New EBU Ranking promotions List

The tables below show - in descending order of date and rank - those ECBA members who have received promotion on account of Master Points earned.

Click on the date heading for the corresponding EBU report (and then search for / scroll down to Essex).

September 2017

Rank Name Primary Club
5 Star Tournament Master Clark (Patricia) Southend And Leigh Bridge Club
Tournament Master Ross (Doreen) Ilford Bridge Club
5 Star Master Dumont (Patrick) Apple Bridge Club
3 Star Master L'Estrange (David) Alpha Bridge Club
1 Star Master Cohen (Diane) Thorpe Bay Bridge Club
1 Star Master Parmenter (Christopher) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Bowman (Eileen) St. Annes Bridge Club
Master Orange (Robert) St. Annes Bridge Club
Master Sullivan (Peter) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Bevan (Brian) Alpha Bridge Club
County Master Buckley (Lesley) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Dalman (Shirley) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Hanson (Penny) Brevion Bridge Club
County Master Mabey (Sarah) Brevion Bridge Club
County Master Pukacz (Rosa) Ilford Bridge Club
County Master Taylor (David) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Jones (Richard) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Abbott (Steve) Mid Essex Bridge Club
Area Master Angel (Doug) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Boucher (Kate) Mid Essex Bridge Club
Area Master McKeon (Tricia) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Smith (Brian) Mid Essex Bridge Club
Club Master Matthewman (Sandra) Felsted Bridge Club
Local Master Cahill (Martin) Mid Essex Bridge Club
Local Master Misell (Patricia) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Patel (Santu) St. Annes Bridge Club
Local Master Patel (Nalini) St. Annes Bridge Club

August 2017

Rank Name Primary Club
3 Star Premier Regional Master Millins (Sheena) Mid Essex Bridge Club
4 Star Premier Master Rand (Michael) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Premier Master Olliffe (Graham) Loughton Bridge Club
Premier Master French (Tony) Hutton Duplicate Bridge Club
5 Star Master Mednick (Sheila) Southend And Leigh Bridge Club
2 Star Master Barker (John) St. Annes Bridge Club
1 Star Master England (Richard) Brevion Bridge Club
1 Star Master Walker (Maureen) Loughton Bridge Club
Advanced Master Ormsby (Brian) Thorpe Bay Bridge Club
Master Hunter (Peter) Lingwood Bridge Club
Master Watters (Monica) Mid Essex Bridge Club
County Master McHale (Michael) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Millership (June) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Mincer (Maurice) Westbury Bridge Club
District Master Cotgrove (Alison) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Fletcher (Jill) Lingwood Bridge Club
District Master Nokes (Mary) Mid Essex Bridge Club
District Master Winslow (Beryl) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Barry (Gloria) Mid Essex Bridge Club
Area Master Fewster (Gemma) Mid Essex Bridge Club
Area Master Fitzpatrick (Freda) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Pharoah (Bernadette) Mid Essex Bridge Club
Area Master Sutherland-Harper (Michael) Mid Essex Bridge Club
Club Master Bramzel (Frances) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Cuttler (Kay) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master enefer (brenda) Mid Essex Bridge Club
Club Master Riley (Sally) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Silver (Lenny) Westbury Bridge Club
Club Master Sindall (Gloria) Mid Essex Bridge Club
Club Master Slater (Jeane) Apple Bridge Club
Club Master White (Alison) Mid Essex Bridge Club
Local Master Bailey (George) Mid Essex Bridge Club
Local Master Bramzel (Stuart) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Bull (Margaret) Mid Essex Bridge Club
Local Master Dowson (Mary) Mid Essex Bridge Club
Local Master Green (Jenny) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Pioli (John) Brevion Bridge Club
Local Master Street (John) Southend And Leigh Bridge Club

July 2017

Rank Name Primary Club
4 Star Grand Master Franklin (Peter) Mountnessing Bridge Club
3 Star Grand Master Curtis (Margaret) Loughton Bridge Club
3 Star Grand Master Mayo (Alan)
2 Star Grand Master Leighton (Cecil) Ilford Bridge Club
2 Star Grand Master Sherman (David) Ilford Bridge Club
2 Star Grand Master Spencer (Paul) Thorpe Bay Bridge Club
1 Star Grand Master Chawner (Marc) Thorpe Bay Bridge Club
1 Star Grand Master Taylor (Chris) Thorpe Bay Bridge Club
1 Star Grand Master Wren (Mike) Southend And Leigh Bridge Club
Life Master Beeton (Graham) Mountnessing Bridge Club
Premier Regional Master Alexander (Frances) Mid Essex Bridge Club
Regional Master King (Anthony) Loughton Bridge Club
5 Star Master Randall (Graham) Southend And Leigh Bridge Club
4 Star Master Gray (Tony) Monday Bridge Club
2 Star Master Belshaw (Marian) Lingwood Bridge Club
2 Star Master Freedman (Brian) Loughton Bridge Club
1 Star Master Bryant (Alan) Hamlet Court Bridge Club
1 Star Master Howchen (Gary) Mid Essex Bridge Club
Advanced Master Bromfield (Petra) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Copsey (Peter) Billericay Mayflower Bridge Club
Advanced Master Harris (Cedric) Southend And Leigh Bridge Club
Master Instone (Patrick) Thorpe Bay Bridge Club
Master Meyer (Paul) Lingwood Bridge Club
Master Robinson (Lee) Ann Owen Bridge Club
County Master Gandhi (Vinaychandra) Westbury Bridge Club
County Master Garner (Edward) Mid Essex Bridge Club
County Master Hitchins (Phil) Mountnessing Bridge Club
County Master Simia (Barbara) Brevion Bridge Club
District Master Armitage (John) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Beckerman (Frances) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Mason (Paul Charles) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Quinton (Audrey) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Rayment (John) Hutton Duplicate Bridge Club
Area Master Goodwin (John) Mid Essex Bridge Club
Area Master Hunt (Daphne) Chelmsford Bridge Club
Area Master Ives (Ray) Mid Essex Bridge Club
Area Master Parkhurst (Mick) Mid Essex Bridge Club
Area Master Simon (Elizabeth) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Barton (Clare) Mid Essex Bridge Club
Club Master Coleman (Graham) Lingwood Bridge Club
Club Master Patel (Roopa) Westbury Bridge Club
Local Master Bramzel (Frances) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Gosling (Sheila) Mid Essex Bridge Club
Local Master Huckfield (Jean) Apple Bridge Club
Local Master Kurash (Maureen) Collier Row Bridge Club
Local Master Spendlow (Janet) Waltham Forest Bridge Club

June 2017

Rank Name Primary Club
4 Star Regional Master Owen (Ann) Chelmsford Bridge Club
2 Star Premier Master Green (Raymond) Loughton Bridge Club
Premier Master Sawyer (Ashley) Collier Row Bridge Club
Tournament Master Woodroof (J) Collier Row Bridge Club
5 Star Master Brown (Freda) Apple Bridge Club
1 Star Master Bush (Ian) Brevion Bridge Club
Master Eves (Merryn) Brevion Bridge Club
Master Stevens (Terry) Mid Essex Bridge Club
County Master Jenkins (Linda) Loughton Bridge Club
County Master Poter (Val) Brevion Bridge Club
District Master Guest (Tony) Rochford & Rayleigh Bridge Club
District Master Martin (Chris) Mid Essex Bridge Club
District Master Smith (Anne)
District Master Vincent-Jones (June) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Golder (Betty) Apple Bridge Club
Club Master Aggarwal (Ved) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Holloran (Mike) Mid Essex Bridge Club
Club Master Peters (Julie) Brevion Bridge Club
Club Master Robinson (Christine) Brevion Bridge Club
Club Master Shah (Angie) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Wilson (Dennis) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Wilson (Eileen) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Blower (Bob) Mid Essex Bridge Club
Local Master Lambeth (Stephen) Brevion Bridge Club
Local Master Lambeth (Vanessa) Brevion Bridge Club
Local Master Luthra (Narinder) Mid Essex Bridge Club

May 2017

Rank Name Primary Club
National Master Levine (Valerie) Loughton Bridge Club
Premier Regional Master Ward (Jon) Hutton Duplicate Bridge Club
2 Star Regional Master Patel (Jivan) Loughton Bridge Club
Regional Master Black (Andrew)
1 Star Premier Master Green (Raymond) Loughton Bridge Club
Premier Master Fox (Cath) Chelmsford Bridge Club
Premier Master Waller (Gary) Collier Row Bridge Club
5 Star Master Cast (Paul) Thorpe Bay Bridge Club
4 Star Master Payne (Julie) Lingwood Bridge Club
2 Star Master Cannavan (William) Collier Row Bridge Club
2 Star Master Offen (Michael) Apple Bridge Club
1 Star Master Cheasman (Doreen) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Master Simmons (Joan) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Bostock (Helen) Loughton Bridge Club
Advanced Master Griffin (Robert) Apple Bridge Club
Advanced Master Scogings (Brenda) Rochford & Rayleigh Bridge Club
Advanced Master Tanner (Alex) Brentwood & District Bridge Club
Master Aquino (David) Woodham Ferrers Bridge Club
Master Griffin (Fanny) Apple Bridge Club
County Master Bazzard (Lisbeth) Lingwood Bridge Club
County Master Chittenden (Shirley) Lingwood Bridge Club
County Master Holland (Jennifer) Apple Bridge Club
County Master Singh (Gurdeep) Ilford Bridge Club
County Master Smith (Pamela) Rochford & Rayleigh Bridge Club
District Master Allison (Ken) Felsted Bridge Club
District Master Bremner (Judith) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Brown (Alan) Westbury Bridge Club
District Master Bryant (Ray) Ann Owen Bridge Club
District Master Clamp (Diane) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Edwards (Kevin) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Harrison (Albert) Mid Essex Bridge Club
District Master Member (Anonymous) Alpha Bridge Club
District Master Russell (Stanley) Westbury Bridge Club
District Master Weedon (Maureen) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Fletcher (Jill) Lingwood Bridge Club
Area Master Galleymore (John) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Gregson (Faye) Apple Bridge Club
Area Master McCandless (Lynn) Mid Essex Bridge Club
Area Master Swallow (Derek) Witham Duplicate Bridge Club
Area Master Thomas (Barbara) Mid Essex Bridge Club
Area Master Woodward-Smith (Patricia) Apple Bridge Club
Club Master Apicella (Jo) Mid Essex Bridge Club
Club Master Forsyth (Judith) Apple Bridge Club
Club Master Gozubuyukoglu (Pers) Hutton Duplicate Bridge Club
Club Master Hart (Richard) Brevion Bridge Club
Club Master Houchin (Gemma) Felsted Bridge Club
Club Master Walter (Pat) Mid Essex Bridge Club
Local Master Beackon (Len) Mid Essex Bridge Club
Local Master French (Carole) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Groot (Clem) Mid Essex Bridge Club
Local Master Groot (Beverley) Mid Essex Bridge Club
Local Master Lewis (Jan) Brevion Bridge Club
Local Master Matthewman (Sandra) Felsted Bridge Club
Local Master Miles (Steve) Mid Essex Bridge Club

April 2017

Rank Name Primary Club
5 Star Regional Master Fallon (Coral) Hutton Duplicate Bridge Club
4 Star Master Forde-Hatton (Judy) Southend And Leigh Bridge Club
2 Star Master Maine (Michael) Brevion Bridge Club
1 Star Master Klemer (Zvi) Thorpe Bay Bridge Club
Master Donald (Alistair) Lingwood Bridge Club
Master Grandy (Neil) Lingwood Bridge Club
Master Nicholas (Audrey) Mid Essex Bridge Club
Master Wildig (Michael) Lingwood Bridge Club
County Master Hart (Chris) Westbury Bridge Club
County Master Wildig (Stuart) Lingwood Bridge Club
County Master Zecharia (Berni) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Brown (Ian) Brevion Bridge Club
District Master Gardner (Margaret) Apple Bridge Club
District Master Lucas (Lynn) Mid Essex Bridge Club
District Master Patience (Jenny) Brevion Bridge Club
District Master Woollcott (Maureen) Witham Duplicate Bridge Club
Area Master Glasby (Richard) Mid Essex Bridge Club
Area Master Gout (David) Brevion Bridge Club
Area Master Hanson (Tom) Mid Essex Bridge Club
Area Master Moorcraft (Joyce) Apple Bridge Club
Area Master Shaw (Riva) Hamlet Court Bridge Club
Club Master Smith (Leslie) Brevion Bridge Club
Club Master Waxler (Arnold) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master White (Alison) Mid Essex Bridge Club

March 2017

Rank Name Primary Club
4 Star Master Sannie-Lamptey (Yekky) Thorpe Bay Bridge Club
Master Owen (Ann) Lingwood Bridge Club
Master Perkin (Mary) Thorpe Bay Bridge Club
County Master O'Mahony (Sue) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Geraghty (Alan) Mid Essex Bridge Club
District Master Godfrey (Raymond)
District Master Smith (David) Felsted Bridge Club
District Master Suthers (Milton) Mid Essex Bridge Club
District Master Wares (Mike) Mid Essex Bridge Club
Area Master Andrews (M) Brentwood & District Bridge Club
Area Master Eltis (Helga) Felsted Bridge Club
Area Master Morgan (June) Mid Essex Bridge Club
Club Master Abbott (Steve) Mid Essex Bridge Club
Club Master Goodbarne (Iris) Mid Essex Bridge Club
Club Master Jones (Jeff) Chelmsford Bridge Club
Club Master Pinney (Jeannette) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Barton (Clare) Mid Essex Bridge Club
Local Master enefer (brenda) Mid Essex Bridge Club

February 2017

Rank Name Primary Club
3 Star Regional Master Thompson (Keith) Loughton Bridge Club
3 Star Premier Master Rand (Michael) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Premier Master Tewari (V) Loughton Bridge Club
5 Star Tournament Master Skinner (Zuby) St. Annes Bridge Club
3 Star Tournament Master Nettlingham (Paul) Lingwood Bridge Club
1 Star Tournament Master Bird (Ken) Ilford Bridge Club
5 Star Master Braithwaite (Michael) Woodham Ferrers Bridge Club
5 Star Master Danby (Sandy) Apple Bridge Club
4 Star Master Patel (Kantilal) Westbury Bridge Club
3 Star Master Hosking (Keith) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Master Nicklin (Ashley) Thorpe Bay Bridge Club
Advanced Master Bowles (John) Mid Essex Bridge Club
Advanced Master Gilmore (Catherine) Mid Essex Bridge Club
Advanced Master Mitchell (Sandy) Thorpe Bay Bridge Club
Master Misell (Ronald) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Boreham (Margaret) Old House Friday Bridge Club
County Master Shah (Chandu) Ilford Bridge Club
County Master Shulton (Melvyn) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Smith (Anne) Woodham Ferrers Bridge Club
District Master Hatton (Peter) Waltham Forest Bridge Club
District Master Jain (Jiwan) Westbury Bridge Club
District Master Lewis (Chesney) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Monaghan (Jim) Mid Essex Bridge Club
District Master Taylor (Trevor) Apple Bridge Club
Area Master Andrews (J) Brentwood & District Bridge Club
Area Master Brown (Alan) Westbury Bridge Club
Area Master Buttleman (Doreen) Brentwood & District Bridge Club
Area Master Gilbert (Michael) Mid Essex Bridge Club
Area Master Godfrey (Eric) Apple Bridge Club
Area Master Radley (John) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Smith (Anne)
Area Master Zuber (Pat) Apple Bridge Club
Club Master Gardner (Alan) Hutton Duplicate Bridge Club
Club Master Goodswen (Rosemarie) Apple Bridge Club
Club Master Hyland (Jenny) Mid Essex Bridge Club
Club Master Hyland (Brian) Mid Essex Bridge Club
Club Master Jennings (Jean) Old House Friday Bridge Club
Club Master Milsom (Lesley) Brevion Bridge Club
Club Master Murray (Sue) Mid Essex Bridge Club
Club Master Pyne (Stephanie) Mid Essex Bridge Club
Club Master Russell (Jackie) Felsted Bridge Club
Club Master Spooner (Mary) Mid Essex Bridge Club
Club Master Watt (David) Hutton Duplicate Bridge Club
Local Master Morgan (Helen) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master O'Connor (John) Mid Essex Bridge Club
Local Master Patel (Roopa) Westbury Bridge Club
Local Master Yeung (Christina) Ilford Bridge Club

January 2017

Rank Name Primary Club
Premier National Master Williamson (Peter) Billericay Mayflower Bridge Club
3 Star Premier Regional Master Morrison (Frank) Mountnessing Bridge Club
10 Star Regional Master Johnson (Dennis) Southend And Leigh Bridge Club
5 Star Master Jeffrey (Gordon) Monday Bridge Club
2 Star Master Dyson (Vivien) Mountnessing Bridge Club
1 Star Master Cast (Lyn) Southend And Leigh Bridge Club
Master Huxter (Jane) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Jain (Ramnik) St. Annes Bridge Club
County Master Moreton (Brian) Mid Essex Bridge Club
County Master Withey (Peter) Mid Essex Bridge Club
District Master Clark (John) Mid Essex Bridge Club
District Master Coulter (Steven) Waltham Forest Bridge Club
District Master Dwiar (Tony) Ilford Bridge Club
District Master Martin (Barbara) Westbury Bridge Club
District Master Smith (Andrew)
District Master Street (Sarah) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Cottell (Susan) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Panzetta (Jack) Felsted Bridge Club
Club Master Edwards (Brenda) Mid Essex Bridge Club
Club Master Gout (David) Brevion Bridge Club
Club Master Ives (Ray) Mid Essex Bridge Club
Club Master Murray (Sue) Mid Essex Bridge Club
Club Master Waterman (Wendy) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Hart (Richard) Brevion Bridge Club
Local Master Holloran (Mike) Mid Essex Bridge Club
Local Master Martin (Wendy) Mid Essex Bridge Club
Local Master Riley (Sally) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Sheehy (Doug) Mid Essex Bridge Club

December 2016

Rank Name Primary Club
Premier National Master Johnson (Pat) Loughton Bridge Club
National Master Todman (Theo) Hutton Duplicate Bridge Club
3 Star Premier Tournament Master Butler (Lorraine) Hutton Duplicate Bridge Club
4 Star Premier Master Rodger (Alan) Alpha Bridge Club
2 Star Premier Master Genthe (Tanya) Thorpe Bay Bridge Club
2 Star Premier Master Hook (Charles) Collier Row Bridge Club
4 Star Master Wass (Katharine) Southend And Leigh Bridge Club
3 Star Master Jesper (Paul) Rochford & Rayleigh Bridge Club
2 Star Master Skull (Phyllis) Ann Owen Bridge Club
1 Star Master Bailey (Peter) Monday Bridge Club
1 Star Master Brown (Sylvia) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Master Olliffe (Graham) Loughton Bridge Club
Advanced Master Gray (Lyn) Monday Bridge Club
Advanced Master Metcalfe (Trevor) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Orenstein (Michael) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Parmenter (Christopher) Southend And Leigh Bridge Club
Master Seal (Gerry) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Cooney (Claire) Alpha Bridge Club
County Master Everett (June) Hutton Duplicate Bridge Club
County Master Funnell (Diana) Ilford Bridge Club
County Master Harvey (Lesley) Brevion Bridge Club
County Master Horden (Christine) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Jacks (Jackie) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Knight (Anthony) Brevion Bridge Club
County Master Major (R) Brentwood & District Bridge Club
County Master Quattrucci (Sid) Felsted Bridge Club
County Master Rankin (Lloyd) Felsted Bridge Club
County Master Smith (Penny) Lingwood Bridge Club
County Master Veats (Alan) Mid Essex Bridge Club
District Master Allison (Fiona) Felsted Bridge Club
District Master Bostick (Jane) Westbury Bridge Club
District Master Edwards (Celia) Felsted Bridge Club
District Master Gardiner (Thomas) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Kloos (Beverley) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Lowe (Alison) Loughton Bridge Club
District Master Reeves (Pat) Mid Essex Bridge Club
District Master Reynolds (David) Alpha Bridge Club
District Master Saxton (Fred) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Sekenofsky (Sheila) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Smith (Clive) Mid Essex Bridge Club
District Master Stevenson (Jenny) Witham Duplicate Bridge Club
Area Master Crook (Mary) Alpha Bridge Club
Area Master Instone (Maud) Felsted Bridge Club
Area Master Patience (Jenny) Brevion Bridge Club
Area Master Smith (Roma) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Spalding (David) Witham Duplicate Bridge Club
Area Master Waterman (Rhoda) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Barbero (Andy) Mid Essex Bridge Club
Club Master Barnard (Peter) Brentwood & District Bridge Club
Club Master Cameron (Stuart) Mid Essex Bridge Club
Club Master Cameron (Pat) Mid Essex Bridge Club
Club Master Glasby (Richard) Mid Essex Bridge Club
Club Master Goodwin (John) Mid Essex Bridge Club
Club Master Hanson (Tom) Mid Essex Bridge Club
Club Master Hare (Norman) Mid Essex Bridge Club
Club Master Krieger (Cliff) Westbury Bridge Club
Club Master Shaw (Riva) Hamlet Court Bridge Club
Club Master Sullivan (Margaret) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Anderson (Keith) Mid Essex Bridge Club
Local Master Anderson (Debbie) Mid Essex Bridge Club
Local Master Ives (Ray) Mid Essex Bridge Club
Local Master Leach (Gloria) Mid Essex Bridge Club
Local Master Leach (Brian) Mid Essex Bridge Club
Local Master Lewis (Julia) Alpha Bridge Club
Local Master Moore (Rita) Mid Essex Bridge Club
Local Master Murray (Sue) Mid Essex Bridge Club
Local Master Peters (Beth) Ann Owen Bridge Club
Local Master Russell (Jackie) Felsted Bridge Club
Local Master Sidley (Derek) Ilford Bridge Club
Local Master Smith (Leslie) Brevion Bridge Club
Local Master Stubbs (Anne) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Walter (Pat) Mid Essex Bridge Club
Local Master Waxler (Arnold) Southend And Leigh Bridge Club

October 2016

Rank Name Primary Club
Life Master Murray (Paddy) Southend And Leigh Bridge Club
Premier Tournament Master Segal (Anne) Felsted Bridge Club
5 Star Premier Master Curran (Steve) Hamlet Court Bridge Club
Premier Master Tatur (Remi) Waltham Forest Bridge Club
3 Star Master Belcher (Brian) Hamlet Court Bridge Club
3 Star Master Statham (Caroline) Thorpe Bay Bridge Club
3 Star Master Stecker (Gerald) St. Annes Bridge Club
1 Star Master Tempest (Michael) Thorpe Bay Bridge Club
Advanced Master Chesler (Jacqui) Westbury Bridge Club
Advanced Master Woolard (Les) Brevion Bridge Club
Master Nathan (Ray) St. Annes Bridge Club
County Master Bird (David) Westbury Bridge Club
County Master French (Sue) Hutton Duplicate Bridge Club
District Master Claxton (Beryl) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Etheridge (Jenny) Mid Essex Bridge Club
District Master Mower (Pascaline) Mid Essex Bridge Club
District Master Reynolds (Dorothy) Mid Essex Bridge Club
Area Master Womersley (George) Mid Essex Bridge Club
Club Master Fewster (Gemma) Mid Essex Bridge Club
Club Master Parkhurst (Mick) Mid Essex Bridge Club
Club Master Smith (John) Ann Owen Bridge Club
Local Master Cuttler (Kay) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Glasby (Richard) Mid Essex Bridge Club
Local Master Goodwin (John) Mid Essex Bridge Club
Local Master Jay (Geraldine) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Morris (Kate) Mid Essex Bridge Club
Local Master Shah (Angie) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Shah (Ranjan) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Wilson (Dennis) Southend And Leigh Bridge Club
Local Master Wilson (Eileen) Thorpe Bay Bridge Club

September 2016

Rank Name Primary Club
2 Star Premier Regional Master Morrison (Frank) Mountnessing Bridge Club
1 Star Regional Master Dunstan (Stuart) Waltham Forest Bridge Club
2 Star Premier Tournament Master Butler (Lorraine) Hutton Duplicate Bridge Club
Premier Tournament Master Thompson (Keith) Loughton Bridge Club
1 Star Tournament Master Langstone (Mike) Ann Owen Bridge Club
1 Star Master Wilson (Ian) Mid Essex Bridge Club
Advanced Master Banks (Heather) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Freitag (Keith) Billericay Mayflower Bridge Club
Master French (Tony) Hutton Duplicate Bridge Club
Master Yeung (William) Loughton Bridge Club
County Master Barber (Dorothy) Woodham Ferrers Bridge Club
County Master Shah (Usha) Ilford Bridge Club
District Master Bignold (Alan) Harlow Knights Bridge Club
District Master Lopata (Stanley) St. Annes Bridge Club
District Master Reed (Margaret) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Sullivan (Val) Brevion Bridge Club
District Master Williams (Jacqueline) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Mellor (Judith) Old House Friday Bridge Club
Club Master Ferrari (Alexandra) Mid Essex Bridge Club
Club Master Godfrey (Eric) Apple Bridge Club
Club Master Udall (Roy) Collier Row Bridge Club
Local Master Johnson (Charles) Mid Essex Bridge Club

August 2016

Rank Name Primary Club
Premier Regional Master Davies (Brian) Chelmsford Bridge Club
4 Star Tournament Master Riddleston (John) Lingwood Bridge Club
2 Star Master Copus (Neil) Woodham Ferrers Bridge Club
1 Star Master Chasmer (Godfrey) Mid Essex Bridge Club
Master Ormsby (Brian) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Manning (Richard) Westbury Bridge Club
District Master Coughlan (John) Brevion Bridge Club
District Master Dodson (Tony) Mid Essex Bridge Club
District Master Lyndon-Smith (Jean) Mid Essex Bridge Club
Area Master Eichert (Robert) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Griffiths (Roger) Loughton Bridge Club
Area Master Panzetta (Liz) Felsted Bridge Club
Club Master King (B) Brentwood & District Bridge Club
Local Master Carr (Trevor) Ilford Bridge Club
Local Master Franklin (Bill) Ilford Bridge Club
Local Master Holland (Stella) Collier Row Bridge Club

July 2016

Rank Name Primary Club
Premier Life Master Burtt (Stephanie) Waltham Forest Bridge Club
2 Star Regional Master Connett (Tim) Lingwood Bridge Club
4 Star Premier Tournament Master Warren (David) Hutton Duplicate Bridge Club
Advanced Master Hariram (Premdat) Mid Essex Bridge Club
Master Elman (Evelyn) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Diskin (Pamela) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Fox (Cath) Chelmsford Bridge Club
County Master Singh (Amarjeet) St. Annes Bridge Club
County Master Veats (Carolyn) Mid Essex Bridge Club
District Master Bond (Sue) Mid Essex Bridge Club
District Master Cohen (Michael) St. Annes Bridge Club
District Master Diamant (Marilyn) Collier Row Bridge Club
District Master Taylor (Graham) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Goodfellow (Irene) Ann Owen Bridge Club
Area Master Martin (Chris) Mid Essex Bridge Club
Area Master Nokes (Mary) Mid Essex Bridge Club
Area Master Quinton (Audrey) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Sanders (David) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Summers (Doreen) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Billingham (Susan) Ilford Bridge Club
Club Master Etheridge (Terry) Mid Essex Bridge Club
Club Master Gilchrist (Joan) Westbury Bridge Club
Club Master Gregson (Faye) Apple Bridge Club
Club Master Horn (Mary) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master McCandless (Lynn) Mid Essex Bridge Club
Club Master Morgan (June) Mid Essex Bridge Club
Club Master Strachan (Ian) Mid Essex Bridge Club
Local Master Cameron (Stuart) Mid Essex Bridge Club
Local Master Cameron (Pat) Mid Essex Bridge Club
Local Master Godfrey (Eric) Apple Bridge Club
Local Master Mehta (Tara) Mid Essex Bridge Club
Local Master Mehta (Jagdish) Hutton Duplicate Bridge Club

June 2016

Rank Name Primary Club
Life Master Verran (Tony) Waltham Forest Bridge Club
Tournament Master Hunt (Nick) Mountnessing Bridge Club
1 Star Master Baxter (Phil) Southend And Leigh Bridge Club
Master Chesher (Christine) Woodham Ferrers Bridge Club
Master Munt (Ted) Witham Duplicate Bridge Club
County Master Clegg (Anna) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Turner (Lilian) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Driscoll (Ruth) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Grigg (Sheri) Lingwood Bridge Club
District Master Shaw (Hilary) Felsted Bridge Club
District Master Shaw (Ian) Felsted Bridge Club
District Master Sherman (Harold) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Stringer (Pamela) Apple Bridge Club
Area Master Lucas (Lynn) Mid Essex Bridge Club
Area Master Tucker (Elaine) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Andrews (Terry) Mid Essex Bridge Club
Local Master Clark (Adrian) Alpha Bridge Club
Local Master Hare (Norman) Mid Essex Bridge Club
Local Master Hodges (Gill) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Shaw (Riva) Hamlet Court Bridge Club
Local Master Waterman (Wendy) Thorpe Bay Bridge Club

May 2016

Rank Name Primary Club
National Master Cade-Bowyer (Steve) Woodham Ferrers Bridge Club
Regional Master Dunstan (Stuart) Waltham Forest Bridge Club
2 Star Tournament Master Read (Charles) Woodham Ferrers Bridge Club
Tournament Master Wood (Christine) Westbury Bridge Club
5 Star Master Szczuka (Jurek) Hutton Duplicate Bridge Club
1 Star Master Gilbert (David) Ilford Bridge Club
Master Bromfield (Petra) Southend And Leigh Bridge Club
Master Kitchin (Tricia) Mid Essex Bridge Club
Master Lockhart (Frank) St. Annes Bridge Club
County Master Instone (Patrick) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Keen (Harry) Hamlet Court Bridge Club
County Master Killey (Maureen) Mid Essex Bridge Club
County Master Moore (Chas) Mid Essex Bridge Club
District Master Cannan (Jean) Mid Essex Bridge Club
District Master Lott (Diane) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Preece (Anne) Felsted Bridge Club
District Master Rose-McCoy (Christine) Mid Essex Bridge Club
District Master Simia (Barbara) Brevion Bridge Club
District Master Singh (Gurdeep) Ilford Bridge Club
District Master Wolfe (Sue) Felsted Bridge Club
Area Master Allison (Ken) Felsted Bridge Club
Area Master Goodman (Janice) Brevion Bridge Club
Area Master Jeffreys (Alan) Mid Essex Bridge Club
Area Master Monaghan (Jim) Mid Essex Bridge Club
Area Master Radley (Jan) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Reeves (Derrick) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Sanders (Linda) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Smith (Andrew)
Area Master Smith (Anne) Woodham Ferrers Bridge Club
Area Master Wilkes (Jacky) Felsted Bridge Club
Club Master Edwards (Mary) Mid Essex Bridge Club
Club Master Nicklin (Russell) Southend And Leigh Bridge Club
Club Master Rowley (Rosina) Mid Essex Bridge Club
Club Master Sutherland-Harper (Michael) Mid Essex Bridge Club
Club Master Turner (Rosemary) Felsted Bridge Club
Local Master Goodbarne (Iris) Mid Essex Bridge Club
Local Master Gout (David) Brevion Bridge Club

April 2016

Rank Name Primary Club
Life Master Cockle (Ted) Chelmsford Bridge Club
National Master Barker (Linda) Monday Bridge Club
2 Star Premier Regional Master Millins (Sheena) Mid Essex Bridge Club
2 Star Regional Master Wootton (Geoff) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Tournament Master Goodswen (Mike) Billericay Mayflower Bridge Club
4 Star Master Cast (Paul) Thorpe Bay Bridge Club
2 Star Master Greenbaum (Daniel) Thorpe Bay Bridge Club
Advanced Master Davey (Gerald) Westbury Bridge Club
Advanced Master Nettlingham (Margaret) Lingwood Bridge Club
Master Mitchell (Keith) Westbury Bridge Club
Master Postle (Richard) Loughton Bridge Club
County Master Dodds (John) Old House Friday Bridge Club
County Master Marshall (Mary) Westbury Bridge Club
County Master Richards (Jean) St. Annes Bridge Club
District Master Green (Valerie) Brevion Bridge Club
District Master Headland (Nikki) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Lawes (Julia) Westbury Bridge Club
District Master Lawrence (Sally) Felsted Bridge Club
District Master Perlmutter (Martin) St. Annes Bridge Club
District Master Robinson (Valerie) Brevion Bridge Club
District Master Sweeney (Beryl) Brevion Bridge Club
District Master Watson (Leslie) Brevion Bridge Club
District Master Wilson (Sandy) Mid Essex Bridge Club
Area Master Burchell (Pam) Brevion Bridge Club
Area Master Burchell (Brian) Brevion Bridge Club
Area Master Talboys (Olive) Apple Bridge Club

March 2016

Rank Name Primary Club
9 Star Premier Regional Master Savory (Ann) Collier Row Bridge Club
2 Star Premier Regional Master Card (Val) Waltham Forest Bridge Club
2 Star Regional Master Kettle (Judith) Billericay Mayflower Bridge Club
2 Star Premier Tournament Master Nicklin (Pat) Southend And Leigh Bridge Club
Premier Master McCoy (John) Mid Essex Bridge Club
4 Star Master Darling (Colin) Southend And Leigh Bridge Club
Advanced Master Nicklin (Ashley) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Belshaw (David) Lingwood Bridge Club
County Master James (Margaret) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Munt (Steven) Brevion Bridge Club
County Master Seal (Gerry) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Wray (Peter) Brevion Bridge Club
District Master Connell (Maurice) Ilford Bridge Club
District Master Fricker (Jean) Westbury Bridge Club
District Master Hopper (Tony) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Clark (Sandra) Brevion Bridge Club
Area Master Gardiner (Thomas) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Godfrey (Raymond)
Area Master Goodman (Ron) Mid Essex Bridge Club
Area Master Guest (Tony) Rochford & Rayleigh Bridge Club
Area Master Saxton (Fred) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Pharoah (Bernadette) Mid Essex Bridge Club
Club Master Saunders (Doreen) Mid Essex Bridge Club
Club Master Smith (Andrew)
Club Master Walker (Ivan) Mid Essex Bridge Club
Club Master Young (Gill) Thorpe Bay Bridge Club
Local Master Apicella (Jo) Mid Essex Bridge Club
Local Master Beard (Julian) Hutton Duplicate Bridge Club
Local Master Krieger (Joyce) Westbury Bridge Club
Local Master Morgan (June) Mid Essex Bridge Club

February 2016

Rank Name Primary Club
7 Star Regional Master Eames (Alan) Monday Bridge Club
1 Star Regional Master Davies (Brian) Chelmsford Bridge Club
1 Star Premier Master Hook (Charles) Collier Row Bridge Club
4 Star Master Craig (Ann) Southend And Leigh Bridge Club
3 Star Master Rand (Michael) Southend And Leigh Bridge Club
2 Star Master Randall (Jayne) Southend And Leigh Bridge Club
1 Star Master Conway (Jeffery) Collier Row Bridge Club
County Master Love (Kathleen) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Meldrum (Graham) Brevion Bridge Club
County Master Neill (Martyn) Mid Essex Bridge Club
County Master Venn (Mary) Apple Bridge Club
District Master Childs (Hilary) Felsted Bridge Club
District Master Folkson (Sybil) Collier Row Bridge Club
District Master Hanson (Penny) Brevion Bridge Club
District Master Hooper (Sue) Mid Essex Bridge Club
District Master Mabey (Sarah) Brevion Bridge Club
District Master McDonald (Anne) Ilford Bridge Club
District Master Stead (Barrie) Lingwood Bridge Club
District Master Thompson (Jenny) Felsted Bridge Club
District Master Wakeman (Pauline) Mid Essex Bridge Club
Area Master Beckerman (Frances) Southend And Leigh Bridge Club
Area Master Coulter (Steven) Waltham Forest Bridge Club
Area Master Driscoll (Ruth) Thorpe Bay Bridge Club
Area Master Nutting (Cynthia) Mid Essex Bridge Club
Area Master Senior (Gillian) Apple Bridge Club
Area Master Simia (Barbara) Brevion Bridge Club
Area Master Smith (Barbara) Mid Essex Bridge Club
Club Master Gilbert (Michael) Mid Essex Bridge Club
Club Master Marion (Caroline) Mid Essex Bridge Club
Club Master Wilkes (Jacky) Felsted Bridge Club
Local Master Harris (Russ) Mid Essex Bridge Club
Local Master Smith (Anne) Woodham Ferrers Bridge Club
Local Master Udall (Roy) Collier Row Bridge Club

January 2016

Rank Name Primary Club
Grand Master Oake (Peter) Mid Essex Bridge Club
1 Star Regional Master Ward (Jon) Hutton Duplicate Bridge Club
3 Star Master Turner (Ken) Loughton Bridge Club
1 Star Master Parrott (Joyce) Brevion Bridge Club
Master Meagher (Gillian) Loughton Bridge Club
Master Tanner (Alex) Brentwood & District Bridge Club
Master Wells (Jennifer) Brentwood & District Bridge Club
County Master Sinclair (Colin) Thorpe Bay Bridge Club
County Master Taylor (Susan) Southend And Leigh Bridge Club
County Master Treadway (Nick) Southend And Leigh Bridge Club
District Master Allen (Les) Mid Essex Bridge Club
District Master Dias (Sam) Thorpe Bay Bridge Club
District Master Field (Ann) Mid Essex Bridge Club
Area Master Mower (Pascaline) Mid Essex Bridge Club
Area Master Murphy (Amanda) Mid Essex Bridge Club
Area Master Singh (Gurdeep) Ilford Bridge Club
Area Master Wares (Mike) Mid Essex Bridge Club
Club Master Archery (Janice) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Barry (Gloria) Mid Essex Bridge Club
Club Master Griffiths (Peter) Hamlet Court Bridge Club
Club Master Griffiths (Carol) Hamlet Court Bridge Club
Club Master McFadden (Vivien) Mid Essex Bridge Club
Club Master Tobias (Maurice) Thorpe Bay Bridge Club
Club Master Walsh (Gwen) Waltham Forest Bridge Club
Local Master Francis (Pam) Hutton Duplicate Bridge Club
Local Master Peters (Julie) Brevion Bridge Club
Local Master Smith (Andrew)

Output: 02/10/2017 23:52:32

If you encounter problems, contact theo@theotodman.com