Spade Heart The Central Mass Bridge Association Diamond Club
The Central Mass Bridge Association
 
Recent Updates
Home Page
Jan 17, 2018 15:32 CST
CMBA Player Achievements
Jan 13, 2018 21:34 CST
News Page
Dec 8, 2017 17:46 CST
 
Pages viewed in 2018
 
CMBA Player Achievements
ACCOMPLISHMENTS IN LIFE MASTER RANKING IN 2017

JUNIOR MASTERS

     Mary Ann Abodeely, Gail Allo, Sally Hens, Janet Richardson, Patricia Ronco, Suzanne Stanley, Ann Turner

NEW CLUB MASTERS

     Rodney Carlson, Leslie Malkiewich, Dorothy Murphy, Ed Newcombe, Ben Parab, Robert Waite

NEW REGIONAL MASTERS

     Steve Kaufman, Janet Latour, Jerry Kaufman 

NEW NABC MASTERS

     Ed Cabana

NEW ADVANCED NABC MASTERS

     Sharon Uusitalo

NEW LIFE MASTER

     Joan Kuklinski

NEW SILVER LIFE MASTERS

     Jean Berg, Michelle Blanchard, Emily Gardner

RUBY LIFE MASTER

     Alan Berg

GOLD LIFE MASTER

    Don Deamer

SAPPHIRE LIFE MASTER

     Vicki Angus, Bonnie Luks 

SIGNIFICANT ACHIEVEMENTS BY CMBA PLAYERS IN 2017

STAC Week (Jan): Tuesday Afternoon - First in C: Steve Kaufman, Jerry Starr

                           Thursday Afternoon - First in District: Vicki Angus, Bruce Emond

                           Sunday Afternoon - First in A: Jeanne Martin; First in B: Nancy Brown, Carol Seager; First in C: Steve Kaufman, Sharon Uusitalo 

RI January Sectional: B/C/D Swiss - First in B:  Charlie Burack, Alan, Cooperman, Naresh Mehta, Mary Beth Murphy

Keohane Falmouth April Regional:  Wednesday Swiss - First in X:  Bari Boyer, Rene Frayman, Susan Frayman, Carol Seager

                                                         Thursday Swiss - First in A & B:  Bari Boyer, Rene Frayman, Susan Frayman, Carol Seager

EMBA April Sectional in Watertown: Sunday B/C/D Swiss - First in B & C: Allen Nitschelm, Ed Roman, Jim Buss, Richard Healy

CMBA May Sectional in Auburn: 299 Pairs - First in B: Judy Desmond and Ernie Peabody; Stratified Swiss - First in B & C: Charlie Burack, Alan Cooperman, Robert Farmer, Caterina Kiefe 

EMBA Memorial Day Sectional: Saturday Morning Open Pairs:  First in B:  Larry Hanerfeld and Anita Taylor

STAC Week (June 26-July 2): Wednesday Morning Open Pairs - First in District:  Richard Healy, Allen Nitschcelm

                                           Wednesday Afternoon Open Pairs - First in District: Bob Casey, Tim Pettus

                                           Sunday Afternoon Open Pairs - First in A & B:  Naresh Mehta, Carole Perla

CMBA October Sectional: Saturday Open Pairs - First in A & B: Larry Hanerfeld, Naresh Mehta

Mansfield Fall Regional: Sunday Morning Super Point SIde Game - First in A,B,C: Maria Kawka, Marek Kawka; Sunday Afternoon Super Point Side Game - First in A & B: Joan Kuklinski, Claire McClennan

EMBA December Sectional: 299 Saturday Afternoon Open Pairs - First in A & B: Beth Jenkins, Frank Jenkins  

 

 

SIGNIFICANT ACHIEVEMENTS BY CMBA PLAYERS IN 2016

 

     Keohane Individual Tournament in Newton:  Sharra Canan placed first in 'C'

     STAC Week (Jan):    Monday's Morning Game:  Paul Babineau and Alan Cooperman placed first in the District

                                   Tuesday's Morning Game:  Bruce Emond and Tony Wolf placed first in the District

                                   Wednesday's Afternoon Game:  Vicki Angus and Bruce Emond placed first in the District

                                   Thursday Afternoon Open Pairs:  Clayton Cox and Emily Gardner and Jean Fast and Bob Locano tied for first in the District

     Cromwell Regional Tournament:  Al Berg and Sharon Uusitalo won the Pro-Am event 

     EMBA Watertown Feb Sectional:   Sunday 299er Swiss:  Paul Babineau, Janet Latour, Deborah Ricci placed first in 'B'  

     EMBA Watertown April Sectional:  Saturday Open Pairs:  Maria and Marek Kawka placed first in both 'B' and 'C'

     Nashua Regional in June:  Gold Rush Thursday Swiss:  Jim Buss, Allen Nitschelm, Ashok Rao, Ed Roman placed first overall

                                           Saturday Flight B Pairs:  Arthur Hartling and Naresh Mehta placed first

                                           Sunday 0-1500 Swiss event:  Maria and Marek Kawka won this event playing with partners Barry Herring and Joseph Foster  

     Rainbow Regional in Sturbridge in April:  Friday Morning 299er Pairs:  Steve Kaufman and Jerry Starr placed first in 'C' 

                                            Flight  'C' GNT event:  Jim Buss, Clayton Cox, Allen Nitschelm, Ed Roman won this event which qualified them for GNT's held at the                                                                             Summer Nationals - they placed 3/4 overall in this event in which all 25 districts in the country participated  

     Hyannis Seniors Regional in April:  Thursday Senior Choice Pairs:  Vicki Angus and Bruce Emond won this event

     STAC Week (June/July):  Monday Morning:  Elaine Colomb and Sharon Uusitalo placed first in 'C' in the district 

                                          Monday Afternooon:  Alan Coop and Minna Gregerman placed first in 'B' in 0-300 event for the districtl 

                                          Tuesday Morning Open Pairs:  Bari Boyer and Joel Berman placed 1/2 in the district  as did Bob Loycan and Bruce Tedford

                                          Thursday Morning Open Pairs:  Harris Jacobs and Lorraine Konisky placed first in 'A' in the district

                                                                                        Jennifer Bradford and Joan Kuklinski placed first in 'B' in th district

                                          Thursday Evening Open Pairs:  Steve Goodman and Bob Juneau placed first in 'A' in the district

                                          Sunday Open Pairs:  Vicki Angus and Harris Jacobs placed first in 'A' in the district

                                                                         Marsha Addis and Sharon Uusitalo placed first in 'B' in the district

     Warwick Regional in August:  Thursday Open Swiss (A,X,Y):  Harris Jacobs and Lorraine Konisky placed first in X with partners, Jean Lieberman and Joan O'Connell

 

                                                                       

       

 

LIFE MASTER MILESTONES - CHANGE IN STATUS

NEW NABC MASTER:  Virginia Kimball

 

NEW LIFE MASTERS:  Alan Cooperman; Ron Klein; Clayton Cox; Marsha Addis; Sharra Canan

 

NEW BRONZE LIFE MASTERS:  Alan Cooperman; Jim Culhane; Tim Pettus

 

NEW SILVER LIFE MASTERS:  Candy Matthew; Carol Perla

 

NEW RUBY LIFE MASTERS:  Howard Canan; Janice Carlson; Marilyn Chambers; Eugene Check; Balkrishna Dandekar; Neela Dandekar; 

                                          Larry Hanerfeld; Ray Hebert; Inger Lisa Kilcoyne; Naresh Mehta; Joseph Polansky; Bruce Tedford; Alice Weagle

                                                 

 

NEW SAPPHIRE LIFE MASTERS:  Bob Casey; Bruce Emond; Harris Jacobs; Gerald Seixas

 

Names in Italics indicate recent achievement by these players to this rank