Recent Updates
Current Courses
23rd May 2018 12:31 BST
Home Page
23rd May 2018 12:25 BST
Competition Winners
23rd May 2018 10:31 BST
> Ladders 2018-2019
21st May 2018 15:34 BST
Building our future
15th May 2018 11:37 BST
Improvers
12th May 2018 21:41 BST
Competition Winners
Competition Winners 2017-2018

Rose Bowl

Championship Teams

Nigel Birks, Liza Furnival, Emily Middleton & Diana Nettleton

Eve Stockwell Bowl

Swiss Teams

Carol Benzie, Peter Briggs, Lorraine Jones & Aleks Lishkov 

Winnie Ling

Mixed Pairs

Nigel Birks & Liza Furnival

Beck Salver

Championship Pairs

Irina Woods & Irene Holland

Thompson Trophy

Individual

Sue Smith

Morrie Marsh

Novice Pairs

 

Meltzer Trophy

Rubber Bridge Knock-Out

Diane Thorne & Peter Randall

John Simpson Trophy

Men’s Pairs

Michiel Cottaar & David Bygott

Doreen Simpson Trophy

Ladies’ Pairs

Claire Macdonagh & Irina Woods

Roger Hughes Trophy

Most Improved Player

TBA at the AGM

Monday Morning Ladder

Individual best 21 results. Points awarded

according to the number of pairs that you beat.

Linda Edwards

Tuesday Morning Ladder

Total Master Points awarded to each pair for

their best 15 sessions.

Gwen Turner & John Turner

Wednesday Gentle Duplicate Ladder

Average of best 21 percentage scores Beryl Buckley

Wednesday Teams Ladder

Total of best 6 IMP scores out of 10 possible events

Kathy Talbot

Lew Braham Trophy

Wednesday Evening Pairs Ladder.

Average of best 15 percentage scores.

Aleks Lishkov

Thursday Gentle Duplicate Ladder

Average of best 21 percentage scores Sandra Devaney

Friday Morning Ladder

Total Masterpoints in 21 best sessions

Diane Coe

Friday Teams Ladder

Total of best 6 IMP scores out of 12 possible events.

Liza Furnival

Sheila Greenwood Trophy

Friday Evening Pairs Ladder.

Average of best 16 percentage scores.

Aleks Lishkov

Competition Winners 2016-2017

 

Rose Bowl

Championship Teams

John Deech, Krys Kazmierczak, Andy King and Sandra Nicholson

Eve Stockwell Bowl

Swiss Teams

Julie Anderson, Matthew Wilkinson, Robert Gasser, John Cecil and Alison Withers Green

Winnie Ling

Mixed Pairs

Cliff Pavelin and Moira Pavelin

Beck Salver

Championship Pairs

Michiel Cottaar and Peter Litchfield

Thompson Trophy

Individual

Irina Woods

Morrie Marsh

Novice Pairs

Ian and Christine Bishop

Meltzer Trophy

Rubber Bridge Knock-Out

Sandra Nicholson and Andy King

John Simpson Trophy

Men’s Pairs

Phil Bacon and Bill Timms

Doreen Simpson Trophy

Ladies’ Pairs

Liza Furnival and Rita Todd

Roger Hughes Trophy

Most Improved Player

Sue Burge

Monday Morning Ladder

Individual best 21 results. Points awarded according to the number of pairs that you beat.

Howard Arnes

Tuesday Morning Ladder

Total Master Points awarded to each pair for their best 15 sessions.

Joan Bailes and Rosemary Young

Wednesday Teams Ladder

Total of best 6 IMP scores out of 10 possible events

Matthew Covill and Diana Nettleton

Lew Braham Trophy

Wednesday Evening Pairs Ladder. Average of best 15 percentage scores.

Aleksander Lishkov

Friday Morning Ladder

Total Masterpoints in 21 best sessions

Diane Coe

Friday Teams Ladder

Total of best 6 IMP scores out of 12 possible events.

Diana Nettleton and Matthew Covill

Sheila Greenwood Trophy

Friday Evening Pairs Ladder.

Average of best 16 percentage scores.

Matthew Covill

2017 AGM prizewinners