Spade Heart  Diamond Club
Gate Bridge Club
Hall of Fame 2016/2017

DUAIS  AN UACHTARÁIN 2016

4th: Liam Culligan & Mary Delaney

 

Holmes Wilson Trophy

Regional Masters

Winners: Frank Davey & Partners

Pat Taffee Trophy

Winners: Patsy Gibney & Maura Hand

3rd:Tom Lawlor & Partner

Dublin Summer Congress

1st: Liam & Bernie O'Reilly

              2nd: Liam Culligam & Mary Delaney

Ardee Team of Four

2nd:Liam Culligan, Mary Delaney, Liam & Bernie O'Reilly

 

Ballina Congress

3rd:Congress Pairs Mary O'Gorman, Frank Davey

3rd:Teams Mary O'Gorman, Tom Lawlor, Frank Davey & Partner

 

Drogheda Congress

Congress Pairs

  Best Local: Christy Tierney, Sean Newcomon

Confined Pairs

Winners: Mary Delaney, Liam Culligan

2nd Session: Brian Kieran & Partner

Best Local: Brendan Byrne & Partner

A Pairs Section

Best Local: Deirdre Smyth, Francis Whelan

Congress Teams

Best Regional: Paddy Bonner, Frank Davey, Tom Lawlor, Francis Bellew

A Teams Section

1st: Pamela MacMahon, Mai Healy & Partners

3rd: Martin O'Brien, Paul Brennan, Brenda Walker & Partner

Best Regional: Heather Rees & Partners

Best Local: Deirdre Smyth & Partners

 

Donegal Congress

Mixed Pairs

3rd: Christy Tierney & Deirdre Reid

Sunday Open Pairs

Winners: Liam & Bernie O'Reilly

 

Spioro Cup

Regional : Liam Culligan & Mary Delaney

 

Tom Sheirdan Trophy

3rd: Patsy Gibney & Maura Hand

2nd Session: Liam Culligan & Mary Delaney

 

Regional Pairs

3rd: Patsy Gibney & Maura Hand

 

Dundalk Congress

Mixed Pairs

Best Local: Brendan Byrne & Partner

Intermediate Pairs

Winners: Deirdre Daly & Sinead Kennedy

2nd: Pearse & Claire Coyle

3rd: Martin T O'Brien & Dave Doherty

Congress Teams

Best Regional: Christy Tierney, Sean Newcomom, Deirdre Reid & Brendan Byrne

 

Hilltown Cup

2nd: Liam Culligam, Mary Delaney, Liam & Bernie O' Reilly

 3rd: Paddy Bonner, Frank Davey, Tom Lawlor & Francis Bellew

 

Viking Cup

Winners: Tom Curren & Mary Madden

2nd: Patsy Gibney & Maura Hand

3rd: Chrisry Tierney & Deirdre Reid

1st Session : Tony & Sinead Reilly

2nd session: Brenda Walker & May Coyle

 

Peter MacMahon Cup

Winners: Deirdre Daly & Sinead Kennedy

 

Regional Master Mixed Pairs McGuirk Cup

Winners:  Liam Culligan & Mary Delaney

 

Joe Browne Cup

Winners: Patsy Gibney & Maura Hand

2nd: Christy Tierney & Deirdre Reid

 

Graham Cup

Winners: Brian Kirwan & Partner

 

Cuchullian Cup

Winners: Brian Kieran & Partner

3rd: Paddy Bonner & Mary O'Gorman

Best A: Heather Kilkelly & Partner

 

Presidents Prize  2017

Winner: Tom Curren & Mary Madden

Joint 2nd: Deirdre Daly & Sinead Kennedy

Christy Tierney & Deirdre Reid

Joint 4th: Peter Milne & Peter Byrne

Francis Bellew & Tom Lawlor

6th: Brenda Walker & May Coyle

Best A: Bernie Byrne & Pamela MacMahon

1st Session: Doreen Greene & Heather Kilkelly

2nd Session: Kay McAuley & Deirdre Smyth

 

McQuillan Cup

3rd: Frank Davey & Heather Kilkelly

Best A: Deirdre Russell & Heather Rees

 

John Lane Cup

2nd: Jim MacMahon & Partner

 

Wexford Congress

Mixed Pairs

Winners: Tom Curren & Mary Madden

CBAI Intermediate & Novice Congress

A Pairs 3rd :Dolores Farrell & Pamela MacMahon

1st Session: Heather Kilkelly & Partner

2nd Session: Dave & Marion Doherty

A Teams Winners JJKiley Trophy: Martin T O'Brien, Dave Doherty, Martin J O'Brien & Mary Moriaity

Novice Section

4th : Cathal & Ruth Kelly

Star & Crescent Cup

Winner: Patsy Gibney & Maura Hand

3rd: Peter & Marie Milne

4th: Kay McAuley & Partner

5th: Christy Tierney & Deirdre Reid

Best A 2: Deirdre Daly & Sinead Kennedy

Clarke Cup

Winners: Tom Curran, Mary Madden, Paul Brennan & Martin O'Brien

2nd: Liam Culligan, Brendan Byrne, Deirdre Smyth & Laura Burke

 3rd: Liam & Bernie O'Reilly, Kay McAuley & May Coyle

 

Slieve Foy Cup 2017

Winner: Liam & Bernie O'Reilly

Regional Prize: Brendan Byrne & Partner

 

Pairs Competition

Winners: Christy Tierney & Michael McDonnell

2nd: Liam Culligan & Mary Delaney

3rd: Patsy Gibney & Maura Hand

Best Joint A: Pat O'Halloran & Pat Wade & Deirdre Daly & Sinead Kennedy

Sheila Mullen Cup

Winners: Doreen Green & Heather Kilkelly

IBU Seniors Congress 2017

Gala Pairs Competition

Winners: Liam & Bernie O'Reilly

Congress Pairs

2nd: Tom Lawlor & Partner

Area Master Winners: Liam & Bernie O'Reilly

Area Master Teams Winner: Tom Curran, Mary Madden, Tom Lawlor & Partner

Open Pairs

Winners: Deirdre Russell & Partner

Lough Ramor Cup 2017

Winner: Brendan Byrne & Partner

Willie Berrill Cup 2017

Winners: Jim MacMahon & Partner

Navan Cup

3rd: Patsy Gibney & Maura Hand

Best Regional: Christy Tierney & Deirdre Reid

Best Intermediate: Pearse & Clare Coyle

Kells Cup

Winners: Brian Kiernan & Partner

2nd:  Patsy Gibney & Maura Hand

3rd:  Liam & Bernie O'Reilly

4th : Jim MacMahon & Partner

Best A: Pearse & Clare Coyle

Regional Mens & Ladies Pairs

Winners Mens:Patsy Gibney & Partner

Joint 3rd: Christy Tierney & Tom Curran

Winners Ladies: Deirdre Reid & Mary Madden

3rd: Mary O'Gorman & Brianne McHugh

Teams of 4 Balbriggan

Winners: Patsy Gibney, Maura Hand, Brendan Byrne & Partner

2nd: Christy Tierney, Deirdre Reid & Partners

3rd: Liam Culligan, Mary Delaney, Liam & Bernie O'Reilly

Danish Cup

Winner: Francis Bellew

2nd: Patsy Gibney

3rd: Tom Lawlor

Frank Murphy Cup

Winner: Catriona Bellew

2nd: Brenda Walker

3rd: Clare Coyle