Welcome to Kendal Bridge Club
 
 
  July MP Promotions

Congratulations to those members who achieved master points promotions in July.

Member Promotion to:
Hilary Pickup Local Master
Keith Bainbridge Area Master
Carolyn Rayner Area Master
Suzanne Graham      District Master
Joyce Hoggarth District Master
Robert Boyd Master
Malcolm Hartley Premier National Master
  Subs

Please note that annual subscriptions (still £10) are now due (apart from for life members) and can be paid along with table money.

  Recent Results

The results from club, county and national competitions:

June 2018 Summer Cup Babs Matthews and John Farmer
June 2018 Summer Plate Judy Goodland and Laura Watson
April 2018 Eden Swiss Teams Babs Matthews, John Farmer, Rob Dixon, Ian Reeves
April 2018 Cumbria County Swiss Pairs Hilary Storey and Mike Patefield
April 2018 Northern Easter Festival Swiss Teams - 2nd Tim and Babs Matthews with Helen Wildsmith and Tim Chanter
March 2018 Westmorland County Pairs Philip Wraight and Richard Brazier
March 2018 Wraight Handicap Cup Janice Hornby and Janice Mitchell
March 2018 Cumbria Congress - 1st Pairs Qualifying Heat Jeremy Harris and John Ellwood
February 2018 Westmorland Teams Cup Dave Harrison, Jill Rushton, Philip and Sally Wraight
January 2018 Westmorland Individual Alan Farmer
December 2017 Carson Cup Mike and Sally-Ann Rothwell
December 2017 Ellis Cup Sally-Ann Rothwell, Mike Rothwell, Robin Rose, John MacLachlan
December 2017 Westmorland Pivot Teams Mike and Sally-Ann Rothwell, John MacLachlan, David Strawbridge
November 2017 Kay Linford Memorial Cup Hilary Storey
October 2017 Peebles Autumn Congress Pairs B Final Tim Matthews and Ian Reeves
October 2017 Peebles Autumn Congress Teams B Final Babs Matthews and John Farmer with Joyce and Bill White
September 2017 Wraight Handicap Cup Philip Hoyle and Richard Bird
July 2017 Monday Cup Andrew Peill and Steven Barron
July 2017 Scarborough Swiss Teams B Final Babs Matthews and John Farmer with Joyce and Bill White
June 2017 St. Mary's Hospice simultaneous Kath Hendley and Ina Gray were 3rd

 

Calendar
16th August 2018
Pairs
Stand-in: Mike Patefield
20th August 2018
Teams
Director: Janice Hornby
Scorer: Bob Boyd
Stand-in: None - Teams
  (Partner?)
21st August 2018
Tuition and Supervised Play
Stand-in: Ann Coe
Results
Tuition and Supervised Play
Director: Alison Jones
Pairs
Director: Chris Wilkinson
Scorer: Judith Johnston
Pairs
Director: Chris Wilkinson