Spade Heart  Diamond Club
Camberley Bridge Club
Roll of Honour
 
 
  Current Year Winners
Roll of Honour Current Winners Prior Winners
Pairs Championship Series 2017 – Marie Thomson & Robin Duncan 2016 – Marie Thomson & Robin Duncan
The Chairmans’ Cup 2017 – Jo Brock & Ian Lewis 2016 – Ron Every & Dennis Killey
The John Warren Goblet 2017 – Jill & Geoff Guy 2016 – Jane Green & Ian Lewis
The Members Plate 2017 – Harry Witt & Mike Griffin 2016 – Barbara Regan & Valerie Cooper
The Greta Clark Cup 2017 – Jill Cook & Nick Browne 2016 – Colin Bailey & David Pinder
The David Withers Cup 2017 - Diana Matthews & Max Baumann 2016 – (Joint):  Norman Bennett & Phil Wilson  /  Nick Browne & David Lofts
The Chairman’s Shield 2017 – Steve Crawford, Andy Fry, Philip Brown, John & Robert Fairhurst 2016 – Steve Crawford, Andy Fry, Philip Brown, John & Robert Fairhurst
The Florence Lewis Crockery Cup 2017 - Barbara Regan, Valerie Cooper, Ron Every & Dennis Killey 2016 – Jane Green, Keith Wilson, Julie Kennedy & Richard Sheridan
EBU Masterpoints Award 2017 – Ian Lewis 2016 – Ian Lewis
The Hazle Willis Cup 2017 - Margaret Bardshaw & Ian Lewis 2016 – Margaret Bradshaw & Ian Lewis
The Maureen Millar Salver 2017 - Ann & Tony Fitzgerald 2016 – Barbara & Trevor Hobson
  Pairs Championship Series

Pairs Championship Series

The Championship Pairs Cup

(Thursday Pairs Championship)

Presented in 1987 by Harry Cowper, the then Chairman

2017 – Marie Thomson & Robin Duncan

2016 – Marie Thomson & Robin Duncan

2015 – John & Rob Fairhurst

2014 – Marie Thomson & Robin Duncan

2013 – Marie Thomson & Robin Duncan

2012 – Marie Thomson & Robin Duncan

2011 – Marie Thomson & Robin Duncan

2010 – Marie Thomson & Robin Duncan

2009 – Ian Fraser & Peter Langford

2008 – Ian Fraser & Peter Langford

2007 – Ginny & Malcolm Curtis

2006 – Norman Bennett & Robin Duncan

2005 – Norman Bennett & Robin Duncan

2004 – Barbara Warner & John Warren

2003 – Joyce Baldock & James Bond

2002 – Joyce Baldock & James Bond

2001 – Beryl Doughty & Marie Thomson

2000 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1999 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1998 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1997 – R Lenman & Norman Bennett

1996 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1995 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1994 – Ken Moore & R Lenman

1993 – M Orr & Barbara Butterworth

1992 – Beryl Doughty (Individual)

1991 – M Cooper & M Hall

1990 – M Orr & Beryl Doughty

1989 – J Raeburn & Beryl Doughty

1988 – D Gray & Helga Knight

1987 – J Oakes & D Shearer

(No further records)

  The Chairmansí Cup

The Chairmans’ Cup

(Monday Pairs Championship)

Presented in 2009 by Jerrold Lee, the Club Chairman

2017 – Jo Brock & Ian Lewis

2016 – Ron Every & Dennis Killey

2015 – Ron Every & Dennis Killey

2014 – Mike Sullman & Keith Wilson

2013 – Mike Sullman & Keith Wilson

2012 – Norman Bennett & Robin Duncan

2011 – Norman Bennett & Robin Duncan

2010 – Ginny & Malcolm Curtis

2009 – Ginny & Malcolm Curtis

  The John Warren Goblet

Pairs Events

The John Warren Goblet

(Quali–Final Pairs Competition)

Presented in 2006 by John Warren, a former Chairman

2017 – Jill & Geoff Guy

2016 – Jane Green & Ian Lewis

2015 – Andy Fry & Steve Crawford

2014 – Margaret Bradshaw & Simon Oldham

2013 – Val Foster & Pitty Gent

2012 – Margaret Bradshaw & Ian Lewis

2011 – Marie & Hugh Thomson

2010 – Marie Kenyon & Vicki Hooton

2009 – Lyn & Steve Barrow

2008 – Rosemary Gunter & Norma Wilcox

2007 – Julie Kennedy & Richard Sheridan

2006 – Gladys Hewitson & Andy Lewis

  The Members Plate

The Members Plate

(Plate Competition to complement the final of the John Warren Goblet)

Presented in 2006 by Barbara Warner, the then Chairman)

2017 – Harry Witt & Mike Griffin

2016 – Barbara Regan & Valerie Cooper

2015 – Nick Browne & Paul Shannon

2014 – John Brown & Harry Witt

2013 – Julie Kennedy & Richard Sheridan

2012 – Norman Bennett & Beryl Doughty

2011 – Alan Coales & David Pinder

2010 – Hugh & Marie Thomson

2009 – Marie & Hugh Thomson

2008 – Tricia Mackintosh & John Barker

2007 – Marie & Hugh Thomson

2006 – Peggy Cooper & John Barker

  The Greta Clark Cup

The Greta Clark Cup

(Pairs Competition)

2017 – Jill Cook & Nick Browne

2016 – Colin Bailey & David Pinder

2015 – Colin Bailey & David Pinder

2014 – Jo Marchant & Sue Wingate

2013 – Norman Bennett & Phil Wilson

2012 – (Joint):  Ron Every & Dennis Killey  /  Julie Kennedy & Richard Sheridan

2011 – Marie–Helene Taylor & Derek Raney

2010 – Ginny & Malcolm Curtis

2009 – Norman Bennett & Robin Duncan

2008 – Max Baumann & David Lofts

2007 – Peter Southwell & John Ewens

2006 – Max Baumann & David Lofts

2005 – Fraser Glass & Jerrold Lee

2004 – Fraser Glass & Jerrold Lee

2003 – Pat & Arthur Holliday

2002 – Barbara Regan & Derek Gunter

2001 – Beryl Doughty & Norman Bennett

2000 – Barbara Warner & John Warren

1999 – Andy Lewis & Gladys Hewitson

1998, 1997 – no records

1995/96 – Peggy Hall & Peggy Cooper

1994/95 – Beryl Doughty & Marie Thomson

1993/94 – Bobbie Turnbull & Helga Knight

1992/93 – Andy Lewis & Val Simon

1991/92 – Peggy Cooper & Peggy Hall

1990/91 – C & M Clegg

1989/90 – Beryl Doughty & M Orr

1988/89 – C & M Clegg, J Raeburn & Beryl Doughty

1987/88 – J Oakes, R Hulme, L Wakeley & Heather Fox

1986/87 – R Hulme

  The David Withers Cup

The David Withers Cup

(Pairs Competition)

Presented in 1992 by David Withers, the then Chairman

2017 - Diana Matthews & Max Baumann

2016 – (Joint):  Norman Bennett & Phil Wilson  /  Nick Browne & David Lofts

2015 – Lesley Hearon & Joyce Brown

2014 – Mike Sullman & Keith Wilson

2013 – Ron Every & Dennis Killey

2012 – Ron Every & Dennis Killey

2011 – Max Baumann & Diana Matthews

2010 – Sylvia Skiba & Joan Edmundson

2009 – Sylvia Skiba & Joan Edmundson

2008 – (Joint):  Margaret Wigand & John Brown  /  Hazel Roberts & Trevor Hughes

2007 – Marie–Helene Taylor & Derek Raney

2006 – Max Baumann & David Lofts

2005 – Peggy Cooper & Diana Matthews

2004 – David Pinder & Alan Coales

2003 – David Pinder & Alan Coales

2002 – Margaret Greig & June Beddow

2001 – Kathleen Boakes & Barbara Warner

  The Chairmanís Shield

Teams Championship Series

The Chairman’s Shield

(Teams, a series from 2013, previously a one session event)

Presented in 1989 by Andy Lewis, the then Chairman

2017 – Steve Crawford, Andy Fry, Philip Brown, John & Robert Fairhurst

2016 – Steve Crawford, Andy Fry, Philip Brown, John & Robert Fairhurst

2015 – John Barker, Norman Bennett, Alan Brown, Robin Duncan, Hugh & Marie Thomson

2014 – Jane & Tim Green, Mike Sullman & Keith Wilson, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2013 – Jane & Tim Green, Mike Sullman & Keith Wilson, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2012 – David Pinder & Alan Coales, Max Baumann & John Moore

2011 – Ginny & Malcolm Curtis, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2010 – Anna Burmicz, Phil Wilson, Marie Kenyon & Vicki Hooton

2009 – Margaret Wigand, Gwen Griffin, Rosemary & Derek Gunter

2008 – Ginny Curtis, Malcolm Curtis, Ian Fraser & Peter Langford

2007 – Jane Rutherford, Deb de la Haye, David Pinder & Alan Coales

2006 – Rosemary Gunter, Derek Gunter, Jill Lister & Simon Hanna

2005 – David Pinder, Alan Coales, David Duff & John Moore

2004 – David Pinder, Alan Coales, David Duff, John Moore

2003 – Marie Thomson, Hugh Thomson, Brian Coney & Mike Griffin

2002 – Not played

2001 – Beryl Doughty, Norman Bennett, Joyce Baldock & James Bond

2000 – Max & Heidi Baumann, Beryl Doughty, Alan

1999, 1998, 1997 – no records

1995 – Peggy Cooper, Peggy Hall, Alma Mann & Maureen Keith

1994 – Barbara, Ross, Helga Knight & Bobbi Turnbull

1993 – Barbara, Ross, Helga Knight & Bobbi Turnbull

1992 – Barbara, Ross, Helga Knight & Bobbi Turnbull

1991 – Beryl Doughty, Mary, Marie & Hugh Thomson

1990 – Joy, Joyce, Jean, Nina

1989 – Arthur, Audrey, Bobby & Nina

  The Florence Lewis Crockery Cup

Teams Event

The Florence Lewis Crockery Cup

(Teams of Four)

Presented in 1990 by David Geal in honour of Florence Lewis

2017 - Barbara Regan, Valerie Cooper, Ron Every & Dennis Killey

2016 – Jane Green, Keith Wilson, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2015 – Norman Bennett, Phil Wilson, Hugh Thomson & Marie Thomson

2014 – John Brown & Max Baumann, Nick Browne & David Lofts

2013 – Jane & Tim Green, Mike Sullman & Keith Wilson

2012 – Patricia Pinder & Alan Woodward, Gordon Lloyd & Linda Reddy

2011 – Malcolm & Ginny Curtis, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2010 – Malcolm & Ginny Curtis, Julie Kennedy & Richard Sheridan

2009 – Valerie Cooper, Margaret Bradshaw, Marion Scott & Lorraine Shepherd

2008 – Fraser Glass, Jerrold Lee, Max Baumann & John Moore

2007 – Beryl Doughty, Norman Bennett, Marie & Hugh Thomson

2006 – Beryl Doughty, Norman Bennett, Marie & Hugh Thomson

2005 – Beryl Doughty, Norman Bennett, Marie & Hugh Thomson

2004 – Alan Coales, David Pinder, Jane Rutherford & David Duff

2003 – Helga Knight, Bobbi Turnbull, David Pinder & Colin Bailey

2002 – Heidi Baumann, Max Baumann, Norman Bennett & Alan Coales

2001 – Barbara Warner, John Warren, Audrey Norman & Arthur Norman

2000 – Barbara Warner, John Warren, Audrey & Arthur Norman

1999 – (Pairs) Marion Scott & Diana Goodenough

1998, 1997 &1996 – not awarded

1995 – David Pinder, Patricia Browning, Rosemary Hunter & Alan Coales

1994 – Valerie Simon, Andrew Lewis, Maureen Keith & Alma Mann

1993 – Diana Matthews, Mr Bridgeman, Valerie Simon & Andrew Lewis

1992 – Diana Matthews, Hugh Thomson, Marie Thomson & Beryl Doughty

1991 – Alma Mann, Maureen Keith, Mrs Hall, Mrs Cooper

  EBU Masterpoints Award

EBU Masterpoints Award

The Ken Moore Memorial Tankard

(Awarded to the player earning the most EBU master points in club events each

year)

Presented in 1996 by Ken’s family

2017 – Ian Lewis

2016 – Ian Lewis

2015 – David Lofts

2014 – Mike Sullman

2013 – Mike Sullman

2012 – Jill Lister

2011 – Alan Coales

2010 – Max Baumann

2009 – Ginny Curtis

2008 – Ginny & Malcolm Curtis

2007 – Ginny & Malcolm Curtis

2006 – Beryl Doughty

2005 – Beryl Doughty

2004 – Beryl Doughty

2003 – Not awarded

2002 – Norman Bennett

2001 – Beryl Doughty

2000 – Vicki Hooton & Marie Kenyon

1999 – Peggy Cooper & Peggy Hall

1998, 1997 – not recorded

1996 – Beryl Doughty & Marie Thomson

  Total Points Event

Total Points Event

Rubber Bridge used to be a large part of the Club's activity & the Hazle Willis Cup

and the Maureen Millar Salver date from then. These trophies have in the past been

awarded for Chicago & other competitions but recently they have been awarded to

the winning pairs of a two-winner total-points event.

The Hazle Willis Cup

2017 - Margaret Bardshaw & Ian Lewis

2016 – Margaret Bradshaw & Ian Lewis

2015 – John Constable & Dorothy Houghton

2014 – Mike Sullman & Keith Wilson

2013 – Dorothy Houghton & John Constable

2012 – Dorothy Houghton & John Constable

2011 – Dorothy Houghton & John Constable

2010 – Judy Douch & Cindy Ferguson

2009 – Linda Holt & Pat Triggs

2008 – Not Played

2007 – Peggy Cooper & Anne Healey

2006 – June Beddow & Irene Hole

2005 – Michael Goody & Alan Coales

2004 – Joyce Ison & Gladys Hewitson

Peggy Cooper & Alma Mann

2003, 2002 – Not Played

2001 – Joyce Ison & Gladys Hewitson

 

The Maureen Millar Salver

Presented in 1996 by Maureen’s family

2017 - Ann & Tony Fitzgerald

2016 – Barbara & Trevor Hobson

2015 – Jim & Moira Nairn

2014 – Owen Lunt & Simon Oldham

2013 – Ian Lewis & Mike Sullman

2012 – Viv Prewer & Anne Clough

2011 – Jill Lister & Les Rogerson

2010 – Peter & Linda Holt

2009 – Anne Gooding & May Hartop

2008 – Gladys Hewitson & Joyce Ison

2007 – Tom Stanley & Brian Newman

2006 – Not Played

2005 – Val & Keith Foster

2004 – Valerie Simon & Anne Healey

2003 – Joyce Ison & Gladys Hewitson

2002 – Joyce Ison & Gladys Hewitson

2001 – Joyce Ison & Alma Mann

2000 – Alma Mann & Peggy Cooper

1999 – Anne Healey & Ric Ingram

1998 – Alma Mann & Peggy Cooper

1997 – Joyce Ison & June Travis

1996 – Jean Gregory & Gladys Hewitson

  The Derek Cooper Memorial Cup

Individual Event

The Derek Cooper Memorial Cup

(Individual Championship)

Presented in 1986 by Peggy Cooper in memory of her husband Derek, a past

Chairman

2009 – Shirley Rose

2008 – John Moore

2007 – Mike Griffin

2006 – Helga Knight

2005 – Margaret Wigand

2004 – Frances Trebble

2003 – Gwen Griffin

2002 – Beryl Doughty

2001 – Gladys Hewitson