0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2018
Website Information

Please check information displayed. To request any additions / amendment / removal of information, please contact      Stephen Brown

OBA Competitions 2018-2019

Oxford BC

County Pairs – Semi 27th January 2019

County Pairs – Final 17th March 2019

Mixed Pairs – 7th April 2019

Abingdon BC

Swiss Pairs – 2nd December 2018

Wallingford BC (Roke)

Harwell Cup – 17th February 2019

 Yarnton BC

Mens Pairs & Ladies Pairs – 28th March 2019 – Thursday Evening 7:30pm

Please use the sub menu under Competitions to see more information and previous results. Click on the competitions listed above to access the relevant entry form
 
Club TD Training
Club TD Training
EBED is working together with Bridge Clubs to organise club director training courses.
Information can be found on our website http://www.ebedcio.org.uk/td-training including a full course calendar for all venues and dates
Please book directly online, or to contact Richard via email : richard@ebu.co.uk
 
Recent Updates
County Teams
18th Dec 2018 17:49 GMT
Tollemache
16th Dec 2018 17:36 GMT
Home
16th Dec 2018 15:39 GMT
Club & County News
9th Dec 2018 22:27 GMT
Match Reports 2017-2018
Match Reports 2017-2018
Match Reports 2017-2018

National Inter County Teams Finals - B Teams win their Final

The Oxfordshire B and C teams having both won their divisions of the Midland Counties Leagues, and qualified to play in the Inter-County Leagues Final against the winners of the B and C team leagues from the other regional county leagues that take place across the country.  This event took place on 24 June near Coventry, and the selectors invited the following players to represent the county:

B team - results

Adrian Lambe/Ron Quainton
Alastair Gidman/Lorna Swadling
Andrew/Dinah Lintott
Gillian Lonsdale/Nigel Wilkes

C team - results

Annabel Wade/Lawrence Haines
David Stead/David Watkins
Helen Lawton-Smith/John Slater
Malcolm Currie/Peter Litchfield

Reserves (for both teams) Sandra Nicholson/Krys Kazmierczak

 

Oxfordshire wins two Dawes (Midlands) League titles!

Midland County Leagues:         Division 1          Division 2         Division 3

With good results in the final rearranged match against Gloucestershire on Sunday 18 March, Oxfordshire's B-team won the Porter Trophy (5 VPs clear of Glos) and the C-team chalked up another Markham Trophy triumph, having won all seven games in the 2017-18 season. Congratulations to all the players who represented those two teams during the season. They qualify to represent the Midlands in the Inter-County League Finals this summer.  The A-team finished 6th in the Dawes after a 4-16 loss to Glos. The B-team beat Glos 13-7 and the C-team won 14-6.  A report from Alan Wilson appears Match Report 2018 April_Oxfordshire_vs._Gloucestershire.pdf   The teams were as follows: 

 

 A-team B-team C-team
Chris Wilson 
& Christopher Whitehouse
John Deech
& Robert Procter
Michiel Cottaar
& David Bygott
Alan Wilson
& Steve Noble 
Lorna Swadling
& Alastair Gidman
David Watkins
& David Stead
Tim Dickinson
& Nick Smith
Sandra Nicholson 
& Krys Kazmierczak
Malcolm Currie
& Peter Litchfield

Aleks Lishkov 
& Ian Angus

Adrian Lambe 
& Ron Quainton
Helen Lawton-Smith
& John Slater
Reserves
TBC

Results of county match v Leics (8 April 2018)

In the home match against Leicestershire on Sunday 8 April, our A-team won 15-5, the B-team won 16-4 and the C-team won 11-9 - well done, all!  A report from Emily Middleton appears Match Report 2018 April_Oxfordshire_vs_Leicestershire.pdf . The teams were as follows:

 

 A-team B-team C-team

Michael Robinson 

& Robert Procter

Dinah Lintott

& Andrew Lintott

David Watkins

& David Stead

Alan Wilson

& Steve Noble 

Lorna Swadling

& Alastair Gidman

Jo Murray

& Colin Jones

Emily Middleton

& Nick Smith

Liza Furnival

& Nigel Birks

Malcolm Currie

& Peter Litchfield

Mary-Ann Sheehy 
& Christopher Whitehouse

Adrian Lambe 

& Ron Quainton

Sandra Nicholson 

& Krys Kazmierczak

Reserves
TBC

 

Results of county match v Derbys (18 Feb 2018)

In the match against Derbyshire on Sunday 18 February, the Oxon A-team lost 2-18, the B-team lost 9-11, while the C-team won 11-9 to maintain its excellent chance to win this season's Markham Trophy. 

 

 A-team B-team C-team
Michael Robinson 
& Robert Procter
Adrian Lambe
& Ron Quainton
David Watkins
& David Stead
Alan Wilson
& Chris Cooper
Lorna Swadling
& Alastair Gidman
Gillian Lonsdale
& Colin jones
Liza  Furnival
& Nigel Birks
Mattthew Covill 
& Ian Angus
Malcolm Currie
& Peter Litchfield

Mary-Ann Sheehy 
& Christopher Whitehouse

John Williams 
& Chris Wilson
Helen Lawton-Smith 
& John Slater
Reserves
TBC

Results of county match v Worcs (14 Jan 2018)

In the match against Worcestershire on Sunday 14 January, our A-team won 13-7, our B-team won 14-6 and our C-team won 17-3. A report by John Williams appears Match Report 2018 Jan_Worcestershire_vs_Oxfordshire.pdf. 

 

 A-team B-team C-team
Michael Robinson 
& Robert Procter
Alan Wilson
& Steve Noble
Adrian Lambe
& Ron Quainton
Laura Covill
& Siyu Ren 
Liza Furnival 
& Nigel Birks
Alastair Gidman
& Lorna Swadling
Kathy Talbot 
& Denis Talbot
Mattthew Covill 
& Aleks Lishkov
Krys Kazmierczak 
& Sandra Nicholson

Mary-Ann Sheehy 
& Christopher Whitehouse

John Williams 
& Chris Wilson
Helen Lawton-Smith 
& John Slater
Reserves
TBC

Teams for county match v Glos (10 Dec 2017, 2 pm, at home)

The teams selected for the home match against Gloucestershire on Sunday 10 December at the Oxford Bridge Club, starting at 2.00pm. are as follows:

 

 A-team B-team C-team
Michael Robinson 
& Robert Procter
Michiel Cottaar
& Peter Litchfield
Lawrence Haines 
& Peter Finbow
John Williams 
& Chris Wilson 
Dinah Lintott 
& Andrew Lintott
Gillian Lonsdale 
& Nigel Wilkes
Alan Wilson 
& Nick Smith
Mattthew Covill 
& Chris Whitehouse
Krys Kazmierczak 
& Sandra Nicholson

Liza Furnival 
& Nigel Birks

Adrian Lambe 
& Ron Quainton
Helen Lawton-Smith 
& John Slater
Reserves
TBC

 Oxfordshire team wins Group B at the Tollemache Qualifier

The EBU’s main inter-county event took place on 18-19 November in Solihull. For the 2nd year running, Oxfordshire topped its group and so qualified for the final in February. Oxon scored 100 VPs with Lancashire 2nd on 98 VPs, Avon 3rd on 94 VPs and top seeds Middlesex 4th on 90 VPs. Full results are on the EBU website.  The following pairs represented the county and have been selected for the Final: Alan Wilson (capt)/Chris Cooper, Aleks Lishkov/Ian Angus, Christopher Whitehouse/Mary-Ann Sheehy, Emily Middleton/ Nick Smith, Michael Robinson/Robert Procter. 

Results of county match v Warks (12 Nov 2017)

Our A-team lost to a strong Warks team 3-17 and the B-team also lost 8-12. But the C-team, as so often, showed their "betters" the way with a 13-7 win. A report from John Williams appears Match Report 2017 Nov_Warwickshire_vs_Oxfordshire.pdf . The teams were as follows: 

 A-team B-team C-team

Michael Robinson

& Robert Procter

John Williams

& Chris Wilson

David Stead

& David Flower

Mary-Ann Sheehy

& Chris Whitehouse

Kathy Talbot

& Denis Talbot

Jo Murray

& Annabel Wade

Alan Wilson

& Chris Cooper

Liza Furnival

& Nigel Birks

Krys Kazmierczak

& Sandra Nicholson

Nick Smith

& Emily Middleton

Lorna Swadling

& Alastair Gidman

Helen Lawton-Smith

& John Slater

Reserves
TBC

Results of county match v Staffs & Shrops (8 Oct 2017)

The county A-team lost 9-11 in the 2nd Dawes League match of the 2017-18 season but the B-team and the C-team both won 16-4. A report by Aleks Lishkov appears Match Report 2017 Nov_Oxfordshire_vs_Staffordshire.pdf. The teams were as follows:

 A-team B-team C-team

Michael Robinson

& Robert Procter

John Williams

& Chris Wilson

David Stead

& David Flower

Liza Furnival

& Nigel Birks

Mary-Ann Sheehy

& Chris Whitehouse

Gillian Lonsdale

& Nigel Wilkes

Aleks Lishkov

& Ian Angus

Steve Noble

& Claire MacDonagh

Lorna Swadling

& Alastair Gidman

Nick Smith

& Alan Wilson

Michiel Cottaar

& Peter Litchfield

Helen Lawton-Smith

& John Slater

 

Reserves
TBC

 

Oxfordshire team results from county match v Nottinghamshire (10 Sept 2017)

The county team that took on Notts at Nottingham B.C. in the first game of the new Dawes League season  had mixed success.   The A-team lost 8-12; the B-team won 20-0 and the C-team won 15-5.   A report by John Williams appears Match Report 2017 Sep_Nottinghamshire_vs_Oxfordshire.pdf.   This was the line-up:

 A-team B-team C-team

Michael Robinson

& Robert Procter

Emily Middleton

& Tim Dickinson

David Stead

& David Flower

Liza Furnival

& Nigel Birks

Alan Wilson

& Adrian Lambe

Gillian Lonsdale

& Colin Jones

Mary-Ann Sheehy

& Chris Whitehouse

Kathy Talbot

& Matthew Covill

Annabel Wade

& Lawrence Haines

John Williams

& Chris Wilson

Michiel Cottaar

& Peter Litchfield

Nigel Wilkes

& John Slater

 

 
,

Results of county match v Derbyshire (2 April 2017)

The three Oxfordshire teams achieved narrow wins in the final county match of the 2016-17 season.  The A-team won 11-9, the B-team 13-7 and the C-team 11-9. These results ensured that the B and C-teams finished in 2nd place in their respective divisions.  These were the teams:

 A-team B-team C-team

Emily Middleton

& Nick Smith

Lorna Swadling

& Alastair Gidman

Peter Finbow

& Malcolm Currie

Kathy Talbot

& Denis Talbot

Steve Noble

& John Williams

Jo Murray

& Colin Jones

Alan Wilson

& Chris Cooper

Diana Nettleton

& Matthew Covill

Andy King

& Peter Litchfield

Aleks Lishkov

& Chris Wilson

Mary-Ann Sheehy

& Chris Whitehouse

Liza Furnival

& Nigel Birks

 

Reserves
Joan & Mike Bennett