Spade Heart  Diamond Club
Full Screen Print Page Latest Enhancements Web Administration Help and Guide
Release 2.19m
Bridge lessons and practice sessions

The Deva Bridge Club provides many opportunities for players to learn to play bridge or to improve their game including beginners lessons, improvers lessons, supervised play sessions and gentle duplicate.

For more details click on Lessons and Practice Sessions in the menu.

You can also check the calendar to see dates and times. (Lessons and practice sessions are shown in green.)

New to the Deva?

For details of our programme of lessons, pairs sessions, teams league, supervised social play, gentle duplicate and rubber bridge click on information in the menu above this message.

Contact Information

Telephone: 01244 335514

 

Principal TD (Jean Stelfox)

td@devabridgeclub.co.uk

 

Lessons (Mo Borley)

lessons@devabridgeclub.co.uk

 

Hosting (Annie Mead)

hosting@devabridgeclub.co.uk

 

Deva Teams League (Barbara Ginty)

teamsleague@devabridgeclub.co.uk

 

For administrative matters contact:

president@devabridgeclub.co.uk

secretary@devabridgeclub.co.uk

treasurer@devabridgeclub.co.uk

membership@devabridgeclub.co.uk

housemanager@devabridgeclub.co.uk

or

webmaster@devabridgeclub.co.uk

Deva Bridge Club Ltd

Deva Bridge Club Ltd is a company limited by guarantee number 8645380 registered in England & Wales, registered office:

Deva Bridge Club
WI Hall
Village Road
Christleton
Chester
CH3 7AS.

The club is affilated to the English Bridge Union and to Merseyside & Cheshire Bridge Association.

EBU Ranking
EBU Ranking
 
Premier Grand Master
David Stevenson
 
4* Grand Master
Liz Commins
 
2* Grand Master
Alan Stephenson Chris Pope Jean Hand
 
1* Grand Master
Keith Shuttleworth Peter Kaufmann
 
Grand Master
Andy Prothero Bob Pitts John Hampson Julian Merrill Paul Roberts
 
Premier Life Master
Daniel Miller David Flacks Joan Marray John Griffiths Mike Swanson
Peter Hall Shirley Webster Stuart Matthews
 
Life Master
Bob Mitchell Louise Orme Mark Weeks Matt Foster Peter Broster
Peter Sumption Simon Whitehouse
 
Premier National Master
Arthur Orme David Smith Laurence Stone Margaret Howe Maureen Borley
 
National Master
Colin Humphrey George Horton James Ewington Jim Stambridge John Leather
 
3* Premier Regional Master
Paul Holt
 
1* Premier Regional Master
Liz Stevenson
 
Premier Regional Master
David McDouall Edward Jones Eve Ewington
 
6* + Regional Master
Gillian O'Neill
 
4* Regional Master
Roy Wallwork
 
3* Regional Master
Phil Nuttall
 
1* Regional Master
Richard Alcock
 
3* Premier Tournament Master
Frank Salt
 
1* Premier Tournament Master
Pennie Ayton
 
Premier Tournament Master
Avril Thompson Mike Buckley Peter Swarbrick
 
5* Premier Master
Keith Thompson Pauline Norman
 
4* Premier Master
Graham Campbell
 
3* Premier Master
Barrie Harrison Christine O'Dell Mary Harrison Ron Walster Stephen Lloyd
Terry Jones
 
2* Premier Master
Chris Raymond Roy Clifford
 
1* Premier Master
Angie Pinnington
 
Premier Master
Ian Bates Seb Jones
 
Tournament Master
John Arrowsmith
 
5* Master
Bob Sneddon Patricia Arthur Pauline Kenton Stephanie Howard
 
3* Master
Janet Bate John Dawe Keith Murray Lilian Hobbs
 
2* Master
Annie Mead Bernard Farrell Michael Pateman Wray Walster
 
1* Master
Alan Sharples Albert Bailey Barbara Pritchard Colin Coles Fiona Spencer
Gill Farrell Graham Roberts Ian Blackhurst Jim Aitkenhead John Gibb
Kate Beckett Norma Miles Robert Hunt Russ Whelan Simon Anderson
Stephen O'Brien
 
Advanced Master
Alastair Crawford Barry Pinnington Colin Bate David Armstrong Duncan Rennie
Enid Swarbrick Fred Dixon Ian Taylor Irena Emberson Jan Stockdale
Janet Joynson Jeremy Dodd Joan Lythgoe Julie Halford Lyn Crawford
Mike Pinnington Peter Hulmes Ron Halford Roy Wimpenny
 
Master
Adam Ward Alan Wilks Ann Owen Anne Dodd Barbara Ginty
Brian Walker Clare Blake David Mead David Webber Dee Smith
Elsie Holloway Graham Ward Ian Andrew Jean Stelfox Jim Fearn
June Hulmes Keith Izzard Mark Thompson Martin Booth Mike Voisey
Miles Arnot Philip Waring Rachel Thompson Rebecca Burke-Sharples Richard Brown
Rodney Grace Ronnie Thomson Sandra Taylor Sheila Banham Sorrel Woods
 
County Master
Alec Beer Angela Benson Ann Thompson Anthony Cook Ashley Rogers
Barbara Davies Bill Davies Bob Proffitt Christine Hughes Colin Benson
David Stoddart Ellen Walton Hannah Gleave Jane Baker-Jones Janice Mairs
Jeffrey Angove Joan Hayden Joan Webb John Norman Julia Fletcher
Margaret Turnbull Michael Hayden Mike Noakes Myra Broad Nick Mayfield
Pat Rose Pat Towey Paul Chapman Richard Tresias Ruth Madden
Sandy Clarke Scilla Green Sheena Parker Stewart Hart Vanessa James
 
District Master
Bernie Baker Caterina Gianota Derek Jones Dorothy Carr Ed Roberts
Eric Alsop Helen Dalling Jane Campion Janet Falcon Jeanie McIntee
Jim Maddocks John Whiteoak Julia Morris Julie O'Connell Juliet Preston
June Jeffreys Kate Anderson Linda Dearnley Lynne Torrie Margaret Richards
Maureen Harthman Molly Williams Pam O'Regan Pat Powell Pat Pulford
Pat Williams Peter Zemroch Rachel Pentecost Richard Formby Richard Whitty
Ro Cowell Robert Rowlands Ron Coulter Sally Banks Sarah Hurst
Sue Ward Val Duffell
 
Area Master
Alida Droppert Barbara Smith Christopher Webb Dave Stretch David Lenton
Jenny Cole Jim McCarrick Joyce Alsop Mark Davies Pamela Robertson
Pat Bogunovic Pat Pickles Penny Voisey Reg Snow Richard Cole
Robert Chadwick Rosie Booth Steve Ingleby Sue Armstrong Sue Catchpole
Susan Haywood Ted Rose
 
Club Master
Anne Green Basil Thompson Bob Elmes Clive Green Doreen King
Eileen Williams Gordon Edwards Janet Johns Joan Sharman Libby Riddell
Llyn Parkin Michele Mernock Pam Probert Richard Elviss Rosemary Griffiths
Sue Babbs Sue Pemberton Viv Fielding
 
Local Master
Debby Gould Elaine Dunham Janet Knox Linda Hodkinson Peter Bennett
Robert Dunham