Northamptonshire Contract Bridge Association
Northamptonshire Contract Bridge Association
 
Bulletin

Lakeland and Kettering Trophy

Competitions were held on Sunday 29th October 2017.

Click in results for individual sessions and here for overall Lakeland Trophy result and here for overall Kettering Trophy result.

 

2017/2018 Broke Cup - county teams of four competition - the draw has been made!

Click here for draw and here for rules,

 

47th Beds & Northants Congress was held over the weekend 9th and 10th September 2017.

Blue Pointed Championship Pairs was on Saturday 9th September click here for results and Green Pointed Swiss Teams on Sunday 10th September click here for results.

Murchie-Lerner Trophy

Congratulations to Andrew Bisson and Sue Cooke who were the highest ranked Northants pair in the Northants Blue Point Swiss Pairs event held on 19th August 2017. Click Results section for full details.

The county entered a team for the Tollemache Cup which is the inter-county championships for teams of eight. The qualifying round was held in November 2016. Links to the EBU results are here and here. Mike Trask has also written the attached here.

 

Results for Broke Cup and Betts Bowl are going to be loaded on to the EBU website.

For links see under competitions or in the league box on the front page of the website.

 

Kettering Bridge Club's Charity Salver 27th August 2016

Duplicate pairs event in aid of the Kettering and District Stroke Group

Click here for results

 
Recent Updates
Archive results
27th Nov 2017 14:20 GMT
Eastern Counties League
27th Nov 2017 14:20 GMT
Bulletin
20th Nov 2017 12:07 GMT
2017-18 Competitions
20th Nov 2017 12:04 GMT
 
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2017
 
Broke Cup

Northants CBA Roll of Honour

 

Broke Cup, since 1963

 

The county teams of 4 knock-out competition (green point) – Pachabo qualifier.

 

2017 Tim Durdin, Marcus Witt, Trevor Thrower, Tony Hough
2016 Robert Miller, Daniel Baines, Jim Deacon, Chris Wormleighton
2015 Robert Miller, Daniel Baines, Jim Deacon, Chris Wormleighton
2014 Jim Deacon, Robert Miller, Daniel Baines, Chris Wormleighton

2013

Jim Deacon, Robert Miller, Daniel Baines, Chris Wormleighton

2012

Maggie Jones, Jim Bainbridge, James Dutton, Shirley Dutton, David Flower

2011

Jim Deacon, Robert Miller, Daniel Baines, Chris Wormleighton, Trevor Thrower, Mark Hodgson

2010

Jim Deacon, Trevor Thrower, Robert Miller, Daniel Baines, Chris Wormleighton

2009

Mark Tilley, Mike Trask, Karl Farquhar, Ufuk Cotuk

2008

Mark Tilley, Mike Trask, Karl Farquhar, Ufuk Cotuk

2007

Graham Dolby, Simon Few, Ian & Liz Coltman

2006

Richard Gibson, Eifion Jones, Malcolm Orr-Ewing, Ian James

2005

Chris Heames, Ben Gibson, Berry Hedley, Graham Hedley

2004

Robert Miller, Daniel Baines, Jim Deacon, Chris Wormleighton

2003

Alistair Brodie, Trevor Thrower, Jo Skillern, Peter Fountain

2002

Robert Miller, Daniel Baines, Jim Deacon, Chris Wormleighton

2001

Alistair Brodie, Don McFarlane, Jo Skillern, Peter Fountain, Charlie Melvin

2000

Alistair Brodie, Don McFarlane, Jo Skillern, Peter Fountain

1999

Alistair Brodie, Don McFarlane, Jim Deacon, Bill Taylor, Susan Deacon

1998

Mike Wiggins, Graeme Winterburn, Margaret Bryant, Trevor Wray

1997

John Young, Charles Pickard, Jim Deacon, Bill Taylor

1996

John Young, David Mathews, Jim Deacon, Bill Taylor

1995

John Young, David Mathews, Jim Deacon, Bill Taylor

1994

John Young, David Mathews, Sarah Scarborough, Andrew Scarborough

1993

Peter Fountain, Jo Skillern, Bob Vajda, Margaret Dowell

1992

John Walshaw, Peter Coleman, Peter Hindley, Bill Markham

1991

John Young, Jim Deacon, Trevor Thrower, Pat Long

1990

Ian & Liz Coltman, Andrew & Sarah Scarborough

1989

J Young, C Pickard, S Hamill, J Deacon, C Shepherd

1988

BM Barrett, AJW Benn, P Gupta, P Brunsch, S Raven, R Pool

1987

WJ Markham, A Melbourne, JP Walshaw, PR Hindley

1986

WJ Markham, Mrs E Manning, JP Walshaw, PR Hindley

1985

BM Barrett, JM Clark, AJW Benn, P Gupta, J Blandon, BC Smith

1984

PR Hindley, JP Walshaw, WJ Markham, G Walshaw

1983

DH Dyer, RC Howie, JR Sansom, A Whelan

1982

PR Hindley, JP Walshaw, Mr and Mrs R Baker

1981

PR Hindley, JP Walshaw, Mr and Mrs R Baker

1980

DI Betts, CE Grayson, Mr and Mrs I Ferguson, CN Wiggins, P Fountain

1979

DI Betts, CE Grayson, I Ferguson, P Fountain, M Carmichael

1978

DI Betts, CE Grayson, CN Wiggins, M Carmichael, P Fountain

1977

DI Betts, CE Grayson, CN Wiggins, M Carmichael, P Fountain

1976

P Gupta, AJW Benn, JM Clark, BC Smith

1975

P Gupta, AJW Benn, DC Stringer, BM Barrett

1974

DI Betts, R Parker, CE Grayson, P Fountain, DP Simpson, CN Wiggins

1973

DI Betts, R Parker, CE Grayson, P Fountain, DP Simpson, CN Wiggins

1972

GW Laing, G Walshaw, Mr and Mrs JR Manning

1971

L Shulman, JG Bradley, BM Barrett, JE Blandon

1970

GW Laing, G Walshaw, JR Manning, JG Bradley

1969

Mr and Mrs PA Broke, Mr and Mrs WR Upcott Gill

1968

Mr and Mrs PA Broke, Mr and Mrs WR Upcott Gill

1967

Mrs EA Beard, Mrs EV Corps, B White, MA Wilson

1966

HA Cherry, DO Eden, GH Denton, RR Garrett

1965

GW Laing, G Walshaw, Dr and Mrs D Miller

1964

L Shulman, J Charlton, GH Denton, RR Garrett

1963

HA Cherry, DO Eden, Dr D Miller, G Walshaw