser

SCCBA Autumn Congress
SCCBA Autumn Congress
The Autumn Congress took place at Patcham over the weekend of October 13th/14th and attracted a few more players than in recent years.
 
On the Saturday, the Welcome Pairs trophy was won by Carol and Mark Randall.
Also on the Saturday, the magnificent Noel Mobbs trophy was captured by Jill Skinner and Jeremy Willans who won the Swiss Pairs by a distance while .....
..... the Broad Trophy for the Swiss Pairs was awarded by NGS stratification to Brian Kirkdale & Ian Sanderson and Margaret & Roger Chaplin who finished in a tie for 6th place overall.
On Sunday, a local team were clear winners of the Harold Lawson trophy for the Swiss Teams.  Congratulations to Marit & Peter Langston, Antony Whiteway and Will Adler on a fine win.
Thanks again to Peter Langston for providing the venue, to Ron Robins for dealing the boards, to Julian Mitchell for directing on Saturday, to Eddie Williams for providing enormous technical assistance and to Frances Wallace and Edith Jeffery for providing lunches to the hungry and refreshments to everyone.
 
Peter Clinch,
Organiser
Tollemache Qualifier

The following team have been chosen to represent Sussex in the Tollemache Qualifier over the weekend of 17th/18th November:

Julian Mitchell & Peter Clinch
Andrew Southwell & Ian Lancaster
Andy Ryder & Mike Allen
Mike Keeping & David Benjamin
Stephen Kennedy & Oliver Powell

Reserves: Duncan Curtis & Andy Morris

Non-playing Captain: Neil Watts

We wish them the best of luck.

Chris Jepson (Chairman of Selection Committee)

Dimmie Fleming Award 2018 - Andrea Galpin

The Management Committee is delighted to announce that its nomination of Andrea Galpin for a Dimmie Fleming award this year has been successful.  Over a period of 18 years, and still counting, Andrea has made, and continues to make, one of the most significant personal contributions to the success of Sussex bridge.  In recognition of this, the EBU Board has been pleased to make this award and Andrea will be presented with it at the EBU AGM at the Imperial Hotel, Russell Square, London on 28 November, starting at 1pm.

Metropolitan Cup

Many congratulations to the Sussex C2 team of Paul Londesborough & Roger Bill, John Austin & Michael Percik, Kathy Williams & Christina Backholer and Jim Downes & Josie Allen who won the 'C' Division of the the Metropolitan Cup at East Grinstead on Sunday September 30th.

There were also very creditable performances from the A1 and B2 teams who were both 3rd in the 'A' and 'B' divisions respectively.

Full results can be seen on Ian Mitchell's Bridge page.

Le Touquet Festival of Bridge
Le Touquet Festival of Bridge

Well done to Gerry Stanford and Dave Franklin who, fresh from their joint-win in the Midweek Swiss Pairs, ventured to Le Touquet where they finished 6th overall and won the 'highest-placed non-French pair' trophy in a 3-session event over the weekend of September 1st/2nd.

SCCBA Midweek Swiss Pairs
SCCBA Midweek Swiss Pairs
This year's Blue-pointed Midweek Swiss Pairs took place at Henfield on Wednesday August 22nd and produced a tight finish.  46 pairs battled it out and in the end the result was a tie between Dave Franklin & Gerry Stanford and Peter Griffin & Richard Illingworth (all pictured).  James & Sally Bugden claimed third place.
 

Many thanks to the Henfield Hall (including the tireless Peter Bates), to Andrew Southwell for scoring and managing logistics, to Eddie Williams and Mervyn Wotton for sorting out legal and technical issues and to Ron Robins for preparing the hands.  Hope to see everyone next year!

Peter Clinch (Organiser/Director)

(and thanks very much to Peter for conjuring up a splendid 23 tables! - Ed.)

Metropolitan Cup Teams

The following teams have been chosen to represent Sussex in the Metropolitan Cup at East Grinstead on Sunday September 30th at noon.

Chris Jepson (Chairman of Selection Committee)

 

Team A1
 Julian Mitchell (C) and Peter Clinch
 Andrew Southwell and Ian Lancaster
 Mike Keeping and David Benjamin
 Stephen Kennedy and Oliver Powell
 
Team A2
 Gerry Stanford (C) and Dave Franklin
 Alan and James Hobden
 Cliff Vince and David Telfer
 Philip Hunt and Matt Read
 
Team B1
 Lindsay Geddes (C) and Liz Lancaster
 Neil Watts and Chris Jepson (res for A)
 Yves Lebrec and Peter Brown
 Duncan Curtis and Andy Morris
 
Team B2
 Harold (C) and Cecily Linfield
 Matt Smith and Mark Denny
 Jill and Dave Armstrong
 Dave Nastaszczuk and Philip Roxburgh

 Reserves: 1. Will Adler and Tony Whiteway, 2. Eddie Lucioni and Jean Smallwood
 
Team C1
 Joy Mayall (C) and Andy Willard
 Ron James and Margaret Collins
 Margaret and Roger Chaplin
 Richard Burnett and Fran Thornton

Team C2
 Malcolm (C) and Ian Wright
 Jim Downes and Josie Allen
 Paul Londesborough and Roger Bill
 John Austin and Mike Percik

 Reserves: 1. Susie and Chris Gray, 2. Christina Backholer and Alan Gardiner

(C) denotes captain
GCH Fox Championship Pairs Heat
GCH Fox Championship Pairs Heat

There were 17 tables in the heat of the GCH Fox Championship Pairs which was run at Worthing BC on August 7th as part of the EBU Summer Festival.

Congratulations to winners Richard Illingworth and David Staton who are pictured with director David Galpin.

The runners-up were Avril Strong and Lizzy Hornsey.

SCCBA/EBU Green Point Swiss Teams
SCCBA/EBU Green Point Swiss Teams

Congratulations to the team of Philip Hunt, Mike Allen, Neil Watts and Andy Ryder who won the Green Point Swiss Teams at Patcham Community Centre on Sunday July 22nd.

The runners-up were Mike Keeping, David Benjamin, Matthew Smith and Matthew Read and .....

..... in 3rd place were last year's winners Norman Inniss, Richard Creamer, Konrad Mau and Neeraj Tanna.

The event was very efficiently directed by Steve Foster and his assistant Miranda Churchill.

Truly top-notch catering was provided by Charlotte Setahul and Peter Clinch.

Joy Mayall (Organiser)

P.S. Swiss Teams events to be held in the county later this year are :-

  •  in SCCBA's Autumn Congress at Patcham on Sunday October 14th, and
  • Worthing BC's Hills Trophy at Angmering on Sunday November 25th.

 See Entry Forms section for details.

Melting in the Heat
Melting in the Heat

The hottest days of the year didn’t stop 63 juniors aged 7 to 21 from playing bridge almost non-stop at the Southern Counties Junior Bridge Camp at Ardingly College on 7th and 8th July.  The competitions took place in the impressive Ardingly Chapel - surely a first for bridge?

Highlights included the master-class on high-level competitive bidding by Espen and Helen Erichsen and .....

..... a 3-way tie for first place in the JBC's main competition, the Priday Cup, which was won by Oscar Selby and Andy Cope from Jamie and Liam Fegarty on the result of the boards played against each other.  Martin Jones and Anton Mauve (not pictured) lost out because they are not juniors.
 
Winners of the Saturday Pairs were Dominic Cooke and William Clennell who were the N/S winners and .....
 
..... Jasmine Bakshi and Henry Rose who were the E/W winners.
The Ratnesan family made a clean sweep of the Novice competitions with Radha winning on Saturday with Eliska Whitney and ......
 
..... Rajei and Ranesh winning on Sunday.
 

We wish the England U-16 team, who used the event as their final training, the best of luck at the World Cup in August.

Three juniors were awarded their EBED mini-bridge award, six their bronze award, one his gold, and four platinum.

Four brave girls opted to play rounders in 30 degrees of heat but most juniors and adults opted either to use the Ardingly swimming pool or (after a rapid programme alteration) to watch the World Cup football.

Click here to see more photos

William Bourne (Organiser)

SCCBA Venture Pairs
SCCBA Venture Pairs

Congratulations to Roger Bill and Carolyn Warry who won this year's SCCBA Venture Pairs at Worthing Bridge Club on Sunday June 24th.

The runners-up were Peter Harrison and Richard Moore.

Many thanks to organiser Eileen Perrigo and director Laurence Chiswell.

Sussex Candles
Sussex Candles

Congratulations to the winners of the Sussex (Henfield) Candles on Sunday June 3rd - Lindsay Geddes & Liz Lancaster, Andrew Southwell & Ian Lancaster, who had a good final win to capture the event emphatically.  The Non-expert shield was taken by ......

..... Jim Downes & Michael Williams, Francis Kelly and Tomasz Serkowski, who finished sixth overall.

Thanks are due to David Galpin (director), Ron Robins for duplicating the boards and Charlotte Setahul for a delicious buffet supper.  As always at Henfield, the help provided by Peter Bates was outstanding.

Peter Clinch (Organiser)

EBU Spring Bank Holiday Congress

Very well done to Stephen Kennedy who, with partner Ben Norton, came 2nd and to Eddie Lucioni who, with partner John Dakin, came 3rd in the Championship Pairs at the EBU Spring Bank Holiday Congress at Stratford on May 26th/27th.

Sussex League
Sussex League

The 2017/18 Sussex League is now almost complete and all the Divisional winners have been decided.  In an unprececented and remarkable finish to Division 1, 3 teams all finished on 75 Victory Points.  This means that the winners are decided by the results between the 3 teams and so it is congratulations to the team of Ian Lancaster and Andrew Southwell (pictured receiving the trophy), together with Kent players Jeremy Willans and Ian Draper, on winning Division 1 as they won both their matches against the other 2 tied teams.  Ian and Andrew last won the League 3 seasons ago whilst Jeremy and Ian have won the competition for the last 2 seasons in another team.  Dave Franklin's team (Gerry Stanford, Richard Fedrick and Mike Scoltock) finish second and Ken Ford's team (Ian Swanson, Andy Ryder, Mike Allen, David Dickson and Matt Read) come third.

Congratulations also to .....

..... the winners of the remaining 5 Divisions, respectively the teams captained by David Telfer, Paul Londesborough, Winnie Perry (pictured receiving the Division 4 Trophy from SCCBA President Martin Pool), .....

 



 

..... Josie Allen (pictured with team-member Jim Downes receiving the Division 5 Trophy from Martin) and Thea Sydenham.

Trophies were presented before the Sunday Swiss Teams at the recent County Congress at Uckfield.

I'll contact all current team Captains in the near future regarding entries for next season.  New teams, of whatever level of ability, are always welcome to join this Competition - please contact me by email for more information if necessary.  Entries for the new season close at the end of July with the competition getting under way shortly thereafter.

David Galpin (Organiser)

SCCBA/EBU Green Point Swiss Pairs
SCCBA/EBU Green Point Swiss Pairs

Congratulations to Michael Alishaw and Stephen Kennedy who won the Green Point Swiss Pairs at Uckfield on Saturday May 19th.  Even more congratulations to Michael and Stephen for being selected for the England Under 26 team in the World Youth Team Championships in China in August.

The runners-up were .....

 

..... Geoff Oldfield and Peter Crouch.

Many thanks to Organiser and Director Eddie Williams, ably assisted by Kathy Williams.

DATA PROTECTION

Members will be aware that the General Data Protection Regulation (GDPR) comes into force on 25 May 2018.  The new legislation aims to tighten arrangements for the collection, storage and use of personal data, to make those arrangements more visible to those concerned and to provide facility for the amendment and removal of data if appropriate.  The county management committee has worked on understanding the requirements over recent months and has recently approved the publication of a comprehensive Privacy Notice.

Hopefully, this will provide the necessary visibility to Members regarding current arrangements but if there are any queries about this, Members should contact the Membership Secretary (Joy Mayall), copied to the Hon Secretary (Dick Wheeler).  This Privacy Notice will be permanently available on the left-hand side of the Home and other pages.

Championship Teams Final
Championship Teams Final
Congratulations to Mike Keeping's team of himself, David Benjamin, Alan and James Hobden and Matt Read (pictured minus Matt) who beat Julian Mitchell's team of himself, Peter Clinch, Andy Ryder, Mike Allen and David Dickson in this year's final in early May.  The match was played at the Avenue over 64 boards with the winning margin being reduced to 9 imps after being 46 imps in the middle of the match.  The players were very lucky that Sarah Mitchell provided superb food which helped to sustain the players in a long and tough but enjoyable match.
 
This tournament is probably the most prestigious in the county’s programme alongside the leagues, its congresses and the Sussex Pairs and we hope that as many teams as possible will enter it next year.  We also wish Mike Keeping's team the best of luck when they go forward to play all the other county winners in the Pachabo Cup at Bedford in June.
 
Congratulations also to Mark Denny's team (Roger Poulter, Tom Brogan and David Walker) who beat Dave Franklin's team (Gerry Stanford, Martin Pool and Mick Carrington) by 77-19 imps to win the Plate event.
 
Many, many thanks to Roger Poulter who has organised these events for goodness knows how many years and is now handing them over to David Galpin with a view to synchronising entries with the Sussex League and hence increasing the size of the Championship Teams field.