Spade Heart Dublin South Region Diamond Club
Dublin South Region
Full Screen Print Page Latest Enhancements Web Administration Help and Guide
Release 2.19k
 
Latest News

Congratulations to the winners of the Seamus Dowling Trophy, held recently in the Templeogue Centre, who were Anne Keating, Frances Kelly, Gerry McKenna, and Dermot O'Brien.

 

 
 
 
Recent Updates
Featured Clubs
12th Feb 2018 23:53 GMT
Latest News
12th Feb 2018 23:30 GMT
News Page
12th Feb 2018 23:26 GMT
Fanagan League
8th Feb 2018 15:40 GMT
 
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2018
 
4Fun Teams
4Fun Teams

The 4Fun Teams is a recent, and very welcome, addition to the bridge calendar.  The concept was initiated in 2009 by Frank Kelly.  The format is designed to encourage players who haven't played bridge in formal competitions outside their home club to do so in a fun and friendly setting, and to introduce new players to Teams bridge.

There is a national 4Fun teams final held every year for the Frank & Brenda Kelly Trophy.  The 2017 national final will be held on Saturday 26 May 2018 in Westmanstown.  Here in Dublin South, we will hold two qualifiers for the national final, with at least three teams qualifying from each - the first in the RDS Bridge Club on Friday 27 October 2017, and the second in Milltown Golf Club on Monday 29 January 2018.

The format is a team of four, with each team consisting of a Novice, and Intermediate B, an Intermediate A, and a Master.  In a change to previous years, for this year's national final, the Novice and Intermediate B players will play together as as a pair throughout, and will play against their direct opponents from the other team, as will the Master and Intermediate A players.  In Dublin South, we have chosen to maintain the old format (Novice and Master, Intermediate B and Intermediate A pairings) for our qualifiers.

Only a limited system (described here http://cbai.ie/competitions/documents/BIDDINGSYSTEMFOR4FUNTEAMS.pdf) is permitted, to eliminate the need to be familiar with a lot of bidding conventions.   The Master players are specifically asked to to be as helpful and unintimidating as possible to their less experienced partners, and the Tournament Directors have specific instructions to be sympathetic to the Novice players.  So it is a great way to experience outside competition, and to learn from more experienced players, and we would encourage as many people as possible to play in this year's event.  You can either enter a full team or an incomplete one in which case we will do our best to fill the relevant gaps for you.  Entries please to Deirdre Fallon 087-6632111.

 

4Fun Teams Qualifier - RDS Result
4Fun RDS
4Fun RDS Group 1 RunnersUp
4Fun RDS Group 2 Winners
4Fun RDS Group 4 RunnersUp
4Fun RDS Group 5 Winners
4Fun RDS
4Fun RDS Group 1 Winners
4Fun RDS Group 3 RunnersUp
4Fun RDS Group 4 Winners
4Fun RDS
4Fun RDS Group 2 RunnersUp
4Fun RDS Group 3 Winners
4Fun RDS Group 5 RunnersUp
Move "mouse" over thumbnail to change

Move Mouse over thumbnail to change picture

The first of this year's two 4Fun teams qualifiers was held in the RDS on Friday 27 October.  Our thanks to the RDS for very kindly hosting the event, and to Maurice O'Leary for directing.

A record number of 30 teams took part, split into five groups of six.  All five section winners will qualify for the national final, with the runners-up possibly qualifying depending on the countrywide take up of spots.  Most of the groups were very closely contested, with two of the five being decided on "countback" - the result of the direct match between two teams tied at the top of the standings.

In section order, the prizewinning teams, pictured with DSR President Sheila Horkan, were:

Group 1 Winners:  Fiona McGoldrick (Novice), Mary Aird (Intermediate B), Elaine Fitzpatrick (Intermediate A), Liz Taaffe (Master)

Group 1 Runners-Up:  Liam Swaine (Novice), Anne Talbot (Intermediate B), Gilford D'Souza (Intermediate A), Paddy Graham (Master)

Group 2 Winners:  Catherine Whitney (Novice), Paul Doyle (Intermediate B), Teresa Walker (Intermediate A), Marie Graham (Master)

Group 2 Runners-Up:  Carol Horan (Novice), Anne Kelly (Intermediate B), Colette Stokes (Intermediate A), Dermot O'Brien (Master)

Group 3 Winners:  Teri Farrell (Novice), David Sanderson (Intermediate B), Mary Hickey (Intermediate A), Paula Heaphy (Master)

Group 3 Runners-Up:  Marion Moran (Novice), Celeste Kenny (Intermediate B), Creeda Fitzgibbon (Intermediate A), Mareeda Tracey (Master)

Group 4 Winners:  Julie Kilkelly (Novice), Denis Byrne (Intermediate B), Eamon Kelly (Intermediate A), Jackie McBride (Master)

Group 4 Runners-Up:  Mary MacAodha (Novice), Jeremy James (Intermediate B), MaryRose McGovern (Intermediate A), Michelle Moloney (Master)

Group 5 Winners:  Rita McAlinden (Novice), Martin Quigley (Intermediate B), Sue Power (Intermediate A), Ruth O'Dea (Master)

Group 5 Runners-Up:  Claudia Tierney (Novice), Pamela Nickell (Intermediate B), Jean Kelly (Intermediate A), Pauline O'Grady (Master)

Full results from the event may be found here 4Fun Teams 2017 RDS Result.pdf and hand records here 4Fun Teams 2017 RDS Hand Records.pdf.  

 

 

 

 

 

 

 

4Fun Teams Qualifier - Milltown GC Result
Milltown 4Fun 2nd G1
Milltown 4Fun 2nd G3
Milltown 4Fun Winners G1
Milltown 4Fun Winners G3
Milltown 4Fun 2nd G2
Milltown 4Fun 2nd G4
Milltown 4Fun Winners G2
Milltown 4Fun Winners G4
Move "mouse" over thumbnail to change

Move Mouse over thumbnail to change picture

The second of this year's 4Fun Teams qualifiers was held in Milltown Golf Club on Monday 29 January.  Our thanks to Milltown Golf Club and their President Jean Kelly and her Committee for hosting the event, and to Maurice O'Leary for directing, with assistance from Peter Searson and Kevin O'Dea.  24 teams took part (which meant the playing room was full to capacity), in four pools of six, with the four winning teams and potentially some of the runners-up qualifying for the national final.  The prize-winners, pictured with DSR President Sheila Horkan, were:

Group 1:

1st:   Kerri Nolan (Novice), David Connolly (Intermediate B), Derick Mulvey (Intermediate A), Conor Moore (Master - absent from photo)

2nd:  Yvonne Flanagan (N), Bob Neilson (B), Anne Cooke (A), Jim Mullally (M)

Group 2:

1st:   Marie Hutton (N), Susan Lennox (B), Rachel Connellan (A), Suzanne Hill (M)

2nd:  Liz Hoctor (N), Evanne Lysaght (B), John Lysaght (A), Kate Daultrey (M)

Group 3:

1st:   Elizabeth Will (N), Áine Connolly (B), Judy Loomes (A), Angela O'Neill (M)

2nd:  Tor Torma (N), Mary Whooley (B), Michael Kenny (A), Martha Mulcahy (M)

Group 4:

1st:   Anne O'Shea (N), Bernie O'Donnell (B), Sinead Madden (A), Fionnuala O'Hanlon (M)

2nd:  Niall Hughes (N), Breda McInerney (B - absent from photo), Tony Casey (A), Jimmy Byrne (M)

Full results from the event may be found here 4Fun Milltown Result 2018.xlsx Congratulations to all the prize-winners, and best of luck to the Dublin South qualifiers in the national final.