Spade Heart Chichester Bridge Club Diamond Club
Chichester Bridge Club
 
0 0 0 0 0 0
Pages viewed in 2018
 
Trying to find the Minutes of our Meetings? Who is on the Committee? When and where does play start?

Press the information button above for the answer to all of these.

Evening Sessions

Please be sure to arrive at the club at least ten minutes before play begins, that is before 6.50 pm so that play is not delayed. It may not be possible to accommodate latecomers. 

SATURDAY PARTNERS CONTACT

Our Saturday Partners contact is Anne Dudley-Smith,    tel.  01243 528854

DUPLICATE BRIDGE

To find out more about  joining us for a game of "duplicate", please ring Sandra on 01243 681788 

MONDAY PARTNERS CONTACT

Our Monday Partners contact is Sandra Ward-Brown, tel:  01243 681788 or email:  sandrawb439@gmail.com

 

Afternoon Bridge

Tuesday afternoon sessions are on everyTuesday.   Sandra Ward-Brown is happy to accept phone calls (01243 681788) to try and help people looking to pair up for a session.  Please arrive at the club between 1.30pm and 2.00pm for these sessions.

Random Seeded Teams

This competition will take place on the fourth Thursday of each month from October to June.   In December, the proximity of the fourth Thursday to Christmas day may mean the bridge club is closed and the competition will not run that month.   It is proving very popular but for administration purposes and to ensure we do not end up with an odd number of pairs you must sign on the notice board to indicate you wish to take part by the Monday preceding the event.  The current scores can be seen under the "Competition" menu and "Random Seeded Teams Points".

 
Honours Board
RAY MEREDITH CUP LADDER PAIRS

 

competition organized by Cliff Vince
2016- 2017   David Telfer   & Anne Dudley-Smith        
2015- 2016   David Telfer   & Chris Bury        
2014- 2015   David Telfer   & Chris Bury        
2013- 2014   Mike Campbell   & Francesca Campbell        
2012- 2013   David Telfer   & Chris Bury        
2011- 2012   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2010- 2011   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2009- 2010   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2008- 2009   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2007- 2008   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2006- 2007   Bill Davies   & Enid Connell        
2005- 2006   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2004- 2005   Ken Haines   & Penny Haines        
2003- 2004   John Pearson   & Margaret Paterson        
2002- 2003   Brian Melbourn   & Pam Pottage        
2001- 2002   Peter Dunne   & Cliff Vince        
2000- 2001   Ken Haines   & Penny Haines        
1999- 2000   Angela Saker   & Ruth Low-Beer        
1998- 1999   Mike Saunders   & Anne Saunders        
1997- 1998   Tony Brereton   & Jill Wright        
1996- 1997   Graham Vincent   & Barbara Vincent        
1995- 1996   Eric Paterson   & Margaret Paterson        
1994- 1995   Peter Oates   & Brian Melbourn        
Last updated : 23rd Jun 2017 12:58 BST
Random Seeded Teams Points winner

Random Seeded Teams points winner run from October to June on 4th Thursday by David Telfer

 

 

 

 

  WINNER

  RUNNER UP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 - 2017 

  Liz Peavot

Cliff Vince/Chris Bury/Angela Payne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 - 2016

  David Telfer

Chris Bury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last updated : 23rd Jun 2017 12:58 BST
NATONAL GRADING SCHEME COMPETITION

NATONAL GRADING SCHEME PLAYED ONE THURSDAY PER MONTH

                                                                          

2015          1st David Telfer      2nd  Sheila Peers

2014        Joint 1st         Chris Bury and Cliff Vince

2013       Joint 1st            David Telfer and Mike Campbell                  

                     

Last updated : 17th Jul 2015 18:25 BST
PERFECT PARTNER

Highest scorer, with different partners, played on

 

 

Thursdays, over 6 winter months of year.

 

 

competition introduced by Philip Lewis

 

 

 

 

 

…….

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

2012-

2013

 

Francesca

Campbell

 

 

 

 

2011-

2012

 

Francesca

Campbell

 

 

 

 

2010-

2011

 

Francesca

Campbell

 

 

 

 

2009-

2010

 

Mike

Campbell

 

 

 

 

2008-

2009

 

Tony

Whiteley

 

 

 

 

2007-

2008

 

Philip

Lewis

 

 

 

 

2006-

2007

 

Bill

Peerless

 

 

 

 

2005-

2006

 

Mike

Parks

 

 

 

 

2004-

2005

 

Mike

Parks

 

 

 

 

2003-

2004

 

Mike

Parks

 

 

 

 

2002-

2003

 

Gill

Peppercorn

 

 

 

 

2001-

2002

 

Michael

Kent

 

 

 

 

2000-

2001

 

Philip

Lewis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last updated : 17th Jul 2015 17:28 BST
SATURDAY LADDER

Ladder Competition for Saturday Players                                             

                                                                             

          2013  Judy    Hole    with    Liz    Senior         

 

Last updated : 29th Dec 2013 15:53 GMT
WEDNESDAY LADDER

Ladder Competition for Wednesday Players

                                                      

      2013     Christine  Burnard  with  Ros  Brandon        

      2012    Robin  Birtley  with  John  Parr       

      2011     Edward  Johnson  with  Ros  Brandon        

      2010    Martin  Stubbs  with  Carol  Stubbs       

      2009     Roger Saunders  with Heather Haskoll

Last updated : 29th Dec 2013 15:46 GMT