Spade Heart The Central Mass Bridge Association Diamond Club
The Central Mass Bridge Association
 
Recent Updates
Home Page
Jun 22, 2017 18:34 CDT
News Page
May 20, 2017 22:16 CDT
 
Pages viewed in 2017
 
News Page
This page has information and news of interest to the members. For a full list of forthcoming events, see "Calendar" on the menu and for a list of results see "Results".
2016 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

1. Lindsey Chambers

2. Samantha Cooperman

3. Jonathan Erickson

4. Rylie Frayman

5. Scott Jarrett

6. Benjamin Mendelsoln

7. Catherine Reid

8. Kylie Rogan

9. Joshua Tedford

10. Madison Waller

Last updated : Sep 22, 2016 07:47 CDT
2015 Scholarship Recipients

1. Claire Cadorette  

2. Zachery Foley-Cox                          

3. Matthew Culhane                            

4. Chelsea Canan                               

5. Monika Emenwein                         

6. Rylie Frayman                                 

7. Scott Jarrett                                    

8. Justin Latour                                   

9. Alexis Payne                                   

10.Samantha Sloate                            

11.Daniel Sussman                            

12.Joshua Tedford                             

Last updated : May 20, 2017 19:42 CDT
Ace of Clubs - Mini McKenney and Online Awards

Ace of Clubs Awards;  Mini-McKenney Medals;  Online Player Winners

The ACBL provides the above competitions for all members of each unit.

The Ace of Clubs award is given to the Unit member who has won the most masterpoints in club events during the year.  The Mini-McKenney medal is awarded to the player who has won the most masterpoints for all events played during the year.  The ACBL now is also recognizing players for their achievement in Online Competions.  The online winners are listed after the Ace of Clubs and Mini-McKenney Award winners and represent those players who have won the most points in online competitions for their respective category.  

To make the competition equitable, the league has created eleven different ranges of masterpoint holdings so that players will compete against others with comparable holdings.  See below for a list of 2015 winners.  

Last updated : May 20, 2017 19:42 CDT
2016 Ace of Clubs and Mini McKenney Awards

                                                              ACE OF CLUBS                                                                  MINI MCKENNEY

                                0-5                  CAROL HARAN                                                                    CAROL HARAN

                               5-20                 HARRIET EDSON                                                                  DAVID WYNER

                             20-50                 JERRY STARR                                                                      JERRY STARR

                             50-100                SUSAN MASON                                                                   SUSAN MASON

                           100-200                SHIRLEY WAGNER                                                                SHIRLEY WAGNER

                           200-300                GLORIA ST HILAIRE                                                              CLAYTON COX

                           300-500                RONALD KLEIN                                                                     SHARON UUSITALO

                           500-1000               ROBERT JUNEAU                                                                  ROBERT JUNEAU

                          1000-1500              CANDY MATTHEW                                                                CANDY MATTHEW

                          1500-2500              DON DEAMER                                                                      LARRY HANERFELD

                          2500-3500              LORRAINE KONISKY                                                              LORRAINE KONISKY

                          3500-5000              HARRIS JACOBS                                                                   BRUCE EMOND

Last updated : May 20, 2017 22:16 CDT
2015 Ace of Clubs and Mini McKenney Awards

 

                                                       ACE OF CLUBS                                                                  MINI MCKENNEY

                                0-5                  JOHN NELSON                                                                    JOHN NELSON

                               5-20                 STEVE KAUFMAN                                                                STEVE KAUFMAN

                             20-50                 JUDI DESMOND                                                                   SUSAN MASON

                             50-100                SHIRLEY WAGNER                                                               SHIRLEY WAGNER

                           100-200                PAUL BABINEAU                                                                  PAUL BABINEAU

                           200-300                SHARON UUSITALO                                                              RONALD KLEIN

                           300-500                JIM FLAGG                                                                         MARIA KAWKA, MAREK KAWKA

                           500-1000               ROBERT JUNEAU                                                                 TIM PETTUS

                          1000-2500              DON DEAMER                                                                      DON DEAMER

                          2500-5000              BRUCE EMOND                                                                    BRUCE EMOND

 

                                                                                                          ONLINE WINNERS FOR 2015   

                      

                             5-20                   Sandra Cosenza

                           20-50                   Elaine Joseph

                         50 -100                  Cheryl Hunt

                         200-300                  Marsha Addis

                         300-500                  Jim Culhane

                         500-600                  Thomas Greehan III

                      1000-2500                 Vicki Angus

                      2500-5000                 Bonnie Luks

 

 

 

 

                    

                     

Last updated : May 20, 2017 19:45 CDT

 2014 Winners for the Ace of Clubs and Mini-McKenney races:

                           Ace of Clubs                                Mini-McKenney

        0 - 5             Shirley Wagner                           Shirley Wagner

        5 - 20           Constance Grabowy                     Kathleen Cormier

      20 - 50            Marilee Pecorelli                         Marilee Pecorelli

      50 - 100          Paul Babineau                            Gene Flynn

    100 - 200          Mohammad Ali                           Sharra Canan

    200 - 300          Tim Pettus                                 Tim Pettus

    300 - 500          Tom Greehan                             Tom Greehan

    500 - 1000         Susan Frayman                          Susan Frayman

  1000 - 2000         Bruce Tedford                             Alice Weagle

  2500 - 5000         Bruce Emond                              Bruce Emond 

A summary of the top 3 finishers in each category is posted at the West Boylston playing site.     

Last updated : Jun 7, 2015 13:15 CDT
CMBA PLAYER ACHIEVEMENTS AT TOURNAMENTS IN 2014

                                                         REGIONAL TOURNAMENTS

 

ETHEL KEOHANE CAPE COD SENIOR REGIONAL APRIL 30 - MAY 4

Candy Matthew and Bob Juneau finished first in the Friday night Senior Open Pairs

Richard Healy and Jim Buss finished first in B and C in the Saturday Senior Open Pairs

 

NASHUA REGIONAL JUNE 17 - 22

Vicki Angus and Bruce Emond won the 0-4000 KO event with their team mates

Tom Greehan and TIm Pettus won the Saturday Compact KO for Bracket 3 with their team mates

 

WARWICK REGIONAL AUGUST 26 - 31

Alice Weagle, Howard Canan, Tim Pettus and Tom Greehan won the Sunday Round Robin Swiss team event for Bracket 5

 

STURBRIDGE REGIONAL OCTOBER 8 - 12

Vicki Angus and Bruce Emond won the Friday A/X event

Tim Pettus and Tom Greehan won the District 25 NAP Flight C event

 

                                                   SECTIONAL TOURNAMENTS

 

JOHNSTON, RI JANUARY 25 - 26

David Hogan and Jim Culhane won the 299 Sunday Swiss Team event with their team mates

 

STURBRIDGE RAINBOW WEEKEND FEBRUARY  28 - MARCH 1

Tom Greehan and Tim Pettus finished first in A in the Friday Evening NLM Pairs event

Jim Culhane and David Hogan finished first in B in this same event

 

AUBURN SECTIONAL MAY 24 - 25

Bob Casey, Vitaly Kozlov, Larry Hanerfeld and Naresh Mehta  won the Sunday Swiss Team event

Ed Newcombe, Jim Flagg, Marvin Davis and Mohammed Ali finished first in C in the Sunday Swiss Team event

 

WATERTOWN SECTIONAL AUGUST 1 - 3

Jim Culhane and Tim Pettus finished first in the Saturday Flight C Pairs event

Sharon Uusitalo, Shirley Wagner, Marilee Pecorelli, and Paul Babineau finished in B in the 299 Sunday Swiss Team event

Last updated : Oct 21, 2014 22:32 CDT
CMBA PLAYER ACHIEVEMENTS AT 2013 TOURNAMENTS

                                REGIONAL TOURNAMENTS

KEOHANE INDIVIDUAL IN NEWTON - JANUARY 4-6

Emily Gardner placed first in C in the Saturday Morning Open Pairs

Larry Hanerfeld won the Saturday Evening Board-a-Match event with his team mates

DISTRICT 25 RAINBOW WEEKEND AND GNT TEAM FINALS IN STURBRIDGE - JAN 25-27

Jean and Al Berg placed first in  A in the Friday Afternoon Rainbow Pairs

Jim Culhane and Ed Newcombe placed first in C in the Saturday Afternoon Rainbow Pairs

NE KO REGIONAL IN CROMWELL, CT - FEB 13-18

Jean and Al Berg placed first overall in the Friday Gold Rush Pairs Event

Marek and Maria Kawek placed first in the Saturday 0 -750 Swiss Team event with their team mates

ETHEL KEOHANE REGIONAL AND CAPE COD OPEN SECTIONAL IN HYANNIS - APRIL 24-28

Jim Culhane and Tim Pettus placed first in C in the Friday Senior Pairs

Sharra Canan and Allan Weagle won the Sunday 299er Swiss Team Sectional event with their team mates.

Bruce Emond won the Sunday Senior Swiss Bracket 2 event with his team mates from the Cape

Laurie Endsley, Jeanne Robillard, and Naresh Mehta won the Sunday Senior Swiss Bracket 5 event with their team mate from Colorado

Lorraine Konisky and Harris Jacobs won the Sunday Open Swiss Sectional event with their team mates from Ct

NEW ENGLAND SUMMER REGIONAL IN STURBRIDGE - JUNE 18-23

Jim Culhane and Ed Newcombee placed first in the Tuesday Side game

Jim Culhane and Jim Flagg won the 299er event on Wednesday

Steve Diamond won the Wednesday Gold Rush Bracket 1 KO event with his team mates from EMBA

Richard Healy and Jim Buss won the Wednesday Gold Rush Bracket 3 KO event with their team mates from the Cape

Lorraine Rosenthal, Charlie Rosenthal, Leona Lashua and Therese Gustafon placed first in C of the Wednesday Open Swiss event

Jill Hunter and Matthew Fienberg won the Saturday Compact Bracket 4 KO event with their team mates from EMBA

FIESTA REGIONAL IN WARWICK, RI, AUGUST 27 - SEPTEMBER 1

Lorraine Konisky, Bonnie Luks, Harris Jacobs and Larry Hanerfeld won the Wednesday Compact Bracket 1 KO event

Carol Seager, Candy Mathew, Bob Juneau and Tim Pettus won the Wednesday Compact Bracket 3 KO event

Vicki Angus and Bruce Emond placed first in B of the Thursday Open Pairs event

Nancy Brown and Naresh Mehta won the Sunday Swiss Bracket 3 Round Robin event with their team mates from EMBA  

                             SECTIONAL TOURNAMENTS

EMBA WINTER SECTIONAL IN WATERTOWN - FEB 22-24

 

Sharon Uusitalo and Paul Babineau won the Saturday Morning 299er Pairs event

EMBA SPRING SECTIONAL IN WATERTOWN - APRIL 5-7

 

Jim Culhane and Tim Pettus won first overall in the Saturday Morning Open Pairs event

Alice Weagle, Vicki Angus, Howard Canan and Don Deamer won the B/C/D Sunday Swiss  Team event

SPRING SECTIONAL IN JOHNSTON,  RI  - MARCH 23-24

Emily Gardner, Candy Matthew, Clayton Cox and Bob Juneau placed first in C in the Sunday Strat Swiss event

CMBA SPRING SECTIONAL IN AUBURN - MAY 4-5

Nancy Brown and Carol Seager placed overall in B in the Saturday Open Pairs event

Gloria St Hilaire, Leona Lashua, Lorraine Rosenthal and Charlie Rosenthal placed first in B in the Sunday Swiss Team event

Eleanor Browne, Delia Jean, Sharon Uusitalo and Johanna Dansky placed first in C in the Sunday Swiss Team event

A number of other CMBA players did very will throughout the weekend in all events placing first in each section of the Saturday Pairs events, as well as placing in the top 5 of both the Saturday Pairs and Sunday Swiss team events.  The results for all the events are posted under the results section on the this web site's Home Page.

EMBA MEMORIAL DAY SECTIONAL - MAY 24-26

Steve Diamond and his partner placed first in C in the Saturday morning Open Pairs event

EMBA SUMMER SECTIONAL - AUGUST 16-18

Maria and Marek Kawka won the Friday evening '8 is Enough Swiss Team' event with their team mates from EMBA

Tim Pettus and Tom Greehan won Flight C in the Saturday Pairs event

Larry Hanerfeld and Naresh Mehta placed first in the Sunday B/C/D Swiss Team event with their team mates from EMBA

Last updated : Oct 21, 2014 22:33 CDT