Stafford Bridge Club: EBU Affiliated
 
Dates for your Diary

Andrew Robson Masterclass - 23rd November

 
Recent Updates
Home Page
19th Oct 2017 09:23 BST
Recent Competitions
10th Oct 2017 09:01 BST
News
26th Sep 2017 10:25 BST
 
Pages viewed in 2017
 
Polite Notice.

A number of members sadly have health issues effecting  their immune systems.  Members are politely asked to refrain from playing at the club when suffering from infections. Super clean hands too at all times please to prevent any infection passing via the cards.

Please Arrive 15 minutes before play

At all club sessions please arrive at least 15 minutes before play is due to start, 6:45 for 7 p.m. start, 7 for 7:15 start, 1:15 for 1:30 start. If you are running late please ring the club, 01785 246611, to let the scorer know you are on your way so that they can factor you in when setting up the movement and scoring systems.

Tuesday Standbys

A host system runs on Tuesday evenings whereby if you arrive at the club without a partner not later than 7 p.m. then the "stand by" for that evening will be called in to play with you. 

EBU
EBU

2017 EBU Master Point Promotions

Two Star Master (15,000MPs)

  • D Skinner

Advanced Master (7,500 MPs)

  • P Laughlin

County Master (2,500 MPs)

  • E Houghton
  • T Maltby
  • J Whiteman

District Master (1,000 MPs)

  • W Chester
  • F Greaves
  • G Foster
  • M Lowe
  • I Scanlan
  • M Wood

Area Master (500 MPs)

  • S Clarke
  • E Greenwood
  • A Hensby
  • S Houghton
  • L Howse

Club Master (200 MPs)

  • R Foster
  • N Grainger
  • E Lochee-Bayne
  • D Merriott
  • A Warren

Local Master (100 MPs)

  • A Ashley
  • J Brown-Bullivant
  • C Kane
  • H Lakin
  • C Lamb
  • N Purdy
  • J Stevens

For 2016 and earlier entries see website.

CLICK here for Local Weather
CLICK here for Local Weather
 
Competitions Archive
Shelley December 2015, January 2016, February 2016 and March 2016

ShelleyFinal Round of the Shelley, Winners Paul, Linda, Derrick and Glyn

After the seventh and eventful final round of the Shelley handicapped teams competition played on 12th April the first three positions are:

  1. Paul, Linda, Derrick and Glyn
  2. Beryl, Michael, Roy and Tony
  3. John, Ann, Clare and Liz

Full details (round 7 raw result and combined figures) are 1st Laughlin (+45, +108), 2nd Metcalf (47, +95),  3rd Whiteman (-71, +83),   4th Ullmer (-11, +42), 5th Drinkwater (-6, -24),   6th Eaves (-14, -39),  7th Pitt (-82, -48),  8th Clarke (+41, -59),  9th Sleightholme (-48, -64), 10th Davies (+99, -143) . The handicap totals -7 so the results will be "out" each month by -7.

ShelleyShelley - Round 6

After the sixth round of the Shelley handicapped teams competition played on 10th March the positions are, (round 6 raw result and combined figures) are 1st Whiteman (-57, +120),  2nd Laughlin (+67, +78),  3rd Metcalf (-13, +42),  4th Ullmer (-39, +25), 5th Drinkwater (+44, +9),   6th  Pitt (-50, -11), 7th Eaves (-4, -23),  8th Sleightholme (-18, -37), 9th Clarke (+26, -65), 10th Davies (+44, -180) . The handicap totals -7 so the results will be "out" each month by -7.

ShelleyShelley - Round 5

After the fifth round of the Shelley handicapped teams competition played on 11th February  the positions are, (round 5 raw result and combined figures) are 1st Whiteman (-17, +143), 2nd Metcalf (+30, +49),  3rd Ullmer (-56, +36),  4th Laughlin (+43, +26),  5th  Pitt (-47, -6), 6th Drinkwater (-23, -8),  7th Eaves (+34, -17),  8th Sleightholme (-27, -40), 9th Clarke (+43, -56), 10th Davies (+20, -162) . The handicap totals -7 so the results will be "out" each month by -7.  Next round to be played on March 10th.

ShelleyShelley - Round 4

After the fourth round of the Shelley handicapped teams competition played on 14th January  the positions are, (round 4 raw result and combined figures) are 1st Whiteman (-16, +126), 2nd Ullmer (+28, +64),    3rd Drinkwater (-2, +42), 4th Metcalf (-8, +13), 5th Laughlin (+40, -2),  6th Pitt (-52, -4),  7th Sleightholme (-52, -34), 8th Eaves (+39, -49), 9th Clarke (+38, -64), 10th Davies (+13, -120) . The handicap totals -7 so the results will will be "out" each month by -7. 

ShelleyShelley - Round 3

After the third round of the Shelley handicapped teams competition  played on 10th December the positions are, (round 3 raw result and combined figures) are 1st Whiteman (-19, +108),  2nd Drinkwater (+59, +71), 3rd Ullmer (-48, +36),   4th Metcalf (24, +15), 5th Pitt (-33, +3),  6th Sleightholme (-9, -3), 7th Laughlin (-16, -27),   8th Clarke (-5, -67), 9th Davies (+53, -71), 10th Eaves (-6, -86). The handicap totals -7 so the results will will be "out" each month by -7. 

November 2015 events

Bryan Baker - Played on Sunday 29th November

Result for the Bryan Baker. After the handicap adjustments the placings were:

1st Ann Stevenson & Ernie Houghton (Ernie retained his title from last year!)
2nd Adrienne & Harry Jones
3rd Janet & David Drinkwater

Well done everyone, and, thank you to those that made the lovely tea. This time the scorers gave a bit more of a headache, they still remembered which table they were at on Thursday causing David a few extra grey hairs!

Ladies' and Men's Pairs - played Thursday 26th November 2015

Despite early reluctance to enter by some there was a very good attendance on the day, the results were:

  Ladies' Pairs   Men's Pairs
1st Pat Andrews & Pam Ewan 67.13%       Dave Rowley & Pater Collier 62.50%
2nd Pam Allen & Rachael Ashmore 53.70%   Robin Adey & Paul Laughlin 57.41%
3rd Deidre Newsome & Shirley Elphick 52.78%   Derrick Balsom & Glyn Pugh 55.56%

Many congratulations to you all. Courtesy of Mr Google and an Edinburgh Club, who put instructions on the "net", SBC's first time for scoring two simultaneous events with our "newish" BridgeTabs went more or less hitch free too! An enjoyable night all round.

Shelley - Round 2 Thursday 12th November

Shelley After the second round of the Shelley handicapped teams competition the positions are, (round 2 raw result, handicap and combined figures) are 1st Whiteman (0, 34, 93),  2nd Ullmer (23, +28, +56),  3rd Drinkwater (46, -27, 39),  4th Laughlin (-21, -15, 4), 5th Pitt (-43, +45, -9), =6th Sleightholme (-10, +21, -15), =6th,Metcalf (-15, 6, -15),  8th Clarke (14, -35, -27), 9th Davies (43, -62, -62), 10th Eaves (-37, -2, -78), The handicap totals -7 so the results will will be "out" each month by -7.

Children in Need Sim Pairs - November 10th

CinN Sim Pairs

Stafford entered in the Children in Need Sim Pairs on Tuesday 10th November. Nationally the best pairs at Stafford were both EW pairs, Mike Sherrff & Ivor Clarke and Deirdre Newsome & Michael Seavers: sadly not "Top of the leader board", at the time of writing 18:41, 15/11/2015, overall 32nd and 44th respectively out of 2069 pairs, results probably final.  £139.80 was raised on the night at the club for Children in Need

Arthur Bloxham Trophy - November 11th

Congratulations to Sylvia Hilton & Pauline Goggin, winners of The Arthur Bloxham Trophy with 2nd Anne Smith & Sam Holden and 3rd Joyce & Tony Brew. Bill Chester & Alan Westwood, not being regular Wednesday afternoon players were not eligible to be placed in this competition.

Arthir Bloxham
Club Pairs

The event was played on Thursday 22nd October 2015. 18 pairs took part with Deidre Newsome & Michael Seavers winning, Mike Sherriff & Pam Ewan second and Harry & Adrienne Jones third. Congratulations all.

Shelley Round 1 - 8th October 2015

Shelley The first round of the Shelley handicapped teams competition got off to an excellent start on 8th October with 10 teams this year.  Ten teams gave David something of a director's nightmare but with some careful planning all went very smoothly (movements for 9 or 11 teams are much easier!).  Round 1 results, raw, handicap and combined figures are 1st Whiteman (25, 34, 59), 2nd Laughlin (55, -15, 40), 3rd Drinkwater (47, -27, 20), 4th Ullmer (-23, +28, +5), 5th Clarke (29, -35, -6), 6th,Metcalf (-12, 6, -6), 7th Pitt (-56, +45, -11), 8th Sleightholme (-47, +21, -26), 9th Eaves (-37, -2, -39), 10th Davies (19, -62, -43).  The handicap totals -7 so the results will will be "out" each month by -7.

Stone Home Match - Played 29th May 2015.

The match was well supported with 8 pairs from each Club, it was a most enjoyable event with a delicious buffet. The result was a clear victory for Stone!!!

Summer Cup - Played Thursday 23rd July 2015

As for the last two years the summer cup was played spontaneously when a suitable quorum was assembled.  The results were:

Team No. Players Imps Pos
3. Pat Andrews, Geoff Davies, David Alderson, Ernie Houghton +72 1
1. Ivor Clarke, Mike Sherriff, Rachael Ashmore, Pam Allen +27 2
5. Helen Jones, Sylvia Ullmer, Pam Ewan, Derek Skinner -14 3
4. John & Ann Whiteman, Joy McCann, Dave Appleby -19 4
2. David & Janet Drinkwater, Adrienne & Harry Jones -66 5

 

Congratulations, Pat, Geoff, David and Ernie

Ladies' Pairs

Played 29th October 2009

1st  Janet Drinkwater and Margaret Dash

2nd Pam Allen and Rachael Ashmore

3rd  Maureen Allard and Joan Bradshaw

Men's Pairs

Played 29th October 2009

1st   Derrick Balsom and Glyn Pugh

2nd  Geoff Davies and John Sheppee

3rd=   Alan Walters and Tony Aspras

3rd=   Alan Ashmore and Michael Seavers

Restricted Pairs

Played 4th November 2009

1st  Leila Paull and Olive Morgan

2nd Bryan Purslow and Sheila Palmer

3rd Carys Catchpole and Shirley Elphick

TEAMS OF 4 NOV 09

Stafford Club Teams of Four: 24th November 2009

 

 

Team

Members

VPs

1st

5

Margaret Dash, Arthur Bloxham,

Geoff Davies, John Sheppee

65

2nd =

3

Derek Skinner, John Eaves,

Rachael & Alan Ashmore

56

2nd =

6

Pat Andrews, Michael Seavers

Janet & David Drinkwater

56

4th

2

Pauline Goggin, Alan Walters

Beryl & Michael Metcalf

44

5th

4

Ivor Clarke, David Alderson

Pam Ewan, Shirley Elphick

42

6th

1

Sylvia Ullmer, Ann Stevenson

Ann & John Whiteman

37

 

 

Congratulations to the winning team 5

Mixed Pairs

Played 23rd March 2010

1st    Linda and Paul Laughlin

2nd=  Mike Sherriff and Pam Ewan

2nd=  Pat Andrews and Ivor Clarke

DASH Trophy 2009/2010

1st Linda & Dave Rowley

2nd Janet & David Drinkwater

3rd Alan Ashmore & Mike Sherriff

Congratulations to Linda & Dave

Shelley Round 7 - Played Thursday 16th April.

The final round of the 2014/15 Shelley competition was played on Thursday 16th April. The results following the final round, with the inclusion of the handicaps, were:  Sleightholme (166), Lord (69), Clarke (36), Davies (7), Laughlin (-11), Ullmer (-20),  Eaves (-78),  Metcalf (-93) and Drinkwater (-167).  The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap.

Mixed Pairs

Club Mixed Pairs were played Thursday 26th March, there were 7½ tables for this event. The top three pairs fairly well separated with winners Ivor & Pat (67.01%), second Dave & Ann (61.11%) and third Sylvia & Glyn (55.90%). The next three pairs were much closer with a tie for 4th and 6th only a short head behind. Next stop, the County Mixed/Flitch pairs on Wednesday June 10th.

Shelley - Round 6

Shelley Round 6 - Results.

The results following the sixth round of the Shelley, played on March 12th, with the inclusion of the handicaps were:  Sleightholme (154), Lord (46), Clarke (40), Ullmer (-10),  Davies (-12), Laughlin (-31), Metcalf (-44),  Eaves (-45), and Drinkwater (-176).  The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap. Please note, the last round of the Shelley will be played on April 16th so as to avoid preparations for the away weekend. 

The President's Cup - 2015

The President's Cup - Played Sunday March 15th

The Captain's team challenged the President's team for the annual teams event.  This fun social event took place on Sunday March 15th, the President's team retained the trophy for another year by an undisclosed margin.  Sadly the club photographer had still not recovered well enough from his recent illness to attend and the substitute camera woman's tablet was not up to the job as you can see.  A wonderful selection of "eats" was produced and the tables looked splendid with beautiful table cloths.  Everyone came away with a prize (thank you, Liz) and a bunch of daffodils (thank you, Beryl). We all wish David and Janet a speedy recovery, they were much missed at this event.

Shelley Round 5 - February 12th 2015

Shelley Round 5 - Results.

The results following the fifth round of the Shelley, played on February 12th, with the inclusion of the handicaps were:  Sleightholme (139), Lord (33), Davies (25), Ullmer (20), Clarke (17),  Metcalf (-39), Laughlin (-44), Eaves (-101), and Drinkwater (-115).  The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap. 

Teams of Four- Played Thursday February 26th
Position Team Score
Winners Janet & David and  Ivor & Pat 50
Runners up Paul & John Sheppee and Derrick & Glyn 42
3rd place Pam & Mike and Adrienne & Harry 17
The County Simultaneous Pairs - Tuesday 27th January 2015

Five clubs, including Stafford, who play on a Tuesday night took part this year. Apologies, it appears that the boards did not match the booklets! The wrong booklets were sent so Stafford's actual results should still be valid as the correct boards were played! Best placed Stafford pair were 6th overall Mike Sherriff & Pam Ewan, just ahead of Geoff & Robin in 7th place with Derrick & Glyn in 9th place.

The Dash Handicap Pairs Competition - Thursday 22nd January 2015

The Dash Handicap Pairs event was played 22nd January with 8 tables taking part.  After handicapping taken in to account the result was extremely close!

1st. Peter Collier & Dave Rowley              55.82%
2nd. Liz Clarke & Clare Lord                     55.77%
3rd. Sylvia Ullmer & Helen Jones.             55.16%

Congratulations all.

 

Shelley Round 4 - Played January 8th 2015

The results following the fourth round of the Shelley, played on January 8th, with the inclusion of the handicaps were: Sleightholme (83), Clarke (33), Lord (31), Davies (17), Ullmer (-8), Metcalf (-42), Eaves (-47), Laughlin (-55) and Drinkwater (-64). The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap.

Shelley Round 3 - Played 11th December 2014

The results following the third round of the Shelley with the inclusion of the handicaps are: Sleightholme (90), Clarke (44), Lord (29), Ullmer (19), Davies (17), Eaves (-23), Metcalf (-63), Drinkwater (-67) and Laughlin (-85). The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap.

Shelley Round 2 - Played Thursday 13th November.

The results following the second round of the Shelley with the inclusion of the handicaps are:  Sleightholme (50), Davies (38), Clarke (37), Lord (25), Ullmer (-7), Eaves (-19), Drinkwater (-29), Metcalf (-51) and Laughlin (-70).  The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap. 

Autumn 2014 Events

Children in Need - Tuesday 11th November

A thank you to those who took part in this nation wide and beyond sim pairs event. The top Stafford pair were Paul and Linda who came 43rd out of 2019 pairs. There were some challenging hands and an interesting booklet giving much food for thought.  £203 was raised for Children in need on the night and subsequent donations at other sessions.

 

Arthur Bloxham Trophy -  Played Wednesday 5th November: AMENDMENT

16 pairs took part in the Wednesday afternoon competition for the Arthur Bloxham Trophy. The results have now been corrected - with apologies - and the winners are Audrey Ratcliffe & Anthea Dean with 64.58%, 2nd Ghayur & Pauline and 3rd Adrienne & Harry. Well done all.

The 65 Club

These are the top 10 pairs, as at 14th October 2014, who have achieved the highest scores since April 2011 
1 Beryl & Michael Metcalf 78.75%
=2 Pam Ewan & Mike Sherriff 76.39%
=2 Barrie Woodward & Philip Pymm 76.39%
4 Olive Morgan & Ernie Houghton 76.25%
5 Philip Pymm & Terry Maltby 75.69%
6 Liz Clarke & Shirley Elphick 75.42%
=7 Barbara Riddle & Gordon Skene           75.00%
=7 David Drinkwater & Pat Andrews         75.00%
9 Joyce & Tony Brew 74.50%
10 Mike Sherriff & Ivor Clarke 74.40%
Club Pairs, Played Thursday 23rd October 2014

 

The winners were Geoff & Robin (66.37%) from Pam A & Rachael (60.05%) in second place and Mike & Pam E (57.67%) third; congratulations to you all.  There was a very good turn out for the event,  including plenty from Robin's class taking part. 

 

Shelley Round 1 Results - 9th October 2014

The results following the first round of the Shelley with the inclusion of the handicaps are: Sleightholme (84), Lord (19), Davies (2), Clarke (-5), Ullmer (-9), Drinkwater (-14), Eaves (-15), Laughlin(-31) and Metcalf (-44). The handicaps are such that the scores for each month total -13 after inclusion of the handicap.

Summer Cup and Bryan Baker 2014

Bryan Baker Competition - Sunday 14th September at 2 p.m.

After handicapping taken into account the winners were Ernie and Ghayur (56.17), second Rachael & Alan (54.85) with Leila & Christine (53.04) third and Ivor & Liz (52.83) fourth.   Great tea laid on by Sylvia and her team!  A fun afternoon at the club while "Bargain Hunt" was filmed outside!

 

Summer Cup

As last year this event was played on the spur of the moment on Tuesday 19th August when there were 7 tables. It is a handicapped event so it was decided that the pairs sitting at the tables would become a team.  The results were:

  1. Michael & Beryl Metcalf and Joan Bradshaw & Maureen Allard
  2. Mike Sherriff & Pam Ewan and Paul Laughlin & Anne Hidderley
  3. Robin Adey & Geoff Davies and Ann & John Whiteman
Final Round of the Shelley - Played Thursday 10th April

The winners for the 2013/14 Shelley competition were Team Davies (+144), second Team Sleightholme (+94), third Whiteman (+42), then teams Clarke (+12), Drinkwater (-10), Ullmer (-27), Eaves (-45), Laughlin (-70), Metcalf (-167). Many congratulations to Team Davies who won this handicapped event by a country mile despite their very large negative handicap

Mixed Pairs - Played Thursday 27th March

The winners were Deirdre & Michael, second Ruth & Peter and third Linda & Paul in this keenly contested competition. Congratulations to you all.

President's Cup - Sunday 9th March
President's Cup - Sunday 9th March

A perfect number, 32, took part in the event this year making 4 teams for the Captain and 4 for the President. Each of the 4 teams played each of the opposing 4 teams, 6 boards per match. Players of all abilities and from all sessions at the club took part. A good fun event with a great afternoon tea thrown in! Picture shows the victorious Captain holding the cup - congratulations to his team.

Round 6 of the Shelley - Played 13th March

Results after Round 6, including the handicap, were Davies (+113), Sleightholme (+100), Drinkwater (+38), Whiteman (+2), Ullmer (-5), Clarke (-5), Eaves (-34), Laughlin (-84), Metcalf (-148). Please note handicapping adds in -4 in each round so scores should now total -24 after six rounds. 

January and February 2014 events

Round 5 of the Shelley - Played 13th February

Results after Round 5, including the handicap, are Davies (+99), Sleightholme (+75), Drinkwater (+51), Ullmer (+30), Clarke (+1), Whiteman (-7), Laughlin (-46), Eaves (-52), Metcalf (-170). Please note handicapping adds in -4 in each round so scores should now total -20 after five rounds but is one out!!!!

Shelley

County Sim Pairs - Played on Tuesday 28th January

Stafford were among the six clubs in the County who took part in this event. The results can be seen on the link.  After scoring for 78 pairs a Stafford member playing at Eccleshall, Cliff Tayer, is in the third on the "leader board", with, in seventh position, Pat Andrews and Michael Seavers best placed Stafford members playing at Stafford. 
 

County

Club Teams of Four Results

Eight teams entered this competition played on Thursday 23rd January and the results were:

1st. Beryl & Michael Metcalf and Michael Seavers & Alan Ashmore
2nd. John Eaves & Derek Skinner and Pam Allen & Rachael Ashmore
3rd. John & Ann Whiteman and Clare Lord & Liz Clarke

Congratulations to you all.

Shelley Round 4 Results

Results for Round 4 of the Shelley - Played Thursday 9th January

Results after Round 4, including the handicap, were Davies (+89),  Drinkwater (+58), Clarke (+54),  Ullmer (+18),  Sleightholme (+16),  Whiteman (+8),  Laughlin (-46),  Eaves (-53),  Metcalf (-159).  Please note handicapping adds in -4 in each round so scores should now total -16 after four rounds but is one out!!!!

Shelley
The Dash -Played Thursday 16th January 2014

This is a handicap event and after applying the handicap the results were: 1st - Dave Rowley & Peter Collier (63.17%), 2nd - Beryl & Michael (57.83%), 3rd - Paul Laughlin & Anne Hidderley (51.83%) by a whisker (0.08%) from Pam Allen & Rachael Ashmore (51.75%). Congratulations to you all.

Autumn 2013

Round 3 of the Shelley - Played Thursday 12th December

Results after Round 3, including the handicap, are Davies (+87),  Clarke (+52),  Drinkwater (+50),  Sleightholme (+37),  Eaves (-5),  Laughlin (-18), Ullmer (-21), Whiteman (-35),  Metcalf (-159).  Please note handicapping adds in -4 in each round so scores now total -12 after three rounds.


Shelley

Men's and Ladies' Pairs Thursday 28th November

The Ladies' Pairs were won by Pam Allen & Rachael Ashmore with Janet Drinkwater & Margaret Dash in second place and Shirley Elphick & Deirdre Newsome in third place.

The Men's Pairs were won by Ivor Clarke & Mike Sherriff, second Alan Ashmore & Michael Seavers and third equal Glyn Pugh & Derrick Balsom, Derek Skinner & John Eaves.


Round 2 of the Shelley - Thursday 14th November

Results after Round 2, including the handicap, are Davies (+63), Sleightholme (+59), Clarke (+32), Drinkwater (+19), Eaves (+3), Ullmer (-21), Whiteman (-34), Laughlin (-37), Metcalf (-92).  Please note handicapping adds in -4 in each round so scores now total -8 after two rounds.


Shelley

Children in Need Sim Pairs - Tuesday 12th November

On Tuesday 12th November the club entered the national Sim Pairs event in aid of Children in Need.  232.70 was raised from the Tuesday evening event together with donations from the Wednesday afternoon players, this is nearly 40 more than last year. 


Children in Need

Arthur Bloxham Trophy - Wednesday 6th November

There will be some new names on the trophy boards this year, the winners were Ernie & Ken with Beth & Liz Cliffe second and Shirley & Liz Clarke in third place.  Congratulations to all but particularly to the new champions.  Thanks to David for doing the scoring and to Mike who put in many hours checking facts and figures beforehand.


Club Pairs - Thursday 24th October 2013
David & Janet had a magnificent 71.53% to win this popular event from Alan & Michael in second place with Ivor & Pat in third place. Congratulations to you all.
Shelley Round 1 Results - Played 10th October
Shelley Round 1 Results - Played 10th October After applying the handicap, 1st: team Clarke (+42pts), 2nd: team Davies (+37pts), 3rd: team Ullmer (+9pts), 4th: Team Sleightholme (+7pts), 5th: team Eaves (+5 pts), 6th: team Drinkwater (-6 pts), 7th: team Metcalf (-24pts), 8th: team Laughlin (-35pts) and 9th: team Whiteman (-39pts). Congratulations to team Clarke. The next round will be played on Thursday 14th November.
Success for Geoff and Rod

Congratulations Geoff and Rod

Another success story for Geoff, this time playing with Rod, at the Summer teams event at Wolverhampton with a score of 155 VPs well ahead of the second placed team.

Bryan Baker Handicap Pairs - Sunday August 4th
A very enjoyable afternoon was had by all who attended this event.  The winners were David & Rachael from Janet & Olive in second place. After a rechecking the result Ivor & Pat were third just ahead of Sandra & Ann!!! David and Rachael
Stone Friendly Match - Friday June 21st
Stafford won this closely contested match by 4 imps. Congratulations to the SBC team David & Janet, Ivor & Liz, Mike & Pam, Jim & Sheila, Steve & Pat and Michael & Beryl.
Summer Cup - Impromptu event 27th June!

Following the lack of entries for the official Summer Cup event earlier in June an impromptu decision was taken on Thursday 27th June to play the event then and there as there were 5 full tables on the night. Apologies to anyone who had signed up for the official event and were not offered the chance to play on the day.

The results were

1st Margaret Dash, David Alderson, Ivor Clarke, Mike Sherriff
2nd Pam Allen, Rachael Ashmore, Derrick Balsom, Glyn Pugh 
3rd Dave Rowley, Peter Collier, Janet & David Drinkwater

The Shelley
The Shelley

The final round of the 2012/13 Shelley Competition was played on April 11th.

The actual result on the night was: Team  Davies +50, Alderson +35, Elphick +32, Drinkwater +28, Laughlin +23, Sleightholme +2, Goggin +1, Metcalf -4, Whiteman -35, Eaves -47, Ullmer -85.

After applying the handicap and accumulating the results over the six rounds the results were:  Laughlin +142, Goggin +100, Sleightholme +72, Davies +53, Whiteman +26, Alderson -7, Metcalf -11, Drinkwater -12, Ullmer -44, Eaves -128, Elphick -191

Many congratulations, Linda, Paul, Glyn and Derrick

Dash Trophy - Handicapped Pairs
The winners of the Trophy, played on Thursday March 28th, were Rachael and Pam by a narrow margin from Derrick and Glyn with Pat and Michael third.  Congratulations to you all. 
Pair
Actual score
Handicap
%
Rachael & Pam
55.03
+0.18
55.21
Glyn & Derrick
59.52
-4.75
54.77
Pat A & Michael S
58.63
-4.46
54.36
Mixed Pairs - 21st March 2013
Mixed Pairs - 21st March 2013Despite the weather forecast and a problem on the A51 the full list of 17 pairs who had signed up took part in the mixed pairs event. 1st Ivor & Pat with 68.75% followed in 2nd place by Rose & Robin and Derek & Joan 3rd. Congratulations to you all.
Shelley Round 5

Shelley Round 5 - played Thursday 14th March 2013

Round 5 results and cumulative scores,
  for rounds 1, 2, 3, 4 and 5
    Mar 21st Total Pos
Team Team Actual H'cpd after
No. Captain IMPs IMPs 5 rnds
7 Laughlin +66 +134 1
4 Goggin +9 +71 2
6 Davies +18 +46 3
8 Sleightholme -21 +42 4
2 Whiteman -18 +20 5
10 Ullmer -36 +16 6
9 Alderson +4 -11 7
1 Drinkwater -16 -13 8
11 Metcalf +53 -74 9
5 Eaves -49 -85 10
3 Elphick -10 -206 11
President's Cup - Sunday March 3rd
President's Cup - Sunday March 3rd The President's team beat off the challenge from the Captain's team this year. The afternoon was most enjoyable with 16 players in each team and 5 or 6 boards were played in each of the 4 rounds. A wonderful selection of cakes, provided by some of the ladies completed the afternoon.
Qualifiers for the Bearn Final on April 7th

Following the Stafford heat of the Bearn, on February 28th, the following pairs have qualified for the final:

  • Michael Seavers & Pat Andrews
  • John Eaves & Derek Skinner
  • Bill Chester & Alan Westwood
  • Paul & Linda Laughlin
  • Dave Rowley & Peter Collier
  • Ann & John Whiteman

We wish them well in the final to be played at Stafford.

Shelley Round 4 Results
Round 4 results and cumulative scores,
  for rounds 1, 2, 3 and 4
    Feb 21st Total Pos
Team Team Actual H'cpd after
No. Captain IMPs IMPs 4 rnds
7 Laughlin +34 +83 1
6 Davies +20 +71 2
8 Sleightholme -22 +35 3
4 Goggin +7 +32 4
1 Drinkwater -4 +30 5
10 Ullmer +13 +27 6
9 Alderson +52 +16 7
2 Whiteman 0 -3 8
5 Eaves +1 -25 9
11 Metcalf -40 -74 10
3 Elphick -61 -192 11
Teams of 4 result - 24th January.
Team Captain Score Position
1 Clarke +39 2
2 Ullmer -14 4
3 Seavers +67 1
4 Eaves -7 3
5 Sleightholme     -59 6
6 Laughlin -26 5

Many congratulations to Michael and his team.

Shelley Round 3 results - played on January 10th
Round 3 actual results:
Team Name IMPs
6 Davies 107
1 Drinkwater 67
7 Laughlin 26
11 Metcalf 12
3 Elphick 1
5 Eaves -1
9 Alderson -9
4 Goggin -37
10 Ullmer -42
8 Sleightholme -46
2 Whiteman -78
Men's and Ladies Pairs, Thursday 22nd November 2012

Ladies' and Men's Pairs - Thursday 22nd November

No new names on the trophy boards this year! Margaret Dash and Janet Drinkwater, who won a few years back, were well ahead of the rest of the field in the Ladies' Pairs . Pat and Ann were second with Sylvia and Helen third. Geoff and Robin retained their title in the Men's Pairs with a slightly reduced lead as compared to last year. Second place was very keenly contested with Glyn and Derrick (2010 winners) on 55.56% and Dave and Peter on 55.09%. Congratulations all. Board 24 was interesting - Ed, sitting North, scored a bottom on this one, EW bid and made 6H!

Children in Need. Arthur Bloxham Trophy and Shelley Round 2

Children in Need  - Tuesday November 13th 2012

Many thanks to all who supported this event and to Wednesday and Thursday players and A.N. Other who brought the total to match last year's 196 to send to the charity.  Our best placed pair came 64th out of 2063 pairs playing in 117 clubs over 4 Countries when last checked with ECATS.

Arthur Bloxham Trophy - November 7th

The winners of this competition, restricted to regular Wednesday afternoon players, were Pat and Agnes.  Many congratulations to you both.  Pat and Agnes are very frequent Monday and Wednesday afternoon players, they hardly ever miss a session.   A very well desrved win and two new names for the trophy board.  2nd were Margaret and Joan with Liz and Beth 3rd.  Sadly Z was not able to play and Pauline's "stand-in" partner had not attended the qualifying 20 times on a Wednesday.

Arthur Bloxham Recent SBC President and County Captain, Secretary, League Secretary 1979

Shelley Round 2 - November 8th

Team
No.
  Team
NAME
Rnd 2
SCORE
Rnd 1 + Rnd 2
Handicapped
9   Alderson +67 +35
7   Laughlin +47 +53
6   Davies +42 +30
1   Drinkwater +41 +21
5   Eaves +39 -3
8   Sleightholme -5 +47
10   Ullmer -16 +6
2   Whiteman -31 -7
11   Metcalf -47 -60
4   Goggin -63 +2
3   Elphick -74 -106
Club Pairs Pairs 2012 & Shelley 2012-13 Round 1

Club Pairs - 25th October

Drawing by club member
The winners were Dave Rowley & Peter Collier with Geoff Davies & Robin Adey a  close second followed by Clare Lord & Ann Sleightholme who were third.  Congratulations to you all.

Shelley Round 1 - October 18th

The competition got off to a good start on October 18th with a record 11 teams thanks to Mike's organisation beforehand and David's directing on the night. The movement was quite complicated to accommodate some 2 and some 3 board contests! Provisional positions after the first round including handicapping are: Team 4, Goggin (+35), Team 6, Davies (+31), Team 8, Sleightholme (+24), Team 7, Laughlin (+21), Team 1, Drinkwater (+7), Team 9, Alderson (-1), Team 10, Ullmer (-3), Team 2, Whiteman (-17), Team 11, Metcalf (-20), Team 5, Eaves (-31) and Team 3, Elphick (-46). Next round Thursday November 8th.

Shelley Dates and Teams 2012/13

The dates for the Shelley are the 3rd Thursday in October and February, none in December and the second Thursday in November, January, March and April - 6 Rounds. That is 18th October, 8th November, 10th January, February 21st, March 14th and April 11th.  This year there are 11 teams requiring each team to play 30 boards so an early start will be necessary.  The teams are (in no particular order!):

David & Janet Drinkwater, Pat Andrews & Alan Ashmore
David Alderson & Ivor Clarke, Pam Ewan & Mike Sherriff
John Eaves & Derek Skinner, Rachel Ashmore & Pam Allen
Shirley Elphick & Joan Bradshaw, Deirdre Newsome & Michael Seavers
Sylvia Ullmer & Ann Stevenson, Rose Jessop & Helen Jones
Michael & Beryl Metcalf, Alan Westwood & Bill Chester
Paul & Linda Laughlin, Glyn Pugh & Derrick Balsom
Geoff Davis & Robin Adey, Anne Jones & John Seymour
Ann Sleightholme & Pat Martin, Barrie Woodward & Philip Pymm
Pauline Goggin & Ghayur Zaidi, Olive Morgan & Leila Paull
John Whiteman & Clare Lord, Liz Clarke & Ann Whiteman
Suumer Cup - 2012
And the winners are Ivor's team (Ivor, Pat, John W and Clare) with John E's team second (John, Derek, Deirdre, Shirley and reserve Michael S). Congratulations to you all.
Bryan Baker and Summer Cup

Bryan Baker

A most enjoyable afternoon took place at the club on Sunday 22nd July in the sun!!!! There was no problem at the gate, we were expected and able to park just outside the club in our usual spot. Olive had organised a wonderful spread for the players' afternoon tea. The final results were:
1st Pam Allen and Rachael 64.67%
2nd Sylvia Hilton & Michael Metcalf 56.94%
3rd Ann Stevenson & Paul 54.06%
Congratulations to you all.

Summer Cup - Results after Round 2

 Team

 Rnd 1

 Rnd 2

 Total

 Pos

 1

 -41

-65

-106

5

Janet, David, Ann St & Sylvia

 2

 -23

+14

-9

4

Pat A, Ivor, John W & Clare

 3

 +46

-18

+28

2

Pam E, Mike Sh, Ann Sl & Sam

 4

 -6

+13

+7

3

Glyn, Derrick, Rachael & Pam A

 5

 +24

+56

+80

1

John E, Derek, Deirdre & Shirley

Please note that final round of this competition is now to be held on Thursday 6th September because of possible access problems at the end of August due to the Scope festival.

Dash (2012), Individual (2012) and Shelley (2011/12)

The Dash

The Dash is played over seven months on the third Thursday of the month with the same partner. The best five scores over the period are used to decide the winners. Thursday 19th April was the final round and the results are:

1. Glyn Pugh & Derrick Balsom
2. Shirley Elphick & Deirdre Newsome
3. John Eaves & Derek Skinner

The Individual Trophy

The Individual Trophy, played on Wednesday 18th April, has been won by Mike Sherriff by a length from Robin Adey.  Behind Robin by just a short head was Michael Metcalf who in turn was only just ahead of John Whiteman.  Congratulations to you all.

Shelley Final Results

After 7 rounds and the handicaps taken into consideration the winning team was Team Sleightholme, second Team Metcalf and third Team Alderson.  Full results will be found on - Recent Competitions.  Thanks are due to David for keeping a cool head when last minute changes threatened the planned movement and to Mike for doing the scoring, often having to play detective with conflicting results and incomplete cards to work from!

Mixed Pairs

The Mixed Pairs competition was played on March 22nd with the scores all being fairly closely grouped, in the range 50% plus or minus 6.7%.  The winners were Margaret Dash and David Alderson with Pam Alan and Derrick Balsom second.  Three pairs tied for third place!

Shelley 2011/12 Final Results

Final round of the 2011/12 Shelley played on 12th April 2012

Round 7  card IMPs, handicapped and accumulated Round 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 results.

  THE SHELLEY 2011/12
Round 7 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   8 6 14 2 17 2 -20 31 60 1
2 -8 9 4 11 4 4 -17 16 23 3
3 -6 -9 19 4 -8 -14 3 5 -6 6
4 -14 -4 -19 14 9 3 -5 10 -6 6
5 -2 -11 -4 -14 -12 13 -7 15 -22 8
6 -17 -4 8 -9 12 16 -5 -6 -5 5
7 -2 -4 14 -3 -13 -16 7 18 1 4
8 20 17 -3 5 7 5 -7 -11 33 2
9 -31 -16 -5 -10 -15 6 -18 11   -78 9
                       
  Round 7 results after applying handicaps
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   8 -3 10 0 7 0 -18 24 28 3
2 -8 0 0 9 -6 2 -15 9 -9 5
3 3 0 24 11 -9 -7 14 7 43 2
4 -10 0 -24 16 3 5 1 7 -2 4
5 0 -9 -11 -16 -20 13 -3 10 -36 8
6 -7 6 9 -3 20 24 7 -4 52 1
7 0 -2 7 -5 -13 -24 11 13 -13 6
8 18 15 -14 -1 3 -7 -11 -20 -17 7
9 -24 -9 -7 -7 -10 4 -13 20   -46 9
   
  Combined Rounds 1, 2, 3, 4, 5, 6 & 7 - Results after appyling handicap
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -38 -32 -6 -18 13 -34 -23 -17 -155 8
2 38 0 70 16 -39 19 -24 -19 61 3
3 32 0 35 45 -86 -24 9 -12 -1 4
4 6 -70 -35 15 -32 -47 7 -35 -191 9
5 18 -16 -45 -15 -60 -8 -24 39 -111 7
6 -13 39 86 32 60 56 71 -4 327 1
7 34 -19 24 47 8 -56 -45 -21 -28 6
8 23 24 -9 -7 24 -71 45 -41 -12 5
9 17 19 12 35 -39 4 21 41   110 2

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9 - Metcalf.

Raw Results for the evening: Drinkwater (+60), Davies (+33), Alderson(+23), Laughlin (+1), Sleightholme(-5), Elphick (-6), Ullmer(-6), Eaves (-22), Metcalf (-78),

Evening after Handicap: Sleightholme (+52), Ullmer (43), Drinkwater (+28), Elphick (-2), Alderson (-9), Laughlin (-13), Davies (-17), Eaves (-36), Metcalf (-46)

Over 7 Rounds: Sleightholme (+327), Metcalf (+110), Alderson (+61), Laughlin (-1), Davies (-12), Ullmer(-28), Eaves (-111), Drinkwater (-155), Elphick (-191)

Shelley Round 6 - Postponed from February, played 29th March

Round 6  card IMPs, handicapped and accumulated Round 1, 2, 3, 4, 5 and 6 results.

  THE SHELLEY 2011/12
Round 6 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1 -7 16 -2 -3 16 -4 -3 24 37 3
2 7 -1 10 8 0 0 -6 -11 7 5
3 -16 1 1 -7 -25 -17 -10 -5 -78 9
4 2 -10 -1 2 -9 -33 -1 0 -50 8
5 3 -8 7 -2 -6 -2 -2 -2 -12 6
6 -16 0 25 9 6 -5 8 18 45 2
7 4 0 17 33 2 5 -4 9 66 1
8 3 6 10 1 2 -8 4 10 28 4
9 -24 11 5 0 2 -18 -9 -10 -43 7
                       
  Round 6 results after applying handicaps
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -7 7 -6 -5 6 -6 -1 17 5 3
2 7 -10 6 6 -10 -2 -4 -18 -25 6
3 -7 10 6 0 -26 -10 1 -3 -29 8
4 6 -6 -6 4 -15 -31 5 -3 -46 9
5 5 -6 0 -4 -14 -2 2 -7 -26 7
6 -6 10 26 15 14 3 20 20 102 1
7 6 2 10 31 2 -3 0 4 52 2
8 1 4 -1 -5 -2 -20 0 1 -22 5
9 -17 18 3 3 7 -20 -4 -1   -11 4
   
  Combined Rounds 1, 2, 3, 4, 5 & 6 - Results after appyling handicap
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -46 -29 -16 -18 6 -34 -5 -41 -183 8
2 46 0 70 7 -33 17 -9 -28 70 3
3 29 0 11 34 -77 -17 -5 -19 -44 6
4 16 -70 -11 -1 -35 -52 6 -42 -189 9
5 18 -7 -34 1 -40 -21 -21 29 -75 7
6 -6 33 77 35 40 32 64 0 275 1
7 34 -17 17 52 21 -32 -56 -34 -15 5
8 5 9 5 -6 21 -64 56 -21 5 4
9 41 28 19 42 -29 0 34 21   156 2

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9 - Metcalf.

The final round will be played on Thursday 12th April

President's Cup - 4th March
President's Cup - 4th March
The President's team won this fun event.  A wonderful spread was laid on, many thanks to all who contributed to the catering and the organisation.  A most enjoyable afternoon with members from all the club sessions taking part.
Shelley Round 5 - Played 8th March 2012

Fifth round of the 2011/12 Shelley played on 8th March 2012 following missed round in February

Round 5  card IMPs, handicapped and accumulated Round 1, 2, 3, 4 and 5 results.

  THE SHELLEY 2011/12
Round 5 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -8 3 0 10 -9 23 2 8 29 3
2 8   18 22 5 10 2 -14 13 64 2
3 -3 -18   9 -2 -12 -12 -10 -6 -54 9
4 0 -22 -9   18 -3 12 -6 -8 -18 5
5 -10 -5 2 -18   6 -7 -8 11 -29 7
6 9 -10 12 3 -6   -11 -5 -22 -30 8
7 -23 -2 12 -12 7 11   -18 0 -25 6
8 -2 14 10 6 8 5 18   11 70 1
9 -8 -13 6 8 -11 22 0 -11   -7 4
                       
  Round 5 results after applying handicaps
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -8 -6 -4 8 -19 21 4 1 -3 5
2 8   9 18 3 0 0 -12 6 32 1
3 6 -9 14 5 -13 -5 1 -4 -5 6
4 4 -18 -14 20 -9 14 0 -11 -14 7
5 -8 -3 -5 -20 -2 -7 -4 6 -43 9
6 19 0 13 9 2 -3 7 -20 27 2
7 -21 0 5 -14 7 3 -14 -5 -39 8
8 -4 12 -1 0 4 -7 14 2 20 4
9 -1 -6 4 11 -6 20 5 -2   25 3
   
  Combined Rounds 1, 2, 3, 4 & 5 - Results after appyling handicap
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -39 -36 -10 -13 0 -28 -4 -58 -188 9
2 39   10 64 1 -23 19 -5 -10 95 3
3 36 -10   5 34 -51 -7 -6 -16 -15 5
4 10 -64 -5   -5 -20 -21 1 -39 -143 8
5 13 -1 -34 5   -26 -19 -23 36 -49 6
6 0 23 51 20 26   29 44 -20 173 1
7 28 -19 7 21 19 -29   -56 -38 -67 7
8 4 5 6 -1 23 -44 56   -22 27 4
9 58 10 16 39 -36 20 38 22   167 2

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9 - Metcalf.

The sixth round will be played on Thursday 29th March

Club Pairs - February 23rd

The winners were Margaret Dash & David Alderson with runners up Linda & Paul Laughlin tying in second place with David and Janet Drinkwater.  Congratulations to you all.

Would board 2 be a good one for the Forum?  Most NS pairs made 6 Spades and only bid 2!  If EW had led hearts it would have been held to 5, nevertheless everyone missed game.  Board 10 had 5 EW, out of the 8, making 3H but one pair bid 4, were doubled and made 2 overtricks!

Teams of 4 Results

The results of the Teams of 4 competition on January 26th were 1st: Team Laughlin (by a country mile!), 2nd: Team Drinkwater, 3rd: Team Davies, 4th: Team Ulmer, 5th: Team Seavers, 6th: Team Alderson, 7th: Team Eaves and 8th: Team Sleightholme.  Many congratulations Paul, Linda, Derrick & Glyn.

As ever David rose to the occasion having to rearrange the movement from the simple 9 team to an awkward 8 team at the last minute and spent the hours before repreparing the movement cards. 

Shelley Round 4 Results

Round 4  (played on 12th January 2012) card IMPs, handicapped and accumulated Round 1, 2, 3 and 4 results.

 
THE SHELLEY 2011/12
Round 4 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -6 -3 8 7 11 -16 -6 -21 -26 8
2
6   0 4 11 6 -2 10 0 35 1
3
3 0   -15 -2 -17 -13 7 2 -35 9
4
-8 -4 15   5 11 2 -6 -6 9 3
5
-7 -11 2 -5   -12 11 8 22 8 4
6
-11 -6 17 -11 12   4 -17 0 -12 6
7
16 2 13 -2 -11 -4   -12 6 8 4
8
6 -10 -7 6 -8 17 12   12 28 2
9 21 0 -2 6 -22 0 -6 -12   -15 7
                       
 
Round 4 results after applying handicaps
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -6 -12 4 5 1 -18 -4 -28 -58 9
2
6   -9 0 9 -4 -4 12 -7 3 5
3
12 9   -10 5 -18 -6 18 4 14 3
4
-4 0 10   7 5 4 0 -9 13 4
5
-5 -9 -5 -7   -20 11 12 17 -6 6
6
-1 4 18 -5 20   12 -5 2 45 1
7
18 4 6 -4 -11 -12   -8 1 -6 6
8
4 -12 -18 0 -12 5 8   3 -22 8
9 28 7 -4 9 -17 -2 -1 -3   17 2
   
 
Combined Rounds 1, 2, 3 & 4 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1
  -31 -30 -6 -21 19 -49 -8 -59 -185 9
2
31 1 46 -2 -23 19 7 -16 63 3
3
30 -1 -9 29 -38 -2 -7 -12 -10 6
4
6 -46 9 -25 -11 -35 1 -28 -129 8
5
21 2 -29 25 -24 -12 -19 30 -6 5
6
-19 23 38 11 24 32 37 0 146 1
7
49 -19 2 35 12 -32 -42 -33 -28 7
8
8 -7 7 -1 19 -37 42 -24 7 4
9 59 16 12 28 -30 0 33 24   142 2

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9 - Metcalf.

The fifth round will be played on Thursday 9th February

Shelley Round 3 Results

Third round of the 2011/12 Shelley played on 8th December. When to stay silent and when to overcall! On Board 7 EW could have achieved 6H but how many were brave enough to outbid the NS spades?  Board 20 may have caused a few problems with West as dealer taking North's 1 Heart opener giving NS a much better score than if they had bid hearts themselves!

Round 3  card IMPs, handicapped and accumulated Round 1, 2 and 3 results.

 
THE SHELLEY 2011/12
Round 3 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -14 -1 1 -1 11 -14 -10 13 -15 6
2
14   27 16 -6 8 14 -8 -2 63 1
3
1 -27   2 -11 -9 -7 -21 4 -68 9
4
-1 -16 -2   -23 14 9 -2 -4 -25 7
5
1 6 11 23   7 -4 -28 4 20 4
6
-11 -8 9 -14 -7   -17 3 3 -42 8
7
14 -14 7 -9 4 17   -2 -4 13 3
8
10 8 21 2 28 -3 2   -5 63 1
9 -13 2 -4 4 -4 -3 4 5   -9 5
                       
 
Round 3 results after applying handicaps
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -14 -10 -3 -3 1 -16 -8 6 -47 9
2
14   18 12 -8 -2 12 -6 -9 31 1
3
10 -18   7 -4 -10 0 -10 6 -19 7
4
3 -12 -7   -21 8 11 4 -7 -21 8
5
3 8 4 21   -1 -4 -24 -1 6 4
6
-1 2 10 -8 1   -9 15 5 15 3
7
16 -12 0 -11 4 9   2 -9 -1 5
8
8 6 10 -4 24 -15 2   -14 -6 6
9 -6 9 -6 7 1 -5 9 14   23 2
   
 
Combined Rounds 1, 2 & 3 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1
  -25 -18 -10 -26 18 -31 -4 -31 -127 8
2
25 10 46 -11 -19 23 -5 -9 60 3
3
18 -10 1 24 -20 4 -25 -16 -24 7
4
10 -46 -1 -32 -16 -39 1 -19 -142 9
5
26 11 -24 32 -4 -23 -31 13 0 5
6
-18 19 20 16 4 20 42 -2 101 2
7
31 -23 -4 39 23 -20 -34 -34 -22 6
8
4 5 25 -1 31 -42 34 -27 29 4
9 31 9 16 19 -13 2 34 27   125 1

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9- Metcalf.

The fourth round will be played on Thursday 12th January

Bryan Baker Handicap Pairs - 20th November
A most enjoyable Sunday afternoon was had by all those playing in the Bryan Baker handicap pairs competition.  The winners were Michael Metcalf & Vic Bulley by 0.02% from the runners up Pat Andrews & John Whiteman.
Ladies' and Men's Pairs Events

Eight pairs entered each of the Ladies' and Men's pairs events on Thursday, November 24th. 

The winning ladies were Pat Andrews and Pam Ewan with runners up Shirley Elphick and  Deirdre Newsome just ahead of Sylvia Ulmer and Ann Stevenson.

The winning men were Robin Adey and Geoff Davies with Ivor Clarke and Mike Sherriff  tying with David Alderson and Alan Ashmore in second place.

Congratulations to you all.

Shelley Round 2 - Played 10th November

Apologies for the delay - the webmaster was out when they came through!

Shelley Round 2 - Played 10th November 2011

Second round of the 2011/12 Shelley. Board 27 may have caused some upsets, a small slam was on, some did not bid to game! Was it only Duplimate who found 7 Diamonds on Board 18?

Round 2 card IMPs, handicapped and accumulated Round 1 and 2 results.

 
THE SHELLEY 2011/12
Round 2 results (card IMPs before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -3 21 0 -13 17 -5 -9 -4 4 5
2
3   13 6 2 -1 5 0 1 29 3
3
-21 -13   -1 21 -5 -14 -10 -7 -50 8
4
0 -6 1   -18 -12 -30 -9 -6 -80 9
5
13 -2 -21 18   6 -23 -10 18 -1 7
6
-17 1 5 12 -6   9 11 -3 12 4
7
5 -5 14 30 23 -9   -12 -4 42 2
8
9 0 10 9 10 -11 12   5 44 1
9 4 -1 7 6 -18 3 4 -5   0 6
                       
 
Round 2 results after applying handicaps
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -3 12 -4 -15 7 -7 -7 -11 -28 8
2
3   4 2 0 -11 3 2 -6 -3 5
3
-12 -4   4 28 -6 -7 1 -5 -1 4
4
4 -2 -4   -16 -18 -28 -3 -9 -76 9
5
15 0 -28 16   -2 -23 -6 13 -15 7
6
-7 11 6 18 2   17 23 -1 69 1
7
7 -3 7 28 23 -17   -8 -9 28 3
8
7 -2 -1 3 6 -23 8   -4 -6 6
9 11 6 5 9 -13 1 9 4   32 2
   
 
Combined Rounds 1 & 2 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1
  -11 -8 -7 -23 17 -15 4 -37 -80 8
2
11 -8 34 -3 -17 11 1 0 29 3
3
8 8 -6 28 -10 4 -15 -22 -5 5
4
7 -34 6 -11 -24 -50 -3 -12 -121 9
5
23 3 -28 11 -3 -19 -7 14 -6 6
6
-17 17 10 24 3 29 27 -7 86 2
7
15 -11 -4 50 19 -29 -36 -25 -21 7
8
-4 -1 15 3 7 -27 36 -13 16 4
9 37 0 22 12 -14 7 25 13   102 1

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9- Metcalf.

The third round will be played on Thursday 8th December

Summer Cup Teams 2010

Team No.1:      David Alderson, Peter Collier, Beryl & Michael Metcalf
Team No.2:      David & Janet Drinkwater, John & Ann Whiteman
Team No.3:      Ivor Clarke, Pat Andrews, Ann Sleightholme, Pauline Goggin  
Team No.4:      John Eaves, Derek Skinner, Joan Bradshaw, Maureen Allard
Team No.5:      Mike Sherriff, Pam Ewan, Sylvia Ullmer, Ann Stevenson
Team No.6:      Paul & Linda Laughlin, Deirdre Newsome, Shirley Elphick
Team No.7:      Rachel Ashmore, Pam Allen, Derrick Balsom, Glyn Pugh
 
There will be 6x4 board matches played on June10,  July8,  July29 & August12 - scratch competition.


Captains to sort out subs if required otherwise refer to Mike.    

Arthur Bloxham Trophy
Arthur Bloxham Trophy

17 pairs took part in the competition for the Arthur Bloxham Trophy on Wednesday November 2nd.  Previously known as the restricted pairs competition this event is open only to regular club Wednesday afternoon players.  A Mitchell movement with the last round "arrow switched" was used.

The winners were Anthony Moore and Malcolm Roberts.  Many congratulations to you both.

Shelley Round 1 Results
Shelley Round 1 - Played 13th October 2011

9 teams, including 2 players from Chasetown and 2 players from Wolverhampton, took part in the first round of the 2011/12 Shelley.

Round 1 card IMPs and handicapped results.

 
THE SHELLEY 2011/12
Round 1 results (before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1
  -8 -11 1 -6 20 -6 9 -19 -20 5
2
8   -3 36 -1 4 10 -3 13 64 2
3
11 3   -15 -7 -3 4 -27 -19 -53 9
4
-1 -36 15   3 0 -24 -6 0 -49 8
5
6 1 7 -3   7 4 -5 6 23 4
6
-20 -4 3 0 -7   4 -8 -8 -40 7
7
6 -10 -4 24 -4 -4   -32 -11 -35 6
8
-9 3 27 6 5 8 32   0 72 1
9 19 -13 19 0 -6 8 11 0   38 3
   
 
Round 1 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1
  -8 -20 -3 -8 10 -8 11 -26 -52 9
2
8 -12 32 -3 -6 8 -1 6 32 2
3
20 12 -10 0 -4 11 -16 -17 -4 6
4
3 -32 10 5 -6 -22 0 -3 -45 7
5
8 3 0 -5 -1 4 -1 1 9 5
6
-10 6 4 6 1 12 4 -6 17 4
7
8 -8 -11 22 -4 -12 -28 -16 -49 8
8
-11 1 16 0 1 -4 28 -9 22 3
9 26 -6 17 3 -1 6 16 9   70 1

Teams: 1 - Drinkwater, 2 - Alderson, 3 - Ullmer, 4 - Elphick, 5 - Eaves, 6 - Sleightholme, 7 - Laughlin, 8 - Davies, 9- Metcalf.

The second round will be played on Thursday 10th November

Summer Cup Results

The final round was played on Thursday 11th August and it was a very tight finish with just 8 competition points separating the score of the first team with that of the last.  Congratulations Ivor and team with 19 points overall coming just one point ahead of the joint second placed teams with 18 points, David and Sylvia's teams.

  Round 4 and Cumulative Results
Team No. IMPs Competition points Total CP for the 4 rounds Position
1 +52 (1) 7+2+2+7 18 =2
2 +6 (5) 2+6+6+3 17 4
3 +24 (3) 6+4+1+5 16 5
4 -85 (7) 4+1+5+1 11 7
5 +7 (3) 5+7+3+4 19 1
6 -43 (6) 1+3+7+2 13 6
7 +40 (2) 3+5+4+6 18 =2

Team No.1 Janet & David Drinkwater, Rose Jessop, Olive Morgan, Tony Aspras
Team No.2 Glyn Pugh, Derrick Balsom, Michael & Beryl Metcalf, Joyce & Tony Brew, Michael Seavers
Team No.3 Rachael Ashmore, Pam Allen, Pauline Campbell, Pat Martin, Alan Ashmore, Michael Seavers
Team No.4 John Eaves, Derek Skinner, Clare Lloyd, David Alderson
Team No.5 Pat Andrews, Ivor Clarke, Shirley Elphick, Deirdre Newsome, Joan Bradshaw
Team No.6 Peter Collier, Dave Rowley, Pauline Goggin, Margaret Dash, Arthur Ballham, Leila Paull, Ann Sleightholme
Team No.7 Pam Ewan, Mike Sherriff, Sylvia Ullmer, Helen Jones, Alan Ashmore 

14th July - Summer Cup, 3rd Round Results

The Summer Cup third round was played on Thursday 14th July. 

  Round 3 and Cumulative Results
Team No. IMPs Competition points Total CP for the 3 rounds Position
1 -44 (6) 7+2+2 11 =4
2 +27 (2) 2+6+6 14 2
3 -55 (7) 6+4+1 11 =4
4 +26 (3) 4+1+5 10 7
5 -10 (5) 5+7+3 15 1
6 +63 (1) 1+3+7 11 =4
7 -7 (4) 3+5+4 12 3

Well how close is that! Only 5 competiton points separate the first from the last so the final round, to be played on Thursday 11th August, is all important.
.
Team No.1 Janet & David Drinkwater, Olive Morgan & Tony Aspras
Team No.2 Glyn Pugh & Derrick Balsom, Michael Metcalf & Michael Seavers
Team No.3 Rachael Ashmore & Pam Allen, Pauline Campbell & Pat Martin
Team No.4 John Eaves & Derek Skinner, Clare Lloyd & David Alderson
Team No.5 Pat Andrews & Ivor Clarke, Shirley Elphick & Deirdre Newsome
Team No.6 Margaret Dash & Arthur Ballham, Leila Paull & Ann Sleightholme
Team No.7 Pam Ewan & Mike Sherriff, Sylvia Ullmer & Helen Jones

Stone Match

The Stone match, played on Friday 17th June at Stone, was a very friendly affair.  18 pairs took part, 9 from Stafford and 9 from Stone.  The top pair scored 18 points, 2nd 17 points etc.  The full results are on the club notice board.  Stafford scored a total of 79 points to Stone's 94.  Stafford was represented by David and Janet(16), Ivor and Pat(14), Beryl and Michael(13), Mike and Pam(11), Polly and Geoff(8), Rachael and Pam(7), Olive and Ghayur(5), Tony and Rose(4), Sylvia and Ann(1).  How good to see members from both the afternoon and evening club sessions taking part.

Summer Cup - Round 1 & 2 Combined Results

The Summer Cup , Round 2 - played on Thursday 9th June. The results:

Team No.
Round 2 IMPs
Round 1 & 2 Competition Points
Position after both rounds
1
-42
7+2

3

2
+18
2+6

=4

3
+5
6+4

2

4
-46
4+1

6

5
+67
5+7

1

6
-17
1+3

7

7
+15
3+5

=4

Players on 9th June:

Team No.1 David & Janet Drinkwater, Tony Aspras & Olive Morgan
Team No.2 Derrick Balsom & Glyn Pugh, Joyce & Tony Brew
Team No.3 Rachael Ashmore & Pam Allen, Alan Ashmore & Michael Seavers
Team No.4 Derek Skinner & John Eaves, David Alderson & Clare Lord
Team No.5. Ivor Clarke & Pat Andrews, Shirley Elphick & Joan Bradshaw
Team No.6 Dave Rowley & Peter Collier, Pauline Goggin & Ann Stevenson
Team No.7 Mike Sherriff & Pam Ewan, Sylvia Ullmer & Helen Jones
 
Next round Thursday. 14th July

Summer Cup - Started May 12th

The Summer Cup started on Thursday May 12th with 7 teams taking part. The results:

Team No.
IMPs
Competition
Points
1
+50
7
2
-22
2
3
+12
6
4
+6
4
5
+8
5
6
-42
1
7
-12
3

Team No.1 David & Janet Drinkwater, Tony Aspras & Rose Jessop
Team No.2 Derreck Balsom, Glyn Pugh, Michael Seavers & Michael Metcalf 
Team No.3 Rachael Ashmore, Pam Allen, Pat Martin & Pauline Campbell
Team No.4 Derek Skinner, John Eaves, David Alderson & Clare Lloyd
Team No.5. Ivor Clarke, Pat Andrews, Shirley Elphick & Deirdre Newsome 
Team No.6 Dave Rowley, Peter Collier, Pauline Goggin & Ann Sleightholme
Team No.7 Mike Sherriff, Pam Ewan, Sylvia Ullmer & Ann Stevenson
 
Next round June 9th

The Cooke Trophy
The Cooke Trophy has been won by Ivor Clarke with David Drinkwater runner up and Mike Sherriff 3rd.
   

Master
Points

1st Ivor Clarke 490
2nd David Drinkwater 427
3rd Mike Sherriff 415

Congratulations to you all.

Dash Handicap Results

The final round of The Dash Competition was played on April 21st.  Ivor and David had an excellent final round and came in well ahead of the 2nd placed pair who had been in the lead at the start of the evening.

Points

1st    

Ivor Clarke & David Alderson

   25.00

2nd    

Pauline Goggin & Ann Sleightholme    

   17.85

3rd    

Michael & Beryl Metcalf

   14.60

Congratulations to Ivor & David

Individual Trophy - Results

The Individual Trophy, played on Wednesday 20th April,  has been won by Pat Andrews with Sylvia Ullmer second just ahead of Ivor Clarke in 3rd place. Congratulations to all three.  There were 16 players competing, the perfect number of this event.  Each player played 2 boards with each of the other 15 players, 30 boards altogether.  Something of a nightmare for David doing the scoring with each player submitting a scoresheet, some more legible than others!

Captain's team win the Shelley

Congratulations to the Captain and his team, David, Janet, Pat and Alan.  This is the second competition at the club  within a month where David has captained the winning team, Janet better clear a large area for all the cups!

Overall results for the Shelley

 
THE SHELLEY 2010/11
Final Results after 7 rounds and application of handicaps
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
Drinkwater 39 57 12 2 -21 48 80 3 220 1
Campbell 28 11 24 -12 -38 10 28 24 75 2
Eaves -27 -5 38 -3 21 46 -12 -5 53 3
Ullmer 25 -2 -24 -25 -3 5 14 48 38 4
Bradshaw 30 -11 -9 -57 5 11 13 2 -16 5
Davies -37 9 -24 -2 3 34 -38 25 -30 6
Alderson -30 -28 37 -39 27 -38 22 -25 -74 7
Laughlin 38 -11 -10 -34 -48 -46 41 -14 -84 8
Metcalf -22 -13 -28 38 -80 12 -41 -48 -182 9
Results of the Teams of 4 - Played 31st March

The winning team, by a couple of country miles, was David Drinkwater's followed by Pauline Campbell's with third, not far behind, Mike Sherriff's.  These three were the only teams, out of the eight, with positive scores for the evening!!!

Mixed Pairs Results - Played 22nd March

Congratulations to Margaret and Arthur for winning this closely contested event, less than two and a half percentage points separated first from third place.  In second place were Pam and Mike and third were Beryl and Michael.

Shelley Round 6 Results

Round 6, played 10th March, card IMPs, handicapped results and running total scores

  THE SHELLEY 2010/11
Round 6 results (before applying handicaps)
 
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1 -10 -25 21 -10 21 1 24 13 35
2 10 3 4 -18 -2 21 13 1 1
3 25 -3 -2 -7 -19 -2 -6 6 -8
4 -21 -4 2 -3 -4 22 25 26 43
5 10 18 7 3 14 2 17 17 88
6 -21 2 19 4 -14 -7 7 15 5
7 -1 -21 2 -22 -2 7 29 7 -1
8 -24 -13 6 -25 -17 -7 -29 -14 -123
9 -13 -1 -6 -26 -17 -15 -7 14 -71
   
  Round 6 - Results after applying handicap
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1   -15 -33 23 -13 16 -2 17 5 -2
2 15 0 11 -16 -2 23 11 -2 40
3 33 0 8 -2 -16 3 -5 6 27
4 -23 -11 -8 -8 -11 17 16 16 -12
5 13 16 2 8 12 2 13 12 78
6 -16 2 16 11 -12 -5 5 12 13
7 2 -23 -3 -17 -2 5 25 2 -11
8 -17 -11 5 -16 -13 -5 -25 -15 -97
9 -5 2 -6 -16 -12 -12 -2 15   -36
   
  Scores and positions after first six rounds when handicap has been applied
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
1   -11 -18 29 -27 5 -34 23 -22 -55 6
2 11 -20 -5 -55 7 11 17 -3 -37 5
3 18 20 28 -2 -31 9 21 16 79 2*
4 -29 5 -28 -1 -9 26 -39 18 -57 7
5 27 55 2 1 6 35 72 5 203 1
6 -5 -7 31 9 -6 38 -9 -4 47 4
7 34 -11 -9 -26 -35 -38 28 -29 -86 8
8 -23 -17 -21 39 -72 9 -28   -49 -162 9
9 22 3 -16 -18 -5 4 29 49   68 3

* Team 3 result after 5 matches will be adjusted later on

Teams:  Alderson, Bradshaw, Campbell, Davies, Drinkwater, Eaves, Laughlin, Metcalf & Ullmer
Ladies' Pairs - 3rd March
Ladies' Pairs - 3rd March

Congratulations to Pam Ewan and Pat Andrews on winning the Ladies' pairs event with Margaret Dash and Janet Drinkwater, the defending champions, as the runners up.  The event had been put off from the autumn and by happy coincidence 8 pairs had entered the pairs event and 8 pairs, mostly chaps, had not.  This led to a great arrangement the ladies played North/South and the gents played East/West.   The illustration does not reflect this correctly!!!

Shelley Round 5 Results

Round 5 (played 10th February 2011) card IMPs, handicapped results and running total scores.

18/3/2011 Apologies all, your webmaster had "cut and pasted" the wrong intermediate table on to the website, the handicaps themselves rather than the results after the handicaps!!!!  The running total table was correct.  Hopefully all correct now, only one keen reader spotted the mistake.

 
THE SHELLEY 2010/11
Round 5 results (before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
1   9 2 -5 8 19 8 27 -4 64
2 -9   4 -7 -19 9 -5 4 -4 -27
3 -2 -4   -18 -3 2 -13 -8 3 -43
4 5 7 18   8 8 13 14 1 74
5 -8 19 3 -8   0 -5 13 -6 8
6 -19 -9 -2 -8 0   6 -7 -14 -53
7 -8 5 13 -13 5 -6   -6 2 -8
8 -27 -4 8 -14 -13 7 6   -16 -53
9 4 4 -3 -1 6 14 -2 16   38
   
 
Round 5 - Results after applying handicap
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1   4 -6 -3 5 14 5 20 -12 27
2 -4 1 0 -17 9 -3 2 -7 -19
3 6 -1 -8 2 5 -8 -7 3 -8
4 3 0 8 3 1 8 5 -9 19
5 -5 17 -2 -3 -2 -5 9 -11 -2
6 -14 -9 -5 -1 2 8 -9 -17 -45
7 -5 3 8 -8 5 -8 -10 -3 -18
8 -20 -2 7 -5 -9 9 10 -17 -27
9 12 7 -3 9 11 17 3 17   73
   
 
Scores and positions after first five rounds when handicap has been applied
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1   4 15 6 -14 -11 -32 6 -27 -53 6
2 -4 -20 -16 -39 9 -12 6 -1 -77 9
3 -15 20 20 0 -15 6 26 10 52 3*
4 -6 16 -20 7 2 9 -55 2 -45 5
5 14 39 0 -7 -6 33 59 -7 125 1
6 11 -9 15 -2 6 43 -14 -16 34 4
7 32 12 -6 -9 -33 -43 3 -31 -75 8
8 -6 -6 -26 55 -59 14 -3 -34 -65 7
9 27 1 -10 -2 7 16 31 34   104 2

* Team 3 result after 4 matches will be adjusted later on

Teams: 1 - Alderson, 2 - Bradshaw, 3 - Campbell, 4 - Davies, 5 - Drinkwater, 6 - Eaves, 7 - Laughlin, 8 - Metcalf, 9 - Ullmer.

Bearn Qualifying

The session played on January 27th decided the Bearn qualifiers being:

  • Pat Andrews and Michael Seavers
  • Athur Ballham and Margaret Dash
  • Kath Adams and Nick Thorne
  • Pam Allen and Rachael Ashmore

First reserves: Beryl and Michael Metcalf

Second Reserves: Clare Lord and Ann Sleightholme

Club Pairs - Played 20th January

John Eaves and Derek Skinner were the winners of 2010/11 club pairs event played on January 20th.   One new name for the trophy boards and one second appearance - congratulations to you both.  Thanks to Mike 16 pairs competed and the top three places were keenly contested with less than 3 percentage points between them. Runners up were David and Janet Drinkwater by a very short head - 1 match point - from the third pair, 2009/10 men's pairs winners, Derrick Balsom and Glyn Pugh.

Shelley Round 4 - Played Thursday 13th January

The 4th round of the Shelley was played on Thursday 13th January with all 9 teams participating. 

Round 4 card IMPs, handicapped results and running total scores

 
THE SHELLEY 2010/11
Round 4 results (before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
1   4 22 7 -15 -8 -24 3 9 -2
2 -4   -4 -25 3 0 1 12 20 3
3 -22 4   -21 -10 -11 2 14 -7 -51
4 -7 25 21   12 11 3 -7 32 90
5 15 -3 10 -12   -1 12 34 9 64
6 8 0 11 -11 1   4 2 -13 2
7 24 -1 -2 -3 -12 -4   4 3 9
8 -3 -12 -14 7 -34 -2 -4   2 -60
9 -9 -20 7 -32 -9 13 -3 -2   -55
   
 
Round 4 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1   -1 14 9 -18 -13 -27 -4 1 -39
2 1 -7 -18 5 0 3 10 17 11
3 -14 7 -11 -5 -8 7 15 -7 -16
4 -9 18 11 7 4 -2 -16 22 35
5 18 -5 5 -7 -3 12 30 4 54
6 13 0 8 -4 3 6 0 -16 10
7 27 -3 -7 2 -12 -6 0 -2 -1
8 4 -10 -15 16 -30 0 0 1 -34
9 -1 -17 7 -22 -4 16 2 -1   -20
   
 
Scores and positions after first four rounds when handicap has been applied
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1   0 21 9 -19 -25 -37 -14 -15 -80 9
2 0 -21 -16 -22 0 -9 4 6 -58 7
3 -21 21 28 -2 -20 14 33 7 60 3*
4 -9 16 -28 4 1 1 -60 11 -64 8
5 19 22 2 -4 -4 38 50 4 127 1
6 25 0 20 -1 4 35 -5 1 79 2
7 37 9 -14 -1 -38 -35 13 -28 -57 6
8 14 -4 -33 60 -50 5 -13 -17 -38 5
9 15 -6 -7 -11 -4 -1 28 17   31 4

* Team 3 result after 3 matches will be adjusted later on. 

Teams: 1 - Alderson, 2 - Bradshaw, 3 - Campbell, 4 - Davies, 5 - Drinkwater, 6 - Eaves, 7 - Laughlin, 8 - Metcalf, 9 - Ullmer.

Shelley, Round 3 played 9th December 2010
Shelley, Round 3 played 9th December 2010
Shelley Round 3 - Played 9th December 2010

All 9 teams took part in the third round of the Shelley to celebrate the reopening of the club following the ice, snow and the car park resurfacing. Mike has done battle with the score cards, not all were in complete agreement!!!!!! 

Round 3 card IMPs, handicapped results and running total scores

 
THE SHELLEY 2010/11
Round 3 results (before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
1
  -1 6 -1 1 -7 2 -4 18 14
2
1   -6 -9 -10 1 -3 11 -1 -16
3
-6 6   5 -2 -13 5 11 1 7
4
1 9 -5   -9 13 16 -7 -3 15
5
-1 10 2 9   13 14 -8 1 40
6
7 -1 13 -13 -13   5 10 -3 5
7
-2 3 -5 -16 -14 -5   17 -6 -28
8
4 -11 -11 7 8 -10 -17   -21 -51
9
-18 1 -1 3 -1 3 6 21   14
   
 
Round 3 - Results after appyling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1
  -6 -2 1 -2 -12 -1 -11 10 -23
2
6 -9 -2 -8 1 -1 9 -4 -8
3
2 9 15 3 -10 10 12 1 42
4
-1 2 -15 -14 6 11 -16 -13 -40
5
2 8 -3 14 11 14 -12 -4 30
6
12 -1 10 -6 -11 7 8 -6 13
7
1 1 -10 -11 -14 -7 13 -11 -38
8
11 -9 -12 16 12 -8 -13 -22 -25
9
-10 4 -1 13 4 6 11 22   49
   
 
Scores and positions after first three rounds when handicap has been applied
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1   1 7 0 -1 -12 -10 -10 -16 -41
6
2 -1 -14 2 -27 0 -12 -6 -11 -69
8
3 -7 14 39 3 -12 7 18 14 76
1*
4 0 -2 -39 -3 -3 3 -44 -11 -99
9
5 1 27 -3 3 -1 26 20 0 73
2
6 12 0 12 3 1 29 -5 17 69
3
7 10 12 -7 -3 -26 -29 13 -26 -56
7
8 10 6 -18 44 -20 5 -13 -18 -4
5
9 16 11 -14 11 0 -17 26 18   51
4

* Team 3 result after 2 matches will be adjusted later on

Shelley Round 2 - Played 11th November 2010

Round 2 card, handicapped and running total scores Apologies for the delay, a little computer language problem with interpreting the results from Mike's spreadsheet onto the webmaster's spreadsheet.  In the process some of the handicapped results not correctly read by webmaster.

Something of a dream movement for the director as all 9 teams were present the move at the end of each round was the same every time, players down 2 tables, cards down 1!

  THE SHELLEY 2010/11
Round 2 results (before applying handicaps)
 
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
1
-4
17
0
21
17
-1
4
6
60
2
4
-2
11
-8
1
-14
-7
-9
-24
3
-17
2
14
-5
-5
-8
5
13
-1
4
0
-11
-14
12
-7
-10
12
21
3
5
-21
8
5
-12
0
-6
24
-6
-8
6
-17
-1
5
7
0
-2
5
12
9
7
1
14
8
10
6
2
-7
-6
28
8
-4
7
-5
-12
-24
-5
7
6
-30
9
-6
9
-13
-21
6
-12
6
-6
-37
 
Round 2 - Results after appling handicap
Team
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
1
  -9 9 2 18 12 -4 -3 -2 23
2
9   -5 18 -6 1 -12 -9 -12 -16
3
-9 5   24 0 -2 -3 6 13 34
4
-2 -18 -24   7 -14 -15 3 11 -52
5
-18 6 0 -7   -2 -6 20 -11 -18
6
-12 -1 2 14 2   0 3 9 17
7
4 12 3 15 6 0   -11 -11 18
8
3 9 -6 -3 -20 -3 11   5 -4
9
2 12 -13 -11 11 -9 11 -5   -2
 
Scores and positions after first two rounds when handicap has been applied
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Total
Pos
1  
7
9
-1
1
0
-9
1
-26
-18
=6
2
-7
 
-5
4
-19
-1
-11
-15
-7
-61
9
3
-9
5
 
24
0
-2
-3
6
13
34*
3*
4
1
-4
-24
 
11
-9
-8
-28
2
-59
8
5
-1
19
0
-11
 
-12
12
32
4
43
2
6
0
1
2
9
12
 
22
-13
23
56
1
7
9
11
3
8
-12
-22
 
0
-15
-18
=6
8
-1
15
-6
28
-32
13
0
 
4
21
4
9
26
7
-13
-2
-4
-23
15
-4
 
2
5

* Team 3 result after 1 match will be adjusted later on

Cooke Bowl 2009/2010 Results
The Cooke Bowl is awarded for the most master points gained over 12 months, April - March.
-
1st    Mike Sherriff
2nd    Ivor Clarke
3rd    Pat Andrews
-
Congratulations to Mike, Ivor and Pat.
Individual Trophy 2010

Played 21st April 2010

Congratulations, Ivor, winner of the individual competition on Wednesday 21st April.  Margaret Dash and John Sheppee were joint equal runners up.

Shelley Result 2009/10

Following the final round of the competition played on 13th May the results are:

1st  Team Davies

2nd Team Alderson

3rd Team Laughlin

Congratulations all.  The final result, after applying the handicaps to the combined scores over the 6 months period of the competition, can be seen on the results page..

Bryan Baker Trophy Results

Played 6th June 2010

1st - Rachael Ashmore & Ghayur Zaidi

2nd - David Drinkwater & Mike Sherriff

3rd - Leila Paull & Ivor Clarke

Congratulations to you all. (Apologies Pat and Leila for earlier error.)

SUMMER CUP - Final Results

Results of  rounds 1, 2, 3 and 4 played on 10th June, 8th & 29th July, 12th August

 
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Place
       
   
Team No 1: (Alderson)
+58
-9
-13
-7
+29
=3rd
Team No 2: (Drinkwater)
-78
-56
+25
-19
-128
7th
Team No 3: (Clarke)
+16
-15
-41
+11
-29
6th
Team No 4: (Eaves)
0
0
+13
+17
+30
2nd
Team No 5: (Sherriff)
-1
+39
+37
-46
+29
=3rd
Team No 6: (Laughlin)
+5
-4
-34
+5
-28
5th
Team No 7: (Ashmore)
0
+45
+13
+39
+97
1st

Congratulations to team 7, Rachael, Pam, Derrick & Glyn, winners of the Summer Teams Cup 2010

Shelley Round 1 played 14th October 2010

Eight of the nine teams entered played in the first round of the Shelley.  The actual scores, shown in red - to check against your score card, are given below together with the handicaps.  The total shown is for the results after the application of the handicaps.

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Total
IMPs

Pos
1  
+21, -5
 
-5, 2
-14, -3
-7, -5
-2, -3
+11, -7
-16, -8
-41
7
2
-21, +5
   
-21, +7
-15, +2
-2, 0
-1, +2
-4, -2
+8, -3
-45
8
3                      
4
+5, -2
+21, -7
   
+9, -5
+12, -7
+12,-5
-22, -9
+1, -10
-7
5
5
+14, +3
+15, -2
 
-9, +5
 
-8, -2
+18, 0
+16, -4
+20, -5
+61
1
6
+7, +5
+2, 0
 
-12, +7
+8, +2
 
+20, +2
-14, -2
+17, -3
+39
2
7
+2, +3
+1,-2
 
-12, +5
-18, 0
-20, -2
 
+15, -4
+1, -5
-36
6
8
-11, +7
+4, +2
 
+22, +9
-16, +4
+14, +2
-15, +4
 
0, -1
+25
3
9
+16,+8
-8,+3
 
-1, +10
-20, +5
-17, -3
-1, +5
0, -1
 
+4
4

Board 14, shown above, was an interesting one having the potential for a big swing, dealer - East, vulnerabilty - none.  A North/South small slam in Spades was on as was an East/West small slam in hearts!  North's courage to bid 6 Spades with only 4 points was the deciding factor.

County News

The Laughlin team top of Division 2 in Staffs and Shrops league.

Club Pairs

Played 18th February 2010 having been postponed from January due to the weather

1st Mike Sherriff and Pam Ewan

2nd Linda Laughlin and Dave Rowely

3rd David Alderson and Peter Collier