Kent Contract Bridge Association
 
BULLETIN

See "County Business" for Committee Minutes.

The website needs to be updated constantly.

Please would you check your Club Details so that they can be updated if necessary.

Are there any Bridge Teachers who would like to be included? 

Please click here to email details.

 
Recent Updates
Home Page
25th Feb 2017 14:32 GMT
Trophy Winners
24th Feb 2017 13:35 GMT
Tollemache Cup
24th Feb 2017 13:09 GMT
Committee Minutes
24th Feb 2017 12:37 GMT
 
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2017
 
Archives

New additions are made to the Archive section when there are new trophy and competition winners and when information on past members comes to light.  If you have any old documents or information that could help to expand this section and complete our history please contact Gerald Soper who would be very pleased to hear fom you, thank you.

 
Welcome to Kent Contract Bridge Association
County Events
Green Pointed Swiss Pairs

Kent's One Day Green Pointed Swiss Pairs is being held at Tunbridge Wells BC on Sunday 5th March, 11am start.

To enter online please click here.  Please click here for a printable entry form.

A list of players entered can be found at the bottom of the online entry form pages.

Last updated : 17th Feb 2017 14:43 GMT
George Griffiths - Seniors Pairs

Kent's Seniors Pairs is being held at Tunbridge Wells BC on Sunday 2nd April, 11am start.

Open to all Primary and Associate members* born in or before 1957

To enter online please click here.  Please click here for a printable entry form.

A list of players entered can be found at the bottom of the online entry form pages.

* Associate membership of Kent is just £5 and lasts for our competition year which runs from April 1st - 31st March 2018

Last updated : 17th Feb 2017 14:42 GMT
Larsky Cup Finalists

The final of the Larsky Cup will be held on Saturday 25th March at TWBC.

The top four pairs from the final qualify to represent Kent in the Corwen Trophy in June.

Please click here for a list of the finalists.

Last updated : 25th Feb 2017 14:32 GMT
Metropolitan Cup

Jeremy Willans, KCBA Match Captain, is inviting anyone who wishes to be considered for the Kent teams competing in the Metropolitan Cup to register their interest.

The Metropolitan Cup is competed for by the Home Counties and has three flights. 'A' and 'B' are teams of 12 and the 'C' flight is for teams of 8 and is restricted to players below the rank of Premier Life Master.

The event will be held on Sunday 8th October at the East Grinstead Sports Club starting at 1pm.    Please click here to email Jeremy Willans

Last updated : 17th Feb 2017 14:51 GMT
National Events
National Pairs

The format of the EBU's National Pairs competition changed last year. Previously heats were held at clubs but now entry is made direct to the EBU for Regional Finals held across the country on 12th March.

Tunbridge Wells BC are holding a session.

For more information and the entry form please click here.

Last updated : 17th Feb 2017 14:51 GMT
Portland Pairs

The Portland Pairs is an EBU green pointed mixed pairs competition held at venues across the country on Sunday 19th March.

Tunbridge Wells BC are holding a session starting at 12pm.

For further details and an entry form please click here here to be taken to the EBU's website.

Last updated : 17th Feb 2017 14:52 GMT
Club Events
Ashford Blue Pointed Swiss Teams

Charlton-Brooks Cup

Saturday 11th March 1.30pm

Please click here to be taken to the entry form on Ashford BC's website.

Last updated : 17th Feb 2017 14:52 GMT
Information / News
Bridge in Schools

The Times published an article on 3rd December entitled  'Anyone for bridge? Card games are the latest big deal in schools'  highlighting Weald Community Primary School where Kent member Anton Mauve set up a lunchtime club and fellow Kent member Jim Garlinge passes on his knowledge of the game to young enthusiasts.  

If you would like help or further information on setting up a club in your local school please contact Diane Rogers, Kent's Youth Office or Stephen Pierce.

Please click here to be taken to the full article in the Times.

Last updated : 17th Feb 2017 14:53 GMT
Archive Section

Biographies of the first KCBA committee formed in 1938 are now available to view in the archive section.

Last updated : 17th Feb 2017 14:53 GMT
Click for the latest results
Entry Forms
Entry forms are available to download via the 'Calendar' tab. You may also enter online via the 'Online Entry Forms' tab.
Corbett Cup

Congratulations to the Tunbridge Wells 'A' team of Colin Wilson, Gerald Soper, Jeremy Willans, Ian Draper, Steve Barnfield, Frances Connell, Andrew Cairns, Espen and Helen Erichsen on winning the Corbett Cup. They will go on to represent Kent in the Garden Cities Trophy, the regional finals are in May.

Corbett Plate

Congratulations to the Farnborough 'B' team of Norman Inniss, Christine Kempton, Mike Rafferty, Liz Blande, Marian Hunt, Brad Featherman, John Amor, Michael Collins, Mark and Barbara Howarth on winning the Corbett Plate and gaining promotion to the Cup.

Mitchell Salver

Congratulations to the Gravesend team of Colin Washbrook, Carol Hawkins, Peter Stacey, Devi Breeze, John Smith, David Summerfield, Harry Tuff and Christine Stacey on winning the Mitchell Salver.  They have now gained promotion to the Corbett Plate for next season along with Folkestone who finished 4 VPs behind in second place.

Annual Master Point Competition

The EBU have published the Annual Club Champions and Annual Master Point Ranking Lists. Click here to view the complete lists on their website.

Congratulations to the prize winners from Kent -

Level 1: National 9th Bill Gardner
Level 3: National 6th John Walker
Level 4: Kent 1st Mark Mortimer
  2nd Elaine Cartledge
  3rd Konrad Mau
  4th Janet Davies
Level 5: Kent 1st John Gibbons
  2nd Terry Bayley
  3rd Peter Bibb
  4th Cynthia Allan
Level 6: Kent 1st Selma Pickup
  2nd Cor Segers
  3rd Chris Coleman
  4th Anton Mauve
Tollemache Cup Final

The final took place over the weekend of 11th/12th February in Solihull. The Kent team of Norman Selway, Kay Preddy, Gerald Tredinnick, Derek Patterson, Gerald Soper, Colin Wilson, Pat Collins, Peter Law, Mike Hampton, Michael Prior and NPC Jeremy Willans finished in second place, tied with Middlesex on 88 VPs. The full results are available on the EBU web site. Click here to be taken to the results.

Lady Milne Trials

Congratulations to Helen Erichsen (second from the left) and her partner Fiona Brown (Yorkshire) who have won the Lady Milne trials in convincing style.

They will form part of the team representing England in the Lady Milne Trophy in Wrexham on 21st - 23rd April.

Full details and results are on the EBU website.

Hunter Homines / Fleming Femina

Congratulations to Derek Patterson and Michael Prior, winners of the Hunter Homines (men's pairs), Gerald Soper and Colin Wilson were second.

Helen Erichsen and Frances Connell won the Fleming Femina (ladies pairs), Fran Thornton and Jean Smallwood were second.

Results
19th Feb 2017
Corbett Plate S3
19th Feb 2017
Corbett Plate S4
19th Feb 2017
Corbett Cup S3
19th Feb 2017
Corbett Plate
Director: Steve Foster, SB, PG
Scorer: Steve Foster
19th Feb 2017
Corbett Cup
Director: Steve Foster, SB, PG
Scorer: Steve Foster
Calendar
5th Mar 2017
Green Pointed Swiss Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Nicole Cook
Assistant: Diane Rogers, Ryan Garrity and Marco Alcalay
 Click for more information
25th Mar 2017
Larsky Cup Final
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Gary Conrad
2nd Apr 2017
George Griffiths - Seniors Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Stephen Brown
Assistant: Brian Forty
 Click for more information
14th May 2017
Brook Shield - Area Leagues play-off
TBA 11am
Director: Mike Rafferty
21st May 2017
Green Pointed Swiss Teams
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Eddie Williams
Assistant: Kathy Williams, Fred Davis and Ryan Garritty
 Click for more information
Click for the latest results
Entry Forms
Entry forms are available to download via the 'Calendar' tab. You may also enter online via the 'Online Entry Forms' tab.
Corbett Cup

Congratulations to the Tunbridge Wells 'A' team of Colin Wilson, Gerald Soper, Jeremy Willans, Ian Draper, Steve Barnfield, Frances Connell, Andrew Cairns, Espen and Helen Erichsen on winning the Corbett Cup. They will go on to represent Kent in the Garden Cities Trophy, the regional finals are in May.

Corbett Plate

Congratulations to the Farnborough 'B' team of Norman Inniss, Christine Kempton, Mike Rafferty, Liz Blande, Marian Hunt, Brad Featherman, John Amor, Michael Collins, Mark and Barbara Howarth on winning the Corbett Plate and gaining promotion to the Cup.

Mitchell Salver

Congratulations to the Gravesend team of Colin Washbrook, Carol Hawkins, Peter Stacey, Devi Breeze, John Smith, David Summerfield, Harry Tuff and Christine Stacey on winning the Mitchell Salver.  They have now gained promotion to the Corbett Plate for next season along with Folkestone who finished 4 VPs behind in second place.

Annual Master Point Competition

The EBU have published the Annual Club Champions and Annual Master Point Ranking Lists. Click here to view the complete lists on their website.

Congratulations to the prize winners from Kent -

Level 1: National 9th Bill Gardner
Level 3: National 6th John Walker
Level 4: Kent 1st Mark Mortimer
  2nd Elaine Cartledge
  3rd Konrad Mau
  4th Janet Davies
Level 5: Kent 1st John Gibbons
  2nd Terry Bayley
  3rd Peter Bibb
  4th Cynthia Allan
Level 6: Kent 1st Selma Pickup
  2nd Cor Segers
  3rd Chris Coleman
  4th Anton Mauve
Tollemache Cup Final

The final took place over the weekend of 11th/12th February in Solihull. The Kent team of Norman Selway, Kay Preddy, Gerald Tredinnick, Derek Patterson, Gerald Soper, Colin Wilson, Pat Collins, Peter Law, Mike Hampton, Michael Prior and NPC Jeremy Willans finished in second place, tied with Middlesex on 88 VPs. The full results are available on the EBU web site. Click here to be taken to the results.

Lady Milne Trials

Congratulations to Helen Erichsen (second from the left) and her partner Fiona Brown (Yorkshire) who have won the Lady Milne trials in convincing style.

They will form part of the team representing England in the Lady Milne Trophy in Wrexham on 21st - 23rd April.

Full details and results are on the EBU website.

Hunter Homines / Fleming Femina

Congratulations to Derek Patterson and Michael Prior, winners of the Hunter Homines (men's pairs), Gerald Soper and Colin Wilson were second.

Helen Erichsen and Frances Connell won the Fleming Femina (ladies pairs), Fran Thornton and Jean Smallwood were second.

Results
19th Feb 2017
Corbett Plate S3
19th Feb 2017
Corbett Plate S4
19th Feb 2017
Corbett Cup S3
19th Feb 2017
Corbett Plate
Director: Steve Foster, SB, PG
Scorer: Steve Foster
19th Feb 2017
Corbett Cup
Director: Steve Foster, SB, PG
Scorer: Steve Foster
Calendar
5th Mar 2017
Green Pointed Swiss Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Nicole Cook
Assistant: Diane Rogers, Ryan Garrity and Marco Alcalay
 Click for more information
25th Mar 2017
Larsky Cup Final
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Gary Conrad
2nd Apr 2017
George Griffiths - Seniors Pairs
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Stephen Brown
Assistant: Brian Forty
 Click for more information
14th May 2017
Brook Shield - Area Leagues play-off
TBA 11am
Director: Mike Rafferty
21st May 2017
Green Pointed Swiss Teams
Tunbridge Wells BC 11am
Director: Eddie Williams
Assistant: Kathy Williams, Fred Davis and Ryan Garritty
 Click for more information